بازدید: 54

اطلاعات در مورد ای وی اف، روند انجامش چگونه است؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 1443818
آی وی اف (لقاح آزمایشگاهی) نوعی تکنولوژی تولید مثل است. این تکنولوژی شامل بازیابی تخمک ها از تخمدان های زن و پرورش آن ها با اسپرم است.
آی وی اف (لقاح آزمایشگاهی) نوعی تکنولوژی تولید مثل است. این تکنولوژی شامل بازیابی تخمک ها از تخمدان های زن و پرورش آن ها با اسپرم است. این تخمک بارور به عنوان نطفه شناخته می شود. نطفه پس از آن برای ذخیره سازی فریز می شود و به رحم زن منتقل می شود. بسته به موقعیت شما، IVF می تواند از موارد زیر استفاده کند:
- تخمک شما و اسپرم همسر شما
- تخمک شما و اسپرم اهدا شده
- تخمک های اهدا شده و اسپرم همسر شما
- تخمک های اهدا شده و اسپرم اهدا شده
- نطفه های اهدا شده

دلایل انجام آی وی اف:
مشکلات لوله های رحمی: 
در خانم هایی که لوله های رحمی بسته باشد چسبندگی لوله ها یا اعضای لگنی، برداشتن لوله به دنبال حاملگی خارج رحمی و یا بستن انتخابی لوله های رحمی.
آندومتریوز: 
در صورت عدم پاسخ به درمان جراحی و دارویی شانس حاملگی در خانم های مبتلا به آندومتریوز با روش IVF بیشتر است.
علل مردانه: 
کاهش در تعداد یا اخلال در حرکت اسپرم و یا وجود آنتی بادی ضد اسپرم.
نازائی با علل ناشناخته: 
در ۱۰ % موارد ناباروری علیرغم ارزیابی کامل، علت مشخصی برای نازایی پیدا نمی شود و بعد از انجام چند نوبت IUI ناموفق روش IVF انتخاب می شود.
نازایی با علل ایمنولوژیک: 
در صورتی که آنتی بادی ضد اسپرم و یا آزمایش بعد از نزدیکی مختل باشد نازایی ایمنولوژیک محسوب می شود و بعد از انجام چند نوبت IUI ناموفق IVF انتخاب می شود.
سابقه بیماری های عفونی مثل سل،‌ آندومتریوز و سن بالای خانم در کاهش میزان موفقیت نقش دارند.

آمادگی برای انجام آی وی اف (IVF):
آزمایش ذخیره تخمدان:
به منظور تعیین کمیت و کیفیت تخمک ها، پزشک در چند روز اول دوره قاعدگی غلظت هورمون های محرک فولیکولی و استروژن را در خون شما آزمایش خواهد کرد. نتایج آزمایش اغلب با سونوگرافی از تخمدان ها همراه خواهد شد تا بتوان پیش بینی کرد تخمدان ها چطور به درمان باروری پاسخ خواهد داد.
آنالیز مایع منی:
اگر به عنوان بخشی از ارزیابی باروری اولیه این کار انجام نشده باشد پزشک در مدت کوتاهی قبل از شروع چرخه درمان IVF مایع منی را آنالیز خواهد کرد.
غربالگری بیماری های عفونی:
در این جا زن و شوهر هر دو برای بیماری های عفونی مانند ایدز HIV پایش خواهند شد.
تمرین انتقال جنین:
پزشک شما ممکن است برای تعیین عمق حفره رحم و انتخاب روشی که به موفقیت تشکیل جنین در رحم بیانجامد، اقدام به انتقال جنین ساختگی کند. 
امتحان حفره رحم:
پزشک پیش از شروع IVF حفره رحم را بررسی خواهد کرد. این ممکن است شامل سونوهیستروگرافی هم باشد که در آن مایع از طریق دهانه رحم تزریق میشود که به رحم برود و البته سونوگرافی هم انجام میشود تا تصویری از حفره رحم به دست بیاید. گاهی اوقات نیز هیستروسکوپی انجام میشود که شامل یک تلسکوب نازک، انعطاف پذیر و روشن است  که در واژن و دهانه رحم قرار داده میشود و به رحم وارد میشود.

مراحل انجام آی وی اف (IVF):
مرحله ۱: 
داروهای باروری برای تحریک تخمک زایی تجویز می‌شود. در بارداری به روش آی وی اف (IVF) چندین تخمک مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا بعضی از تخمک‌ها بعد از لقاح و قرار گرفتن در رحم رشد و نمو نمی‌کنند. سونوگرافی ترانس واژینال برای بررسی تخمدان‌‌ها استفاده می‌شود همچنین نمونه‌های خون برای بررسی سطح هورمون‌ها گرفته می‌شود.
مرحله ۲: 
در بارداری به روش آی وی اف (IVF) تخمک‌ها با هدایت یک سوزن توخالی از طریق حفره لگنی جمع‌آوری می‌شوند. این جراحی کوچک به کمک تصویربرداری اولتراسوند صورت می‌گیرد. برای کاهش درد نیز از مسکن استفاده می‌شود.
مرحله ۳: 
در بارداری به روش آی وی اف (IVF) از مرد درخواست می‌شود تا نمونه اسپرم برای انجام لقاح آماده کند.
مرحله ۴: 
در بارداری به روش آی وی اف (IVF)، در یک پروسه به نام تلقیح، اسپرم و تخمک با هم مخلوط می‌شوند و در یک ظرف آزمایشگاهی برای ایجاد لقاح نگهداری می‌شوند. در مواردی که احتمال لقاح پایینی وجود دارد، از روش تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) استفاده شود. در این روش، یک اسپرم به منظور انجام لقاح به طور مستقیم به سیتوپلاسم تخمک تزریق می‌شود. تخمک‌ها برای تأیید اینکه بارور شده‌اند و تقسیم سلولی در حال انجام است، تحت نظارت قرار می‌گیرند. هنگامی که روند لقاح و تقسیم با موفقیت انجام شد، تخمک لقاح یافته، جنین نامیده می‌شود.
مرحله ۵: 
در بارداری به روش آی وی اف (IVF) معمولا ۵-۳ روز بعد از بازیابی تخمک و انجام لقاح، جنین به رحم زن منتقل می‌شود. یک کاتتر یا لوله کوچک برای انتقال جنین به رحم وارد می‌شود. این روش برای اکثر زنان بدون درد است، اگرچه برخی ممکن است دچار گرفتگی خفیفی شوند. اگر روش بارداری به روش آی وی اف (IVF) موفقیت آمیز باشد، لانه‌گزینی معمولا ۱۰-۶ روز بعد از بازیابی تخمک‌ها صورت می‌گیرد.

مراقبت های لازم بعد از انتقال جنین در آی وی اف:
- پس از انتقال جنین تا ۳ روز استراحت نسبی داشته باشید. (می‌توانید کارهای سبک انجام دهید ولی باید از انجام کارهای سنگین اجتناب کنید)
- اجتناب از انجام فعالیت ورزشی شدید و سنگین مانند دویدن آهسته، ایروبیک یا تنیس.
- بعدازعمل انتقال جنین تا ۱۷ روز نباید نزدیکی داشته باشید (تا زمان شنیدن اولین صدای قلب جنین)
- از بلند کردن یا هل دادن اجسام سنگین خودداری کنید.
- عدم استفاده از وان حمام یا شنا کردن به مدت ۴۸ ساعت پس از انتقال جنین بعد از این حمام کردن مشکل ندارد.
- بعد از عمل انتقال جنین رژیم غذایی خاصی وجود ندارد و می‌توان همه نوع مواد غذایی مصرف کرد برای جلوگیری از یبوست میوه‌جات، سبزی جات تازه و مواد غذایی ملین مصرف کنید.
- بعد از عمل انتقال جنین استفاده از توالت ایرانی بلامانع است.
- خوابیدن و استراحت کردن دریک وضعیت خاص توصیه نمی‌شود، خوابیدن و استراحت در هر وضعیتی بلامانع می‌باشد.
- عدم استفاده از دوش واژینال یا تامپون
- در صورت بروز هر نوع مشکل نظیر لکه بینی، خونریزی، دل‌درد و تنگی نفس به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.
- از تماس با بیمار آنفولانزا یا سرماخورده پرهیز کنید.
کلیه داروها را طبق روال قبل ادامه دهید، به هیچ‌وجه خودسرانه دارویی اضافه یا قطع نکنید.

مزایای آی وی اف:
نتایج مثبت آی وی اف: 
روش آی وی اف قدیمی‌ترین شیوه از روش‌های کمک باروری است که از حدود سال 1978 تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است. این زمان برای محققان کافی است تا بتوانند عوارض و پیامدهای ناشی از آن را بررسی نمایند. تاکنون هیچ اشکالی که مستقیما به این روش مربوط باشد شناسایی نشده است.
سرطان‌زا نبودن IVF: 
با وجود آن که مطالعات اولیه در این زمینه حاکی از آن بود که داروهای مورد استفاده برای باروری، ممکن است موجب سرطان تخمدان یا سایر سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان شود اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که رابطه‌‌ای بین داروهای باروری در تخمک‌ گذاری القایی و سرطان وجود ندارد.
پیشرفت مراحل اجرا: 
محققین همچنان در حال بهبود روش‌های اجرای IVF هستند.

عوارض جانبی انجام آی وی اف:
زمان‌ بر و پرهزینه‌ بودن آی وی اف:
لقاح خارج رحمی، نیازمند صرف هزینه‌های سنگین آزمایشگاهی است. همچنین بررسی پاسخ بدن خانم به داروهای باروری، نیازمند مراجعه زیاد برای آزمایش خون و انجام سونوگرافی است. 
احتمال بارداری دو قلویی یا چند قلویی:
از آنجا که بیش از یک رویان ممکن است درون رحم قرار گیرد، احتمال داشتن دوقلو بیش از 20 درصد است. با وجود انکه بسیاری از والدین از این اتفاق استقبال می‌کنند اما بارداری دو یا چند قلویی خطر سقط جنین یا زایمان زودرس را به همراه دارد.
برخی مسائل برای جنین:
برای بچه‌هایی که مادر آنها از طریق IVF باردار شده است احتمال اینکه نارس به دنیا بیایند یا وزن آنها در زمان تولد کم باشد، وجود دارد.
احتمال بی‌نتیجه بودن IVF:
این ریسک وجود دارد که با وجود صرف هزینه‌های زیاد، روش IVF جواب ندهد. در بیش از 20 درصد از موارد، پزشک تشخیص می‌دهد که فرایند باید متوقف شود زیرا ممکن است فولیکول‌ها به اندازه کافی رشد نکرده باشند یا خطر سندروم تحریک بیش از حد تخمدان‌ها (OHSS) وجود داشته باشد.

نکاتی مهم درباره آی وی اف (IVF):
- معمولا طول مدت ای وی اف ۱۵ روز است (۱۰ الی ۱۱ روز داروی تحریک تخمک گذاری تجویز می شود دوره برداشت تخمک و انتقال جنین ۲ الی ۳ روز می باشد)
- بهتر است سه روز قبل از عمل پونکسیون تخمک، مرد از انزال خودداری نماید.
- زوجین بهتر است در مراحل درمان سیگار نکشند و یا میزان آن را کاهش دهند.
- در طی مراحل درمان از موارد استرس زا پرهیز شود.
- یک روز بعد از مرحله انتقال جنین، زن می تواند فعالیت آرام داشته باشد و پس از آن فعالیت معمولی و روزمره خود را آغاز کند و لیکن از فعالیت های پر انرژی و خسته کننده، مسافرت طولانی، ورزش سنگین و حمام سونا پرهیز شود اما استراحت مطلق ضروری نمی باشد.
- حدود دو هفته بعد از انتقال جنین می تواند مقاربت داشته باشد.

اطلاعات در مورد ای وی اف، روند انجامش چگونه است؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»