بازدید: 49

راهکارهای شناخته شده محافظت از کودکان در برابر آسیب‌ها و رفتارهای پرخطر

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 1442652
وزیر آموزش و پروش به مناسبت برگزاری «هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی» در سطح مدارس کشور پیامی صادر کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سید محمد به بطحایی به مناسبت برگزاری هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی» در سطح مدارس کشور پیامی بدین شرح صادر کرد:

«در عصر حاضر ، نظام تعلیم و تربیت، خانواده‌ها، کارشناسان، سازمان و رسانه ها با پرسش‌هایی روبرو هستند که پاسخگویی به آن ها نیازمند اندیشه ، دانش و مهارت هایی خاص است : چگونه می توان از کودکان و نوجوانان در برابر آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر محافظت کرد؟ موثرترین راهکار توانمندساختن کودکان و نوجوانان برای رویارویی و مبارزه با آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر چیست؟ در مقایسه با حجم فزاینده و رو به رشد مخاطرات روانی اجتماعی تهدید کننده کودکان و نوجوانان ، در زمینه آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر ، چه باید کرد؟

بررسی شواهد و تجربیات اخیر در ایران و در سایر کشورها نشان می دهد که راهکارهای شناخته شده محافظت از کودکان و نوجوانان در برابر آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر از این قرارند: آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان و نوجوانان و توانمندسازی ایشان برای مواجهه موثر با آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر . آموزش مهارت های فرزندپروری به والدین و آگاه ساختن ایشان در مورد خطراتی که فرزندان شان را تهدید می کند. شناخت مخاطرات و عوامل مخاطره آمیز کودکان و نوجوانان و کوشش برای کنترل و کاهش آن‌ها. شناسایی کودکان و نوجوانان در معرض خطر و ارائه خدمات مورد نیاز درمان ، مشاوره و مددکاری  به ایشان طراحی فرصت های مناسب و با نشاط از طریق فعالیت جایگزین فرهنگی، هنری و ورزشی برای کودکان و نوجوانان. اجتماعی ساختن مبارزه با آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر به عنوان یک رسالت همگانی اجتماعی و فرهنگی.

وزارت آموزش و پرورش، با هدف مبارزه فراگیر با آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر تهدید کننده دانش آموزان ، در کنار کوشش برای ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی در بین دانش آموزان، برنامه‌های گسترده‌ای در سطح مدارس کشور شامل طیف متنوعی از برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و مراقبتی، در قالب برنامه‌های مختلف آموزش مهارتهای خودمراقبتی، توانمندسازی دانش آموزان، والدین و کارکنان، اجرای فعالیت‌های فرهنگی ترویجی، اجرای برنامه‌های مبتنی بر مشارکت دانش آموزان و خدمات مربوط به شناسایی و توانمندسازی دانش آموزان در معرض خطر ، در دست اجرا دارد. علاوه بر این ، با راه اندازی شبکه تعاملی آموزش و پرورش ، ظرفیت ارزشمندی  برای گسترش و فراگیری آموزش های توانمندسازی و مهارت آموزی در زمینه سلامت روان و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی فراهم آمده است که فیلم‌های آموزشی و ترویجی پیشگیرانه برای دانش آموزان ، والدین و کارکنان،‌ بر روی شبکه تعاملی، به نمایش گذاشته می شود.

برگزاری هفته مبارزه با اعتیاد و آسیبهای اجتماعی، یکی از اقداماتی است که وزارت آموزش و پرورش، با هدف گسترش نهضت فرهنگی و اجتماعی پیشگیری ، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی، در سطح مدارس کشور برگزار می کند،‌ زیرا مدرسه کانون تمرکز سرمایه‌گذاری‌های کشور برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر و نقطه تمرکزی برای طراحی و توسعه مداخلات به موقع در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر و ارائه خدمات مختلف در رویدادهای مربوط به فوریت‌های روانی اجتماعی دانش آموزان و خانواده‌هایشان است.

در این فرصت مغتنم، هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی را گرامی می‌دارم و ضمن اعلام آمادگی جهت گسترش همکاری برای افزایش ظرفیت مداخلات پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر در سطح مدارس کشور ، از خانواده های عزیز ، همکاران گرامی ، سازمان‌ها و  رسانه‌ها در همکاری و حمایت از برنامه ها و فعالیت‌های وزارت آموزش و پرورش، تشکر و قدردانی می‌کنیم.‌

راهکارهای شناخته شده محافظت از کودکان در برابر آسیب‌ها و رفتارهای پرخطر
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸