بازدید: 107

یک خرده گفتمان پر حاشیه!

منبع : فرارو کد خبر: 1443172
نکته مهم دیگر این است که نه تنها اصولگرایان میانه رو و منطقی نمی‌توانند در برابر گفتمان مقاومت، مقابله کنند بلکه الا چند سالی است که می‌بینیم شخصیت‌های برجسته این جریان که در دهه‌های قبل از تئوریسین‌ها مطرح این جریان بودند بسیار شخصیت‌های معقول بودند و اقدامات و نظراتشان مبتنی بر عقلانیت بود، کنار بروند. نمونه این افراد آقای عماد افروغ است که الان چند سالی است که دیگر تمایل به حضور در این عرصه ندارند و آنقدر عرصه برایشان تنگ شد که دیگر ترجیح دادند کنار بروند
فرارو- یک فعال سیاسی گفت: «نباید جلسات امثال آقای رائفی پور یا آقای عباسی را با جلسات عمومی مقایسه کرد. این جلسات عموما سازماندهی شده یا تشکیلاتی هستند. به هرحال ۳۰ سال قبل که جریان اصلاح گری و هماهنگ با توسعه مدرن فریاد میزد که فرهنگ خرافی و غیرعلمی در قالب هیات ها و جلسات سخنرانی ترویج نشود، نگران همین روز ها و اتفاقات بود. واقعیت این است که ما هنوز در میان نسل جوان دهه ۵۰ و ۶۰ کسانی را داریم که سیستم آموزشیشان اینگونه بوده که با هیچ گفتمان دیگر کنار نیایند و صرفا دنباله رو همین خرده گفتمان مقاومت باشند.»
 
اظهارات چهره هایی مانند حسن عباسی، رائفی پور، کریمی قدوسی و... به تنهایی بسیار عجیب است، اما زمانی که مجموع این ها در یک قاب قرار می گیرند، سوالات بسیاری در ذهن ایجاد می کنند. آن ها به شکل عجیبی در خصوص مسائل مختلف اغراق آمیز و به دور از واقعیت و بدن سند و مدرک اظهار نظر می کنند.

به عنوان مثال مدتی قبل علی اکبر رائفی پور در سخنرانی خود عنوان کرد که مردم عراق یا حداقل کربلا، نمک طعام خود را از آب شستشوی جوراب زائران اربعین تولید و استفاده می کنند. او به طور واضح گفت: «جوراب ها را با آب می شورند، آب را خشک می کند و مقداری نمک ته نشین می شود و از آن برای غذای خود استفاده می کنند. یا مثلا حسن عباسی در جدیترین اظهار نظر خود عنوان کرد که شروط ایران برای مذاکره با آمریکا این است که همه آن ها مسلمان شوند و حجاب به سر بگذارند.
 
  • بیشتر بخوانید: شرایط حسن عباسی برای مذاکره با امریکا

البته این ها صرفا نمونه هایی از یک مجموعه عریض و طویل هستند. در کنار این ها می توان ادعا های عجیب و غریب کریمی قدوسی طی سال های اخیر را نام برد که برای هیچ کدام سند و مدرکی ارائه نکرده است و آنقدر ادعا های او عجیب بودند که حتی تبدیل به طنز میان کاربران شبکه های اجتماعی شده است. به نظر می رسد جریان اصولگرا این روز ها در حال تغییر و تحولی است و چنین اظهارات گسترده ای نمی تواند تصادفی باشد و بدون شک برنامه خاصی در پس آن نهفته است. زیرا مشخصا تمام جریان اصولگرایی هم از این اظهارات حمایت نکرده اند و به نظر می رسد هر آنچه در حال وقع است، صرفا با مدیریت بخش خاصی از این جریان صورت می گیرد.

در همین خصوص عبدالله ناصری استاد دانشگاه طی گفتگو با فرارو عنوان کرد: «من معتقدم که دو خرده گفتمان در درون گفتمان اصولگرایی به وجود آمده است و به صورت مجزا در حال شکل گیری هستند. یکی گفتمان همزیستی با رعایت اصول کلی گفتمان اصولگرایی است و دیگری گفتمان مقاومت و رویارویی با دنیای امروز است. گفتمان مقاومت را تندرو ها ایجاد کرده اند و ذیل این گفتمان خرده گفتمان های دیگری هم وجود دارد که خود را در حوزه های فرهنگی نیز نشان می دهند. یکی از کار های آن ها این است که از حوزه های حماسی و مهم تاریخ اسلام، تصاویر جدیدی ارائه کنند که بتوانند گفتمان مقاومت را بیشتر تبیین کند و به نوعی رعب و وحشت در دل مخاطبان خود ایجاد کنند. این قبیل اقدامات را در تمامی حوزه ها می توان مشاهده کرد. مثلا بعضا حتی در خصوص رخداد های اجتماعی که با تمام نقاط ضعف و قوتش، بخشی از تاریخ اجتماعی و فرهنگی محسوب می شود را به گونه ای تشریح می کنند که مانند اظهار نظر آقای رائفی پور در خصوص نمک غذای مردم کربلا، یک حالت اغراق گونه و حتی چندش آور پیدا می کند.»

وی ادامه داد: «آن ها تصور می کنند که با طرح چنین مسائلی می توانند در میان مخاطبان بیرونی خود رعب و وحشت ایجاد کنند. این حالت در دوران جنگ هم وجود داشت. در آن دوره هم سعی می شد برای ایجاد ترس در میان دشمنان با ادبیات حماسی جلو بروند. اما الان آن ها از این غافل هستند که طرح چنین تصاویر از باور های تاریخی موجب می شود که نه تنها جایگاه آن ها متزلزل شود بلکه نمای بسیار زشتی به خود می گیرند. ما این حالت را در روایت وقایع عاشورا هم در برخی منبر ها داریم و بار ها از سوی علما تاکید شده که نباید تصویر غیرواقعی از رویداد کربلا به مردم ارائه شود.»
 
  • بیشتر بخوانید: سخنرانی جنجالی رائفی پور درباره عید غدیر

او تاکید کرد: «به نظر من علت چنین اظهار نظر هایی این است که ما هرچه در دنیای امروز جلوتر می رویم و رخداد ها و حوادث در صحنه جهانی نمایان تر می شوند، اینها، چون نمی توانند خرده گفتمان مقاومت را در دنیای امروز پیش ببرند، زیرا خیلی صریح تر و قدرتمندتر از این ها طالبان و القاعده و داعش بود که در نهایت خانه نشین شدند و شکست خوردند، شبیه راننده ای شده اند که بعد از شرب خمر پشت فرمان ماشین خود نشسته است و مداوم از مسیر منحرف می شود و نمی تواند مسیر درست را پیدا کند و حتی در یک خط مستقیم براند.»

این فعال سیاسی تصریح کرد: «این نکته را هم نباید فراموش کرد که این گفتمان مقاومت چندین سال تمام ارکان انتخابی و انتصابی را در اختیار داشتند، اما الان اکثر جامعه به خصوص جریانی که در درون جبهه اصولگرایی به عقل گرایی نزدیکتر شده است، معتقدند که در آن دوران سیاست هایی اعمال شد که کشور را به نیم قرن عقب برگرداند. به همین دلیل است که امروز می بینیم یک مطالبه فراگیر اجتماعی بر علیه این خرده گفتمان مقاومت شکل گرفته و حتی زمانی که فعالان این خرده گفتمان معتقد بودند که نیرو های نظامی می توانند بر گلوگاه ها و مراکز حساس مسلط شود با مقاومت و واکنش های منفی افکار عمومی مواجه شدند. حتی اگر یادتان باشد صاحبان همین گفتمان بودند که فکر می کردند با زیر سوال بردند هولوکاست می توانند تکلیف رژیم نامشروع اسرائیل را روشن کنند، اما دیدیم که همین رفتار ها چقدر برای کشور هزینه ساز شد.»

او ادامه داد: «همین مطالبه فراگیر نسبت به گفتمان مقاومت طی چند سال اخیر موجب شده است که بر میزان عصبانیت و خشم این گروه ها افزوده شود. به همین دلیل است که ما می بینیم که دیگر بر یک خط حرکت نمی کنند و مداوم در حوزه های مختلف اظهار نظر های حماسی انجام می دهند که نمونه تازه آن هم صحبت های آقای حسن عباسی در خصوص شروط مذاکره با آمریکا بود. نمونه های دیگری هم وجود دارد که شکل شمایل متفاوتی دارد، اما همه از همین دیدگاه نشات گرفته اند. فقط کافی است اخبار را مرور کنید و کمی به اظهارات برخی افراد مثل آقای کریمی قدوسی یا مثلا رئیس پدافند غیرعامل توجه کنید و متوجه می شوید همه این ها رگه های مشابهی با یکدیگر دارند و فقط حوزه هایشان متفاوت است. اما واقعیت این است که اگر قرار بود این گفتمان کار به جایی ببرد، قطعان داعش و طالبان و القاعده با توجه به ظرفیت ها و توانایی های بیشتری که داشتند، پیروز می شدند.»
 
وی در پاسخ به این سوال که چرا همچنان بخشی از جامعه با وجود چنین اظهار نظر های عجیب و به دور از واقعیت حاضر هستند پای صحبت های این افراد بنشینند گفت: «ببینید نباید جلسات امثال آقای رائفی پور یا آقای عباسی را با جلسات عمومی مقایسه کرد. این جلسات عموما سازماندهی شده یا تشکیلاتی هستند. به هرحال ۳۰ سال قبل که جریان اصلاح گری و هماهنگ با توسعه مدرن فریاد میزد که فرهنگ خرافی و غیرعلمی در قالب هیات ها و جلسات سخنرانی ترویج نشود، نگران همین روز ها و اتفاقات بود. واقعیت این است که ما هنوز در میان نسل جوان دهه ۵۰ و ۶۰ کسانی را داریم که سیستم آموزشیشان اینگونه بوده که با هیچ گفتمان دیگر کنار نیایند و صرفا دنباله رو همین خرده گفتمان مقاومت باشند.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: «بنابراین اصلا این ها تعجب ندارد. به هرحال با توجه به همسویی بیشتر رسانه ملی با این خرده گفتمان و اینکه بعد از سال ۸۸ به صورت دستوری برای فعالان این گفتمان تعیین تکلیف شد که باید در شبکه های اجتماعی فعال باشند و تا جایی که می توانند این فضا را اشغال کنند، قاعددتا باید ما شاهد چنین جلسات و افرادی باشیم که پای چنین صحبت هایی بنشینند. طبق اخبار و اطلاعات موثقی که من دارم این گروه ها به صورت کاملا سازمانی و سازماندهی شده در شبکه های اجتماعی در حال فعالیت و ترویج گفتمان مقاومت هستند و پشتوانه مالی بسیار قوی دارند.»

این استاد داشنگاه در خصوص اینکه چرا طیف میانه رو و منطقی جریان اصولگرا در برابر این خرده گفتمان اقداماتی انجام نمی دهد گفت:: «این مسئله می تواند چندین دلیل داشته باشد. یکی این است توانایی و قدرت لازم را ندارند. زیرا با توجه به حمایت ها و منابع مالی که در اختیار گفتمان مقاومت است، اصولگرایان میانه رو امکان مقابله با آن ها را ندارند و ترجیح می دهند وارد چنین تقابلی نشوند. دلیل دیگر این است که گفتمان مقابل مقاومت در داخل جریان اصولگرایی هنوز نتوانسته یک تصویر پرجاذبه از خود برای افکار عمومی به نمایش بگذارد. دلیلش این است که وقتی این جریان تصمیم گرفت حساب خود را از گفتمان مقاومت جدا کند، دچار یکی به هم ریختگی مدیریتی شده و هنوز نتوانسته خود را جمع و جور کند؛ لذا خیلی توانایی خاصی برای مقابله با گفتمان مقاومت ندارند.»

ناصری در پایان گفت: «نکته مهم دیگر این است که نه تنها اصولگرایان میانه رو و منطقی نمی توانند در برابر گفتمان مقاومت، مقابله کنند بلکه الان چند سالی است که می بینیم شخصیت های برجسته این جریان که در دهه های قبل از تئوریسین ها مطرح این جریان بودند بسیار شخصیت های معقول بودند و اقدامات و نظراتشان مبتنی بر عقلانیت بود، کنار بروند. نمونه این افراد آقای عماد افروغ است که الان چند سالی است که دیگر تمایل به حضور در این عرصه ندارند و آنقدر عرصه برایشان تنگ شد که دیگر ترجیح دادند کنار بروند.»

یک خرده گفتمان پر حاشیه!
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی