بازدید: 87

سرطان های شایع در کودکان، پنج مورد اصلی

منبع : نی نی بان کد خبر: 1443193
انواع سرطان های شایع در کودکان با آن هایی که در بزرگسالی خود را نشان می دهند، متفاوت است.
انواع سرطان های شایع در کودکان با آن هایی که در بزرگسالی خود را نشان می دهند، متفاوت است. سبک زندگی یا عوامل خطرناک خارجی در آن ها نقشی ندارند بلکه معمولا نتیجه تغییرات ژنتیکی در سلول ها هستند. امروزه، بدلیل پیشرفت های درمانی اساسی به وجود آمده، بیش از ۸۰ درصد کودکان مبتلا به سرطان می توانند ۵ سال یا بیشتر زنده بمانند. با این وجود باز هم سرطان، دومین عامل مرگ پس از تصادفات رانندگی در کودکان کمتر از پانزده ساله است.
بعضی اوقات تشخیص سرطان های شایع در کودکان بسیار سخت است، چون بیماری های معمول و کبود شدگی های هرروزه می توانند نشانه های اولیه سرطان را مخفی کنند. پس به پنج سرطان رایج در کودکان و نشانه های هر کدام به دقت توجه کنید:

۱- لوسمی حاد لنفاوی (ALL)
رایج ترین نوع سرطان های شایع در کودکان، لوسمی حاد لنفاوی است که حدود ۳۴ درصد کل سرطان ها در کودکان را شامل می شود. این نوع سرطان خون معمولا بین دو تا چهار سالگی و بیشتر در پسران اتفاق می افتد. سرطان خون از مغز استخوان شروع می شود و سپس به سمت خون پخش می شود و از خون می تواند به سمت اعضای بدن برود. سه تا از چهار سرطان خون در کودکان از نوع ALL است.
علایم:
-درد استخوان و مفاصل
-ضعف
-خستگی
-تب
-کاهش وزن
 
۲- تومور مغزی
تومور های مغزی و تومور در دیگر سیستم های عصبی، حدود ۲۷ درصد از انواع سرطان های شایع در کودکان را در بر می گیرند. انواع مختلفی تومور مغزی وجود دارد که هر کدام روش درمانی مخصوص خودش را دارد. بیشتر تومور های مغزی در کودکان از قسمت های پایینی مغز شروع می شوند، مثل مخچه ساقه مغز. اگر چه تومور مغزی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است، اما بیشتر علایم آن ها مشابه اند.
علایم:
-سردرد
-سرگیجه
-مشکل در حفظ تعادل
-مشکلات بینایی شنوایی و صحبت کردن
-استفراغ های مکرر
 
۳- نوروبلاستوما
این نوع از سرطان های شایع در کودکان ناشی از سلول های عصبی نابالغ در کودکان و نوزادان است. اصولا در کودکان زیر پنج سال ایجاد می شود. این نوع سرطان کودک اغلب از غدد فوق کلیوی آغاز می شود. هفت درصد از انواع سرطان های کودکان در آمریکا را تشکیل می دهد. این سرطان بیشتر در پسران نسبت به دختران رایج است و تنها یک تا دو درصد از کودکانی که مبتلا به آنند در خانواده سابقه این بیماری را دارند.
علایم:
-توانایی راه رفتن
-تغییرات چشمی (تورم، هلال های تیره زیر چشم، پژمردگی پلک چشم)
-درد در نقاط مختلف بدن
-اسهال
-فشار خون بالا
 
۴- تومور ویلمز
تومور ویلمز از کلیه ها شروع می شود و رایج ترین نوع سرطان کلیه در کودکان است. این تومور ها فقط در یک کلیه ایجاد می شوند و بعضی اوقات هم در هر دو( فقط در موارد کمی) و حدود پنج درصد از انواع سرطان های کودکان را شامل می شود. این بیماری معمولا در کودکان کم سن و سال (بین سه تا چهار سالگی) ایجاد می شود و کمتر در کودکانی با سن بالاتر از شش سال ایجاد می شود. سالانه تقریبا ۵۰۰ نمونه جدید در آمریکا ایجاد می شود و حدودا نه تا از ده کودک مبتلا، درمان می شوند.
علایم:
-ورم کردن و بزرگ شدن شکم
-تب
-درد
-حالت تهوع
-کاهش اشتها
 
۵- لنفوم
لنفوم از سلول های خاصی در سیستم ایمنی به نام لیمفوسیت شروع می شود. این نوع سرطان گره ها و دیگر بافت های لنفاوی مثل لوزه و غده تیموس را تحت تاثیر قرار می دهد، همچنین می تواند مغز استخوان و دیگر اعضا را تحت تاثیر قرار دهد و بسته به اینکه سرطان در کدام قسمت در حال رشد باشد، باعث علایم متفاوتی می شود.
دو نوع اصلی لنفوم وجود دارد، که عبارتند از:
-لنفوم هاجکین بعضی اوقات بیماری هاچکین نامیده می شود و در کودکان زیر پنج سال به ندرت یافت می شود. این نوع سرطان در کودکان و بزرگسالان بسیار مشابه است و هر روش درمانی که بهتر باشد می تواند برای هر دو استفاده شود.
-لنفوم غیر هاجکین احتمال ابتلا به این نوع، در کودکان کم سن و سال بیشتر از نوع هاجکین است. اما باز هم در کودکان زیر سه سال به ندرت یافت می شود. محتمل ترین نوع سرطان لنفوم غیر هاجکین در کودکان، متفاوت با همین نوع در بزرگسالان است. این نوع سرطان اغلب خیلی سریع رشد می کند و نیازمند درمان سریع و متمرکز هستد. اما نسبت به بیشتر سرطان های لنفوم غیر هاجکین در بزرگسالان بهتر نسبت به درمان پاسخ می دهد.
علایم غدد لنفاوی:
-تورم گره های لنفاوی در گلو، زیر بغل، و کشاله ران
-کاهش وزن
-تب
-عرق ریزی
-ضعف

سرطان های شایع در کودکان، پنج مورد اصلی
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13
 • سرطان های شایع در کودکان، پنج مورد اصلی


  انواع سرطان های شایع در کودکان با آن هایی که در بزرگسالی خود را نشان می دهند، متفاوت است.
 • طب سنتی در درمان سرطان موثر است؟/ شایع‌ترین سرطان در کودکان


  رییس انجمن خون و سرطان کودکان ایران گفت: افزایش آگاهی مردم نسبت به سرطان و درمان های علمی آن بالا رفته است .
 • سرطان های شایع در کودکان


  عضوکمیته علمی بیست ودومین کنگره آسیا واقیانوسیه پیوند خون و مغز استخوان با بیان اینکه شایع ترین سرطان در کودکان سرطان خون است، گفت: سرطان های مغز، غدد لنفاوی، چشم، کبد وبافت های توپرشکمی (کلیه، فوق کلیه، بافت های عضلانی و نرم ) وبافت های استخوانی جزو
 • سرطان های شایع در کودکان


  سلامت نیوز: عضوکمیته علمی بیست ودومین کنگره آسیا واقیانوسیه پیوند خون و مغز استخوان با بیان اینکه شایع ترین سرطان در کودکان سرطان خون است، گفت: سرطان های مغز، غدد لنفاوی، چشم، کبد وبافت های توپرشکمی (کلیه، فوق کلیه، بافت های عضلانی و نرم ) وبافت های
 • سرطان خون در کودکان، یکی از نشانه‌های شایع


  برخی از سرطان‌های خون ممکن است تغییر شکل بدهند به این معنا که یک نوع سرطان خونی که در ابتدا ایجاد شده تبدیل به نوع دیگر شود.
 • شایع ترین سرطان چشم کودکان


  سلامت نیوز: تومور شبکیه یا رتینوبلاستوما (Retinoblastoma) شایع ترین سرطان چشم در کودکان است که از سلول های شبکیه آغاز می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، رتینوبلاستوما شایع ترین نوع سرطان چشم در کودکان است. که ممکن است در یک چشم یا هر
 • شایع‌ترین سرطان‌ها در کودکان


  در کودکان نیز در هر سنی ممکن است نوع خاصی از سرطان شیوع بیشتری داشته باشد. مثلا شیوع تومور‌های مغزی در سنین پایین بیشتر از سرطان خون است، ولی از سنین نوزادی تا بلوغ به طور کلی انواع سرطان خون شایع‌ترین سرطان محسوب می‌شود.
 • علل سرطان کودکان، شایع ترین ها


  اگرچه بروز سرطان میان کودکان نادر است، اما بر اساس گزارش‌ها، تعدادی از سرطان‌ها در جنینی تا 19 سالگی شایع‌ترند
 • علائم شایع سرطان خونِ کودکان


  بسیاری از نشانه‌های سرطان خونِ کودکان با علائم بیماری‌های شایع و کم‌خطرتر مشابه هستند. در واقع سرطان خون می‌تواند مزمن بوده و علائم آن به آرامی شکل بگیرد یا می‌تواند حاد باشد و علائم آن به سرعت ظاهر شوند.
 • سرطان خون در کودکان، علائم شایع و اولیه


  بسیاری از نشانه های سرطان خون در کودکان نشانه های بیماری های رایج دوران کودکی هستند.
 • بیماری سرطان در کودکان، کدام شایع تر است؟


  رتینوبلاستوم همان تومور چشم است که تا قبل از یک سالگی بیشترین سن ابتلا به این نوع سرطان است.
 • سرطان های شایع در کودکان، درمانشان چیست؟


  پزشکان علت سرطان‌های کودکان را نمی‌دانند. اما آن‌ها می‌دانند عوامل متعددی وجود دارند که خطر را افزایش می‌دهند.
 • علت سرطان در کودکان، کدام یک شایع ترند؟


  رییس انجمن جراحان کودکان ایران با بیان اینکه ۲ درصد کل سرطان ها در کودکان زیر ۱۵ سال بروز می کند، افزود: شایع ترین سرطان کودکان به ترتیب سرطان های خون، مغز، غدد لنفاوی، منشا عصبی، کلیه، بافت های زاینده و بافت های نرم است.
 • دومین سرطان شایع کودکان چیست؟


 • سرطان های شایع در کودکان، چه کاری از دستتان برمی آید؟


  متاسفانه بیماری سرطان به بزرگ و کوچک رحم نمی کند و یکی از معصوم ترین قربانیان سرطان، کودکان می باشند.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم