آسیاتل

بازدید: 60

۳ سفیر برگشتی

منبع : فرارو کد خبر: 1441749
غلامعلی خوشرو، یکی از استادان روابط بین‌الملل که در طیف فکری ظریف و روانچی جای می‌گیرد نیز باید پست نمایندگی ایران در نیویورک را ترک کرده و به‌زودی راهی تهران شود. اگرچه او به دلیل برخی مسائل، در این دوره در معرض انتقادات زیادی از سوی رسانه‌ها به‌ویژه فضای مجازی بود، اما هنوز فردی برای جایگزینی او معرفی نشده است؛ به‌جز حمید بعیدی‌نژاد، سفیر فعلی ایران در انگلیس که شنیده شده موافق این جابه‌جایی نبوده است.

 اگرچه قانون منع به کارگیری بازنشستگان برای برخی تصفیه نیرو ها و چرخش مدیریت در کشور تصویب شد، مشمول وزارت خارجه نیز شده و علاوه بر ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در سمت معاونان، سفرای ایران در کشور های دیگر را هم شامل شده است. از همین رو، سه سفیر ایران در آلمان، ترکیه و دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل (نیویورک) مشمول این قانون شده اند و باید جایشان را به سفرای دیگری بدهند.


به گزارش شرق؛ علی ماجدی، سفیر کارکشته ایران در برلین، غلامعلی خوشرو، سفیر بازنشسته ایران در نیویورک و محمد ابراهیم طاهریان فرد که دومین دوره سفارتش در آنکارا را طی می کرد، باید پست هایشان را به دلیل بازنشستگی ترک کنند.


طاهریان بازگشت
در خبر ها آمد که روز گذشته محمدابراهیم طاهریان فرد، سفیر ایران در ترکیه، برای اجرای این قانون به کشور بازگشت و ساختمان تاریخی و زیبای سفارت ایران در آنکارا را به جانشین خود سپرد. اگرچه منابع داخلی هنوز اسمی از سفیر جدید منتشر نکرده اند، اما روز گذشته رسانه های ترکیه نام مرتضی دامن پاک جامی را به عنوان سفیر جدید ایران در ترکیه اعلام کردند. او سابقه سفارت در دو کشور آفریقایی اتیوپی و جیبوتی و سفارت در دانمارک را دارد. دوری این سابقه کار با کشوری مانند ترکیه که قرار است محل مأموریت جدید دامن پاک باشد، نشان می دهد بازنشستگی سفرا برای وزیر خارجه و البته تیم انتصابات در دستگاه دیپلماسی چه گذرگاه سختی را رقم می زند؛ آن هم در شرایطی که ترکیه به عنوان یک همسایه، در شرایط فعلی تحریمی نقشی حیاتی برای کشور خواهد داشت؛ آن گونه که در سال های دولت نهم و دهم و دوران سخت تحریمی پیشین نیز چنین نقشی را ایفا کرد. این در حالی است که خبر ها حاکی از این است که هاکان تکین، سفیر ترکیه در ایران نیز به پایان دوره خود نزدیک می شود و دریا اورس، رئیس بنیاد ترک، به زودی عازم ایران می شود. برخی فعالان این حوزه او را فردی مسلط به رابطه با ایران معرفی کرده اند و البته مسلط به زبان فارسی.


جانشین ماجدی کیست
آلمان کشور دیگری است که به زودی سفیر کارکشته اش باید آن را ترک کند و جایش را به نفر جایگزین بدهد. شنیده ها تا این زمان حاکی از انتخاب محمود فرازنده، مدیرکل آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، به عنوان جایگزین ماجدی است. این انتخاب و دوری فرد جدید از حوزه کاری اروپا، نشان می دهد وزارت خارجه با چه مشکلاتی در انتخاب سفرا مواجه است. این در حالی است که آلمان این روز ها به عنوان شریکی راهبردی در جریان ادامه حیات برجام نقشی جدی ایفا می کند و یکی از جدیدترین مظاهر این تلاش، هیئتی اقتصادی بود که هفته گذشته به ریاست زیگمار گابریل، وزیر خارجه پیشین آلمان، به ایران سفر کرد. این هیئت شامل ۱۳ شرکت آلمانی بود که برخی از آن ها نماینده شرکت های بزرگ و متوسط آلمانی بودند که همچنان زیر سایه تهدید های آمریکا تلاش دارند همکاری با ایران را ادامه دهند. یک مقام آگاه دراین باره می گوید این سفر به عمد بعد از موعد دوم تحریم ها در چهارم نوامبر برنامه ریزی شده بود تا فضای روانی بعد از اعمال دور جدید تحریم ها را بشکند. زیگمار گابریل، وزیر خارجه پیشین آلمان و وزیر اقتصاد اسبق این کشور، همان فردی است که چند روز بعد از دستیابی به برجام، هیئتی بزرگ از شرکت های اقتصادی این کشور را به ایران آورد و آن سفر به نوبه خود موجب تحکیم فضای روانی مثبت همکاری با ایران بعد از توافق شد.


یک کارشناس روابط بین الملل که روابط ایران و آلمان را از نزدیک دنبال می کند، می گوید: بخش زیادی از پیشرفت این سال ها در رابطه تهران- برلین، مرهون تلاش صادقانه و اختصاصی علی ماجدی، سفیر ایران در این کشور، بود که سال ها تجربه اش در حوزه دیپلماسی و نفت را به این کشور برد؛ ولی اکنون به دلیل قانون منع به کارگیری بازنشستگان باید این سکان را خالی کند. گزارش ها حاکی از این است که مبادلات تجاری بین ایران و آلمان بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای افزایش داشته و حکایت از رشدی ۲۶ درصدی دارد. علی ماجدی سابقه سفارت ایران در ژاپن، برزیل و معاونت بازرگانی وزارت نفت را در کارنامه خود دارد و از دولت هاشمی رفسنجانی تاکنون در رده های مدیریتی مشغول به کار است.


غلامعلی خوشرو، یکی از استادان روابط بین الملل که در طیف فکری ظریف و روانچی جای می گیرد نیز باید پست نمایندگی ایران در نیویورک را ترک کرده و به زودی راهی تهران شود. اگرچه او به دلیل برخی مسائل، در این دوره در معرض انتقادات زیادی از سوی رسانه ها به ویژه فضای مجازی بود، اما هنوز فردی برای جایگزینی او معرفی نشده است؛ به جز حمید بعیدی نژاد، سفیر فعلی ایران در انگلیس که شنیده شده موافق این جابه جایی نبوده است.


یک ضعف دیپلماتیک
درست است که حذف افردی با این سابقه حتما به همکاری های بین المللی ایران لطماتی وارد خواهد کرد، اما نکته بنیادی اینجاست که انتصابات اخیر ایران در سفارتخانه ها، نشان می دهد چه اندازه این وزارتخانه در حوزه کادرسازی ضعیف عمل کرده یا آن ها را که در قامت سفیر بوده اند، ندیده است. بدون شک، یک نسل و طیف همیشه نمی تواند در سمت های مدیریتی و سفارت ها بماند و این جابه جایی ها لازم است، اما هم زمان با آن باید کادر سازی صحیح و تربیت نیرو های کارآزموده در رأس فعالیت های دستگاه دیپلماسی باشد. حتما پاسخ دستگاه دیپلماسی این است که وزارت خارجه هم زمان در دانشکده این امر مهم را پیش می برد، اما اغلب انتصاب های اخیر در حوزه سفارتخانه ها، نشان از دست باز کمیته انتصابات ندارد. سفیرشدن یک معاون و معاون شدن مدیرکلش و مدیرکل شدن رئیس اداره قبلی را اگرچه میتوان در ساختار اداری فهمید، اما نگاهی به عملکرد آن ها نشان می دهد همه این جابه جایی ها بر اساس هوشمندی اتخاذ نشده اند؛ همان گونه که برخی از آن ها نتوانسته اند کارنامه درخشانی از خود نشان دهند. همین گذرگاه را وزارت خارجه سال گذشته و حین جابه جایی چارت وزارتخانه، به نوع دیگری تجربه کرد و انتصاب در برخی معاونت ها نشان داد چقدر در این کادرسازی ضعیف عمل شده و هنوز طیف منتسبان به دکتر ولایتی و نزدیکان به علی لاریجانی و محمود واعظی در وزارت خارجه در گرفتن پست ها پیشتاز هستند.


پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند