بازدید: 60

نگهداری از گربه در دوران بارداری، خطرناک است؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 1442546
گربه عامل اصلی انتقال انگل بسیار خطرناکی برای بانوان باردار به نام توکسوپلاسموز است.
امروزه خریداری و نگه داری از حیوانات خانگی در میان مردم رواج یافته است. بسیاری از افراد گربه و سگ را در محیط منزل و حتی در آپارتمان ها نگه داری می کنند. اما آیا تماس این حیوانات با افراد خصوصا بانوان بارداری کاملا عاری از خطر است؟ آیا یک خانم بعد از باردار شدنش می تواند همچنان از گربه خانگی خود نگه داری و محافظت کند و با آن تماس کامل داشته باشد؟
اگر شما نیز آن دسته از بانوانی هستید که در منزل خود گربه نگه داری می کنید، شاید اکنون که باردار شده اید لازم باشد اطلاعاتی را در زمینه نگه داری از این حیوانات در این دوران حساس کسب کنید.

نگهداری از گربه در بارداری
گربه عامل اصلی انتقال انگل بسیار خطرناکی برای بانوان باردار به نام توکسوپلاسموز است. این انگل در بدن گربه چرخه داخل روده ای را طی نموده سپس از طریق مدفوع گربه وارد محیط منزل یا خاک می شود. انگل در این مرحله بیماریزایی ندارد و بعد از گذشت ۲ تا ۲۰ روز بصورت بیماری زا برای میزبانهای واسط ( پستانداران از جمله انسان ) در می آید و در صورتیکه مادر باردار با خاک آلوده به مدفوع گربه تماس داشته باشد، از راه مخاطات یا دستگاه گوارش، انگل وارد بدن او شده و چرخه خارج روده ای خود را شروع می کند.
در مورد گربه های خانگی که با محیط بیرون تماس ندارند، این خطر کم تر است اما بازهم توصیه می شود که بانوان باردار جوانب احتیاط را رعایت کنند.

چگونه بدانیم گربه ما آلوده به انگل توکسوپلاسما است؟
با انجام یک تست سرمی توکسوپلاسما و آزمایش مدفوع می توان به سادگی متوجه شد که آیا گربه می تواند برای سلامتی افراد خصوصا جنین مادر باردار مضر باشد یا نه. در صورتی که نتیجه آزمایش گربه از نظر سرمی مثبت باشد (یعنی قبلا به انگل آلوده شده است) ولی اگر در آزمایش مدفوع انگل دفع نکند به این مفهوم است که این گربه هرگز تا پایان عمر خود انگل دفع نخواهد کرد و بی خطر است (به عبارتی نسبت به این بیماری مقاوم است). در صورتی که گربه در تست سرمی مثبت بوده و در مدفوع تخم انگل مشاهده شود به این معنا است که گربه به تازگی آلوده شده و تا حدود 3 ماه انگل دفع خواهد کرد. در صورتی که گربه از نظر سرمی منفی باشد (یعنی تا کنون به انگل توکسوپلاسما مبتلا نشده) که مسلما از نظر مدفوع نیز منفی خواهد بود. در این صورت این گربه در حال حاظر کاملا بی خطر است ولی در صورتی که از گوشت یا مرغ خام تغذیه کند و یا با خاک پارک و خاک آلوده تماس داشته باشد ممکن است آلوده شده و تا حدود 3 ماه انگل دفع کند.
همچنین گوشت گاو یا گوسفند و تخم مرغ در اثر مصرف علوفه آلوده به مدفوع می تواند آلوده باشد. در صورتیکه گوشت و تخم مرغ کاملاً پخته شود این خطر از بین می رود. در یک بررسی که در کشورهای اروپایی انجام شده مصرف گوشت نیم پز مهمترین راه آلودگی به توکسوپلاسموز شناخته شده است. 

برای تمیز کردن محل مدفوع گربه در بارداری چه کنیم؟
ممکن است که نتوانید گربه مورد علاقه تان را در بارداری از خود دور کنید، اما در موقع تمیز کردن جعبه خاک آنها باید مراقب باشید، یا در صورت امکان شخص دیگری این کار را انجام دهد.
دلیل آن اینست که مدفوع گربه (و همچنین خاک و ماسه‌ای که در آن مدفوع می‌کند) می‌تواند یک انگل عفونی به نام "توکسوپلاسموز" در خود داشته باشد. اگر جنین شما در حین بارداری یا حتی چند ماه پیش از آن به این بیماری مبتلا شوید، مشکلات و نقص های مادرزادی حاد مثل آسیب های چشمی و مغزی برای جنین ایجاد می‌شود. این انگل از طریق دهان منتقل می‌شود، بنابراین لمس کردن دهان با دستان آلوده می‌تواند منجر به عفونت شود.
اگر شما تنها کسی هستید که باید جعبه خاک گربه تان را تمیز کنید، آن را هر روز انجام دهید، زیرا انگل نمی‌تواند در مدت یک تا پنج روز عفونی شود. از دستکش های یکبار مصرف در هنگام تمیز کردن جعبه خاک استفاده کنید و پس از استفاده، آن را دور بیاندازید و بلافاصله دست تان را با آب و صابون بشوئید. اگر گربه در باغچه یا شن بازی کوکان شما مدفوع کرده باشد شما به راحتی می‌توانید در معرض ابتلا به عفونت توکسوپلاسموز قرار بگیرید. بنابراین هر گاه قصد باغبانی کردن دارید یا به ماسه بازی دست می‌زنید، همان اقدامات احتیاطی را انجام دهید؛ دستکش بپوشید و دستان خود را بعد از کار تمیز بشوئید.
اگر نگران این هستید که به این عفونت دچار شده‌اید، از پزشک تان بخواهید که یک آزمایش خون برای شما تجویز کند تا مطمئن شوید که در مقابل این بیماری ایمنی دارید یا خیر. اگر مدت طولانی در اطراف شما گربه بوده است، ممکن است که شما قبلا دچار توکسوپلاسموز شده باشید. و اگر اینطور است، دلیلی برای نگرانی تان وجود ندارد، زیرا شما دوباره به آن مبتلا نخواهید شد و خطری متوجه فرزند شما نخواهد بود.

نگهداری از گربه در دوران بارداری، خطرناک است؟
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی