بازدید: 66

سه کارگردان تلاطم بازار نفت

منبع : فرارو کد خبر: 1442643
مجموع تولید نفت سه کشور آمریکا، روسیه و عربستان در حال حاضر بیشتر از مجموع تولیدات ۱۵ عضو اوپک است. از این رو سه مرد قدرتمند در این کشور‌ها یعنی ترامپ، پوتین و محمد بن‎سلمان اکنون با اظهارات و اقدامات خود بزرگ‌ترین اثرگذاری را بر بازار نفت دارند و تاثیر تصمیمات اوپک محدود شده است. اما از آنجا که این سه کشور اهداف اقتصادی و سیاسی متفاوتی را دنبال می‌کنند، بازار نفت هر روز به اظهارات یکی از آن‌ها واکنش نشان می‌دهد و این موضوع نوسان شدید قیمت‌ها را به‌دنبال داشته است.
سه کارگردان تلاطم بازار نفت
 
اوپک کنترل بازار نفت را از دست داده است و اقدامات و اظهارات سه نفر یعنی دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا)، ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) و محمد بن سلمان (ولیعهد عربستان) در حال حاضر و حتی سال های آینده قیمت های بازار نفت را کنترل می کنند. با این حال به نظر نمی رسد این سه نفر هدف واحدی را در بازار دنبال کنند.
 
به گزارش دنیای اقتصاد، عربستان تحت فشار اقتصادی نیازمند قیمت های بالای نفت است، این در حالی است که ترامپ برای افزایش فشار ها بر ایران و پایین نگه داشتن قیمت بنزین، نمی خواهد قیمت ها بار دیگر به کانال ۸۰ دلار نزدیک شوند. از سوی دیگر پوتین قیمت های کنونی را برای اقتصاد خود کافی می داند؛ بنابراین جولیان لی، تحلیلگر بازار نفت در بلومبرگ بر این باور است که اگر بن سلمان خواهان افزایش قیمت نفت است، نه تنها باید با خشم ترامپ مواجه شود، بلکه مسیر کاهش عرضه را بر خلاف دو سال گذشته به تنهایی و بدون همراهی روسیه طی کند. اما این همه ریسک پیش روی عربستان نیست، در شرایطی که تولید نفت آمریکا در یک سال گذشته رشد شدیدی را تجربه کرده، بالا بردن قیمت ها می تواند محرکی برای افزایش تولید نفت شیل و خنثی کردن کاهش عرضه نفت توسط عربستان باشد.
 
سه کشور بزرگ نفتی
در حالی که اوپک برای رسیدن به یک هدف مشترک بین همه اعضا تلاش می کند، آمریکا، روسیه و عربستان بر عرضه بازار نفت چیره شده اند. مجموع تولید نفت این سه کشور بیش از میزان تولید ۱۵ عضو اوپک است. آمریکا روزانه ۷/ ۱۱ میلیون بشکه، روسیه ۴/ ۱۱ میلیون بشکه و عربستان ۷/ ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید می کنند؛ بنابراین مجموع تولید آن ها ۸/ ۳۳ میلیون بشکه در روز است، در حالی که تولید اوپک در ماه گذشته ۹/ ۳۲ میلیون بشکه بوده است. در حال حاضر این کشور ها در بیشترین سطح تولید تاریخی خود تولید می کنند و می توانند تولیدات خود را در سال ۲۰۱۹ نیز افزایش دهند، با این حال ممکن است هر سه آن ها تمایل به افزایش تولید نداشته باشند.
 
عربستان و روسیه دو کشوری بودند که در میانه های سال جاری تلاش کردند اوپک و متحدانش در خارج از این سازمان را متقاعد کنند که به توافق برای کاهش تولید پایان دهند و در نهایت خود تولید نفتشان را افزایش داده و به بیشترین رکورد تولید دست یافتند. آمریکا نیز در ماه های اخیر به شکل غیر منتظره ای تولید نفتش افزایش یافته، چراکه شرکت های نفتی در حوزه نفتی پرمیان بر مشکلات انتقال نفت چیره شده و توانستند با شدت بیشتری به استخراج نفت از این میادین بپردازند.

رشد تولید این سه کشور در کنار برخی عوامل از جمله کاهش برآورد ها از رشد تقاضای نفت و همچنین اعطای معافیت به برخی خریداران نفت ایران، موجب تغییر درک معامله گران از شرایط بازار شد. در واقع در حالی که پیش از آن نگرانی از کمبود نفت بر بازار چیره شده بود، حال همه نگران رشد تولید نفت و ایجاد مازاد عرضه در بازار هستند. طبق آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی از بازار نفت، موجودی انبار های نفتی کشور های عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) که از اوایل سال ۲۰۱۷ در مسیر کاهشی قرار گرفته بود، در ماه های اخیر افزایش یافته و حتی ممکن است با نهایی شدن آمار موجودی ها در ماه اکتبر مشخص شود که سطح آن ها مجددا به بیش از متوسط ۵ ساله بازگشته است.
 
اختلاف نظر سه تولیدکننده بزرگ
به دنبال پیش بینی چنین شرایطی، عربستان اعلام کرد که تولیدات خود را از ماه آینده میلادی (دسامبر) ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد و همچنین هشدار داد که بازار نیاز به کاهش حداقل یک میلیون بشکه ای عرضه نسبت به سطح تولید ماه اکتبر دارد. پیشنهاد عربستان با واکنش سرد پوتین و مخالفت تند و سریع ترامپ در توییتر مواجه شد.

بن سلمان به شدت به قیمت های بالای نفت نیاز دارد تا برنامه های بلند پروازانه خود برای قطع وابستگی اقتصاد عربستان به نفت را اجرا کند و با دلار های نفتی شهروندانی را که در این مسیر آسیب می بینند، حمایت کند. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده که پادشاهی سعودی برای تامین هزینه های خود در سال آینده میلادی به قیمت نفت بیش از ۷۳ دلار بر بشکه نیاز دارد. این در حالی است که برنت در حال حاضر حدود ۵ دلار کمتر از این قیمت (۷۳ دلار) معامله می شود و از سوی دیگر نفت عربستان خود ارزان تر از نفت برنت به فروش می رسد؛ بنابراین جولیان لی می گوید: «تداوم توافق کاهش تولید در سال ۲۰۱۹ تنها راه پیش روی شاهزاده سعودی برای بالا بردن قیمت نفت است.»

با این حال بن سلمان چالش بزرگی در مواجهه با پوتین و ترامپ خواهد داشت. رئیس جمهور روسیه نشان داده که هیچ اشتیاقی برای کاهش تولید نفت ندارد. در حال حاضر وابستگی بودجه مسکو به درآمد های نفتی نسبت به زمانی که پذیرفت در مسیر کاهش تولید به عربستان و اوپک بپیوندد، به شدت کاهش یافته است. از سوی دیگر شرکت های نفتی روسی علاقه مندند تولید خود را در میادینی که در آن سرمایه گذاری کرده‎اند، افزایش دهند؛ بنابراین فشار شرکت های نفتی نیز به مسکو برای افزایش تولید یکی دیگر از دلایل عدم علاقه مندی این کشور برای پیوستن به بن سلمان به حساب می آید. پوتین ممکن است همچنان به حفظ روابط سیاسی بهبودیافته خود با ولیعهد سعودی علاقه مند باشد. با این حال این موضوع نمی تواند به این معنا باشد که روسیه در نشست ماه آینده اوپک و متحدانش در وین با تصمیم کاهش تولید موافقت خواهد کرد. به خصوص اینکه پوتین اعلام کرده قیمت ۷۰ دلاری نفت برای اقتصاد روسیه کاملا مساعد است.

از سوی دیگر مخالفت ترامپ با طرح کاهش تولید نفت، طبیعتا بسیار شدیدتر خواهدشد. چراکه او در تلاش است روابط سیاسی خود با بن سلمان را حفظ کند، اما در عین حال سناتور های آمریکایی می خواهند به دلیل جنگ یمن و کشته شدن خاشقجی (روزنامه نگار منتقد ولیعهد سعودی) عربستان را مورد تحریم های شدیدتری قرار دهند؛ بنابراین ترامپ برای کاهش فشار های داخلی مجبور خواهد بود که در بازار نفت و حوزه اقتصاد مخالفت بیشتری را با عربستان نشان دهد. با این حال، جولیان لی بر این باور است که «رشد تولید نفت در تگزاس» از توییت های ترامپ بیشتر برای عربستان خطرناک است.
 
تولیدکنندگان آمریکایی طی ۱۲ ماه گذشته به اندازه تولید نفت یکی از اعضای بزرگ اوپک یعنی نیجریه به تولید نفت خود افزوده اند. تولید نفت آمریکا در هفته های اخیر درحالی از مرز ۷/ ۱۱ میلیون بشکه در روز عبور کرده که سال قبل همین موقع از سال، میزان تولید این کشور حدود ۶/ ۹ میلیون بشکه در روز بوده است. بر اساس آخرین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت این کشور پیش از آوریل ۲۰۱۹ یعنی ظرف کمتر از ۶ ماه از مرز ۱۲ میلیون بشکه در روز عبور کند.
 
این در حالی است که اوایل سال جاری پیش بینی می شد میزان تولید نفت آمریکا در آوریل ۲۰۱۹ حدود ۸/ ۱۰ میلیون بشکه در روز باشد، یعنی حدود ۲/ ۱ میلیون بشکه کمتر از پیش بینی ماه جاری؛ بنابراین جولیان لی بر این باور است: «اگر سعودی ها خواهان تعادل بازار نفت در سال ۲۰۱۹ هستند، باید همزمان ریسک خشمگین شدن ترامپ، عدم همراهی پوتین و رشد انفجاری نفت شیل آمریکا را بپذیرند.»
 
سه کارگردان تلاطم بازار نفت

سه کارگردان تلاطم بازار نفت
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
 • سه کارگردان تلاطم بازار نفت


  مجموع تولید نفت سه کشور آمریکا، روسیه و عربستان در حال حاضر بیشتر از مجموع تولیدات ۱۵ عضو اوپک است. از این رو سه مرد قدرتمند در این کشور‌ها یعنی ترامپ، پوتین و محمد بن‎سلمان اکنون با اظهارات و اقدامات خود بزرگ‌ترین اثرگذاری را بر بازار نفت دارند و تا
 • تلاطم بازار سرمایه در ماه رمضان/ رکود مطلق در بازار سهام


  معامله‌گران بازار سرمایه در اولین روز از بازار، به مدد برخی حقوقی‌ها در گروه‌های شاخص‌ساز بازار شاهد حرکت قیمت سهام در مدار صعودی بودند که با توجه به عمق به شدت پایین و حجم و ارزش معاملات سهام رکود سراسری در بازار را به نظاره نشستند.
 • دست‌های پشت پرده در تلاطم بازار ارز و سکه


  رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه تلاطم های اخیر در بازار، شبهه ناک و دخالت برخی دست های پشت پرده در این ماجرا کاملاً محتمل است،به سودجویان هشدار داد.
 • دست‌های پشت پرده در تلاطم بازار ارز و سکه


  رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه تلاطم های اخیر در بازار، شبهه ناک و دخالت برخی دست های پشت پرده در این ماجرا کاملاً محتمل است،به سودجویان هشدار داد.
 • دست‌های پشت پرده در تلاطم بازار ارز و سکه


  رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه تلاطم های اخیر در بازار، شبهه ناک و دخالت برخی دست های پشت پرده در این ماجرا کاملاً محتمل است،به سودجویان هشدار داد.
 • مقصر تلاطم بازار نفت


  تردید‌هایی که در زمینه میزان فشار بر صادرات نفت خام ایران و همچنین زمانبندی اعمال تحریم‌ها علیه ایران وجود دارد، از نگاه کارشناسان گلدمن‌ساکس از جمله عواملی است که چشم‌انداز کوتاه‌مدت معاملات نفتی را نامعلوم باقی گذاشته است.
 • سکون بازار ارز پس از ۴ ماه تلاطم


  صبح روز گذشته متقاضیان زیادی برای خرید ارز ۴۲۰۰ تومانی به بازار ارز هجوم آوردند، اما پس از ساعاتی، متوجه شدند قرار نیست بانک مرکزی ارز ۴۲۰۰ تومانی را در صرافی‌ها بفروشد و همین شد که رفته رفته از تراکم جمعیت در بازار ارز یعنی محدوده میدان فردوسی تا چه
 • تلاطم قیمت در بازار موبایل


  چهاردهم آذر ماه یعنی کمتر از ۱۰ روز پیش بود که طرح رجیستری به‌طور رسمی آغاز شد. هدف اصلی اجرای این طرح، به گفته مسوولان، جلوگیری از فعالیت گوشی‌هایی است که به شکل قاچاق وارد کشورشده‌اند.
 • نمی‌گذاریم در بازار ارز تلاطم به وجود آید


  معاون اول رئیس‌جمهور گفت: عرضه ارز نسبت به تقاضا تراز مثبتی دارد و اجازه نمی‌دهیم تلاطم در نرخ ارز بوجود آید.
 • جدول/ تلاطم بازار سکه و دلار


 • فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است


  رییس اتحادیه املاک با بیان این‌که تلاطم بازار مسکن ناشی از خرید و فروش سفته‌بازانه در حال فروکش است، گفت: معاملات در ۱۸ روز ابتدای آذر ۱۳۹۷ در کل کشور و شهر تهران به‌ترتیب کاهش ۱۵ و ۶۰ درصدی نشان می‌دهد.
 • سهم عوامل داخلی در تلاطم بازار ارز و سکه چیست؟


  بازار ارز در ایران چندین دهه است که با شوک‌ها و فشار تحریم‌های مختلف مواجه است و درنتیجه‌ی این شوک‌ها نرخ ارز نیز نوسان می‌کند و دولت های مختلف هم هر کدام به روش خودشان به دنبال کنترل آن بوده اند.
 • تلاطم بازار مسکن، کاذب یا واقعی؟


  تحرکات برخی دلال‌ها در بازار مسکن را می‌توان از پیامدهای نوسانات نرخ ارز دانست، به طوریکه استمرار آن پیامدهای سنگینی را برای اقتصاد کشور در پی خواهد داشت.
 • اثر تلاطم دلار بر بازار مسکن چقدر است؟


  معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در صورت تلاطم بازار ارز، نگران اثرگذاری آن در بازارهای موازی هستیم گفت: پیش بینی این است که بازار ارز به ثبات برسد و تاثیر نامطلوبی بر رونق مسکن نگذارد.
 • اثر تلاطم دلار بر بازار مسکن چقدر است؟


  معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در صورت تلاطم بازار ارز، نگران اثرگذاری آن در بازارهای موازی هستیم گفت: پیش بینی این است که بازار ارز به ثبات برسد و تاثیر نامطلوبی بر رونق مسکن نگذارد.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد