بازدید: 117

پاسخ مسعود نیلی به پنج ادعا

منبع : فرارو کد خبر: 1442640
در ابتدای هفته جاری گزارشی در دو رسانه منتشر شد با عنوان «فرار لیبرال‌ها». در این گزارش در حوزه‌های عملکردی، پیشینه اقتصادی و رفتاری، ادعا‌هایی متوجه دکتر مسعود نیلی شده بود. رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی با دسته‌بندی این ادعا‌ها در پنج محور به تمامی آن‌ها پاسخ داده است. نیلی در این مطلب تاریخ دقیق استعفای خود از دولت را اعلام کرده است. او همچنین درباره نقش خود در سیاست‌های تعدیل و افزایش نرخ ارز روشنگری کرده است.
پاسخ مسعود نیلی به پنج ادعا
 
در ابتدای هفته جاری گزارشی با عنوان «فرار لیبرال ها» در خروجی سایت الف. و به نقل از روزنامه صبح نو قرار گرفت که در آن، ادعا هایی علیه دستیار سابق ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی مطرح شده بود. اکنون مسعود نیلی، رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی در واکنش به این گزارش، پاسخی را منتشر کرده و ۵ ادعای مطرح شده علیه خود را غیرواقع خوانده است.
 
به گزارش دنیای اقتصاد، متن کامل پاسخ او به شرح زیر است:

ادعای خلاف واقع اول: غیبت ۱۰ ماهه نیلی در جلسات دولت صحت ندارد و این سناریویی برای فرار از پاسخگویی است.
پاسخ: اینجانب به فاصله کمی از شـروع به کار دولت دوازدهـم و از اوایل مهر سال گذشته، تصمیم خود را برای کناره گیری از دولت از طریق نزدیکان جناب آقای رئیس جمهور با ایشان مطرح کرده و به دنبال آن در تاریخ ۱۴/ ۰۸/ ۱۳۹۶ استعفای کتبی خود را در شرایطی تقدیم رئیس جمهور محترم کرده ام که هنوز نرخ تورم ماهانه کمتر از ۴/ ۰ درصد (یعنی یکی از کمترین تورم های ماهانه تاریخ کشور) و نرخ ارز در حدود ۴۰۰۰ تومان و رشد اقتصادی گزارش شده برای فصل بهار سال ۱۳۹۶ نیز ۶ درصد (مرکز آمار ایران) بوده است؛ بنابراین شرایط عمومی کشور در آن زمان فاصله ای بسیار زیاد با شرایط به وجود آمده ظرف ماه های اخیر داشت.
 
متعاقب عدم پذیرش این استعفا از طرف رئیس جمهور محترم و اصرارم بر این امر و همچنین به دلیل مواجه شدن با عارضه قلبی ناشی از تداوم فشار های روحی مرتبط با دلایل استعفا و بنا به تجویز پزشک، از تاریخ ۵ اردیبهشت سال جاری در هیچ یک از جلسات هیات دولت و ستاد اقتصادی دولت و دیگر جلسات مهم تصمیم گیری شرکت نکرده و نهایتا با نوشتن نامه مجدد مبنی بر تاکید بر استعفا در تاریخ ۱۶/ ۰۷/ ۱۳۹۷ و پیگیری زیاد، رئیس جمهور محترم در تاریخ ۲۲/ ۰۸/ ۱۳۹۷ با استعفا موافقت کردند؛ بنابراین نه تنها این مطلب که اینجانب برای فرار از پاسخگویی در مقابل شرایط سخت اقتصادی به وجود آمده ظرف ماه های اخیر کناره گیری کرده ام کاملا غلط است، بلکه همه کسانی که من را می شناسند می دانند که سختی کار هیچ گاه عامل تاثیرگذار بر تصمیم برای کار کردن نبوده است.
 
شرایط بحرانی سال های ۱۳۶۵تا ۱۳۶۷، شرایط دشوار سال ۱۳۷۷ به دنبال کاهش شدید قیمت نفت و رسیدن به حدود ۱۰ دلار و شرایط بسیار سخت رکود تورمی سال ۱۳۹۲ بر این مدعا دلالت دارند و بنابراین ادعای مطرح شده در تحلیل منتشر شده در آن سایت مصداق بارز وارد آوردن تهمت ناروا و ناحق است.
 
ادعای خلاف واقع دوم: مسعود نیلی نقش بزرگی در سیاست های تعدیل اقتصادی در دهه های ۶۰ و ۷۰ داشت و با مشخص شدن ناکارآمدی این سیاست ها و ایجاد تورم ۵۰درصدی، ناگهان در سال های میانی دهه ۷۰ برای ادامه تحصیل راهی انگلستان شد.
پاسخ: به استناد اسناد و مدارک موجود اینجانب از طریق شرکت در امتحان اعزام دانشجو به خارج و قبولی در این امتحان در سال ۱۳۶۶ به دلیل مشغله کاری و درخواست سازمان برنامه و بودجه، به مدت ۳ سال حضور خود در دوره دکتری را به تعویق انداخته و نهایتا به دنبال دریافت آخرین اخطار وزارت علوم و با توجه به اینکه تصمیم قطعی برای ادامه تحصیل داشته ام در اردیبهشت سال ۱۳۷۰ این تصمیم را اعلام و متعاقب آن در روز های اول مرداد همان سال به کشور مذکور عزیمت کردم.

آخرین نرخ تورم ثبت شده در زمان این تصمیم ۹ درصد و آخرین نرخ رشد اقتصادی ثبت شده در آن زمان ۱۴ درصد برای سال ۱۳۶۹ بود؛ بنابراین هیچ قرینه سازی در ارتباط با عزیمت اینجانب به خارج از کشور برای تحصیل و شرایط بد اقتصاد در آن زمان صحت ندارد. حتما می دانید که تورم ۵۰ درصدی مربوط به سال ۱۳۷۴ است و مربوط به زمانی است که بیش از ۴ سال از خروجم از سازمان گذشته بوده و بنابراین هیچ ارتباطی با تصمیم قطع همکاری با سازمان برنامه و بودجه ندارد؛ بنابراین این ادعا هم کاملا نادرست است.
 
ادعای خلاف واقع سوم: در سال ۱۳۸۸ در ستاد انتخاباتی آقای کروبی فعالیت می کرده ام و پیشنهاد طرح پرداخت ۷۰ هزار تومان به هر ایرانی را من داده ام.
پاسخ: بنده هیچ فعالیت و حتی همکاری با هیچ ستاد انتخاباتی از جمله ستاد انتخاباتی حجت الاسلام جناب آقای کروبی نداشته ام و طرحی را هم برای پرداخت ۷۰ هزار تومان یا هر مبلغ دیگری را ارائه نکرده ام.
 
ادعای خلاف واقع چهارم: در ایام انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ در ستاد انتخاباتی جناب آقای دکتر روحانی فعالیت می کرده ام.
پاسخ: بنده در سال ۱۳۹۲ هیچ همکاری و فعالیتی با هیچ ستاد انتخاباتی از جمله ستاد انتخاباتی حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر روحانی نداشته ام.
 
ادعای خلاف واقع پنجم: بنده با نوشتن مقاله ای در اواسط فروردین ۱۳۹۷، به تعبیر همکارانتان، فرمان گرانی دلار تا مرز ۱۰ هزار تومان را صادر کرده ام.
پاسخ: این عبارت عینا از مقاله منتشر شده بنده در فروردین امسال ذکر می شود: «نرخ ارز در دوره هایی که منابع اقتصاد اجازه می داده ثابت نگاه داشته شده است و پس از آن، طی یک یا چند جهش به مقدار تعادلی خود رسیده است، اما این نحوه تعدیل نرخ ارز فقط به بی ثباتی دامن زده و اثرات آن بسیار متفاوت با شرایطی است که تعدیل نرخ به طور هموار صورت می گیرد». در ادامه مقاله و در بخش چهارم آن توضیح داده ام که ثبات اقتصاد کلان مقدم بر تعدیل های تدریجی نرخ ارز است و در این مقاله به وضوح توضیح داده شده است که جهش نرخ ارز باعث بی ثباتی اقتصاد کلان می شود.

این ها مهم ترین مطالبی بوده که در مورد تغییرات مورد نیاز نرخ ارز در آن مقاله نوشته شده که نه تنها در این مقاله بلکه نظر سالیان متمادی اینجانب در مورد نرخ ارز بوده است و بنابراین علاوه بر اینکه نظرات کارشناسی اینجانب است، بلکه سیاست رسمی کشور در برنامه های پنج ساله چهارم و پنجم و ششم توسعه است که با تفکرات و دیدگاه های بسیار متفاوت تدوین شده است.
 
آیا حتی کسی هم که اقتصاد نخوانده از این جملات چنین استنباط می کند که به تعبیر همکارانتان، در اینجا فرمان گرانی دلار تا ۱۰ هزار تومان صادر شده است؟ سوال این است که چرا برای تخریب دیگران واقعیات علمی را نیز نادیده می گیریم و در این وادی بدیهی ترین اصول اخلاقی را زیر پا می گذاریم.
 
جالب اینجا است که شما تلاش دارید نشان دهید که از یک طرف بازار ارز برای اقتصادی در مقیاس اقتصاد ایران، تا این اندازه تحریک پذیر و آسیب پذیر اسـت که با انتشار یک مقاله آن هم با ادبیـاتی که به آن اشـاره شد، به هم می ریزد، اما از طرف دیگر، برای تحریم ها و عزم جدی کشور تحریم کننده مبنی بر اعمال محدودیت های جدی در دسترسی به ارز و تبلیغات وسیع رسانه های جهانی به نقل از مقامات آمریکایی در این زمینه که اتفاقا زمان تاثیر آن، عمدتا به قبل از اعمال تحریم ها مربوط می شود و نیز اثرات به یاد مانده از تحریم های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ در ذهن مردم از طرف دیگر، اثری را شناسایی نمی کنید.

پاسخ مسعود نیلی به پنج ادعا
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11
 • پاسخ مسعود نیلی به پنج ادعا


  در ابتدای هفته جاری گزارشی در دو رسانه منتشر شد با عنوان «فرار لیبرال‌ها». در این گزارش در حوزه‌های عملکردی، پیشینه اقتصادی و رفتاری، ادعا‌هایی متوجه دکتر مسعود نیلی شده بود. رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی با دسته‌بندی این ادعا‌ها
 • پاسخ مسعود نیلی به "حمله‌های بی‌شمار"


  شاید بدیهی‌ترین و ابتدایی‌ترین نتیجه رویکرد نهادگرایی آن است که خروجی‌های ایجاد شده در یک اقتصاد، ناشی از کارکرد نهاد‌های اقتصادی و سیاسی است و نه ناشی از تصمیمات افراد. بر اساس این برداشت، تغییر و اصلاح در اقتصاد به دلیل صُلب بودن نهاد‌های اقتصادی و
 • پاسخ مسعود نیلی: نه در ستاد کروبی بودم،نه پیشنهاد دلار10000تومانی دادم، نه زمان تورم50درصدی در ایران بودم


  دکتر مسعودنیلی در پاسخ به مطلبی که در باره وی در برخی رسانه ها منتشر شده است پاسخ داد.
 • مسعود نیلی استعفا داد؟


  رئیس سابق اتاق بازرگانی از استعفای مسعود نیلی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت خبر داد.
 • مسعود نیلی استعفا کرد؟


  نیلی ۲۸ خرداد ماه یادداشتی در روزنامه اعتماد منتشر کرد که در آن از راه حل‌های سیاسی در برابر راه حل‌های اقتصادی برای مشکلات انتقاد کرد.
 • «مسعود نیلی» بازار ارز را بهم ریخت؟


  در ادامه درگیری ها در طیف اقتصاددانان حامی دولت درباره سیاستهای اخیر ارزی، داوود سوری اقتصاددان اصلاح طلب و حامی دولت به نظر اقتصاددانانی از طیف دولت که مسعود نیلی را عامل وضعیت کنونی بازار ارز می دانند، واکنش نشان داد.
 • مسعود نیلی: دروازه‌بانی می‌کنم!


  اعتراض‌هاي اخير در كشور كه دقيقا سياستگذاري‌هاي اقتصادي را نشانه گرفته بود، سبب شد تا برخي از تحليلگران اقتصادي، فعالان سياسي جناح رقيب و منتقدان اجتماعي اين اعتراض‌ها را نتيجه عملكرد تيم اقتصادي دولت و شخص مسعود نيلي به عنوان تئوريسين اقتصادي دولت ح
 • نهاوندیان جانشین مسعود نیلی در نیاوران شد


  محمد نهاوندیان رئیس جدید موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی شد.
 • روحانی با استعفای مسعود نیلی موافقت کرد


  خبر موافقت حسن روحانی با استعفای نیلی در حالی منتشر می‌شود که او پیش از این هم در تیرماه امسال از دستیاری ویژه اقتصادی رئیس‌جمهور استعفا داده بود. آن زمان گفته شد او مدت‌هاست استعفایش را تقدیم رییس‌جمهور کرده اما مورد پذیرش قرار نگرفته است.
 • هشدار مسعود نیلی به بانک مرکزی


  نيلي با برشمردن سه مؤلفه شکل‌گيري پايه پولي خاطرنشان کرد: خالص دارايي بانک مرکزي بدهي دولت به بانک مرکزي و بدهي بانک‌ها به بانک مرکزي عوامل تشکيل‌دهنده پايه پولي هستند که هر يک مي‌توانند آثار تورمي خود را بر جاي بگذارند به اين معنا که رفتار خالص دارا
 • واکنش جلال پور به استعفای مسعود نیلی


  یک مقام آگاه در دولت عدم حضور دستیار ارشد اقتصادیِ رئیس جمهور از ۱۰ ماه قبل در جلسات دولت را تکذیب کرد، در عین حال گفت، موضوع استعفای آقای نیلی ممکن است رخ داده باشد.
 • مسعود نیلی فرار کرد؛ دقیقا مثل دفعات قبل!


  همه شواهد نشان می‌دهد که دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی برای سومین برهه مهم تاریخی تصمیم گرفته تا عطای حضور در مسئولیت‌های دولتی...
 • هشدارهای مسعود نیلی در مورد اعتراضات دی ماه


  دستیار اقتصادی رئیس جمهوری که نقش مؤثری در اتخاذ تصمیم گیری‌ها و سیاستگذاری‌های اقتصادی ایفا می‌کند. وی معتقد است اعتراضات دی‌ماه تلنگری بود برای اینکه به حل مشکلات و ابرچالش‌های ریشه‌ای اقتصاد توجه کنیم.
 • دلنوشته مسعود نیلی به بهانه نوروز


 • مسعود نیلی هم از رئیس جمهور حکم گرفت


  رییس‌ جمهور در حکمی دکتر "مسعود نیلی" را به عنوان «دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی» منصوب کرد.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد