بازدید: 185

گزارش تکان‌دهنده‌ای از کارگران نیشکر هفت تپه

منبع : فرارو کد خبر: 1442695
مجتمع صنعتی نیشکر هفت تپه در جاده اهواز- شوش قرار دارد. از کنار زمین‌های هفت تپه می‌گذرم دو سوی جاده با بوته‌های بلندو سبزرنگ نیشکر احاطه شده. ساعتی از تجمع کارگران می‌گذرد این روز برایشان معنای خاصی دارد. روزی که چند نفر از اعضای سندیکای شان بازداشت شده‌اند. تعدادی از کارگران مقابل ستاد فرماندهی نیروی انتظامی ایستاده‌اند به امید آزادی همکاران شان. می‌گویند اعتراض شان کاملاً مسالمت‌آمیز بوده و انتظار ندارند کسی از آن‌ها در بازداشت بماند.
 پلاکارد «کودک هفت تپه ام، گرسنه ام» در دست دارد. هشت سال بیشتر ندارد. پدرش می گوید امروز دیگر از گرسنگی نای مدرسه رفتن نداشت. گفت: بابا با تو می آیم تحصن تا شاید زودتر حقوقت را بدهند. بار ها تأکید می کند معلوم است که دلش راضی نیست بچه اش از درس و مدرسه بیفتد، اما چه کند، نمی تواند جلویش را بگیرد. همسرش هم چند روزی است او را همراهی می کند.
 
گزارش تکان دهنده ای از کارگران نیشکر هفت تپه

به گزارش ایران، چهار روزی هست زن ها و کودکان هم در اعتراض کارگران هفت تپه مردان شان را یاری می کنند. در شوش هستم؛ کنار کارگران نیشکر هفت تپه، کارگرانی که می گویند بیش از سه ماه است حقوق شان را نگرفته اند. شش هزار کارگری که رزق و روزی شان به این کار وابسته است.

مجتمع صنعتی نیشکر هفت تپه در جاده اهواز- شوش قرار دارد. از کنار زمین های هفت تپه می گذرم دو سوی جاده با بوته های بلندو سبزرنگ نیشکر احاطه شده. ساعتی از تجمع کارگران می گذرد این روز برایشان معنای خاصی دارد. روزی که چند نفر از اعضای سندیکای شان بازداشت شده اند. تعدادی از کارگران مقابل ستاد فرماندهی نیروی انتظامی ایستاده اند به امید آزادی همکاران شان. می گویند اعتراض شان کاملاً مسالمت آمیز بوده و انتظار ندارند کسی از آن ها در بازداشت بماند.

یکی از کارگران دستان زمختش را نشانم می دهد: «فکر کن از برج ۵ حقوق نگرفته ایم از وقتی شرکت در سال ۹۴ خصوصی شده همیشه همین وضعیت بوده و حقوق مان را اگر هم گرفته ایم همیشه با اعتراض بوده. همیشه با تأخیر حقوق گرفته ایم.» ۲۲ سال سابقه کار در شرکت را دارد می گوید همه این سیزده روز خواسته مان این بوده که مسئولان ما را ببینند حرفهایمان را بشنوند. فرماندار قول داد، نماینده مجلس قول داد، اما کسی به قولش عمل نکرد. همسرش هم این روز ها او را همراهی می کند چاره دیگری برایشان نمانده.

زن دیگری می گوید شاغل است و گرنه او هم حتماً مردش را همراهی می کرد. معلم است می گوید این وضعیت روی روحیه بچه ها هم اثر گذاشته بیشترشان رنگ و روی درست و حسابی ندارند. حالا زندگی ما کمی فرق دارد من حقوقم را بموقع می گیرم.

شهر شوش کاملاً بی رونق است. بیشتر مغازه ها تعطیل. کارگران برایم می گویند وقتی ما چهار ماه حقوق نمی گیریم برای شهرمان هم رمقی نمی ماند: «باید پولی باشد که ما به گوشت فروشی، سوپرمارکت ولباس فروشی سری بزنیم این جوری با حال ما شهر زنده می ماند. بیش از نصف مردم شوش و اطراف در هفت تپه کار می کنند.»

یکی دیگر از کارگران می گوید فقط ما نیستیم کاش بیایید و خانواده هایمان راهم ببینید. آنقدر به ما فشار آمده که دیگر اعضای خانواده هم همراهی مان می کنند دختران هشت ساله و چهارده ساله ام امروز با من آمدند. والا من رویم نمی شود توی صورت شان نگاه کنم بالاخره باید یک کیکی، لواشکی بخورند. پول همین ها را هم ندارم که به آن ها بدهم. تا توی مدرسه از بقیه بچه ها خجالت نکشند.»

مطالبه کارگر ها فقط پرداخت حقوق بموقع شان نیست آن ها می خواهند کارفرما لباس مناسب کار و شرایط ایمنی کار را هم برای شان فراهم کند. آهی می کشد: «می گویند اول ایمنی، بعد کار بعد هیچ کدام را رعایت نمی کنند.» می گویند آنقدر بدون خشونت اعتراض کرده اند که مردم کوچه و بازار هم به آن ها پیوسته اند. تأکید می کنند روزانه صد ها نفر دست از کار می شویند و اعتراض می کنند وقتی سه چهارم مردم شوش، اندیمشک و دزفول در هفت تپه کار می کنند مگر چاره ای جز این هم می ماند.

آقای «ز» مغازه دار است می گوید: «هفت تپه ای ها که حقوق نمی گیرند ما هم عملاً بیکار می مانیم! خیلی اوقات می پرسیم کی حقوق می گیرید تا ما هم کارمان یک رونقی بگیرد.» یکی دیگر از کارگران می گوید سه فرزند دارد. مستأجر است و کلاً یک میلیون و هشتصد هزار تومان حقوق می گیرد؛ گلایه مند است: «چرا آنقدر دیر سراغ مان آمدید دو هفته است داریم اعتراض می کنیم، اما صدایمان به جایی نمی رسد، ما از همه مسئولان خودمان می خواهیم ما را ببینند.»

مهندس کشاورزی است و به قول خودش نسل سوم از خانواده ای است که در هفت تپه کار می کند. خودش، پدرش و برادرش: «در هفت تپه این طور نیست که فقط کارگران اعتراض کنند از کارگر ساده تا مدیران و مهندس ها همه اعتراض می کنیم. سرپرست من هم اعتراض می کند. ۸۰ نفر با من کار می کنند و من از همه می خواهم در اعتراض ها شرکت کنند. ما همه احساس خطر کرده ایم. این شرکت شبانه واگذار شد. زمین های اینجا همه دولتی بودند.
 
این شرکت ۴۰ سال قدمت دارد. به نام شرکت کشت و صنعت هفت تپه ثبت شده یعنی مجتمع است و واگذاری اش هم راه و روش مشخص داشت. ما حتی مراسم معارفه مدیران را هم نداشتیم. نمی شود که یکشبه یک شرکت را واگذار کرد. مطالبه اصلی ما بازگشت شرکت به وضعیت اصلی خودش است اگر قرار است واگذار شود، شرایط قانونی اش رعایت شود.»

کارگر است می گوید نمی تواند در روی زن و بچه اش نگاه کند: «دخترم دندان درد دارد. می شود دندان درد را درمان نکرد؟ مدام می گویم صبر کن ما برای هر بار حقوق باید اعتصاب کنیم. نیروی انتظامی چرا باید مقابل ما باشد آن ها باید ما را درک کنند. نه این که همه چیز را امنیتی کنند. سال قبل ۸۰ نفر پرونده قضایی پیدا کردند امیدوارم این بار برای کسی مشکلی پیش نیاید.»
 
دریافت پاداش سالانه کشت و رعایت حقوق قانونی هم از دیگر درخواست های آنان است. این روز ها کارگران فولاد خوزستان هم به این اعتراض ها پیوسته اند و هفت تپه ای ها می گویند ما آن ها را درک می کنیم درد ما دردی مشترک است. کارگران هفت تپه بار ها تأکید می کنند، فقط حقوق شان را می خواهند، دستمزدشان را برای کاری که برایش زحمت کشیده اند و نمی خواهند هر بار به خاطرش اعتراض کنند. آن ها می خواهند فقط دیده و شنیده شوند.

ماجرای نیشکر هفت تپه از کجا شروع شد و چطور به اینجا رسید؟
​​​​​«حدود ۵ هزار کارگر اکنون به دلیل مشکل این کارخانه نتوانسته اند حقوق خود را دریافت کنند که ما به همراه دیگر مسئولان پیگیر حل این مسأله هستیم. حجتی، وزیر کشاورزی هم طی تماس تلفنی با جهانگیری درخواست کرد تا حقوق کارگران از بخش یارانه نیشکر و مطالبات آن ها از سازمان برنامه و بودجه پرداخت شود که دیگر هماهنگی ها با مجموعه دولت و غیردولتی برای حل این مشکل انجام شده و سعی داریم بزودی این مشکل را حل کنیم.»

سید رضی نوری، نماینده مردم شوش روز گذشته چنین از تلاش ها برای حل مشکلات کارگران هفت تپه خبر داد. برخی خبر های دیگر نیز حاکی از آن است که امروز موضوع کارگران هفت تپه در جلسه هیأت دولت مطرح می شود. فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد نیز برای پرداخت حقوق کارگران طی امروز و فردا دستور داده است.

درباره تغییر مالکیت نیشکر هفت تپه نیز جعفر سبحانی، مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی به ایرناپلاس گفته است: «نیشکر هفت تپه برنامه واگذاری جدید ندارد و این بحث فعلاً مطرح نیست. مشکلات کارگری باید برطرف شده و خریدار به تعهدات خود عمل کند. با این حال بنگاهی که سال های قبل واگذار شده، با مسائل این چنینی به سرعت ملغی نمی شود.»

این اولین بار نیست که کارخانه ای بعد از خصوصی شدن، به چنین شرایطی دچار می شود. از یک طرف، جست و جو ها برای سابقه مدیریتی جوان هایی که از سال ۹۴ و بعد از برگزاری مزایده، مدیریت این کارخانه را در دست گرفته اند به نتایج مشخصی نمی رسد و از طرف دیگر برخی بررسی ها نشان می دهد که همین مسائل کارگری و التهاب های آن، طی سال های گذشته مانع از انجام اصلاحاتی در این بنگاه اقتصادی و به خصوص وضعیت نیروی انسانی آن شده است.
 
البته ۱۴ آبان ماه نیز ایلنا در گزارشی به نام برخی از سهامداران و اعضای هیأت مدیره نیشکر هفت تپه در لیست متخلفان ارزی بانک مرکزی اشاره کرده بود و حالا نیز گفته می شود که مدیر عامل آن، فراری شده است.

حاشیه هایی به قدمت تاریخ
«دزد ها در مملکت آزاد هستند و من باید به زندان بروم، چون خوزستان را آباد کرده ام.» ابوالحسن ابتهاج، اولین رئیس سازمان برنامه ایران زمانی که در دهه چهل بازداشت شد و به زندان رفت، چنین در دیوان کیفری خطاب به خبرنگاران سخن گفته بود. ابتهاج در سال ۱۳۳۶ در پی راه اندازی این کارخانه رفت و در ۱۸ آذر ۱۳۴۰ این کارخانه افتتاح شد که در همان زمان، ابتهاج در زندان بود.

او در کتاب خاطرات خود درباره طرح نیشکر هفت تپه می گوید: «برای مطالعات اولیه طرح، یکی از مشهورترین متخصصان دنیا را که اهل پورتوریکو بود به ایران آوردیم. او پس از مطالعات اولیه گفت: کمتر نقطه ای در دنیا استعداد خوزستان را [برای کاشت نیشکر]دارد و پیش بینی کرد که محصول سالانه نیشکر در حدود ۹۰ تُن در هر هکتار باشد که در عمل، چند سال بعد متوسط محصول نیشکر هفت تپه به ۱۳۷ تن در هکتار رسید. مطالعات خاک شناسی انجام شد و ۱۰ هزار هکتار زمین در نقطه معینی برای کشت نیشکر در نظر گرفته شد.

تصمیم گرفته شد در این زمین نیشکر کاشت شود و تا زمان برداشت محصول کارخانه قند نیشکر را تأسیس کنیم.» حالا بیشتر از نیم قرن از آن زمان می گذرد و نام نیشکر هفت تپه، باز هم برای چندمین بار طی چند سال گذشته بر سر زبان ها افتاده است. تولید شکر در این منطقه باستانی از ایلام، از همان ابتدا با مشکلاتی مواجه بود و روی مسیر هموار جلو نمی رفت. در ابتدا خرید زمین های آن از شخصی به نام شیخ سفلی مشکلات زیادی را برای ابتهاج ایجاد کرده بود و بعد از آن هم برخی از مردم محلی تصور می کردند که این کارخانه صنعتی، زمین های کشاورزی و حقابه آن ها را هدف قرار داده است. اما مشکلات کارگری این بنگاه اقتصادی از زمانی آغاز شد که بلای مدیریتی مانند آفتی بر جان این کارخانه افتاد.

از ایستادگی مثل یک خانواده تا فراری شدن
اولین حرکت های اعتراضی کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در سال های ۸۴ و ۸۵ به خاطر عدم دریافت دستمزد به مدت سه ماه آغاز شده بود. در آن زمان این بنگاه اقتصادی در اختیار سازمان گسترش و نوسازی ایران (ایدرو) قرار داشت. در سال های بعد از آن هم ایدرو تلاش هایی را برای نوسازی و حل مشکل این بنگاه اقتصادی انجام داده بود. غلامرضا کرامتی فرد، معاون سرمایه گذاری های صنعتی ایدرو در اردیبهشت سال ۹۲ به ایسنا گفته بود: «مرحله دوم نوسازی کشت و صنعت نیشکر هفت تپه بر توسعه و بهسازی کشاورزی در این شرکت متمرکز شده و تاکنون ۹۰ درصد پیشرفت داشته است.
 
سطح زیر کشت نیشکر در هفت تپه در سال زراعی گذشته از ۸۵۰۰ هکتار فراتر رفت که نسبت به سال قبل از آن ۵۰۰ هکتار افزایش نشان می دهد.» در فاز نخست این نوسازی هم ۳۰ میلیارد تومان هزینه شده بود که اگر این کار ها انجام نمی شد، همان زمان به دلیل فرسودگی، این کارخانه ۵۰ ساله تعطیل شده بود. بعد از این تلاش ها در ۳۰ آذر سال ۹۴ سازمان خصوصی سازی اطلاعیه ای چنین منتشر کرد: «۱۰۰ درصد سهام نیشکر هفت تپه واگذار می شود.»

بر اساس این اطلاعیه، بلوک ۱۰۰ درصدی سهام شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه شامل ۱۹۴ میلیون و ۷۴۱ هزار و ۳۳۳ سهم به قیمت پایه هر سهم ۱۱ هزار و ۲۳۱ ریال و ارزش کل پایه ۲ هزار و ۱۸۷ میلیارد و ۱۳۹ میلیون و ۹۱۰ هزار و ۹۲۳ ریال به صورت ۵ درصد نقد و بقیه اقساط ۸ ساله در سی امین روز آذرماه امسال به مزایده گذاشته شد که این میزان سهام متعلق به سازمان گسترش و نوسازی ایران بود و مبلغ سپرده شرکت در مزایده آن توسط سازمان خصوصی سازی ۶۵ میلیارد و ۶۱۴ میلیون و ۱۹۷ هزار و ۳۲۸ ریال تعیین شده بود. در نهایت در این مزایده جوانی به نام امید اسد بیگی برنده شد.

حالا در چارت سازمانی این شرکت نیز که روی سایت آن قرار دارد، از میان ۵ نفر عضو هیأت مدیره، نام فامیل سه نفر، اسدبیگی است. وی در سخنرانی خود برای کارگران شرکت گفت: «شرایط هفت تپه بسیار بهم ریخته و آشفته است و تنها دلیلش هم سوء مدیریت این تشکیلات بوده است. این تشکیلات می توانست ثروت زیادی را برای شما ایجاد کند. می توانست بهترین امتیازات را به شما بدهد، ولی متأسفانه سوء مدیریت باعث شده است که همه شما ها ناراحت باشید. شما هایی که یک عمر برای این مملکت جنگیدید.

شما هایی که زمانی که ایران دچار بدترین شرایط ممکن در زمان جنگ بود توانستید شرکت را نجات دهید. ولی درحال حاضر شما هستید که از همه گرفتارتر هستید و مشکلات زیادی دارید. این مجموعه آمده است تا مثل یک خانواده در کنار شما ایستادگی کند.»

او در اواخر سال ۹۴ چنین صحبت کرده بود و حالا نقوی حسینی، سخنگوی فراکسیون ولایی مجلس به نقل از اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه گفت: درباره مدیرعامل کشت و صنعت هفت تپه باید بگویم که وی فراری بوده و اصلاً زندان نیست که فرصتی به او داده شود تا مشکلات را حل کند

گزارش تکان‌دهنده‌ای از کارگران نیشکر هفت تپه
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8
 • گزارش تکان‌دهنده‌ای از کارگران نیشکر هفت تپه


  مجتمع صنعتی نیشکر هفت تپه در جاده اهواز- شوش قرار دارد. از کنار زمین‌های هفت تپه می‌گذرم دو سوی جاده با بوته‌های بلندو سبزرنگ نیشکر احاطه شده. ساعتی از تجمع کارگران می‌گذرد این روز برایشان معنای خاصی دارد. روزی که چند نفر از اعضای سندیکای شان بازداشت
 • روایت تکان‌دهنده از رنج‌های کارگران نیشکر هفت‌تپه


  بخش خصوصی که آمد به دلیل نا‌آشنایی با کار، اقدام به کار‌هایی غلط مثل کشت گوجه در زمین‌های نیشکر کردند. نیشکر گیاهی کاملا سودده است. اگر از آن خوب مراقبت به عمل آید تا ۹ سال به خوبی محصول می‌دهد و دیگر هزینه کشت ندارد. اما کارفرمایان خصوصی و عوامل آن‌
 • گزارش‌های تکان‌دهنده از چین


  این به اصطلاح «اصلاح رفتار» و نیز مقابله با «نماد‌های غیرچینی» در یک دیدگاه اساسی‌تری نهفته است مبنی بر اینکه باید جامعه چینی را یکچارچه کرد و «عناصر غیرچینی» را از آن زدود. اگر این سیاست به واقعیت نزدیکتر باشد، در این حالت این پرسش اساسی مطرح می‌شود
 • گزارش تکان دهنده از فقر و بچه های کرایه ای بیخ گوش تهران


  سلامت نیوز:مادر مهسا پراکنده حرف می زند. می گوید دختر دیگرش را هم درهمین سن و سال شوهر داده و او الآن در خاک سفید زندگی می کند و شوهری دارد که خدا نصیب کسی نکند. حتی نمی گذارد با آنها تماس بگیرد. لب می گزد که مبادا این دختر هم به سرنوشت مهسایش دچار
 • گزارش تکان‌دهنده از رختکن استقلال


  نیمه نخست مسابقه تمام می شود و استقلالی ها که یک بر صفر از حریف عقب بودند وارد رختکن می شوند تا صحبت های سرمربی تیم را بشنوند. اما جای یک بازیکن در رختکن خالی بود. سید مهدی رحمتی بین دو نیمه نیز در رختکن حضور نمی یابد و اصرار اعضای کادر فنی استقلال ب
 • گزارش تکان دهنده از کانال خواب های بی خانمان


  سلامت نیوز: داخل کانال های تنگ، تاریک و سرد، پُر از موش و سوسک است و معتادان می گویند هر شب، تعداد زیادی از بی خانمان ها، به این کانال ها پناه می برند دیلمی زاده، مدیرعامل جمعیت تولد دوباره: این واقعیت را باید پذیرفت که گروهی از معتادان خارج از خانه
 • گزارش تکان دهنده علی ضیا از فرار مغزها +فیلم


  علی ضیا مجری برنامه فرمول یک درشبکه یک سیما ، آماری تکان دهنده از میزان فرار مغزها داد.
 • گزارش تکان دهنده ایسنا: اینجا «سرطان» می‌کارند (+ عکس)


  آبهای فاضلابی که در این منطقه مورد استفاده کشاورزان قرار می‌گیرند، حاصل تجمیع روان‌آب‌های شهری است که پس از تجمیع از طریق جوی‌هایی به این کانال می‌ریزند و به گفته مدیرعامل آبفا ساوه آلودگی آن بسیار بالاست. 
 • گزارش تکان دهنده ایسنا: اینجا «سرطان» می‌کارند (+ عکس)


  آبهای فاضلابی که در این منطقه مورد استفاده کشاورزان قرار می‌گیرند، حاصل تجمیع روان‌آب‌های شهری است که پس از تجمیع از طریق جوی‌هایی به این کانال می‌ریزند و به گفته مدیرعامل آبفا ساوه آلودگی آن بسیار بالاست. 
 • گزارش تکان دهنده ایسنا: اینجا «سرطان» می‌کارند (+ عکس)


  آبهای فاضلابی که در این منطقه مورد استفاده کشاورزان قرار می‌گیرند، حاصل تجمیع روان‌آب‌های شهری است که پس از تجمیع از طریق جوی‌هایی به این کانال می‌ریزند و به گفته مدیرعامل آبفا ساوه آلودگی آن بسیار بالاست. 
 • گزارش تکان‌دهنده نیویورک تایمز از وضعیت آب ایران


  نیجریه، سوریه، سومالی و حالا ایران در هر کدام از این کشور‌ها به‌انحاء مختلف بروز بحران آب موجب بروز مجموعه‌ای از ناآرامی‌های اجتماعی، مهاجرت گسترده، آشوب و حتی جنگ شده است.
 • گزارش تکان دهنده از جنایات عليه مسلمانان در میانمار


  پزشکان بدون مرز اعلام کرد طي ماه هاي اوت و سپتامبر، دست کم نه هزار مسلمان روهينگيا جان خود را از دست داده يا کشته شده اند.
 • گزارش تکان‌دهنده سازمان ملل از خشونت جنسی در میانمار


  گروه بین‌الملل: نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور خشونت جنسی با اشاره به این که زنان روهینگیا به صورت هدفمند و سیستماتیک هدف قرار می‌گیرد، اعلام کرد: زنان مسلمان روهینگیا در زمان فرارکردن به سوی بنگلادش در معرض تجاوز دسته‌جمعی عناصر ارتش میانمار ق
 • گزارش تکان دهنده اززندگی عجیب رفتگر جوان


  همزمان با انتشار گزارشی از سرگذشت غم‌انگیز «رفتگر نیمه‌شب‌های کرج»، دیروز شاهد موجی از احساسات مردم مهربان و نیکوکار کشورمان همراه با پیام‌هایی پرشور و امید بودیم. تلفن‌های گروه حوادث و سایر بخش‌ها دائم زنگ می‌خورد و مردم برای یاری رساندن به مرد گرفت
 • گزارش تکان‌دهنده از نقش وزارت بهداشت در فساد دارویی


  سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت طی گزارشی تخلفات سازمان غذا و دارو و برخی شرکت‌های دارویی خاص را منتشر کرد. این گزارش در 16 صفحه اصلی و بیش از دویست صفحه مستندات ارایه شده است.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸