آسیاتل

بازدید: 42

بارش باران پس از ۵۰۰ سال زندگی را در این بیابان از بین برد

منبع : فرارو کد خبر: 1442631
به گفته محققان، ورود ناگهانی و گسترده آب به مناطقی که برای میلیون‌ها سال، فوق‌العاده خشک بوده‌اند، برای اغلب گونه‌های میکروبی سطحی مضر است. این میکروب‌ها برای زنده ماندن، خودشان را به طرز فوق‌العاده‌ای با شرایط خیلی سخت تطبیق داده‌اند. اما وفور بیش از حد آب، عملکرد عادی میکروب‌ها را بر هم می‌زند.
بارش باران پس از ۵۰۰ سال زندگی را در این بیابان از بین برد

فرارو- به مدت ۵۰۰ سال در بیابان آتاکاما هیچ بارشی ثبت نشده است. اما در سال ۲۰۱۵ سرانجام پس از پنج قرن در آنجا باران آمد. این بارش به جای آنکه حیات را به آنجا به ارمغان بیاورد، زندگی را نابود کرد.

به گزارش فرارو، صحرای آتاکاما در شمال کشور شیلی واقع است و خشکترین منطقه غیرقطبی کره زمین به شمار می رود. این بیابان تا قبل از سال ۲۰۱۵ به مدت چندین قرن باران را ندیده بود. شاید برخی فکر کنند که با بارش باران در آنجا، حیات - که به چند گونه میکروب محدود است- رونق گرفته باشد. در حالی که آب معمولا در اغلب مناطق مایه حیات قلمداد می شود، در آتاکاما اثر کاملا برعکسی گذاشته است. براساس مقاله ای که در مجله ساینتیفیک ریپورتس چاپ شده، بارش باران در این بیابان، باعث نابودی بسیاری از میکروب هایی شد که در آنجا زندگی می کردند.

به گزارش نیوزویک، آلبرتو فیرن، نویسنده مشترک این مقاله، در بیانیه ای گفت: "هنگامی که در آتاکاما باران بارید، ما منتظر یک شکوفایی باشکوه و زنده شدن بیابان ها بودیم. (اما) در مقابل، عکس این مسئله را دیدیم. زیرا ما متوجه شدیم که آن باران در قلب فوق العاده خشک بیابان آتاکاما موجب انقراض گسترده اکثر گونه های بومی میکروبی در آنجا شده است".

وی افزود: "قبل از باران، حدود ۱۶ گونه متفاوت و باستانی از میکروب ها در خاک فوق العاده خشک وجود داشت. پس از باران، فقط دو تا چهار گونه میکروب در کولاب ها پیدا شد. واقعه انقراض، گسترده بود".

به گفته محققان، ورود ناگهانی و گسترده آب به مناطقی که برای میلیون ها سال، فوق العاده خشک بوده اند، برای اغلب گونه های میکروبی سطحی مضر است. این میکروب ها برای زنده ماندن، خودشان را به طرز فوق العاده ای با شرایط خیلی سخت تطبیق داده اند. اما وفور بیش از حد آب، عملکرد عادی میکروب ها را بر هم می زند.

گمان می رود که تغییرات آب وهوایی در اقیانوس آرام، مسئول بارش اولین باران در چند قرن در کانون فوق العاده خشک آتاکاما باشد. این نزولات آسمانی غیرمنتظره، در ۲۵ مارس و ۹ آگوست ۲۰۱۵ و نیز در ۷ ژوئن ۲۰۱۷ رخ داده است.

یافته های جدید ممکن است تبعات مهمی برای فهم انسان از چگونگی تحول زندگی میکروبی بر روی مریخ (البته اگر اساسا چنین چیزی موجود باشد) داشته باشد. آتاکاما به دلیل تشابهش با سطح مریخ، برای مدت طولانی مورد توجه زیست شناسان فضایی بوده است.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

گزارشی از

گزارشی از "یک مهمانیِ باشکوه"