بازدید: 59

در مشهد چه خبر است؟

منبع : فرارو کد خبر: 1441427
جوادی حصار موضوع امام بخش نامه‌ای که کوهنوردی زنان به داشتن اجازه نامه شوهر یا پدرشان ملزم می‌کند را به امام جمعه بی‌ربط می‌داند. او در پاسخ به اینکه در این بخشنامه به دستور دادستانی اشاره شده است می‌گوید: دادستانی به آقای علم‌الهدی ربط ندارد. همانطور که ممکن است آقای علم‌الهدی یک سری کار‌های دادستانی را قبول داشته باشد برعکس آن هم امکان دارد. من خودم برای پیگیری بازداشت یک نفر با امام جمعه تماس داشتم. به او بازداشت آن فرد را اطلاع دادم. از یکی از دستگاه‌ها روز بعد با من تماس گرفتند و گفتند چرا آقای علم‌الهدی را علیه ما می‌شورانید و می‌گوید ما فلان شخص را بازداشت کرده‌ایم. در حالی که آن فرد توسط دستگاه دیگری بازداشت شده است.
در مشهد چه خبر است؟ / مردم مشهد چگونه با محدودیت های حاکم بر شهر برخورد می کنند؟
فرارو-  در هفته گذشته تصویر بخش نامه ای منتسب به هیات کوهنوردی استان خراسان خطاب به مدیران باشگاه های کوهنوردی منتشر شد که داشتن اجازه شوهر یا پدر برای کوهنوردی زنان را الزامی دانسته بود. در این بخشنامه به باشگاه های کوهنوردی ابلاغ شده که برای صیانت از بنیان و اساس خانواده ها، اجازه همسر برای شرکت خانم های متاهل و اجازه، ولی قهری برای خانم های مجرد و نوجوانان تا سن ۲۰ سال الزامی است. هیئت کوهنوردی خراسان مدعی است همسران بانوان متأهل شکایت کرده و مدعی شده اند در تور های کوه پیمایی و صعود های ورزشی برخی باشگاه ها ارتباط غیراخلاقی و نامشروع بین زنان و مردان ایجاد شده و حالا این هیئت می خواهد با این اقدام جلوی فعالیت های غیرمشروع افرادی که به اسم کوهنوردی و صعود ورزشی، تور طبیعت گردی برگزار می کنند و باعث بدنامی ورزشکاران کوهنورد می شوند را بگیرند. این هیئت همچنین از باشگاه های کوهنوردی استان خواسته در صعود های ورزشی برای بانوان کوهنورد، مربی بانو در نظر گرفته شود.

این موضوع با واکنش های زیادی رو به رو شد. رضا زارعی رییس فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی به ایسنا گفته: ملاک عمل فدراسیون آیین نامه های وزارت ورزش و یا آیین نامه های داخلی فدراسیون است. محمد علی ابطحی فعال سیاسی اصلاح طلب در توییتر خود نوشت: "اذن همسر و، ولی برای کوهنوردی نه شرعی است و نه قانونی و نه مورد پذیرش عرف. " او در ادامه نوشت: "نقطه اشتراک داعش و طالبان و افراطی های داخلی زن ستیزی است. " مهناز افشار بازیگر سینمای ایران هم در توییتر نوشت: "از مشهد خبر رسیده زنان زیر ۲۰ سال باید از شوهر یا، ولی خودشون برای حضور در برنامه های کوهنوردی اجازه بگیرن. وضع این جور قوانین نه تنها باعث محدودیت نمیشه بلکه باعث ایستادن و گرفتن حقی ست که شما آن را بازیچه نگاه ضدزن خودتون قرار دادید. برای همیشه نمی توانید زنان را محدود کنید. "
 
در مشهد چه خبر است؟ / مردم مشهد چگونه با محدودیت های حاکم بر شهر برخورد می کنند؟
بیشتر بخوانید: اجازه همسر برای کوه نوردی زنان متاهل مشهدی الزامی شد!
از کنسرت تا دوچرخه و کوهنوردی
اما احمد زحمتکش رییس هیات استان خراسان رضوی این بخشنامه را تایید می کند. او می گوید: "ما که قانونگذاری نکردیم، کار عجیبی را برای باشگاه ها حکم نکردیم. ما از باشگاه ها خواستیم با توجه به مسائلی که اتفاق می افتد، مسائلی که در پاراگراف های اول و دوم متن بخشنامه آمده، بهتر است رعایت شود. موارد قانونی را آورده ایم. " او در پاسخ به این موضوع که این موارد در آیین نامه فدراسیون وجود ندارد، می گوید: "آیین نامه فدراسیون که تمامی قوانین جاری کشور را در یک آیین نامه نمی آورد، این ها قوانین جاری کشور است. وقتی یک ناهنجاری ایجاد می شود که خانواده ها آسیب می بینند. الان یک نفر آمده توصیه کرده که باشگاه های کوهنوردی که خوب کار می کنید و شبانه روزی زحمت می کشید، کسب درآمد نامشروع نمی کنید شما حداقل این موارد را رعایت کنید."

محدودیت اعلام شده برای زنان در کوهنوردی در حالی است که چندین سال پیش آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد زبان از دوچرخه سواری زنان انتقاد کرده بود. زنان برای دوچرخه سواری معمولا شب ها و محل هایی را انتخاب می کنند که رفت و آمد در آن ها کمتر است. یکی دیگر از ممنوعیت های شهر مشهد برگزاری کنسرت است که زن و مرد نمی شناسد. این موضوع باعث شده است شهروندان مشهدی برای رفتن به کنسرت باید کیلومتر ها از شهر خارج شوند و به شهر هایی مثل نیشابور یا قوچان بروند. نحوه نگاه حاکم بر این شهر بار ها با انتقاد فعالان سیاسی رو به رو شده است. برخی نگاه حاکم بر مشهد را ملوک الطوایفی و مستقل از قوانین کشور خوانده اند. در ادامه با برخی شهروندان مشهدی به گفتگو نشسته ایم.
در مشهد چه خبر است؟ / مردم مشهد چگونه با محدودیت های حاکم بر شهر برخورد می کنند؟
بیشتر بخوانید: مقاومت ملت ایران به خاطر شیعه بودن است و نه ایرانی بودن
مینا خوش خلق، یکی از فعالان عرصه موسیقی و تئاتر مشهد نیز به خبرنگار فرارو می گوید: "هر کاری که یک خانم بخواهد انجام دهد که در شهر های دیگر مساله ای نیست در مشهد تابوشکنی است. البته همه این به نگاه حاکمیتی برنمی گردد. بخشی مربوط به خود مردم مشهد است. خانم هایی که در این شهر دوچرخه سوار می شوند تعدادشان خیلی کم است. وقتی سوار می شوند جا هایی را انتخاب می کنند که رفت و آمد در آنجا کم باشد. علاوه بر فشار مسئولین، فشار های خود مردم هم وجود دارد. با این حال نگاه مردم در سال های اخیر بهتر شده است. مردم مشهد به شهر های دیگر یا حتی خارج از ایران رفته اند و از نزدیک دیده اند که یک زن می تواند ساز دستش بگیرد، آن هم ساز غربی. طبیعتا وقتی کسی این اتفاقات را می بیند و به مشهد برمی گردد حتی اگر بخواهد از آن تقلید کند یک گام بزرگ برای مشهد است. "

این فعال هنری ادامه می دهد: مشهد در هنر هایی مثل سینما، تئاتر و موسیقی بهترین هنرمندان را دارد. ما استاد شجریان مشهدی است. ما اخوان ثالث را داریم. او در پاسخ به اینکه "مردان مشهدی چه محدودیت هایی دارند که این محدودیت ها در شهر های دیگر نیست؟ " می گوید: "مردان مشهدی در زندگی اجتماعی و مدنی محدودیت متفاوتی از مردم بقیه شهر های ایران ندارند. مگر اینکه یک مرد بخواهد کار هنری انجام دهد. آن وقت به قدری سنگ جلوی پای او می افتد که خیلی وقت ها او از فکر و ایده اش پشیمان می شود. مثلا به سختی به او سالن تئاتر می دهند. اگر در برابرا نمایشی مخالفت وجود داشته باشد بدترین سالن را به آن اختصاص می دهند. چندین بار بازبینی میشود. یا مثلا ما تئاتری اخیرا داشتیم که از سه بازیگر یک نفر شان زن بود. اما برای تبلیغات در سطح شهر باید تصویر بازیگر زن حذف می شد و گرنه نمی توانستیم تبلیغات شهری داشته باشیم. "
 
او می گوید: "در حوزه موسیقی در مشهد، اصلا نمی توان صحبت موسیقی راک و ... کرد. در موسیقی سنتی هم اجرا ها برای آنکه نام کنسرت نداشته باشد، به اسم کارگاه پژوهشی برگزار می شود. انگار مردم مشهد اصلا نباید اسم کنسرت ببینند. تبلیغات این اجرا ها در تلگرام و اینستاگرام انجام می شود آن هم به اسم کارگاه پژوهشی. برگزاری این ها هم چندین مجوز و هماهنگی می خواهد. حالا اگر هنرمند خانم باشد مشکلات دو برابر می شود. "

فرشاد عزیزی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای، اما کمی با نگاهی خوش بینانه تر به ماجرا نگاه می کند. او که در عرصه موسیقی نیز فعالیت دارد به فرارو می گوید: اینکه اجرای موسیقی در مشهد قدغن است تصوری اشتباه است. همین دو هفته پیش حسین علیشاپور، خواننده آواز ایرانی همراه با مازیار شاهی نوازنده تار برای مناسبت روز حافظ به مشهد آمدند و در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی ساز و آواز اجرا کردند. البته اسمش را کنسرت نگذاشته بودند. یک ماه قبل هم در یک آموزشگاه موسیقی اجرا داشتند که بلیت فروخته می شد. تنگنا های مختلفی وجود دارد. اما اینگونه هم نیست که هیچ اتفاقی نمی افتد. اداره ارشاد نسبت به گذشته همراه تر است. فرماندار مشهد که امروز استاندار سیستان وبلوچستان شد نگاه بازتری داشت.
 
در مشهد چه خبر است؟ / مردم مشهد چگونه با محدودیت های حاکم بر شهر برخورد می کنند؟بیشتر بخوانید: چرا مشهد قطب اول موسیقی زیرزمینی شد؟
او ادامه می دهد: ۱۷ سال است که در مشهد جشنواره فیلم فجر داریم. کمتر کلانشهری این امکان را داشته است. مشهد سه پردیس سینمایی بزرگ دارد که روی هم رفته ۲۰ سالن دارند. حوزه سینما در مشهد هیچ کمبودی ندارد. وضعیت تئاتر هم بهتر از گذشته شده است. شورای شهر کنونی به این هنر توجه بیشتری دارد. ما در مشهد سه روزنامه مهم داریم. این شهر تعداد زیادی روزنامه نگار دارد که جز تهران هیچ کلانشهر دیگری به این میزان روزنامه نگار ندارد. نمی گویم محدودیت نیست، اما اینگونه هم نیست که فعالان فرهنگی و هنری حق حیاتِ کاری نداشته باشند. فقط کنسرت متوقف است. این فعال فرهنگی و هنری در ارتباط با الزام زنان به داشتن اجازه نامه برای کوهنوردی نیز می گوید: این اتفاق یک برخورد سلیقه ای محسوب می شود که بر اساس برخی تفکرات خودمحورانه انجام شده است. تفکراتی که شاید هیچ بنیه شرعی، قانونی و عرفی نداشته باشد.
 
مشهد یک واقعیت دارد و یک نما
محمد صادق جوادی حصار فعال سیاسی اصلاح طلب هم که در مشهد زندگی می کند از نوع مبارزه مردم شهرش روایت می کند. او به فرارو می گوید: مشهد یک واقعیت دارد و یک نما. واقعیت مشهد شهری زنده با مردمی پویا و فهیم است که شادمانی و فرح را جستجو می کنند. اما عده ای دوست دارند تابلویی کبود از مشهد تصویر کنند و بگویند به مشهد نزدیک نشوید. نما دست کسانی است که اطلاعیه می دهند که خانم ها برای کوه رفتن باید اجازه نامه همسر داشته باشند. البته گاهی اوقات از سوی مردم با این افراد برخورد می شود. از دیروز کسی که بخش نامه اجازه نامه خانم ها برای کوهنوردی را مطرح کرده بمباران می شود که چه کسی به تو اجازه داده چنین حرفی بزنی؟ فدراسیون ملی، تربیت بدنی استان، مجامع فرهنگی و سیاسی استان به او واکنش نشان دادند و مردم عادی هم حرف او را به تمسخر گرفتند. جریان های منتقد و مخالف در مشهد به صورت پویا و زنده مبارزه مدنی می کنند.

این فعال سیاسی درباره نوع مبارزه مردم مشهد ادامه می دهد: مردم مشهد با این نگاه ها مبارزه منفی می کنند؛ یعنی اصلا به آن ها محل نمی گذارند و کار خودشان را می کنند. روش مردم مشهد در مبارزه متفاوت است. همه روش های مبارزه در سراسر کشور لزوما نباید یکسان باشد. مشهد به خاطر بنا به یک سری اقتضائات دارد شیوه های مبارزاتی خاص خود را دنبال می کند. این شهر در همه ادوار تاریخ یکی از خاستگاه های اصیل و پایگاه های محکم تحولات اجتماعی و سیاسی به صورت بنیادی است. مشهد بی تحرک و خموده نیست. اما عده ای پرده ای سیاه بر روی آن می کشند که پویایی و زندگی در شهر کمتر به نمایش درآید. اگر یک روز را انتخاب کنید، به مشهد بیایید، من این پرده سیاه را برای تان کنار می زنم تا متن واقعی زندگی در مشهد را ببینید.
 
در مشهد چه خبر است؟ / مردم مشهد چگونه با محدودیت های حاکم بر شهر برخورد می کنند؟بیشتر بخوانید: چگونه "اعتماد" و "امید" را به جامعه بازگردانیم؟
جوادی حصار در ارتباط با مواضع آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد نیز می گوید: آیت الله علم الهدی دیدگاه ها و نظراتی دارد، اما شنوندگان نظرات او تنها تابع بخشی از این نظرات هستند که باید به آن ها هم احترام گذاشت. در مقابل هم عده ای هستند که نظرات او را قبول ندارند و اصلا از نظر فقهی پیروی آرا و نظرات او نیستند. دستگاه های حکومتی هم کسی را ملزم به تبعیت از آرای آیت الله علم الهدی نمی کنند. البتنه نظرات ایشان در قسمت های حاکمیتی شهر می چربد. اما در جا های مدنی این گونه نیست.

جوادی حصار موضوع امام بخش نامه ای که کوهنوردی زنان به داشتن اجازه نامه شوهر یا پدرشان ملزم می کند را به امام جمعه بی ربط می داند. او در پاسخ به اینکه در این بخشنامه به دستور دادستانی اشاره شده است می گوید: دادستانی به آقای علم الهدی ربط ندارد. همانطور که ممکن است آقای علم الهدی یک سری کار های دادستانی را قبول داشته باشد برعکس آن هم امکان دارد. من خودم برای پیگیری بازداشت یک نفر با امام جمعه تماس داشتم. به او بازداشت آن فرد را اطلاع دادم. از یکی از دستگاه ها روز بعد با من تماس گرفتند و گفتند چرا آقای علم الهدی را علیه ما می شورانید و می گوید ما فلان شخص را بازداشت کرده ایم. در حالی که آن فرد توسط دستگاه دیگری بازداشت شده است.

او ادامه می دهد: آقای علم الهدی با این بازداشت مخالف بود و برای آن پیگیری کرد. می خواهم بگویم آقای علم الهدی نه مطلقا بد است و نه مطلقا خوب. او هم مثل بقیه انسان ها نظراتی دارد، اما اگر بگوید بروید کلاه بیاورید یک عده کلاه را با سر می آورند. این ها را که نباید به حساب آقای علم الهدی گذاشت. مردم مشهد هم نسبت به آرای آقای علم الهدی گزینشی برخورد کرده و می کنند. بخشی زیادی از مردم آرا و نظرات فقهی او را در حوزه های اجتماعی قبول ندارند. کسی این افراد را مواخذه یا محاکمه نمی کند که چرا به نظرات آقای علم الهدی توجه نمی کنید. حرف های من را هم عینا بنویسد. آن ها را همینگونه که به شما می گویم بدون کم کردن یک ویرگول روی سایتم می گذارم.

در مشهد چه خبر است؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم