آسیاتل

بازدید: 27

خونریزی در دوران بارداری، هفت علت

منبع : نی نی بان کد خبر: 1443777
خونریزی در حین بارداری ، ممکن است خطرناک باشد . با این وجود خونریزی ، همیشه به این معنا نیست که حتما سقط جنین خواهید داشت .
خونریزی در حین بارداری ، ممکن است خطرناک باشد . با این وجود خونریزی ، همیشه به این معنا نیست که حتما سقط جنین خواهید داشت .
خونریزی حین بارداری ، خصوصا در سه ماه ی اول ، عادی تر از چیزی است که شما فکر می کنید .
طبق یک مطالعه و تحقیق ، حدود ۲۵ درصد از زنان ، خونریزی را حین بارداری گزارش کرده اند و ۸ درصد از آنها نیز خونریزی شدید را گزارش داده اند
بیشتر شیوع این حالت در بین هفته های ۵ و ۸ و در اغلب موارد ، بیشتر از ۳ روز ادامه نخواهد یافت  .
از زنانی که خونریزی داشته اند ، ۱۲ درصد از آنها سقط جنین داشته اند.
درحالی که اغلب زنان ، یک بار خونریزی داشته اند ، تعداد کمی از زنان نیز در کل دوره بارداری خود خونریزی داشته اند . این خونریزی می تواند به  شکل های نقطه ای ، خطی یا مانند دوره پریودی باشد .
 
خونریزی در طی بارداری
تمام چیزی که نیاز دارید در مورد خونریزی در دوره بارداری بدانید ، فهرست شده است :
آیا نیاز است که من به دکتر یا مامای خود در مورد هر خونریزی بگویم ؟
بله. تمام خونریزی های حین بارداری ، باید به دکتر یا مامای شما گزارش شوند .
عبور خون از واژن قبل از ۲۴ هفته بارداری ، به عنوان یک عامل تهدید کننده  سقط جنین محسوب می شود .
اگر شما گروه خونی منفی ( O- و A- ) هستید ، بایستی  یک دکتر یا ماما را در ۷۲ ساعت بعد از  خونریزی ببینید ؛ دلیلش این است که کنترل شود  مبادا خون جنین با خون شما ترکیب شده باشد . اگر خونها ترکیب شده باشد ، بدن شما آنتی بادی هایی ( پادتن) را علیه خون مثبت ، تولید می کند .
گروه خونی مثبت ، غالب تر از گروه خونی منفی  است . احتمالا نوزاد شما یک گروه خونی مثبت را به ارث برده است ، اگرچه شما این را قبل از تولد ( زایمان ) نخواهید فهمید . خون ترکیب شده ، اثری روی بارداری اول شما نخواهد داشت . اما در بارداری های بعدی ، اگر شما یک نوزاد دیگر با گروه خونی مثبت داشته باشید ، آنتی بادی های شما حمله می کنند ، چون بدن شما فکر می کند که با یک ماده خارجی مواجه شده است .
در زیر ، یک توضیحی از برخی دلایل خونریزی حین بارداری آورده شده است :
    -القای خونریزی: زمانی که یک تخم لقاح یافته ، به خط رحمی می چسبد ، می تواند منجر به خونریزی نقطه ای یا رگه دار شود ( رگه های خون ) . معمولا ۱ تا ۲ روز ادامه می یابد. این حالت  در حدود دوره القا یا زمانی که  دوره پریودی شما بوده ، اتفاق می افتد .
برخی زنان به اشتباه ، فکر می کنند که آنها فقط یک پریودی سبک داشته اند و نمی فهمند که باردار هستند .
    -نشت خونریزی: برخی زنان این حالت را در زمان طبیعی بودن  پریودی خود ، تجربه کرده اند . سپس خونریزی در حدود هفته های ۴ ، ۸ و ۱۲ بارداری ظاهر می شود . خونریزی اغلب همراه با دوره پریودی قریب الوقوع شماست . کمردرد ، گرفتگی عضلات ، احساس سنگینی در لگن و احساس نفخ خواهید داشت .
البته در واقع چون شما باردار هستید ، دوره پریودی شما نخواهد رسید ( حتی اگر شما آن را احساس کنید ) . طی بارداری ، هورمون ها از وقوع پریودی شما جلوگیری می کنند . بعضا ، اگر سطوح هورمونی هنوز به مقدار کافی بالا نباشد تا پریودی شما را متوقف کند ، نتیجه آن خونریزی است . این حالت می تواند در حدود ۳ ماه ادامه یابد . بعد از این زمان ، جفت شروع به کنترل و عهده گرفتن تولید هورمون از تخمدانها می کند  .
برخی زنان ، خونریزی را در تمام دوران بارداری تجربه می کنند و تحت مراقب ، نوزادانی سالم خواهند داشت .
    -سقط جنین تهدید کننده: مطالعات نشان داده اند که حدود یک سوم از بارداری ها در سقط جنین ، پایان می یابند . ( سقط جنین خودبه خودی )
به نظر می رسد که یک عدد بزرگ باشد ، اما ناامید نشوید . این حالت به ۱۲ هفته اول بارداری اطلاق می شود و شامل سقط جنین های زود هنگام است که قبل از اینکه زن بفهمد باردار است ، اتفاق می افتد. این نوع سقط جنین ، اغلب در نتیجه جنین آسیب دیده است و بدان معنی است که بدن زن  ، بارداری را پس می زند چونکه  نمی تواند از عواقب آن  زنده بماند .
بار اولی که شما به هفته ۱۴ تا ۱۶ رسیدید ، می توانید به طور قطع مطمئن شوید که بارداری ، ایمن و بی خطر است .
علایم و نشانه های معمول سقط جنین خود به خودی ، شامل خونریزی ( بسیار معمول ) ، انقباضات عضلانی ،کمر درد و درد معده است . زنان به طور معمول  در زمانی که سقط کرده اند و خونریزی دارند ؛ می گویند که احساس بارداری نمی کنند. علایم ، شامل از بین رفتن بارداری ، عدم تهوع ، زخم پستانها یا نفخ شکم  است . اگر شما خونریزی دارید اما هنوز احساس بارداری می کنید  فرصت های زیادی هست و خونریزی فقط یک ترس است و نوزاد شما سالم و است . تصاویر  سونوگرافی از نوزاد شما مطمئنا ، طبیعی است .
ممکن است که بدون هیچ گونه خونریزی سقط جنین خود به خودی داشته باشید که در این حالت جنین می میرد اما توسط بدن شما حفظ می شود . اگر این حالت رخ دهد ، علایم بارداری به طور قطعی ناپدید می شوند ، اما نبود ضربان قلب فقط با استفاده از سونوگرافی  قابل تشخیص است . ممکن است به یک کورتاژ ( تراش دیواره رحم به منظور سقط جنین )  احتیاج داشته باشید تا رحم را خالی کنید ( بچه را بندازید ) .
    -خونریزی بعد از رابطه جنسی: خونریزی بعد از رابطه جنسی ، یکی از شایع ترین علل خونریزی حین بارداری است . کاملا بی ضرر است و به علت افزایش جریان خون و نرم شدن سرویکس رخ می دهد .
اگرچه این شکل از خونریزی جدی نیست ، شما باید همیشه آن را به پزشک خود گزارش دهید . وقتی که شما با اتاق مخصوص زایمان تماس می گیرید ، برای شخصی ترین سوالات ، آماده باشید : آیا شما اخیرا رابطه جنسی داشته اید؟
شما نیاز ندارید که رابطه جنسی را متوقف کنید ، اما ممکن است نیاز پیدا کنید که مطمئن شوید شریک جنسی شما به نوزاد آسیبی وارد نکرده است .
    -بارداری اکتوپیک ( خارج رحمی یا نابجا ): یک بارداری اکتوپیک زمانی رخ می دهد که تخم لقاح یافته  ، خود را خارج از رحم ، القا کند که معمولا در لوله فالوپ اتفاق می افتد . ممکن است درد شدیدی را در یک سمت شکم خود احساس کنید ، یا درد عمومی که ممکن است موجب احساس ضعف و غش و تهوع شود . درد می تواند ناگهانی از بین رود ، اگر لوله فالوپ قطع شود ، اما طی ساعت ها یا روزها برمی گردد و شما احساس ناخوشی خواهید داشت .
این یک وضعیت فوری است. یک بارداری اکتوپیک ، می تواند لوله فالوپ را قطع کند و موجب خونریزی داخلی ، آسیب به لوله و غش کردن مادر شود . لوله فالوپ شما ممکن است همراه با بارداری خارج شود ، اما بدین معنا نیست که شما در آینده در بارور شدن دچار مشکل شوید. تخمدان و لوله فالوپ دیگر شما کاملا سالم هستند . ( هر زن ۲ عدد لوله فالوپ دارد ) .
    -خونریزی از جفت: سوال دیگری که شما ممکن است هنگام تلفن ، از متخصص خود بپرسید این است که : آیا شما سی تی اسکن داشته اید و وضعیت جفت ، طبیعی بود ؟
خونریزی واژینال بدون درد ، می تواند از قرارگیری غیر طبیعی جفت حاصل شود. برخی اوقات جفت خیلی آهسته خود را روی دیواره رحم القا می کند و گاها درست بالای سرویکس . این حالت جفت سرراهی (Placenta Previa)  نامیده می شود و در حدود ۰.۵ درصد از بارداری ها رخ می دهد .
placenta praevia  ، ناچارا منجر به خونریزی در برخی از نقاط در دوران بارداری شما می شود ( معمولا بعد از هفته ۲۰ ). درجات متفاوتی از شدت این عارضه وجود دارد ، اما همه آنها به تکرار  سونوگرافی  برای یک تشخیص دقیق نیاز دارند . برای پیشگیری از خطر پیرامون نوزاد شما ، اگر جفت بالای سرویکس باقی ماند ، ممکن است نیاز به استراحت یا عمل سزارین باشد .
یکی دیگر از علل خونریزی های بعدی در بارداری ، قطع ناگهانی جفت است ، جایی که جفت به طور نسبی یا کامل از دیواره رحم جدا می شود . این حالت تقریبا  ۱مورد در هر ۲۰۰ بارداری اتفاق می افتد . نشانه ها شامل درد شدید عمومی و خونریزی شدید است . خون ، ممکن است قابل رویت یا نهفته در رحمی باشد که کشیده ، محکم و سخت قابل لمس و بسیار دردناک است . اگر شما سیگار می کشید یا فشار خون بالا دارید یا  مشکلات کلیوی یا تشنج بارداری دارید ، در خطر بیشتری هستید . این حالت ، نیاز فوری به انتقال به بیمارستان است و بسته به شدت خونریزی ، ممکن است برای شما استراحت ، القا یا عمل سزارین تجویز شود .
    -فیبروئیدهای رحمی ( فیبروم رحمی ): فیبروم های رحمی ، توده هایی از عضلات متراکم بافت فیبروزه هستند که می توانند در داخل یا خارج دیواره رحم یافت شوند . اینها می توانند در طی بارداری مشکل ساز باشند یا ایجاد مشکل نکنند . اساسا بستگی به موقعیت فیبروم ها و اینکه آنها رشد می کنند یا نه ، دارد . متخصصان علت را مطمئن نیستند اما هورمونهای بارداری می توانند موجب فیبروم ها شوند که یا رشد می کنند یا کوچک می شوند .
فیبروم ها ، بهتر است که قبل از بارداری خارج شوند ، چون می توانند موجب بارداری اکتوپیک ( نابجا )  ، خونریزی شدید و از بین رفتن بارداری شوند . با این وجود بسیاری زنان می توانند بدون هیچ مشکلی زایمان کنند .
اگر شما فیبروم دارید ، یک متخصص را ببینید تا شما را شخصا معاینه کند  و بگوید که در مرحله بعد چه کار کنید . از درمانهایی که در اینترنت هست ، اجتناب کنید . شما واقعا نیاز دارید که یک متخصص را ببینید  تا ارزیابی صحیحی از وضعیت خود ، دریافت کنید .
اگر من در طی بارداری خونریزی داشتم ، چکار کنم ؟
اگر شما بیش از ۲۰ هفته باردار هستید ، فورا توصیه های پزشکی را دنبال کنید .
اگر در طی بارداری خونریزی داشتید ، از نوار های بهداشتی ( تامپون ) استفاده نکنید و از پدها استفاده کنید . اگر خونریزی کم است و شما درد ندارید با مامای خود تماس بگیرید تا مرحله بعدی را توضیح دهد.
اولین باری که شما توسط یک متخصص معاینه می شوید ، می توانید یک متخصص طب سوزنی را که در باروری و مراقبت قبل از زایمان تخصص داشته باشد هم ویزیت کنید. طب سوزنی با بیمارانی کار می کند که یک سقط جنین خطرناک  یا برگشت پذیر داشته اند ، بنابراین ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد و یک گزینه ی کاملا ایمن ، طبیعی و سالم است.
اگر خونریزی شدید است ( جریان  خون شدید همراه با تشکیل لخته ) و همراه با انقباضات معده ، کمردرد و درد مشابه پریودی است ، با بیمارستان خود فورا تماس بگیرید . به طور قابل درکی ناراحت خواهید شد ، اما سعی کنید تا جایی که می توانید آرام بمانید و به خود یادآوری کنید که خونریزی می تواند در بارداری اتفاق افتد. این خون شماست ، خون نوزاد نیست که می بینید و کاملا امکان دارد که بارداری سالم ، ادامه یابد .
 
اگر سقط جنین داشتم چکار کنم ؟
اگر شما یک سقط جنین داشته اید ، متاسفانه هیچ چیز نمی تواند از وقوع آن جلوگیری کند . اگرچه سقط جنین می تواند ناامید کننده ، ناراحت کننده و از نظر احساسی دردآور باشد ، کاری  نیست که بتوانید انجام دهید ،  اما از لحاظ احساسی و جسمانی ( فیزیکی ) مراقب خود باشید .
شما برای رخ دادن سقط ، مسئول نیستید و کاری نکرده اید که موجب آن شوید شما نمی توانید از وقوع سقط  ، پیشگیری کنید ، اما چیزهایی هست که به شما کمک می کند که از لحاظ جسمانی احساس  بهتر و راحت تری داشته باشید .
    -استراحت در تخت خواب
    -مصرف پاراستامول ، پانادئین ، ناپروژزیک ( یک دارو برای درد دوره ای ) برای گرفتگی و انقباض عضلات
    -بطری آب داغ برای شکم شما
    -چای و حمایت از شریک جنسی شما
امکان دارد که  شما جنین در حال رشد را پس بزنید و سپس خونریزی متوقف شود . اما اگر خونریزی ادامه یافت ، به یک بی حسی و بیهوشی نیاز دارید تا کورتاژ کنید ( سقط )  و رحم خود را تمیز کنید .
به یاد داشته باشید که در بیشتر موارد ، خونریزی در بارداری زودرس ، خود به خود بند می آید  و بارداری ، بی ضرر ادامه می یابد .

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند