آسیاتل

بازدید: 29

درباره کودک ۶۰ ساله رادیو / کوچویی به روایت کوچویی

«کودکی که پس از سه مرگ فاجعه در خانواده به دنیا آمده باشد، باید که در دنیای سکوت و خیال و رویا، روزگار بگذراند و در هاله‌ای که انبوه حرف‌های در گوشی..

به گزارش بولتن نیوز، آلبرت کوچویی برای توصیف خود این جملات مقدماتی را برگزیده است. از او در اختتامیه جشنواره کتاب و رسانه برای حدود شش دهه فعالیت در عرصه فرهنگ، تجلیل کردند و این گونه بود که به مردِ کتاب و فرهنگ رادیو، فرصت داده شد تا با چنین جملاتی به معرفی خود بپردازد:

«غلت زدن در بوی خوش کاغذ را از همان یک دو سالگی دریافتم و در چهار سالگی، صاحب کتاب خود شدم. مثل همه دارایی های اهل خانه.

در چهارسالگی جادوی رقص سحرآمیز واژه ها را یافتم. به سه زبان باید می آموختم و آموختم. فارسی، آشوری و انگلیسی. چه خوش نشینی ای بود. دنیای سکوت، خیال پردازی و رویاپروری و در سینه پنهان سازی بسیاری رازها، که هنوز آنهایی را که در سینه پدر و مادر بود، به کمال نیافته ام.

رنگ سیاه، چه خوش نشین بود، با واژه ها، کلام و حرف ها ...»

این ها دنیای کودکانه آلبرت کوچویی بود، در همدان؛ شهری هنرپرور که به عنوان زادگاه خود از آن یاد می کند.

روایت از سرگذشت زندگی اش را اینچنین ادامه می دهد:

«سه زبانه وارد مدرسه فرهنگ آبادان شدم؛ جایی که پدر با استخدام در شرکت نفت ما را به آن جا برد و کلاس های درس دبستان، زنگ تفریح من شدند. شیطنت های من اما از دوران دانشگاه، آغاز شد. آن هم در فصل هایی کوتاه. دوران دانشجویی، دنیای شادمانه کودکی من بود، در دو مدرسه عالی ترجمه زبان و مدرسه عالی زبان و ادبیات انگلیسی پارس.

در آبادان بخت با من یار شد. با من و بچه های دبیرستان امیرکبیر که م.آزاد شاعر وارسته و تبعیدی چپ گرا، دبیر ادبیات مان بشود و حسن پستا همتای سیاسی او دبیر تاریخ و جغرافیا، که هر دو، درس زندگی به ما بدهند. آزاد، ما را به دنیای شعر نو کشاند. ما بچه های نسل حافظ و سعدی و مولانا و کلیله و دمنه و شاهنامه، که نیما بخوانیم و فروغ و شاملو و اخوان و خود م. آزاد.

و آن یک، حسن پستا با تاریخ و جغرافیا، ایستادگی و پایداری و رمز و راز زندگی را درس مان بدهد.

چنین می شود که زبان لاتین را و با آن ایتالیایی را می آموزم و بچه ۱۴ـ ۱۵ ساله ای می شوم که کانت را ترجمه می کند.

و این پیچ و خم فلسفه، که آن کودک را سرگردان باورها و ناباوری ها کند. خداوند، طبیعت، کانت اسپینوزا و هورا برای باورهای خدایی که با من برای همیشه خدا ماندند.

دو دانشکده فقط زبان فرانسه را به من هدیه دادند، پس دنیای من از همان سال های ۴ و ۵ زندگی دنیای کتاب شد. کتاب های زبان و فلسفه پدر، کتاب های فلسفه دین مادر و دنیای پر سحر و افسون روزنامه ها و مجلات خواهر و برادر. گذراندن تعطیلات تابستانی در زادگاهم همدان، بر سینه کوه الوند، که پناه خلوت کتاب خوانی ام بود، کرایه کتاب هفته ای دو ریال را به من آموخت. کتاب در دست تا باغ های عباس آباد و گنجنامه و الوند، گریز زدن.

این م. آزاد بود که جسارت راه یافتن به رادیو نفت ملی آبادان و خواندن پریای شاملو، برای نخستین بار در آن را، به من آموخت، ستاره ای که در رادیو آبادان، شعر نو می خواند. نیما را، اخوان را و شاملو را و به دنیای مجلات راه یافتن را.

قلمی که باید در پهنه فرهنگ در مجلات وزین راه یابد و بس. سپید و سیاه مجله برادر، برای دیدن کمیک. استریپ های روپرت، خرس کوچولو، که با دنیای راز آلود کودکی ام همخوانی داشت، اکنون می شود نگین، خوشه، بامشاد و بعدتر روزنامه آیندگان تا نقدهای هنرهای تجسمی و نمایشی بزنم و البته گریزی به نقد کتاب هم.

و در رادیو و تلویزیون، همین عرصه را طی کنم.

هنوز هم با بیک مشکی می نویسم، اگرچه برادر، یک پارکر نوک طلا در کودکی به من هدیه بدهد و یک روز بیشتر در کیفم نماند؛ به لطف سیاسنبوهای آبادانی دبیرستان امیرکبیر.

سیاه و سپید، همان رنگ های جادویی، با من در دنیای نوشته ها ماندند. کتاب های رنگی به دلم نمی نشینند.

که رنگ سیاه را اگر چه بگویند مشکی رنگ عشق است، دنیای جادویی و راز آلودش، را به دل و جان می سپارم.

سیاهی مرگ ها، سیاهی واژه ها، مخلوق حروف سربی چابخانه ها بس نبود، که گل مژه های روییده بر چشمانم، همیشه خدا، تا ساعت ها نمی گذاشتند، از دنیای تاریکی و سیاهی بیرون بیایم و این طنز تلخ روزگار کودکی ام بود. سیاهی، سکوت ، پرواز خیال ، جولان رویا. مگر دنیای جادویی کتاب، جز این است؟ کتاب را که می بندید، جولان و پیشتازی خیال و رویا آغاز می شود.

همه سپاس ام را نثار خمو، پدر، مریم، مادر گملیل برادر و جنی خواهر می کنم، که قلم به دست گرفتنم را آموختند، آنچه به فرزندان و نوه هایم، می سپارم ... .»

 


پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند