بازدید: 67

نخبه کشی سیستماتیک در ماجرای بورسیه‌ها

رأی قطعی دیوان لازم‌الاجراست و اگر دستگاهی از عمل به اجرای آن استنکاف کند، دیوان رأی به انفصال‌ازخدمت میدهد! اما بنظر میرسد تاکنون مماشاتی صورت گرفته.

نخبه کشی سیستماتیک در ماجرای بورسیه هاگروه اجتماعی: محمد رضایتی - دبیر گروه دانشگاه روزنامه فرهیختگان در یادداشت پیش رو که حاصل ساعت ها گفت وگو و جلسه اش با جمع زیادی از دانشجویان بورسیه است و سعی کرده خلاصه یافته های قطعی ام را دراین باره بنویسد، آورده است: آن قدر روند رسیدگی به امور آن ها را مشمول زمان کردند تا شاید آن ها بی خیال ماجرا شده و از خیر ورود به دانشگاه ها بگذرند. برخی از آن ها به دیوان عدالت اداری شکایت کرده اند و برخی هم به امید اینکه با مدارا کارشان به سرانجام برسد، از شکایت صرف نظر کرده اند.

 

به گزارش بولتن نیوز، متن این یادداشت به شرح زیر است:

 

از مدت ها پیش تعدادی از دانشجویان بورسیه با مراجعه به روزنامه ابتدا خواستار شنیدن حرف هایشان شدند و می گفتند اگر برای شما جانب حق و انصاف مسجل شد، این مشکلات را انعکاس دهید. از آن روز تاکنون روزها می گذرد و حالا برای من یقین شده است که سه هزار بورسیه غیرقانونی موش زایید! این فقط یافته های من نیست، حتی آن هایی که ابتدا دراین باره خبررسانی کرده اند نیز حالا معترف اند ماجرای بورسیه ها یک فضاسازی کاذب رسانه ای بوده است؛ ازجمله کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی که اطلاعیه رسمی داد که تنها 26 نفر غیرقانونی روند را طی کرده اند و مابقی بلااشکال هستند.

 

ما نیز پس از بررسی های مختلف به یافته های جدیدی رسیدیم. از میان این دانشجویان حدود 700 رزومه در حد عالی وجود دارد اما در بازگشت به دانشگاه ها با تابلوی ورودممنوع مواجه شده اند؛ دانشجویانی که دانشگاه های خارجی برای جذبشان سر و دست می شکنند؛ راستش را بخواهید برخی از آن ها عطای هیئت علمی شدن در ایران را به لقایش بخشیده اند و به همین راحتی از ایران رفته اند؛ از عدل نگذریم شاید حق داشتند. تصور کنید چند سال پیش که با رؤیای تدریس در دانشگاه ها برخی از آن ها ازدواج کردند حالا ازاینجا مانده و ازآنجا رانده شده اند. حتی کار برخی از آن ها به جدایی و طلاق کشیده است. چرا؟ چون یک مقاومت ظاهراً سیستماتیک وجود دارد، گویی آن ها از رانت سیاسی بهره برده اند حال اینکه آنچه علیه آن ها ساخته شده بود، یک پروپاگاندای سیاسی بود! با ارتباطات نزدیکی که با برخی از این نخبگان گرفتیم، متوجه شدیم آن ها در تأمین دخل وخرج زندگی نیز با مشکلات عدیده ای مواجه شده اند. یکی از این افراد که رزومه بسیار قوی ای هم دارد هم اکنون با اسنپ گذران زندگی می کند. کار دیگری هم نمی توانند کنند، چراکه مدرک آن ها آزاد نمی شود. تلاش کردیم با او گفت وگو کنیم و شاید در روزهای آینده این تلاش ما به سرانجام برسد. در این سال ها به یاد نمی آورم که رهبر معظم انقلاب در موضوعی صنفی به اندازه بورسیه ها انذار و تذکر داده باشند؛ حتی در بیانی ایشان صریحاً ذکر کردند که در حق بورسیه ها ظلم شد! بااین حال به نظر می رسد دستگاه های مختلف آن طور که باید کار جدی در این زمینه نکرده اند.

 

نخبه کشی سیستماتیک در ماجرای بورسیه ها

 

سرنوشت این افراد چه شد؟ آن قدر روند رسیدگی به امور آن ها را مشمول زمان کردند تا شاید آن ها بی خیال ماجرا شده و از خیر ورود به دانشگاه ها بگذرند. برخی از آن ها به دیوان عدالت اداری شکایت کرده اند و برخی هم به امید اینکه با مدارا کارشان به سرانجام برسد، از شکایت صرف نظر کرده اند. از میان آن هایی که شکایت کرده اند برای برخی رأی قطعی صادرشده و باوجود گذشت چند ماه و حتی یک سال از صدور رأی قطعی، اما دانشگاه ها حکم را اجرا نمی کنند! جالب اینکه رأی قطعی دیوان لازم الاجراست و درصورتی که دستگاه اجرایی از عمل به اجرای آن استنکاف کند، دیوان رأی به انفصال ازخدمت می دهد! اما به نظر می رسد (آن طور که مسئولان دیوان هم میگویند) تاکنون نوعی مماشات صورت گرفته تا همه چیز با سلام وصلوات ختم به خیر شود، اما دستاورد این سیاست تقریباً هیچ بوده است. البته اکنون مسئولان دیوان برایشان یقین شده رفتار دانشگاه ها مقابله با قانون است و میگویند در اجرای ضمانت اجرایی احکام مصر هستند.

 

درباره چرایی مقاومت دانشگاه ها و وزارت علوم نمی خواهم بدبین باشم اما به نظر می رسد برخی دانشگاه ها نمی خواهند موازنه سیاسی در دانشگاه ها دستخوش تغییر شود. بر همگان واضح است که میان جریان های سیاسی، جریان اصلاحات دانشگاه ها را حیاط خلوت خود می داند و برابر هر تغییری علیه این گعده مقاومت می کند.

 

احساسات همه ما در برابر حتی دانشجوی عادی که به سبب نبود فرصت ها، نتوانسته به جایگاه درخور شأن خود برسد، غلیان می کند اما چرا برابر این نخبه کشی عیان، یک سکوت خطرناک گریبان گیر جامعه دانشگاهی ما شده است، موضوعی که جای تأسف دارد.

 

منبع: روزنامه فرهیختگان


نخبه کشی سیستماتیک در ماجرای بورسیه‌ها
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد