بازدید: 46

مصرف استامینوفن در بارداری، عوارض

منبع : نی نی بان کد خبر: 1442159
مادران در هنگام بارداری علاوه بر رژیم غذایی خود، باید به نحوه استفاده از قرص و داروها نیز توجه داشته باشند.
استامینوفن دارویی است که در هنگام سرماخوردگی، آنفولانزا و برای درمان سردرد، تب و … تجویز می شود اما مصرف استامینوفن در بارداری توصیه نمی شود و در این مورد باید مراقبتهای ویژه ای صورت گیرد.
مادران در هنگام بارداری علاوه بر رژیم غذایی خود، باید به نحوه استفاده از قرص و داروها نیز توجه داشته باشند. زیرا مصرف داروها بدون تجویز پزشک ممکن است خطرات جبران ناپذیری برای جنین داشته باشد. در این بخش قصد داریم اطلاعاتی در زمینه مصرف استامینوفن در بارداری در اختیار شما عزیزان قرار دهیم که امیدواریم مفید واقع شود.

عوارض مصرف استامینوفن در بارداری
محققان در رابطه با مصرف استامینوفن در بارداری توصیه می کنند این دارو با احتیاط مصرف شود. زیرا طبق مطالعات انجام گرفته، مادرانی که بیش از یک ماه در طول بارداری خود از استامینوفن استفاده کرده باشند، کودکانشان در معرض اختلال بیش فعالی قرار دارند. همچنین تاخیر در به حرف آمدن کودکان نیز یکی دیگر از علت های مصرف این دارو می باشد.
اخیرا مصرف استامینوفن در بارداری بدون تجویز پزشک عرضه می شود. اما مصرف این دارو بیش از سیصد گرم خطرناک بوده و موجب بروز مشکلاتی در کبد جنین و مادر می شود، بنابراین هنگام استفاده از این دارو با پزشک حتما باید مشورت شود.
استامینوفن معمولا برای درمان تب و سردرد شدید در طول بارداری توسط پزشک تجویز می شود، زیرا تب بالا، تاثیر مستقیم بر رشد جنین داشته و موجب نقص در تولد می شود. از آنجا که تاثیر منفی مصرف استامینوفن از تب بالا کمتر بوده، بنابراین، پزشک در این مواقع برای خانم های باردار استامینوفن تجویز می کند.
مصرف استامینوفن در سه ماه اول بارداری، احتمال بیش فعالی در نوزادان را به میزان ۹ درصد افزایش می دهد. زیرا در این دوران هورمون های اندوکرین و سیستم عصبی در حال رشد بوده و در نتیجه با مصرف استامینوفن، سرعت رشد آنها کم می شود. همچنین مصرف این دارو در سه ماهه سوم بارداری احتمال بیش فعالی در جنین را حدودا ۲۸ درصد افزایش می دهد و مادرانی که در تمام نه ماه بارداری استامینوفن مصرف می کنند، این احتمال حدود ۶۸ درصد افزایش می یابد. به طور کلی مصرف هیچ قرصی در دوران بارداری بی ضرر نیست و از آنجا که استفاده از مسکن ها اجتناب ناپذیر است. بنابراین باید قبل از مصرف هر دارویی باید با پزشک مشورت نمایید.

مصرف استامینوفن در بارداری، عوارض
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش