بازدید: 271

ابعاد تازه از تجاوز به نوجوانان در شوشتر/ احمد تن تن کیست؟

منبع : فرارو کد خبر: 1442154
این اولین بار نیست که در سال‌های اخیر بحث تجاوز به کودکان و نوجوانان به شکل گسترده‌ای مطرح می‌دهد. تجاوز و قتل ستایش قریشی در خیرآباد ورامین، تعرض به آتنا اصلانی هفت ساله و کشته شدن او در پارس آباد اردبیل، آزار نوجوان پسر در مدرسه غیر انتفاعی در تهران از اتفاقاتی هستند که افکار عمومی را تکان داده است.
فرارو- نامش ایمان است و مشهور به "احمد تن تن"، ۲۷ سال دارد. شروری که این روز ها آوازه اش همه جا را گرفته و رفتار شنیعش با تعدادی از نوجوانان شوشتری خشم همگانی را به دنبال داشته است. او می گوید حدود ۱۰ سال پیش نیز به اتهام مشابه بازداشت و محکوم شده است. احمد حالا دوباره به اتهام تجاوز جنسی به چند نوجوان ۱۲ تا ۱۴ ساله دستگیر شده است. او مدعی است تحت تاثیر ماده مخدر شیشه مرتکب این جنایات شده است.
ابعاد تازه از تجاوز به نوجوانان در شوشتر/ تصاویر احمد تن تن با مجوز قاضی منتشر شده است

به گزارش فرارو، هفته گذشته چند ویدئو عجیب و تکان دهنده فضای شبکه های مجازی را پر کرد. این ویدئوها نشان می داد که جوانی شرور در حال تجاوز به چند نوجوان پسر است. این جوان از دوستش می خواهد که فیلم تجاوزش را بگیرد. تهیه فیلم سیاه از سوی متهمان برای ترساندن قربانیان حادثه و خانواده های آنان بوده تا ماجرا را افشا نکنند. احتمالا نه او نه همدستانش تصور نمی کردند که ویدئو های مجرمانه شان به سرعت فضای مجازی را پر می کند.
 
در فیلم هایی که به دست آمده چهار کودک با ترس و وحشت قربانی یک متجاوز هستند که به دوستش با اشاره می گوید فیلم بگیر. برخی مدعی اند تعداد قربانیان بیش از چهار نفر است.

با وجود این که اواخر هفته گذشته حساسیت های خبری در این باره ایجاد شد، اما ظاهرا این ماجرا به پیش از آن باز می گردد. براساس گزارش ها ویدئو های سیاه اواسط آبان در فضای مجازی منتشر شده است. پلیس اعلام کرده که ظرف شش ساعت عاملان واقعه را دستگیر کرده است.

روز پنج شنبه دادستان شوشتر نیز اعلام کرد که سه متهم این پرونده بازداشت شده اند. به گفته او "دو نفر آن ها به این عمل شنیع اقدام کرده و یک نفر از آن ها نیز به تهیه فیلم اقدام کرده است."

سید قادر موسوی در این باره توضیح داد: «در پی انتشار فیلم در فضای مجازی و اطلاع دادستانی از این موضوع این فرد دستگیر و با قرار بازداشت موقت روانه زندان شد.» او افزود: «برخی از خانواده های این نوجوانان در دادسرا حضور یافته و تاکنون دو خانواده به طرح شکایت اقدام کرده اند.»

گفته می شود تعدادی از خانواده های قربانیان از ترس آبروی خود از شکایت در این پرونده خودداری کرده اند. البته شواهد دقیقی از این موضوع در دست نیست.

در روز های اخیر شایعات فراوانی در این باره منتشر شده، مثلا گفته می شد که پلیس خانواده های قربانیان را تهدید کرده که ماجرا را رسانه ای نکنند.

حسین پنبه دانه پور، فرماندار شوشتر در این باره توضیح داد: «چنین چیزی اصلا صحت ندارد و دادستان خانواده های محترم این کودکان را خواسته است، برخی شکایت خود را تحویل داده اند و برخی هم در حال تکمیل و تحویل اند تا به اعمال قانون از سوی قوه قضائیه کمک کند.»

در خبری دیگر گفته می شود که متهم اصلی پرونده یعنی احمد تن تن سال ها پیش به اتهام مشابه دستگیر و محاکمه شده، اما به دلایل نامعلومی پس از مدتی آزاد شده است. دادگستری شوشتر در این باره توضیحی نداده، اما برخی رسانه ها می گویند ظاهرا این متهم به دلیل اینکه مشکل روانی داشته از زندان آزاد شده اشت.

فرماندار شوشتر در این باره گفته است: "البته این موضوع را دوستان قوه قضائیه با توجه به قانون باید پاسخ دهند، اما بر اساس پیگیری هایی که بنده انجام دادم، گفتند این فرد بیماری روانی دارد و طبعا به دلیل تأیید این موضوع آزاد شده است. باید این را در نظر بگیریم که ما درکشور قانون داریم و چیزی فراتر از قانون وجود ندارد و حتما دوستان ما در قوه قضائیه بر اساس قانون عمل کرده اند."

در همین رابطه سهراب گیلانی نماینده شوشتر و گتوند در گفتگو با روزنامه همشهری با بیان اینکه خانواده متهم "معلوم الحال" بوده اند گفته است: «شنیده ام که بیماری روانی دارد و حتی شنیده ام کارت قرمز دارد و از نیروی انتظامی و اداره اطلاعات خواسته ام که این مسئله را به طور دقیق و عمیق بررسی کنند.»

او افزود: "۲ متهم دیگر هم که فیلم ها را تهیه و پخش کرده اند، ۲ پسر جوان هستند که در جایی که فعلا نمی توانم اسمش را بگویم شاغل بودند. "

نماینده شوشتر با اشاره به دیدارش با دو متهم دیگر پرونده گفت: «وقتی از آن ۲ پسر جوان پرسیدم که چرا فیلم ها را منتشر کرده اند، جواب دادند که متهم اصلی پرونده سراغ آن ها رفته و از آن ها خواسته که هنگام آزار و اذیت پسران نوجوان از او فیلم بگیرند و بعد از آن هم پخش کنند. حتی از آن ها پرسیدم که از چه زمانی با متهم آشنا شده اند که جواب دادند از حدود ۶ یا ۷ ماه پیش، متهم اصلی در محله آن ها پرسه می زده و آن ها رفته رفته با او دوست شده اند؛ تا جایی که وی از آن ها چنین درخواستی کرده است. البته این ادعای اولیه متهمان است و باید کار های تخصصی و تحقیقات علمی صورت بگیرد تا مشخص شود که انگیزه آن ها از تهیه و انتشار فیلم ها چه بوده است؟»

تشریح ماجرا از زبان متهم
در همین حال امروز رسانه های گفت و گویی از متهم منتشر کرده اند که در در آن اطلاعات جالب توجهی وجود دارد. متهم خود را ایمان ۲۷ ساله معرفی می کند و می گوید ۱۰ سال پیش نیز به اتهامی مشابه بازداشت و محکوم شده است. او می گوید مواد مخدر شیشه مصرف می کند. او با چشمانی گریان می گوید کارش از سرقت مسلحانه هم سنگین تر بوده است. با این حال تاکید می کند "موقعی که مواد مخدر مصرف می کردم و نمی کردم می دانستم این اقدامات جرم است."

متهم افزود که یک سال است که اعمال شنیع خود را آغاز کرده است. او می گوید در همه موارد از طعمه های خود برای جابه جایی یک گلدان درخواست کمک کرده است، در بسیاری از موارد طعمه هایش حاضر به انجام این کار نشدند و در برخی موارد شگرد اغفالش جواب داده و نوجوان را به مخفیگاه خود برده و با اعمال زور به او تجاوز کرده است.

متهم می گوید قربانینشان را از میان نوجوان ۱۳ یا ۱۴ ساله، پس از تعطیلی مدارس در خیابان انتخاب کرده است. او می گوید ۵ یا شش مورد شاکی دارد که دو مورد از آن ها او را شناسایی کرده اند.

زنگ خطر های یک ماجرای تکراری
این اولین بار نیست که در سال های اخیر بحث تجاوز به کودکان و نوجوانان به شکل گسترده ای مطرح می دهد. تجاوز و قتل ستایش قریشی در خیرآباد ورامین، تعرض به آتنا اصلانی هفت ساله و کشته شدن او در پارس آباد اردبیل، آزار نوجوان پسر در مدرسه غیر انتفاعی در تهران از اتفاقاتی هستند که افکار عمومی را تکان داده است.

در تمام این اتفاقات کارشناسان به لزوم هوشیار سازی و آموزش های لازم به خانواده ها و حتی کودکان و نوجوانان تاکید کرده اند. برخی دیگر هم از کنار گذاشتن سند ۲۰۳۰ در سیستم آموزش و پروش کشور انتقاد کرده اند سندی که قائل به آموزش های ویژه در این حوزه بوده، اما به دلیل تعارض با فرهنگ و هویت اسلامی کنار گذاشته شد.

پروانه سلحشوری نماینده مجلس در این باره معتقد است: «موضوع مهم در مسائلی مثل تجاوز به کودکان این است که نگرش مردم را تغییر دهیم و اینگونه نباشد که در این مسائل جای مجرم و بزه دیده عوض شود. نکته دوم آموزش در مدارس و خانواده هاست. در خانواده های ایرانی از قدیم تابو هایی درخصوص مسائل جنسی مطرح بوده و به دلیل نوع تربیت خانواده و حجب و حیایی که بین والدین و فرزندان از قدیم وجود داشته این مسائل در پرده نگه داشته شده و درخصوص آن با فرزندان صحبت نمی شود؛ همین مسئله باعث می شود هر چند مدت یک بار شاهد بروز این مسائل تأسف بار در جامعه باشیم، حال آنکه باید این تغییر رویکرد اتفاق بیفتد و در ابتدا به خانواده ها آموزش های لازم داده شود و سپس آن ها بتوانند به بهترین شکل به کودکانشان آموزش دهند.»

تجاوز و چگونگی انتشار اخبار آن
یکی دیگر از مسائلی که پس از انتشار ویدئو های تجاوز به نوجوانان شوشتری حساسیت افکار عمومی را برانگیخته این است که انتشار این اخباری از این دست در چه سطحی باید انجام شود. موضوعی که روشن است این است که پخش ویدئو و یا تصاویر تجاوز به این نوجوانان تاثیر نابودگری بر روی زندگی آن ها خواهد داشت، اما با گسترش شبکه های اجتماعی و افزایش حوزه نفوذ پیشگیری از انتشار این ویدئو ها و تصاویر دشوار شده است.

در این رابطه محمد بلوری از روزنامه نگاران پیش کسوت حوزه حوادث معتقد است: «متاسفانه هیچ کنترلی در فضای مجازی وجود ندارد و عکس هایی را که رسانه های رسمی منتشر نمی کنند به راحتی در این فضا منتشر می شود؛ این در حالی است که رسانه ها به هیچ وجه حتی در روایت قتل های فجیع و قطعه قطعه کردن اجساد هم به جزئیات نمی پردازند؛ چرا که این کار هیچ نتیجه ای به جز آسیب به خانواده ها و التهاب جامعه به دنبال ندارد.»

او معتقد است: «انتشار عکس های نامناسب و جزئیات حوادث نه تنها هیچ کمکی به جامعه نمی کند، بلکه باعث آسیب بیشتر به خانواده ها نیز می شود.»

بلوری تاکید می کند که پلیس فتا در این زمینه باید نظارت بیشتری بر فضای مجازی داشته باشد.

اما سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتای تهران بزرگ در این رابطه به روزنامه ایران گفت: «قسمتی در پلیس فتا هست که کارشناسان به رصد و پایش فضای مجازی می پردازند که گشت اینترنتی نام دارد. همکارانم با گشت زنی در فضای مجازی هرگونه تخلف یا مورد سوئی را که پیدا کنند ضمن جست وجو به شناسایی عاملان نشر و حتی بازنشر دهنده ها می پردازند و برخورد با این گروه ها و افراد انجام می گیرد. به هر حال کسانی که پس از دریافت و مشاهده یک فیلم یا تصویر مستهجن اقدام به انتشار می کنند و به اصطلاح آن را بازنشر می دهند نیز شناسایی می شوند. بعد از شناسایی این موضوع به مراجع قضایی گزارش می شود و اگر از سوی مراجع قضایی این اعمال مجرمانه تشخیص داده شود، دستور برخورد با متهمان صادر می شود.»

او افزود: "فضای مجازی بسیار گسترده است و با اینکه پلیس فتا مدام در حال رصد این فضا است، اما گسترده بودن آن باعث می شود که بعضی از موارد از دید ما مخفی بماند. این موضوع برای تمامی کشور ها و حتی تخصصی ترین پلیس های فضای مجازی هم صدق می کند. "

ابعاد تازه از تجاوز به نوجوانان در شوشتر/ احمد تن تن کیست؟
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸