بازدید: 88

کار منزل در دوران بارداری، آیا مجاز است؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 1442543
رسیدگی به امور منزل بعد از ۶ ماهگی در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، خطراتی را برای مادر و جنین به همراه دارد.
رسیدگی به امور منزل بعد از ۶ ماهگی در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، خطراتی را برای مادر و جنین به همراه دارد. مادران باردار به علت سنگینی وزن جنین و مایع داخل کیسه آب، نمی توانند ستون فقرات خود را کاملاً صاف نگاه دارند و حتی سرپا ایستادن های متوالی نیز برای آنها دشوار است. به یاد داشت باشید که با رعایت نکات لازم، می توان در این دوران کارهای سبک منزل را بدون ایجاد فشار روی کمر و پاها انجام داد.

چه کارهایی در ماه اول بارداری نباید انجام داد؟
در حدود یک هفته پس از انجام لقاح، جنین در درون لایه داخلی رحم شما جایگزینی کرده و به تدریج با عروق خونی موجود در رحم، ارتباط خونی برقرار خواهد کرد. مدتی طول خواهد کشید که این ارتباط تقویت شده و بافت جدار رگ هایی که به تازگی تشکیل شده اند ضخامت لازم را پیدا کند. در این هفته ها پیوند ایجاد شده میان شما و جنین تان هنوز تا حدی سست است که انجام کارهای نسبتا سنگین می تواند سبب جداسازی او از جدار رحم و حتی از دست رفتنش شود. به همین دلیل توصیه می کنیم که در هنگام انجام امور منزل برای جلوگیری از بروز هرگونه اختلالی در روند بارداری به موارد زیر توجه کنید:
- از انجام هرکاری اعم از بلند کردن و جابجا کردن اشیای سنگین همانند مبلمان، سبد لباس های خیس و ... اجتناب کنید.
- از تمامی کارها و ورزش هایی همانند طناب زدن که با پرش های متوالی همراه است باید پرهیز شود.
- توکسوپلاسموز انگلی است که در مدفوع گربه یافت شده و برای بانوان بارداری به شدت خطرناک است. وارد شدن این انگل به بدن بانوان باردار می تواند منجر به آلوده شدن جنین شده، سقط و ناهنجاری های جنینی را به دنبال داشته باشد. بنابراین لازم است در این زمان تمیز کردن محل مدفوع گربه خانگیتان را به همسر و یا فرد دیگری واگذار کنید.
- در ماه اول بارداری، اندام ها و ارگان های اصلی بدن جنین شروع به رشد و تکامل کرده و سلول های آنها نسبت به عوامل محیطی بسیار حساس می باشند. سعی کنید در این زمان محیط منزل را طوری پاکیزه نگه دارید که کمتر مجبور به استفاده از حشره کش ها شوید. درصورت نیاز، از کسی بخواهید تا این کار سم پاشی را انجام دهد و خودتان تا حداقل یک روز بعد از پایان آن در منزل نمانید.
- اگر قصد انجام خانه تکانی را دارید، در هنگام انجام کارهایی که به شدت گرد و خاک به پا می کنند، از ماسک و دستکش استفاده کنید.
- در هنگام انجام کارهای مربوط به شست و شو تا حد امکان در معرض بخارات ناشی از مواد شوینده قوی قرار نگیرید. در صورت ناگریز بودن علاوه بر استفاده از دستکش و ماسک، درها و پنجره ها را باز بگذارید تا محیط تهویه هوای مناسبی داشته باشد.
  
چه کارهایی در آخرین ماه های بارداری نباید انجام داد؟
معمولاً در آخرین ماه های بارداری، ایستادن سر پا ممکن است دردهایی را به همراه داشته باشد و به همین دلیل بایستی تا حد امکان کارها را بطور نشسته انجام داد. صحیح ترین طریقه برای اتو کردن، نشستن بر روی صندلی و تکیه به پشت آن با ستون فقرات صاف است، طوری که زانوها کمی بالاتر از ران قرار گیرند. بنابراین در صورت لازم می توان متکایی زیر کف پاها و حتی پشت کمر گذاشت. این وضعیت برای خیاطی کردن و یا غذا خوردن نیز بسیار مناسب است.
برای روشن کردن ماشین لباسشویی و یا برداشتن نایلون های خرید (ساک خرید) و انجام کارهایی که نیاز به خم کردن کمر در حالت معمول دارد، در دوران بارداری باید به طریقی صورت گیرد که به شکم فشاری وارد نشود. ریختن لباس در لباسشویی هایی که در آنها از جلو باز می شود، جابجا کردن وسایل خرید در داخل کمد و یا کابینت، گذاشتن و برداشتن ظروف از کابینت های پایین و...، جزو این دسته کارها محسوب می شوند. بنابراین به جای خم کردن کمر در چنین مواقعی بایستی ضمن صاف نگه داشتن ستون فقرات، زانوها را خم کرده و برای بلند شدن، آهسته از جا برخاست.
توجه داشته باشید که ساک های خرید نباید بیش از حد سنگین باشند. ضمناً همیشه ساک های خرید را بین دو دست به طور مساوی تقسیم کنید و هرگز همه را با یک دست بلند نکنید. برای انجام کارهایی که باید برای مدتی نسبتاً طولانی درحالت نیمه نشسته باشید، مناسب آن است که روی یک زانو نشسته و زانوی دیگر را به سمت خودتان خم کنید و بالا بیاورید (اصطلاحاً روی یک زانو نشستن) البته تا جایی که شکم شما اجازه دهد، این حالت سبب ایجاد تعادل می شود.
هرگز وسایل سنگین را جابه جا نکنید. هرگونه حرکتی که باعث وارد آوردن فشار به عضلات شکم شود ممکن است سبب بروز انقباضات رحمی گردد. در برخی ازموارد اینگونه انقباضات به همراه عواملی دیگر می توانند زایمان زودرس را موجب شوند. به همین دلیل است که مادران باردار باید از بلند کردن و یا جابجا کردن وسایل سنگین خودداری نمایند. جابه جا کردن میز، تلویزیون، میز ناهارخوری، مبل، فرش و مانند آن ممکن است خطر فوق را به همراه داشته باشند.

کار منزل در دوران بارداری، آیا مجاز است؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸