بازدید: 80

آب‌و‌هوای بازار سهام و ارز

منبع : فرارو کد خبر: 1442638
در دومین روز هفته، دلار یک مرز بالاتر رفت و سکه تمام بهار آزادی به کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. روز گذشته، شاخص ارزی ۹۰۰ تومان رشد را تجربه کرد و با عبور از مرز ۱۳ هزار تومانی به بهای ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. دلار پس از ۷ کاهش متوالی، در اولین روز هفته جاری تغییر مسیر داد و با افزایش ۱۰۰ تومانی مواجه شد. با این تغییر مسیر، خریداران که منتظر توقف جریان کاهشی بودند، به سرعت وارد بازار شدند و توانستند قیمت را به سرعت به کانال ۱۳ هزار تومانی بازگردانند.
در معاملات روز گذشته، نرخ دلار به بالای مرز ۱۳ هزار تومانی بازگشت. شاخص ارزی که روز شنبه پس از هفت کاهش متوالی به آرامی تغییر مسیر داده بود، دیروز با افزایش تحرک نوسان گیران و کاهش قدرت نمایی بازارساز، شتاب افزایشی بیشتری گرفت و ۹۰۰ تومان رشد کرد. در سوی دیگر، بورس تهران در ادامه مسیر نزولی خود یکی از سنگین ترین افت های خود در سال جاری را تجربه کرد. به این ترتیب، شاخص سهام با ریزش ۵۲۶۲ واحدی (معادل ۹/ ۲ درصد) به نیمه کانال ۱۷۳ هزار واحد عقب نشینی کرد.

به گزارش دنیای اقتصاد، در دومین روز هفته، دلار یک مرز بالاتر رفت و سکه تمام بهار آزادی به کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. روز گذشته، شاخص ارزی ۹۰۰ تومان رشد را تجربه کرد و با عبور از مرز ۱۳ هزار تومانی به بهای ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. البته پس از ساعت ۴ بعدازظهر، برخی از معامله گران عنوان کردند که قیمت های بالاتری نیز در بازار به ثبت رسید؛ ولی بخشی از فعالان بازار باور دارند، این قیمت ها بیشتر تحت تاثیر معاملات اعتباری بود و از آنجا که بانک ها و صرافی های وابسته به آنها، پس از ساعت ۴ بعدازظهر فعالیتی در بازار ندارند، قیمت های ثبت شده بیشتر تحت تاثیر تحرکات نوسان گیرانی است که قصد دارند قیمت های بازار ابتدای روز بعد را تحت تاثیر قرار دهند.
 
دلار پس از ۷ کاهش متوالی، در اولین روز هفته جاری تغییر مسیر داد و با افزایش ۱۰۰ تومانی مواجه شد. با این تغییر مسیر، خریداران که منتظر توقف جریان کاهشی بودند، به سرعت وارد بازار شدند و توانستند قیمت را به سرعت به کانال ۱۳ هزار تومانی بازگردانند. در ابتدای روز گذشته دلار حدود ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت داشت، ولی با افزایش تحرک خریدارانی که تصور می کردند روند کاهشی به پایان رسیده است، شتاب رشد قیمت بیشتر شد.

به گفته برخی بازیگران با تجربه بازار، نوسان گیران در انتظار آن بودند که میزان عرضه بازارساز کمی کاهش پیدا کند و پس از آن خرید های خود را افزایش دهند. از نظر آنها، قیمت دلار در زمان قدرت نمایی بازارساز سیر نزولی به خود می گیرد و از آنجا که نوسان گیران توانایی مقابله با قدرت عرضه کننده را ندارند، به طور کلی عقب نشینی می کنند.
 
در این فضا، قیمت به شدت سیر نزولی می گیرد، ولی از آنجا که بازارساز به دنبال ثبات قیمت ها در میان مدت است، توانایی عرضه های سنگین پیاپی را ندارد؛ در نتیجه پس از چند روز کمی میزان عرضه را کاهش می دهد. در چنین فضایی است که قیمت کمی از کف بلند می شود. با این حال، بخشی دیگر از فعالان بازار اعتقاد دیگری داشتند؛ از نظر آنها، بازارساز خود در حال بازی قیمتی با دلالان است و سعی می کند قیمت را در یک کانال مشخص دچار نوسان کند.
 
به باور فعالان، بازارساز قصد دارد با هزینه ارزی کمتر بازار را مدیریت کند و فضا را به سویی ببرد که دلالان در دوران تحریم ها نتوانند بازار را دچار هیجانات زیاد کنند. از سوی دیگر بازارساز اخیرا سعی کرده است با قوانین جدید خرید های ارزی را دچار شفافیت بیشتری کند. هم زمان میزان خرید ارزی توسط هر فرد در طول سال نیز تغییر کرده است و براساس اظهارات برخی بازیگران رسمی بازار به ۲ هزار یورو در سال رسیده است. البته این میزان جدا از سایر مصارف خدماتی است که ازسوی بانک مرکزی تعریف شده است.
 
روز گذشته خبرگزاری مهر نیز در گزارشی عنوان کرد که خریداران ارز طی روز های گذشته با چند گزینه جدید از سوی صراف ها برای فروش ارز مواجه می شوند که از جمله آن، دارا بودن کارت ملی، کارت بانکی و سیم کارت به نام فرد متقاضی است. طی روز های گذشته، تغییراتی در شیوه فروش ارز در صرافی ها به وجود آمده است و افراد متقاضی خرید ارز، با شرایط جدیدی مواجه می شوند که حتما باید آن را رعایت کنند تا بتوانند در سرفصل های سایر، از صرافی های مجاز ارز خریداری کنند.
 
روز گذشته همچنین برخی نوسان گیران سعی داشتند در ساعات انتهایی روز با شایعه ای که در کانال های دلالان می چرخید قیمت را افزایشی کنند. شایعه مذکور مورد تاکید دلالان، استعفای وزیر امور خارجه بود. جالب آن که هیچ منبع رسمی چنین خبری را انتشار نداده بود و تنها در برخی کانال های اطلاع رسانی این خبر پخش شده بود. در روزی که دلار به سوی یک مرز بالاتر رفت، سکه تمام بهار آزادی نیز چند کانال قیمتی رشد کرد.
 
دیروز سکه ۳۰۰ هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و روی عدد ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قرار گرفت. برخی فعالان باور داشتند سکه در روز های آتی بیشتر از دلار رشد خواهد کرد؛ از نظر آن ها وقتی قیمت افزایشی می شود، خریداران عادی بیشتر از بازار ارز به بازار سکه دقت می کنند. روز گذشته هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز به افزایش خود ادامه داد و با ۴۰ هزار تومان افزایش به قیمت ۳۹۰ هزار تومان رسید.

آب‌و‌هوای بازار سهام و ارز
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی