آسیاتل

بازدید: 40

نوبت به دلال‌های عرصه پتروشیمی رسید!

منبع : فرارو کد خبر: 1442286
بازاري كه به سبب برخي وابستگي‌ها، غيرقانوني هم نبود و سود كلاني را عايد اين دلالان وابسته به غول‌هاي پتروشيمي مي‌كرد. با وجودي‌ كه ساختار عرضه مواد اوليه در بورس كالا اشتباه است و با كمي تغيير در شناسايي شركت‌هاي داراي صلاحيت براي حضور در سامانه بهين‌ياب و در نهايت بورس كالا مي‌شد اين رانت را از بازار دور كرد، اما بگيروببندها آغاز شد تا دوباره شاهد حجم بالاي احتكار و مخفي‌كاري مواد اوليه پتروشيمي در انبارها باشيم.

دادستان تهران ديروز در حاشيه نشست با مسئولان امور مالياتي از دستگيري ۱۹ نفر از دلالان اصلي بازار پتروشيمي خبر داد تا نشان دهد برخورد دولت با متخلفان صرفا محدود به بازار ارز نيست، هرچند آنچه عباس جعفري دولت آبادي گفت باز هم گره ناگشاده اي داشت كه با مسائل ارزي مرتبط بود.

به گزارش شرق، آن روزهاي بورس كالا چندان هم دور نيست، زماني كه دلالان با خريد پروانه بهره برداري شركت هاي غيرفعال يا كمترفعال در عرصه پتروشيمي، خود را فعال اين حوزه نشان دادند و با هماهنگي و باندبازي، تقاضاي كاذب در بورس كالا ايجاد كردند و مواد اوليه را با قيمتي پايين تر از چنگ فعالان پايين دستي پتروشيمي درآوردند و بسياري را به ورشكستگي نزديك كردند.

بازار داغ دلالي مواد اوليه پتروشيمي، خارج از بورس كالا با قيمت هايي گزاف هم چندان براي پتروشيمي هاي پايين دستي به صرفه نبود. سود بالاي تفاوت نرخ ارز در سامانه نيما و بازار ثانويه با بازار آزاد هم، بهانه اي شده بود در دست اين دلالان تا اگر مواد اوليه را نتوانستند با نرخ بالاتر به خريداران اصلي بفروشند، راه صادرات آن را در پيش گيرند.

بازاري كه به سبب برخي وابستگي ها، غيرقانوني هم نبود و سود كلاني را عايد اين دلالان وابسته به غول هاي پتروشيمي مي كرد. با وجودي كه ساختار عرضه مواد اوليه در بورس كالا اشتباه است و با كمي تغيير در شناسايي شركت هاي داراي صلاحيت براي حضور در سامانه بهين ياب و در نهايت بورس كالا مي شد اين رانت را از بازار دور كرد، اما بگيروببندها آغاز شد تا دوباره شاهد حجم بالاي احتكار و مخفي كاري مواد اوليه پتروشيمي در انبارها باشيم.

جعفري دولت آبادي در حاشيه اين نشست درباره دستگيري دلالان پتروشيمي گفته بود: پرونده پتروشيمي ها از نمونه هاي اخلال در توليد کشور است، بنابراين اگر امروز در موضوع مصاديق اخلال ورود مي کنيم، عده اي نگويند کاري نشده است، بلکه همه کساني که در حوزه مصاديق هفت‎گانه قانون مجازات اخلال در نظام اقتصادي فعاليت کنند و به دادستاني معرفي شوند، حتما طبق قانون تعقيب خواهند شد.

مسئله آن است كه برقراري ارتباط بين كاهش قيمت مواد اوليه در بخش پتروشيمي را چگونه مي توان به اين بگيروببندها ارتباط مستقيم داد؟ درحالي که فعالان اين عرصه مي گويند با برداشتن سقف خريد و فروش مواد اوليه در بورس كالا، بازار به گواه فعالان اين حوزه به تعادل رسيده بود.

نكته درخورتوجه آن است؛ زماني كه مي توان با بررسي پيش از عرضه مواد اوليه در سامانه بهين ياب كه مورد ارجاع بورس كالا براي شركت در معاملات است، بازار را كنترل كرد، چرا اين دست اقدامات مورد توجه دولت قرار نمي گيرد تا كار به اينجا بكشد؟ اين پرسشي است كه هنوز هم پاسخ روشني براي آن وجود ندارد.

اكنون جو آرام است
مهدي پورقاضي، عضو هيئت نمايندگان اتاق ايران كه خود يكي از فعالان پايين دستي پتروشيمي نيز محسوب مي شود، با اشاره به جو آرامي كه اكنون در بازار پتروشيمي وجود دارد، مي گويد: با اقداماتي كه دولت در زمينه برداشتن سقف رقابت معاملات محصولات پتروشيمي در بورس کالا (حداکثر پنج درصد) از تاريخ 24 شهريورماه با هدف جلوگيري از دلالي و دپوي كالا انجام داد، نرخ مواد اوليه در بازار آزاد افت كرده و تعادل نسبي ايجاد شده است و هيجان زيادي براي خريد در بازار وجود ندارد.

پورقاضي به عقبه ماجراي دلالي در بورس كالا و تشنج ايجادشده، اشاره كرده و مي افزايد: آن زمان هم قيمت پايه مواد اوليه پتروشيمي در بورس كالا پايين بود و هم نرخ مواد اوليه خارج از بورس نيز بسيار بالا بود. هم زمان شاهد خروج محصولات پتروشيمي از مرزها بوديم كه البته عملي خلاف قانون هم محسوب نمي شد.

دو نقص بورس كالا
نايب رئيس انجمن پلاستيك ايران با اشاره به دو نقص اصلي در بازار بورس كالا براي عرضه محصولات پتروشيمي مي افزايد: انجمن ملي پلاستيك از دولت درخواست كرده بود كه سه شاخص براي عرضه پتروشيمي در بورس طرح شود. يك، نيروي انساني شركت هاي حاضر در بهين ياب متناسب با ظرفيت آنها باشد؛ دو، مصرف برق آنها متناسب با ظرفيت آنها باشد؛ سه، ماليات بر ارزش افزوده‎اي كه مي پردازند هم متناسب با ظرفيت آنها باشد. در واقع ظرفيت براساس آن سه شاخص تعيين شود تا در اين قالب، افرادي كه واحد توليدي ندارند و كار نمي كنند، از دسته خريداران بورس خارج شوند.

او در ادامه تصريح مي كند: هرچند دولت به صورت شفاهي اين پيشنهاد را پذيرفته بود؛ اما در عمل نزديك به سه سال است كه به اين مطالبه عمل نمي كند و به هر بهانه اي آن را عقب مي اندازد.

رئيس کميسيون صنعت و معدن اتاق بازرگاني تهران به نقص دوم اشاره كرده و مي گويد: براساس كف عرضه توافق شده بين خريداران و فروشندگان در مواد پتروشيمي، قرار بود كه پتروشيمي ها يك حداقلي را به طور هفتگي در بورس عرضه كنند. هرچند اين روال به صورت عام در بورس كالا برقرار است؛ اما گاهي اين مورد رعايت نمي شود. در مذاكرات توافق شده دولت، پيشنهاد داده بوديم اگر پتروشيمي ها عرضه خود را در بورس به ميزان كف عرضه توافق شده انجام ندهند، مشمول جرائمي از جمله ممنوعيت صادرات محصولات به خارج از كشور شوند؛ اما هنوز هم اين اتفاق نيفتاده است.

او با بيان علت اين تخلف، مي گويد: زمان هايي كه اين قاعده كلي رعايت نمي شود، زماني است كه قيمت ها در بورس بالا مي رود. در واقع بدون آنكه نياز واقعي در بورس وجود داشته باشد، قيمت ها بالاتر از قيمت هاي جهاني عرضه مي شود و گرفتاري هايي را ايجاد مي كند.

پتروشيمي ها با باندبازي اختيار بورس كالا را در دست دارند
به گفته او، با اين اوصاف، در عمل پتروشيمي ها با باندبازي اختيار بورس كالا را در دست دارند و مي توانند با دست كاري در ميزان عرضه خود، قيمت ها را به سود خود بالا و پايين ببرند. به تعبيري ديگر مي توان گفت عملا بورس كالا را پتروشيمي ها اداره مي کنند.

اين فعال عرضه پتروشيمي با اشاره به اثر برخوردهاي ضربتي در بازار عرضه محصولات پتروشيمي در بورس كالا، مي گويد: اين بگير و ببندها در بازار اثر مي گذارد و ناامني را در بازار افزايش مي دهد. احتمالا هزينه ريسك و مبادله را بالا مي برد. عده اي مي ترسند و عده اي ديگر ممكن است خريد و فروش را متوقف كنند و مواد اوليه خود را در انبارها مخفي كنند. در نهايت اين اقدام، موقتي است؛ درحالي كه بايد مكانيسم اصلي اقتصاد را اصلاح كنيم تا كسي دنبال آن نباشد كه مواد اوليه را بخرد و نگهداري کند و بعد با قيمت بالاتر بفروشد و هركس كه مواد اوليه مي خواهد، در زمان مناسب با قيمت معقول آن را خريداري كند.

رانت ارزي پتروشيمي ها
مهدي شريفي نيك نفس، رئيس كميسيون پتروشيمي اتحاديه صادركنندگان نفت، گاز و پتروشيمي ايران، با اشاره به اختلال ارزي ايجاد شده در بازار در حدود چند ماه گذشته، به «شرق» مي گويد: اختلالي كه در چند وقت پيش در بازار پتروشيمي ايجاد شده بود، به واسطه تفاوت نرخ ارز در بورس با نرخ بازار ثانويه و سامانه نيما بود.

شريفي نيك نفس ادامه مي دهد: عده اي كه در بازار منابع مالي و دسترسي به پروانه هاي بهره برداري برخي توليدكنندگان داشتند، با رانت ايجاد شده، مواد اوليه را از بورس كالا خريداري كرده و در بازار آزاد، با نرخ آزاد مي فروختند يا به كشورهايي مانند عراق و افغانستان كه از معافيت صادرات برخوردار شده بودند، صادر مي كردند. از آن سو از طريق اين دو كشور، به كشور تركيه يا كشور ثالث ديگري صادر مي كردند.

به گفته او پس از آنكه نرخ اصلاح شد و سقف خريد و فروش مواد اوليه در بورس كالا برداشته شد، اين رانت نيز كاهش يافت.
او با اشاره به نمونه اي از سود ايجاد شده براي دلالان در آن مقطع مي گويد: فرضا قيمت پت، كيلويي شش هزار تومان عرضه مي شد؛ اما در بازار آزاد، 18 تا 20 هزار تومان به دست مصرف كننده مي رسيد. اين به خاطر رانتي بود كه به واسطه تفاوت نرخ ارز ايجاد مي شد كه با برداشته شدن سقف خريد و فروش مواد اوليه در بورس كالا، شرايط نرمال شد.

سونامي نقدينگي و ايجاد رانت
شريفي نيك نفس در ادامه با اشاره به اثر برخورد ضربتي روي بازار مي گويد: هرجا بتوانيد رانت ها را حذف كنيد، سبب ايجاد شفافيت شده و متقاضي واقعي را وارد بازار مي كنيد. به هر حال منابع نقدينگي در بازار وجود دارد. اين، سونامي است كه در بازار مي چرخد؛ بنابراين بايد جلوي دو نرخي و سه نرخي شدن ها در بازار را بگيريم و از ايجاد اين رانت ها جلوگيري كنيم.


 • نوبت به دلال‌های عرصه پتروشیمی رسید!


  بازاري كه به سبب برخي وابستگي‌ها، غيرقانوني هم نبود و سود كلاني را عايد اين دلالان وابسته به غول‌هاي پتروشيمي مي‌كرد. با وجودي‌ كه ساختار عرضه مواد اوليه در بورس كالا اشتباه است و با كمي تغيير در شناسايي شركت‌هاي داراي صلاحيت براي حضور در سامانه بهين
 • دلال‌ها باید از بورس پتروشیمی خارج شوند


  دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: شرکت‌هایی که سال گذشته هیچ خریدی نداشتند امسال به بورس هجوم آورده‌اند این باید کنترل شود و دلال‌ها از این معاملات خارج شوند چرا اجازه داده می‌شود بتوانند کالاها را به صورت قاچاق صادر کنند و بازار صادراتی ر
 • دلال‌ها باید از بورس پتروشیمی خارج شوند


  دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: شرکت‌هایی که سال گذشته هیچ خریدی نداشتند امسال به بورس هجوم آورده‌اند این باید کنترل شود و دلال‌ها از این معاملات خارج شوند چرا اجازه داده می‌شود بتوانند کالاها را به صورت قاچاق صادر کنند و بازار صادراتی ر
 • دلال‌ها باید از بورس پتروشیمی خارج شوند


  دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: شرکت‌هایی که سال گذشته هیچ خریدی نداشتند امسال به بورس هجوم آورده‌اند این باید کنترل شود و دلال‌ها از این معاملات خارج شوند چرا اجازه داده می‌شود بتوانند کالاها را به صورت قاچاق صادر کنند و بازار صادراتی ر
 • جزئیات عرضه اولیه سهام سه پتروشیمی در بورس تهران/ دلیل حضور دلال‌ها در بورس کالا


  در نشست خبری جمعی از مدیران هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به بخشنامه یکسان‌سازی نرخ خوراک و نرخ فروش ارز حاصل از صادرات مجتمع‌های پتروشیمی، خبر عرضه اولیه سهام سه شرکت پتروشیمی در بورس تهران مطرح شد.
 • نوبت به پرداخت سود متوفیان رسید


 • نوبت به پلاسکویی‌های شمالی رسید!


  کسبه ساختمان شمالی پلاسکو که مغازه‌هایشان سالم است نسبت به تخریب این ساختمان اعتراض دارند و روز گذشته مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کردند که به گفته رییس اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن‌فروشان، بنیاد مستضعفان به عنوان مالک باید با تک تک این کسبه به عنوا
 • نوبت به پلاسکویی‌های شمالی رسید!


  کسبه ساختمان شمالی پلاسکو که مغازه‌هایشان سالم است نسبت به تخریب این ساختمان اعتراض دارند و روز گذشته مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کردند که به گفته رییس اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن‌فروشان، بنیاد مستضعفان به عنوان مالک باید با تک تک این کسبه به عنوا
 • نوبت مكافات باغ‌خواران رسید!


  بی‌سابقه‌ترین جریمه تخریب باغات به تایید شورای شهر تهران رسید. با اينكه سال‌هاست دست متخلفان در تخريب باغ‌ها و قطع درختان شهر تهران رو شده، اما مسئولان شهري به تازگي، برخورد با اين تخلفات را در دستور كارشان قرار دادند.
 • نوبت به «شهردار قبلی » رسید


 • بعد از ارز ؛ نوبت به آزادسازی قیمت خودرو رسید


  بسته ارزی دولت در شرایطی یکشنبه شب باز شد که طبق آن، زنجیره خودروسازی کشور از این پس به ارز دولتی دسترسی ندارد و باید نیاز ارزی خود را از مسیر بازار آزاد تامین کند. در این شرایط، حالا این پرسش مهم پیش آمده که حذف یارانه ارزی زنجیره خودروسازی کشور، می
 • نوبت آزادسازی قیمت خودرو رسید؟


  بسته ارزی دولت در شرایطی یکشنبه شب باز شد که طبق آن، زنجیره خودروسازی کشور از این پس به ارز دولتی دسترسی ندارد و باید نیاز ارزی خود را از مسیر بازار آزاد تامین کند. در این شرایط، حالا این پرسش مهم پیش آمده که حذف یارانه ارزی زنجیره خودروسازی کشور، می
 • نوبت آزادسازی قیمت خودرو رسید؟


  بسته ارزی دولت در شرایطی یکشنبه شب باز شد که طبق آن، زنجیره خودروسازی کشور از این پس به ارز دولتی دسترسی ندارد و باید نیاز ارزی خود را از مسیر بازار آزاد تامین کند. در این شرایط، حالا این پرسش مهم پیش آمده که حذف یارانه ارزی زنجیره خودروسازی کشور، می
 • نوبت آزادسازی قیمت خودرو رسید؟


  بسته ارزی دولت در شرایطی یکشنبه شب باز شد که طبق آن، زنجیره خودروسازی کشور از این پس به ارز دولتی دسترسی ندارد و باید نیاز ارزی خود را از مسیر بازار آزاد تامین کند. در این شرایط، حالا این پرسش مهم پیش آمده که حذف یارانه ارزی زنجیره خودروسازی کشور، می
 • نوبت میزبانی به تهران و آبادان رسید


  دو سری مسابقات نیمه نهایی لیگ برتر بسکتبال در تهران و آبادان ادامه پیدا می‌کند.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا