بازدید: 85

7 فایده‌ی نوشیدن آب گرم

منبع : سایت خبری پول نیوز کد خبر: 1443627
7 فایده‌ی نوشیدن آب گرمپول‌نیوز - نوشیدن آب کافی می‌تواند پوست، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و مفاصل را حمایت کند. آب به سلول‌های بدن کمک می‌کند تا مواد مغذی را جذب و با عفونت‌ها مبارزه کند، اما نوشیدن آب نیمه داغ و گرم به صورت روزانه نیز می‌تواند فواید ویژه‌ی خود را داشته باشد.

با آنکه پژوهش‌های اندکی درباره‌ی فواید نوشیدن آب گرم یا نیمه داغ وجود دارد؛ اما حامیان سلامت معتقدند که نوشیدن آن راهی برای بهبود سلامت است. در این مقاله چند دلیل آن را بیان می‌کنیم.

نوشیدن آب در هر دمایی می‌تواند مفید باشد؛ اما آب گرم به طور خاص محاسن ویژه‌ای دارد. مردمانی هستند که صدها سال است عادت به نوشیدن آب گرم دارند. ادبیات پزشکی سنتی پر از داستان‌هایی است که در آن آب گرم را به عنوان ارتقادهنده‌ی سلامت معرفی می‌کنند؛ اما پزشکی مدرن به تازگی شروع به انجام پژوهش در این زمینه کرده است تا فواید آن را دریابد.

در این مقاله هفت فایده‌ی آب گرم و نظریه‌های زمینه‌ساز آن را بیان می‌کنیم.

1- هضم بهتر و سلامت گوارش بیشتر

هنگامی که فردی آب کافی نمی‌نوشد، روده‌ی کوچک، بیشتر آب بدن را که از طریق غذا و نوشیدنی وارد شده به خود جذب می‌کند. این عمل باعث کم آب شدن بدن می‌شود و ممکن است حرکت‌های روده را دشوار کند. کم آب شدن مزمن بدن باعث ایجاد یبوست شده که یبوست، حرکت‌های روده را دشوار و دردناک کرده و هموروئید و نفخ را سبب می‌شود.

نوشیدن آب نیمه داغ نسبت به آب سرد یا ولرم، به تجزیه‌ی سریع‌تر غذاها کمک می‌کند. این کار، احتمال ایجاد یبوست را کاهش می‌دهد چون حرکت روده را بهبود می‌بخشد.

آب داغ، متسع کننده‌ی عروق است به این معنی که رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و به جریان خون کمک می‌رساند. همین عملکرد آب داغ باعث می‌شود ماهیچه‌ها احساس راحتی کرده و درد کاهش یابد

2- سم‌زدایی از بدن

حامیان سلامت معتقدند آب گرم، به سم‌زدایی از بدن کمک می‌کند. هنگامی که آب به قدر کافی داغ باشد، دمای بدن فرد را افزایش داده و او عرق می‌کند.

عرق کردن یکی از شیوه‌های سم‌زدایی از بدن است؛ پس سموم از طریق عرق دفع شده و به تمیزی منافذ پوست کمک می‌شود.

3- بهبود جریان خون

آب نیمه داغ، متسع کننده‌ی عروق است به این معنی که رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و به جریان خون کمک می‌رساند. همین عملکرد آب گرم باعث می‌شود ماهیچه‌ها احساس راحتی کرده و درد کاهش یابد.

اگرچه هیچ پژوهشی درباره‌ی ارتباط آب نیمه داغ و بهبود جریان خون وجود ندارد اما به صورت منطقی هر چیزی که جریان خون را حمایت کرده و آن را بهبود بخشد می‌تواند به راحت شدن ماهیچه‌ها و ارگان‌های بدن منجر شود.

4- کاهش وزن

مدت‌هاست که پژوهش‌ها از این ایده حمایت می‌کنند که نوشیدن آب می‌تواند به کاهش وزن فرد کمک کند. دلیل این امر می‌تواند در این راز نهفته باشد که نوشیدن آب، احساس سیری و پری به فرد می‌دهد. همچنین آب به فرد کمک می‌کند تا مواد مغذی را جذب کند و دورریختنی هایش را بیرون بریزد.

نتایج یک پژوهش نشان داد که تغییر عادت غذایی یعنی جایگزین کردن آب گرم به جای آب سرد باعث کاهش وزن در افراد شده بود. همچنین پژوهشگران دریافتند که نوشیدن پانصد میلی‌لیتر آب پیش از غذا متابولیسم را تا سی درصد افزایش می‌دهد.

افزایش دمای آب تا 37 درجه سانتی‌گراد 40% متابولیسم را افزایش می‌دهد و این افزایش 30 تا 40 دقیقه پس از نوشیدن آب گرم باقی می‌ماند.

5- کاهش درد

آب گرم جریان خون را افزایش می‌دهد، به خصوص در ماهیچه‌های مجروح. هیچ پژوهشی مستقیماً این موضوع را بررسی نکرده است که مصرف آب گرم، درد را کاهش می‌دهد. با این حال، مردم به صورت روتین از کیسه‌ی آب گرم یا بطری‌های آب گرم برای کاهش درد استفاده می‌کنند. مصرف آب گرم ممکن است رهایی از درد درونی را ایجاد کند؛ اما باید در نظر گرفت که گرما تورم را تشدید می‌کند.

6- مبارزه با سرماخوردگی و بهبود سلامت سینوس‌ها

گرما برای سینوس‌ها می‌تواند از فشار درون آن کاسته و سبب شود سرماخوردگی و حساسیت بینی بهتر شود. بخار نیز به باز شدن سینوس‌ها کمک می‌کند. نوشیدن آب گرم احتمالاً به حرکت سریع‌تر مخاط کمک می‌کند یعنی نوشیدن آب گرم ممکن است باعث شود عطسه و آب‌ریزش بینی با مخاط بیشتری همراه باشند که به فرد سرماخورده کمک بزرگی است تا سریع‌تر بهبود یابد.

7- کاهش استرس

نوشیدن یک فنجان آب گرم به مدیریت استرس و اضطراب کمک می‌کند.

خطرات احتمالی

اولین ریسک نوشیدن آب گرم، خطر سوختگی است. دمای آبی که برای انگشت مطبوع است و آن را نمی‌سوزاند باز هم این قابلیت را دارد که گلو و زبان و دهان را بسوزاند. پس، از نوشیدن یکباره‌ی آب گرم باید پرهیز کرد و اول آن را با جرعه‌ای کوچک امتحان کرد.

اگر به جای نوشیدن آب گرم، قهوه یا چای بنوشیم احتمال دارد که کافئین بیش از حد وارد بدن ما شود و احتمال عصبی شدن را افزایش می‌دهد. توصیه می‌کنیم برای ممانعت از بروز چنین مسئله‌ای، تعداد فنجان‌های قهوه یا چای را محدود کنید یا آن‌ها را با آب گرم جایگزین کنید.

نوشیدنی‌های گرم مانند قهوه یا چای اغلب به صورت جوش یا دمای نزدیک به جوش سرو می‌شوند. پس نباید سوختگی را فدای فواید نوشیدن آب یا نوشیدنی گرم کرد. پس سعی کنید آبی را بنوشید که کمی از دمای آن کم شده باشد و احتمال سوختگی را به صفر برسانید. دمای 57.8 درجه سانتی‌گراد برای قهوه مناسب است. این دما، احتمال سوختگی را کاهش می‌دهد اما همچنان حس خوب و دلچسب نوشیدن یک نوشیدنی گرم را دارد.

منبع: تبیان

7 فایده‌ی نوشیدن آب گرم
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13
 • 7 فایده‌ی نوشیدن آب گرم


 • ۶ فایده نوشیدن آب گرم به جای آب سرد


  آب سرد به جامد کردن چربی غذا‌ها کمک می‌کند و فرایند هضم را کند می‌نماید، اما آب گرم به شیوه‌ای کاملاً برعکس عمل می‌کند و ضمن بهبود فرایند هضم، کمک بزرگی برای جذب بهینه مواد مغذی است. نوشیدن آب گرم از ابتلا به یبوست نیز پیشگیری می‌کند.
 • ۸ فایده نوشیدن آبلیمو و عسل


  می‌خواهید پوستی شفاف داشته باشید؟ نوشیدن آبلیمو و عسل یکی از بهترین راه‌های طبیعی موجود برای داشتن پوستی شفاف، بدون استفاده از لوازم آرایشی است.
 • ۶ فایده نوشیدن آبلیمو و عسل


  عسل، ضدمیکروب و در درمان زخم‌ها موثر است و همین مسئله، عسل را ماده ضروری محصولات آرایشی بهداشتی می‌کند. ترکیب عسل با خواص ضدباکتری و ضد آکنه لیمو، آب لیمو و عسل را به یک نوشیدنی قوی برای نرمی پوست و خلاصی از آکنه تبدیل‌می‌کند.
 • ۸ فایده نوشیدن شربت‌های سبز رنگ


  مخلوط سبز رنگ، شبیه مخلوط میوه‌ای سنتی است، اما شامل سبزیجات سبز بیشتری است که بنا به میل شما میتواند شامل اسفناج، کاهو، کلم پیچ، خربزه سبز، جعفری، گل قاصدک سبز، شاهی آبی و هر سبزی سبز برگدار باشد.
 • ۸ فایده‌ نوشیدن آبلیمو و عسل قبل از صبحانه


  ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی سالم برای بعضی افراد کاری دشوار است. گذشته از آن، امروزه تقریبا همه‌ی ما در معرض آلودگی‌ها و بیماری‌های گوناگونی هستیم که سلامت ما را تهدید می‌کنند.
 • ۱۰ فایده ی شگفت انگیز نوشیدن آب گرم


  سلامت نیوز: نوشیدن آب برای داشتن بدنی سالم ضروری است. بسیاری از کارشناسان سلامت و زیبایی عقیده دارند نوشیدن آب، برای پاک کردن بدن از سموم، سرحال بودن و داشتن پوستی نرم و جوان مهم است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از تبیان، شروع روز با یک لیوان آب، ر
 • ۸ فایده نوشیدن گلاب برای سلامتی


  پوست را نرم می‌کند و درخششی سالم و طبیعی را برایتان به ارمغان می‌آورد. ترکیبات آنتی اکسیدانی گلاب باعث قوی شدن سلول‌های پوست و القای تولید مثل در سلول‌های بافت پوستی می‌شود.
 • ۷ فایده شگفت انگیز نوشیدن آب زنجبیل، قبل از وعده صبحانه


  از ریشه زنجبیل برای قرن ها به دلیل محتوای بالای مواد مغذی ضروری و ترکیبات قدرتمند برای دلایل مختلف پزشکی استفاده می شده است.
 • آن چه پس از نوشیدن چای در بدن رخ می دهد


  پیش از این که به سراغ غذاهای آماده و تنقلات ناسالم بروید، یک لیوان چای سبز بنوشید. مصرف چای سبز به ترشح کوله‌سیستوکینین یا CCK کمک می کند، که یک هورمون کاهنده گرسنگی است و از این طریق به کاهش هوس های غذایی و پیشگیری از پرخوری کمک می کند.
 • ۲ خطر جدی نوشیدن بیش از حد «آب یخ»


  یک کارشناس طب سنتی گفت: مصرف بیش از حد "آب یخ" مخصوصاً در فصول سرد می‌تواند موجب کبد چرب، ضعف قوای جنسی، رعشه، قولنج، ناباروری و... شود.
 • مضرات نوشیدن «آب یخ»


 • آنچه پس از نوشیدن چای در بدن رخ می دهد


  سلامت نیوز: چای سبز سوخت و ساز لیپید و گلوکز را بهبود می بخشد، از افزایش ناگهانی و سریع قند خون پیشگیری می کند و نرخ سوخت و ساز را نیز متعادل می سازد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان، چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در جهان است که نه تنها می ت
 • از فواید نوشیدن آب جو!


  سلامت نیوز: نباید آب جو را با نوشیدنی مالت اشتباه گرفت. آب جو فاقد الکل است زیرا فرایند تخمیر را طی نمی کند و این تفاوت اصلی است.‎ به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، در مواجهه با آب جو، برخی افراد ممکن است آن را با نوشیدنی مالت ارتباط دهن
 • از فواید نوشیدن آب جو!


  ‎نباید آب جو را با نوشیدنی مالت اشتباه گرفت. آب جو فاقد الکل است زیرا فرایند تخمیر را طی نمی کند و این تفاوت اصلی است.‎

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»