بازدید: 80

دومینوی هیجان در بورس تهران

منبع : فرارو کد خبر: 1442637
افت شاخص سهام در معاملات دیروز با هجوم غافلگیرکننده فروشندگان شدت گرفت و سهام گروه‌های مختلف یکی پس از دیگری با صف فروش مواجه شدند. اما با وجود فشار عمومی عرضه و شکل‌گیری صف‌های فروش، کسی به دیدار فروشندگان نیامد تا سهامشان را خریداری کند و این امر موجب پایداری صف‌ها تا انتهای معاملات شد. معمولا فعالان بازار در چنین شرایطی به دنبال اسباب و علل ریزش قیمت‌ها هستند و با گمانه‌زنی‌های مختلف می‌کوشند تا بهانه‌هایی برای رفتار جمعی بورس‌بازان در سمت عرضه سهام بیابند.
دومین روز معاملات بورس تهران در هفته جاری با تداوم گام های اصلاحی بلند شاخص به پایان رسید. نماگر اصلی بازار سهام در جریان دادوستد های دیروز تحت تاثیر فروش های چشمگیر سهامداران خرد ۵ هزار و ۲۶۲ واحد دیگر عقب نشست و به کمترین سطح از ابتدای پاییز رسید.
 
به گزارش دنیای اقتصاد، توزیع نقدینگی و نحوه رفتار بازیگران در خرید و فروش سهام مختلف نشان می دهد که نااطمینانی از سرنوشت متغیر های کلان اثرگذار بر بورس، اعم از نرخ ارز، بازار جهانی و همچنین تحریم ها، بار هیجانی معاملات را سنگین تر کرده و بر انگیزه های خروج از جریان معاملات افزوده است. در این میان، به نظر می رسد برخی از محدودیت های ابزاری درون بازار هم دستمایه تشدید عرضه ها شده و دومینوی هیجان بازار سهام را تکمیل کرده است. وضعیتی که انتظار می رود با انتشار قریب الوقوع گزارش های ماهانه دستخوش تغییر شود و تکلیف بازار از حیث عملکرد شرکت ها در نخستین ماه اجرای تحریم های تمام عیار آمریکا مشخص شود.
 
دومینوی هیجان چیست؟
افت شاخص سهام در معاملات دیروز با هجوم غافلگیرکننده فروشندگان شدت گرفت و سهام گروه های مختلف یکی پس از دیگری با صف فروش مواجه شدند. اما با وجود فشار عمومی عرضه و شکل گیری صف های فروش، کسی به دیدار فروشندگان نیامد تا سهامشان را خریداری کند و این امر موجب پایداری صف ها تا انتهای معاملات شد. معمولا فعالان بازار در چنین شرایطی به دنبال اسباب و علل ریزش قیمت ها هستند و با گمانه زنی های مختلف می کوشند تا بهانه هایی برای رفتار جمعی بورس بازان در سمت عرضه سهام بیابند. مساله ای که روز گذشته پاسخی بسامان و منسجم از سوی فعالان بازار نیافت.
 
به عبارت ساده تر، با وجود افت دسته جمعی قیمت سهام در روز گذشته، فعالان سهام بهانه ای مشخص در میان ندیدند تا افت قیمت ها را به آن منتسب کنند؛ عنصری که بتواند ریزش بیش از ۵ هزار واحدی شاخص را توجیه کند؛ آن هم در شرایطی که اغلب تحلیلگران و بازیگران بازار انتظار کم نوسانی قیمت ها را داشتند. بیشتر کارشناسان و سهامداران بر اساس نظرسنجی سایت تحلیلی «دنیای بورس» که در ابتدای هفته منتشر شد، روند شاخص سهام در هفته جاری را کم نوسان برآورد کردند. با این حال، عقب نشینی ۷ هزار واحدی شاخص طی دو روز کاری، نشان از غافلگیری بازار از افت قیمت ها و بروز اتفاقات غیرمنتظره دارد.

البته تلاقی افت شاخص در روز شنبه با عرضه اولیه سهام شرکت سنگ آهن گهرزمین بهانه جویان بازار را اقناع کرد که به احتمال بسیار نیاز بورس بازان به نقدینگی برای شرکت در عرضه اولیه «کگهر» دلیل اصلی فشار عرضه و افت قیمت ها بوده است. اما روز گذشته تقریبا اغلب فعالان بازار از افت شدید قیمت ها غافلگیر شدند و دیگر بهانه ای برای مشخص کردن متهم اصلی زیان بازار نیافتند.

حال پرسشی که در این میان مطرح می شود این است که پس علل افت دسته جمعی قیمت سهام طی روز گذشته چه بوده است؟ رفتارشناسی مالی به ما می گوید که بازار ها همواره واکنش حادی به اتفاقات و رویداد های مهم و اثرگذار نشان نمی دهند، بلکه نشت آثار زیان بار متغیر های موثر در زمان، با تاخیر در فرآیند واکنش دهی بازار ها نمایان می شود. به بیان دیگر، وقایع یا اخبار در برخی موارد ممکن است توجهات عمومی را با تأخر زمانی بر انگیزند و اثر خود را با وقفه در بازار نشان دهند.
 
از این منظر، نوسانات تند شاخص های سهام در تمام دنیا معلول حادثه همزمان نیست و در بسیاری از موارد نباید به دنبال انگیزه یا علت مشخصی برای نزول شاخص بازار گشت. البته باید توجه داشت که بازار طی هفته های اخیر در احاطه ریسک های متعدد بوده است که مهم ترین آنها، افت چشمگیر ارزش سهام جهانی، سقوط تاریخی قیمت نفت، اصلاح محسوس قیمت کالا های خام و همچنین عقبگرد تند نرخ دلار در بازار داخلی بوده است. ضمن اینکه تمام این عوامل در سایه تحریم های تمام عیار آمریکا علیه ایران تاثیرگذارتر می شود.
 
به نظر می رسد که نبود محرکی برای رشد قیمت سهام، کانون نگاه ها را به سمت عوامل منفی معطوف و زمینه را برای شکل گیری جریانی جمعی در بازار فراهم کرده است؛ جریانی که می توان آن را دومینوی هیجان در بورس تهران معرفی کرد.
 
پاتک فروشندگان به جبهه تقاضا
چنان که اشاره شد، فروشندگان سهام در جریان دادوستد های دیروز در هجومی غافلگیرکننده، سمت تقاضا را به عقب راندند و حدود ۳ درصد از ارتفاع شاخص کل کاستند. شاخص کل بورس تهران در دومین روز کاری هفته نزول خود را با سرعت بیشتری ادامه داد و بیش از ۵ هزار واحد عقب نشست. این افت ۳ درصدی در حالی رقم خورد که بیش از ۸۵ درصد تعداد نماد های بورسی (۲۵۶ نماد از ۳۰۰ نماد) در محدوده منفی قیمت دست به دست شدند و ۶۰ نماد هم با صف فروش به کار خود پایان دادند. به این ترتیب، شاخص کل که بیش از یک ماه بر فراز مرز ۱۸۰ هزار واحد نوسان داشت، در کمتر از دو روز، ۷ هزار واحد از این مرز عقب نشینی کرد و به کمترین مقدار از دوم مهرماه رسید.

مطابق انتظار، اکثریت فروشندگان در جریان دادوستد های دیروز از جنس حقیقی بودند. سهامداران حقیقی طی روز گذشته حدود ۱۷۰ میلیارد تومان سهم خود را غالبا در صف های فروش تقدیم خریداران حقوقی کردند تا برای ۸ روز پیاپی شاهد خروج سرمایه های خرد از بازار باشیم. البته بیشترین خالص خرید سهامداران عمده که جنبه حمایتی هم داشت به ترتیب، در گروه های پالایشی، پتروشیمی و فلزات رقم خورد. به نظر می رسد نبود چشم انداز امیدوارکننده از روند قیمت ها در بازار جهانی در کنار فقدان اطلاعات از عملکرد شرکت های بزرگ در بافت تحریم ها موجب فشار پایدار عرضه در این گروه ها شده است.

جرقه فشار عرضه ها در روز گذشته با معاملات سهام بانکی شروع شد و سپس این موج منفی به دیگر گروه ها از جمله خودرویی ها، پالایشی ها و کالایی ها سرایت کرد. در هفته های اخیر بانک ها و در درجه بعدی، خودروسازان نقش لیدری بازار را به دست گرفته بودند و بر خلاف فشار عرضه در جبهه کالایی ها نقدینگی قابل توجهی را جذب کردند.
 
با این حال، روز گذشته این گروه به طور توامان با عقب نشینی تقاضا و فشار عرضه بازار را تحت تاثیر قرار داد. اگرچه پیامد تحولات ارزی در تعدیل قریب الوقوع قیمت و دارایی این گروه ها انعکاس پیدا خواهد کرد، اما نامشخص بودن اثر مثبت این تغییرات و بیش برآورد سرمایه گذاران از عملکرد شرکت های مزبور، شاخص این صنایع را دستخوش نوسانات پردامنه کرده است و معاملات کم عمق بورس تهران را در سطحی گسترده تحت الشعاع قرار داده است.

در این خصوص «دنیای اقتصاد» نظر دو کارشناس بازار سرمایه را در رابطه با علل نوسانات شاخص سهام و همچنین چشم انداز آتی بازار مورد سوال قرار داده است:
 
کاهش بیشتر قیمت سهام امری بعید است
محسن احمدی: شرایط هفته های اخیر بازار سهام را می توان از چند بعد مورد بررسی قرار داد. از یکسو جریان نقدینگی اثر قابل توجهی بر روند قیمتی سهام به جا می گذارد. در هفته اخیر شاهد هجوم سرمایه حقیقی ها به سمت سهام بورسی بودیم. این بار سهام مورد توجه معامله گران خرد را شرکت هایی تشکیل دادند که عمدتا حقوقی ها در سمت فروش سهام فعال بودند. این موضوع سبب شد تا بازار سهام بعد از مدتی شاهد حجم و ارزش و در نتیجه رکورد معاملاتی باشد.
 
این وضعیت به موجب چرخش لیدری بازار واقع شد. پیش از این عمده توجه معامله گران بورسی بر سهام کامودیتی بازار همچون معدنی-فلزی ها و پتروپالایشی ها بود. در این صنایع بورسی، حقوقی ها کمتر در نقش فروشنده ظاهر می شوند و از این رو در دوره های اصلاحی بازار، به ندرت شاهد خروج نقدینگی بزرگی از بازار بودیم. در حال حاضر، اما دو گروه بانکی و خودرویی، لیدری معاملات را در دست گرفته اند. بازارگردان های این صنایع در این روزها، اما فروش های سنگین را در برنامه خود قرار داده و خروج نقدینگی سنگینی را به بازار تحمیل کرده اند. در این موقع دیگر پول حقیقی توان مقاومت نداشته و قیمت سهام در مسیر کاهشی قرار می گیرد.
 
در نگاهی دیگر می توان کاهش نرخ دلار را از دیگر عوامل روند کاهشی قیمت ها در بازار سهام عنوان کرد. هر چند شرکت های سهامی در صورت های مالی خود دلار کمتر از ۱۰ هزار تومان را ملاک قرار داده اند، اما عده ای از فعالان بازار، سهام مدنظر خود را با دلار ۱۴ هزار تومانی یا بیشتر ارزش گذاری کرده بودند و حال با وضعیت کنونی قیمت ها در بازار ارز، ترجیح می دهند سهامداری نکنند. از سوی دیگر، پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم ها علیه ایران، کاهش مقداری فروش شرکت ها انتظاری محتمل در نگاه فعالان بازار سهام بود. کاهشی که انتظار می رفت به موجب رشد نرخ دلار جبران شود.
 
با کاهش قیمت ها در بازار ارز، اما این دسته از فعالان بورسی دلسرد شده اند. آثار احتمالی تحریم ها نیز هر چند از تصویر روشنی در نگاه معامله گران برخوردار نیست، اما فضایی ابهام آلود در بازار سهام ایجاد کرده تا معاملات در سایه ای از تردید و احتیاط دنبال شود. کاهش قیمت نفت نیز اثری مشابه بر بازار سهام برجا گذاشت. بازار پیش از این انتظار داشت که کاهش مقداری فروش نفت به واسطه افزایش بهای طلای سیاه تا حدودی جبران شود، اما معادلات به هم ریخت.
 
مجموع این عوامل سبب اصلاح جدی قیمت ها شد. در شرایط کنونی به نظر می رسد تمامی اخبار و تحولات منفی اثر خود را بر بازار سهام به جا گذاشته اند. در این شرایط هر خبر مثبتی می تواند بازار سرمایه را در یک رالی صعودی سوق دهد. واقعیت این است که بعید به نظر می رسد قیمت سهام بیش از این کاهشی شود.
 
چشم فعالان سهام به بازار های جهانی
محمد نوربخش: شاخص سهام در روز های اخیر، در مسیر نزولی قرار گرفته است. وضعیتی که به دنبال ترس از بازار های جهانی (به دنبال تشدید جنگ تجاری میان قدرت های اقتصادی)، ریزش بهای نفت، اصلاح قیمت سهام فاقد پشتوانه بنیادی، کاهش نرخ دلار و در کل تشدید رفتار های هیجانی میان معامله گران به وقوع پیوست. واقعیت این است که در شرایط کنونی، بازار مشکل بنیادی ندارد، اما به واسطه هیجانات کاذب میان معامله گران، تر و خشک با هم سوخته و سهامی که به لحاظ بنیادی، شرایط مناسبی را تجربه می کنند نیز با اصلاح جدی قیمتی مواجه شده اند.
 
در این شرایط تحلیل شرایط آتی بازار کار مشکلی به نظر می رسد. در این وضعیت، فعالان بازار سهام به روند قیمت ها در بازار های جهانی چشم دوخته اند. در صورتی که قیمت فلزات در بازار های کالایی کاهش بیشتری را تجربه نکند، شاخص سهام نیز از ریزش مصون خواهد ماند.
 
دومینوی هیجان در بورس تهران

دومینوی هیجان در بورس تهران
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11
 • دومینوی هیجان در بورس تهران


  افت شاخص سهام در معاملات دیروز با هجوم غافلگیرکننده فروشندگان شدت گرفت و سهام گروه‌های مختلف یکی پس از دیگری با صف فروش مواجه شدند. اما با وجود فشار عمومی عرضه و شکل‌گیری صف‌های فروش، کسی به دیدار فروشندگان نیامد تا سهامشان را خریداری کند و این امر م
 • افت سنگین 1459 واحدی بورس تهران همزمان با پیروزی جمهوری خواهان/ جهش هیجانی بازار سکه/ دومینوی شوک انتخاب ترامپ در بازار آزاد ارز تهران/ صدایی جدید از آمریکا


  آخرین روز کاری بورس تهران در حالی آغاز به کار کرد که به طور هبجانی تحت تاثیر نتایج لحظه به لحظه انتخابات آمریکا قرار داشت، البته در این شرایط تنها بورس تهران نبود، بلکه بورس های آسیا نیز با توجه به شروع فعالیت خود، تحت تاثیر قرار داشتند. بازار دلار د
 • روایت هیجان‌ساز در بورس تهران


  بازار انتظار داشت سود ناشی از تسعیر دارایی‌های ارزی بانک‌ها و همچنین افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ها در گزارش‌های فصلی منعکس شود که این رویداد محقق نشد و زمینه را برای فشار سنگین فروش در نمادهای این گروه طی روز گذشته فراهم کرد تا اثرات دومینویی
 • تاوان هیجان در بورس تهران


  روز گذشته شاخص کل بورس سنگین‌ترین افت خود از بهمن ۹۵ را تجربه کرد و در رقم ۹۷ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. کارشناسان سه عامل نگرانی‌های سیاسی، تحول در سیستم اطلاع‌رسانی بازار سرمایه و شناسایی سود را سه عامل اصلی کاهش قیمت سهام ارزیابی می‌کنند. این واکنش ه
 • هیجان منفی در بورس تهران


  روز گذشته بورس تهران به حوادث دیروز واکنش شدیدی نشان داد.
 • سقوط آزاد بورس تهران در هیجان کانال شکنی‌های اخیر


  شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه دهم دیماه 96 با کاهش 1649 واحدی معادل 1.70 درصد به رقم 95 هزار و 561 واحد رسید. این در حالی است که در سه روز گذشته بازار سرمایه، شاخص کل بورس در مجموع، 1147 واحد کاهش را
 • سقوط آزاد بورس تهران در هیجان کانال شکنی‌های اخیر


  در جریان معاملات امروز بازار سرمایه، نماگر بورس تهران تحت تاثیر منفی نمادهای معملاتی فولاد، رمپنا، تاپیکو، فارس، شپنا و فملی، با کاهش 1649 واحد به کانال 95 هزار واحد سقوط کرد. همچنین در بازار فرابورس، شاهد افت چشمگیر 35 واحدی شاخص کل و رسیدن به رقم 1
 • افت ۱۷۲۲ واحد شاخص بورس تهران/ حقوقی‌ها به دنبال جمع‌آوری سهام در بازار هیجان‌زده


  نماگرهای بورس تهران در معاملات امروز همزمان با اعتراض‌ به وضع معیشتی و اقتصادی، شاهد قرمزپوش شدن همه نماگرهای خود و افزایش عرضه سهام از سوی معامله‌گران عمدتاً حقیقی است.
 • بورس گوش به فرمان هیجان!


  معاملات روز گذشته بورس تهران با افت ۶۸۸ واحدی (معادل ۷/ ۰ درصد) شاخص کل به پایان رسید. ریزشی که سنگین ترین سقوط شاخص از بهمن ۹۵ به این سو است.در جریان معاملات این روز فشار فروش در اکثر نمادهای فعال بازار قابل مشاهده بود. این فشار فروش ریشه در سه عامل
 • دو ضربه‌گیر هیجان در بورس


 • نقشه راه بورس پس از فروکش هیجان


  شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته رشد یک درصدی را تجربه کرد. با این حال هیجان بازار‌ها در مسیر نزولی قرار گرفته بود. در حالی‌که از ماه‌ها قبل با انتظار برای تحریم‌های آمریکا هیجان اقتصاد کشور را فراگرفته بود، اما در موعد تحریم‌های آمریکا از شدت واکنش‌
 • چرا بازار بورس در دام هیجان افتاد؟


  بورس تهران روز گذشته با دو نیمه متفاوت در روند معاملات همراه شد. در حالی‌که ابتدای معاملات با استقبال از سهام و رشد قیمتی آغاز شد، اما در ادامه شاهد خودنمایی هیجان در سمت فروش و در نهایت ریزش شاخص کل بودیم. گرچه در این میان شایعات عاملی برای چرخش قیم
 • هیجان منفی در بورس فروکش کرد


  شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ۶۴۶ واحد رشد، به ارتفاع ۹۶ هزار واحد برگشت.
 • آغاز آرام و بدون هیجان بورس


  بازار سرمایه، نخستین معاملات امروز را با روالی طبیعی آغاز کرد؛ این در حالی است که شاخص، آرام و بدون هیجان در حال نوسان است.
 • بورس بر مدار هیجان یا تحلیل/ فروش‌ها به چه نیتی انجام‌ می‌شود


  نوسانات شدید و فراز و فرودهای بازار سهام و سرمایه در چند روز اخیر همگان را دچار تشویش و بلاتکلیفی کرده است.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد