بازدید: 41

بیهوشی برای کودکان، پرسش و پاسخ هایی در این مورد

منبع : نی نی بان کد خبر: 1442151
والدین باید در مورد تمامی خطرات و فواید جراحی یا اقدام پزشکی در دست انجام برای کودک خود با متخصص بیماری‌های کودکان مشورت کنند.
هر گاه بچه‌ا‎ی به ویژه اگر نوزاد یا نوپا باشد، برای انجام یک عمل جراحی نیاز به بیهوشی یا آرام‌بخشی داشته باشد، والدین خود را با پرسش‌هایی در مورد خطرات بالقوه این عمل مواجه می‎بینند. در کوشش برای کمک به آماده‌سازی خانواده‎ها، "آکادمی آمریکایی بیماری‌های کودکان" (AAP) به پرسش‎هایی که مکرراً در مورد ایمنی بیهوشی در کودکان مطرح می‌شود پاسخ می‎دهد. 

پرسش: آیا بیهوشی برای نوزاد من ایمن است؟
پاسخ: 
بیهوشی و آرام‌بخشی اکنون از هر زمان دیگری در گذشته ایمن‌ترند. متخصصان بیهوشی کودکان برای میلیون‎ها بچه - حتی بیمارترین نوزادان - این امکان را فراهم کرده‌اند که تحت اعمال جراحی نجات‎بخش و تقویت کننده زندگی قرار گیرند. همانند هر اقدام پزشکی دیگری، داروهای بیهوشی با ریسک‌هایی برای هر فرد، جوان یا پیر، همراه هستند. دانشمندان و پزشکان جستجو برای ایمنی و بررسی اثرات جانبی تمامی داروهایی را که برای نوزادان و کودکان به کار می‌روند، ادامه می‎دهند.

پرسش: آیا وقتی نوزادان و کودکان خردسال نیاز به عمل جراحی دارند، بیهوشی بر مغز در حال رشد آنان تأثیر منفی می‎گذارد؟
پرسش: 
دانشمندان در طول بیست سال به بررسی و تحقیق در مورد اثرات داروهای بیهوشی بر روی مغز در حال رشد جانوران پرداخته‌اند. در حالی که بیهوشی درازمدت یا مکرر ممکن است مشکلاتی را در زمینه یادگیری و رفتار در دوره‎های بعدی زندگی در پی داشته باشد، بین یک مورد بیهوشی دارای ویژگی‎های دقیق و لازم و مشکلات مورد اشاره در کودکان ارتباطی دیده نشده است.
FDA و IARS (انجمن بین‎المللی تحقیقات بیهوشی) یک مطالعه مقدماتی به نام SmartTots (راهکارهایی برای تخفیف نوروتوکسیسیتی مرتبط به بیهوشی در خردسالان) را برای هماهنگی و ایجاد بنیادی برای جراحی، بیهوشی و آرام‌بخشی ایمن‌تر در نوزادان و کودکان خردسال زیر سن 4 سال (برهه‌ای مهم در توسعه و رشد مغز) آغاز کرده‎اند. این تحقیق به تعیین این موضوع کمک خواهد کرد که آیا داروی بیهوشی یا آرام‎بخشی مشخصی هست که کودکان خردسال را در معرض خطر قرار دهد، و به طراحی ایمن‎ترین رژیم‎های بیهوشی و آرام‌بخشی کمک خواهد کرد و به شکل بالقوه داروهای تازه‌ای برای آرام‌بخشی و بیهوشی در کوران این تحقیق توسعه خواهند یافت.
در طول چند دهه اخیر، آنستزیولوژیست‌های کودکان راه درازی را در حصول اطمینان از ایمنی کودکان خردسال تحت بیهوشی عمومی پشت سر گذاشته‌اند. چیزهای بیشتری هست که باید در مورد خطرات متوجه کودکان آموخته شود و تحقیقات دقیق در مورد تمامی جنبه‌های ایمنی بیهوشی عمومی در دست انجام است.

پرسش: در صورت نیاز کودک من به جراحی چه باید بکنم؟
پاسخ: 
والدین باید در مورد تمامی خطرات و فواید جراحی یا اقدام پزشکی در دست انجام برای کودک خود با متخصص بیماری‌های کودکان مشورت کنند.
- در مورد زمان‌بندی اقدام پرسش کنید. اگر در پیوند با انتظار برای انجام عمل جراحی نیاز عاجل به انجام آن مطرح نیست (برای مثال اگر مشکل کودک تهدیدی برای زندگی محسوب نمی‎شود یا اورژانسی به شمار نمی‎رود)، آنگاه به تعویق انداختن عمل تا پس از رسیدن بچه به سن 3 سالگی را مد نظر قرار دهید. تحقیقات عنوانگر این موضوع بوده‌اند که اثرات بیهوشی بر مغز با افزایش سن کاهش می‌یابد.
- با متخصص بیهوشی مشورت کنید. اگر بیمارستان به شما حق انتخاب متخصص بیهوشی را می‌دهد، متخصصی را بخواهید که در زمینه بیهوشی برای کودکان تبحر داشته باشد. متخصصان بیهوشی کودکان به گونه‎ای آموزش دیده‎اند که حداقل میزان مضر داروهای بیهوشی را برای اجتناب از مشکلات بر اساس مؤلفه‌هایی مثل سن، وزن، جنس، دیگر داروهایی که باید برای بچه تجویز شود یا بیماری‎های خاص، به کودک بدهند.
- داروهای بیهوشی / یا آرام‌بخش‌های رایج را که برای نوزادان و کودکان نیازمند جراحی یا دیگر اقدامات دردناک و استرس‌زای پزشکی ضرورت دارند، بشناسید.

پرسش: آنستزیولوژیست کودکان چطور ایمنی بچه مرا حفظ می‌کند؟
پاسخ: 
آنستزیولوژیست متخصص بیهوشی کودکان به دقت داروهای مورد نیاز برای کمک به کودک برای به خواب رفتن و قرار گرفتن در وضعیت ایمن و آرام را به وی خواهد داد. نوع واکنش کودکان به بیهوشی با بزرگسالان متفاوت است. متخصص بیهوشی کودکان وضعیت ضربان قلب، فشار خون، تنفس و میزان اکسیژن را در کودک پایش کرده و داروهای مورد نیاز برای وی را در دوزهای تنظیم شده و مناسب عرضه می‎کند.

پرسش: آیا برای بیهوشی عمومی در جراحی جایگزینی وجود دارد؟
پاسخ: 
در مورد کودکان خردسال ایمن‌ترین راه برای اغلب اعمال جراحی انجام آنها تحت بیهوشی عمومی است. داروهای مورد استفاده برای سدیشن (آرام‌بخشی) همان عوارض جانبی داروهای مورد استفاده برای بیهوشی عمومی را دارند و بسته به سن بچه، وزن، میزان رشد، تاریخچه سلامت، معاینه بالینی، و نوع تست مورد اجرا متفاوتند. برای مثال، آرام‌بخشی خفیف یا سبک اغلب اوقات برای نوزادان و کودکان خردسال مناسب نیست.

پرسش: آیا برخی داروهای مورد استفاده برای آرام‌بخشی یا بیهوشی ایمن‎تر از بقیه هستند؟
پاسخ: 
در مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده شده است که تمامی داروهای مورد استفاده در آرام‌بخشی یا بیهوشی در صورتی که مکرراً یا برای مقاطع طولانی مورد استفاده قرار گیرند دارای اثرات منفی بر رشد مغز خواهند بود. برخی انواع داروهای بیهوشی مثل داروهای مخدری، کلونیدین، و دکس‌مدتومیدین، ممکن است اثرات شناختی یکسانی بر روی حیوانات نداشته باشند. اگرچه این داروهای بیهوشی جایگزین نویدبخش نشان داده‌اند، آنها برای تمامی بیماران یا تمامی اقدامات پزشکی مناسب نیستند. خوشبختانه، پژوهشگران با هدف یافتن گزینه‌های دارویی جدید سخت سرگرم کارند.

پرسش: بچه دو ساله من نیاز به اسکن MRI دارد. آیا می‌توان این اسکن را بدون بیهوشی انجام داد؟
پاسخ: 
اغلب کودکان خردسال نمی‎توانند زیر دستگاه MRI آرام بمانند و برای کمک به ریلکس شدن آنان یا خوابیدن در طول انجام اسکن نیاز است که تحت بیهوشی عمومی قرار گیرند. در هنگام تصمیم‌گیری در مورد نیاز به انجام بیهوشی عمومی برای کودک چند عامل شامل موارد زیر مد نظر قرار می‎گیرد:
- سن و سطح رشد کودک - نوزادان و کودکان نوپا عموماً درکی در مورد علت انجام MRI برای خود ندارند.
- زمان لازم برای انجام اقدام پزشکی - این کار ممکن است به 1 تا 2 ساعت زمان نیاز داشته باشد.
- مبزان ناآرامی مورد انتظار در طول انجام اقدام پزشکی - MRI اقدامی توأم با سر و صدا است و کودک به درون استوانه باریکی فرستاده می‌شود که ناچار است در آن بی‌حرکت باقی بماند.

پرسش: نوزاد من دچار انسداد روده است و پزشکش می‌گوید که بچه نیاز به عمل جراحی دارد. آیا بیهوشی به مغز بچه لطمه می‌زند؟
پاسخ: 
این عمل جراحی از نوع اورژانسی تلقی می‎شود. تأخیر در انجام آن می‎تواند عوارض بسیاری به دنبال داشته باشد و می‎تواند زندگی نوزاد را در معرض خطر قرار دهد. متخصصان بیهوشی کودکان برای استفاده از ایمن‎ترین و مؤثرترین روش بیهوشی ممکن برای نوزادان تربیت شده‌اند. کودکان خردسال به ندرت مورد عمل جراحی قرار می‎گیرند مگز اینکه یک مشکل جدی پزشکی در مورد بچه مطرح باشد که نتوان در موردش تأخیر کرد.

پرسش: بچه 1 ساله من بر اثر عفونت‌های مکرر گوش نیاز به لوله‌های گوشی دارد. آیا من باید عمل لازم برای بچه‌ام را تا زمان بزرگ‌تر شدن او به تأخیر بیندازم؟
پاسخ: 
در این مورد از توصیه‎های اتولارینگولوژیست کودکان (متخصص گوش، حلق و بینی کودکان) تبعیت کنید. عفونت‌های مزمن گوش می‎توانند مشکلاتی در مورد شنوایی و تکلم کودک ایجاد کنند، بنابراین درمان کامل مشکل در مورد بچه ضرورت تام دارد. این اقدامات کوتاه مدت بوده و با استفاده از مقادیر کمی داروهای بیهوشی همراهند. یک مورد منفرد بیهوشی ایجادگر هیچ مشکلی در مورد رشد بچه نخواهد بود.

پرسش: بچه 18 ماهه من دچار یک بریدگی بزرگ روی صورتش است و جراح کودکان می‎خواهد این بریدگی را در اتاق عمل بخیه کند. ایمن‌تر است که عمل در بخش اورژانس تحت آرام‌بخشی خفیف انجام شود یا در اتاق عمل زیر بیهوشی عمومی؟
پاسخ: 
بریدگی پیچیده در صورت زمان زیادی برای ترمیم نیاز دارد و لازم است تا بچه در طول عمل آرام باشد. در این مورد بیهوشی عمومی در اتاق عمل نسبت به آرام‌بخشی در بخش اورژانس گزینه بهتر و ایمن‌تری محسوب می‎شود.
هیچ داروی آرام‌بخشی ایمن‎تر از مابقی نشان نداده است. تمامی داروهای مورد استفاده در بخش اورژانس برای ایجاد آرام‌بخشی در کودکان در مطالعات روی مدل‎های حیوانی به ایجاد مشکلات حافظه و یادگیری منجر شده‌اند.

آیا سؤال دیگری هم هست؟
اگر برای شما سؤالات دیگری نیز مطرح است لطفاً آنها را با مسؤولان ذی‎ربط در بیمارستان کودکان ناحیه خود یا با یک متخصص بیهوشی کودکان در میان بگذارید.

بیهوشی برای کودکان، پرسش و پاسخ هایی در این مورد
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش