بازدید: 61

برداشت‌های متفاوت از مواجهه کشاورز طبسی با وزیر

منبع : فرارو کد خبر: 1441424
احمد زید آبادی در تحلیلی در این باره با اشاره به جمله پایانی دهقان طبسی که گفته بود "خودتان می‌دانید و مملکتتان" آن را "تکان دهنده خوانده" و نوشته است: «او گویی برای خود سهمی از این "مملکت" قائل نیست و آن را متعلق به وزیر و وزراء و حاکمان می‌داند. این نوع احساس بیگانگی اتباع کشور با مملکت خود که تنها منبع حق و حقوق ما ایرانیان بر روی این کرۀ خاکی است؛ نشانۀ چیست؟»
فرارو- گفت گوی بدون لکنت، صریح و ساده کشاورز طبسی با وزیر کشاورزی در روز های اخیر مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته و بازتاب گسترده ای داشته است. در این بین برداشت های مختلفی نیز از این گفت و گوئی ارائه شده، تحلیل گوناگون و متفاوت پیرامون آن مطرح شده است.
سه نگاه تامل برانگیز به گفت وگوی دهقان طبسی با وزیر
به گزارش فرارو، روز دوشنبه ویدئویی در رسانه ها منتشر گردید که در کوتاهترین زمان ممکن فضای مجازی را تسخیر کرد. این ویدئو مربوط به سفر محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی بود. در این ویدئو پیرمردی کشاورز اهل طبس رو رودر روی وزیر قرار می گیرد و با لهجه محلی به این مقام عالی رتبه دولتی هشدار می دهد.

او ابتدا می گوید: "یک دانه گوجه فرنگی توی مملکتتون هفتصد تومن شده. "پس از آن دو بیت شعر منتسب به حافظ را برای آقای وزیر می خواند "روزگار را هر روز بدتر میبینم/ این جهان را پر از خوف و خطر میبینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر میبینم"

وزیر کشاورزی هم با دقت به سخنان پیرمرد گوش می دهد، برخلاف اطرافیان لبخند می زنند اما او جدی است و می گوید "خب"، نهایتا پیرمرد با این بیان این جمله که "خودتون میدانید و مملکتتان! " روی شانه های وزیر می زند و می رود.

این ویدئو واکنش های بسیار متفاوتی را در پی داشته است. بسیاری با حمله به وزیر از او به خاطر نوع رفتارش در مواجه با پیرمرد انتقاد کرده اند و عده ای دیگر معتقدند وزیر محترمانه به سخنان او گوش داده است.

برخی به تفسیر آن پرداخته و سعی کردند و با واکاوی ویدئو به نتایج مهمتری برسند. چیزی که در تمام واکنش ها مشخص و روشن است این است که به تحسین پیرمرد می پردازند.

اپوزیسیون و مخالفان نظام که اتفاقا حضور پر رنگی در شبکه های اجتماعی دارند تقابل پیرمرد با وزیر را نشانه نارضایتی مردم از نظام و کشور تفسیر کردند. در داخل کشور نیز برخی مخالفان و منتقدان همین دیدگاه را دارند.

البته این منتقدان دو دسته اند عده ای اصولگرایان هستند که معتقدند با عملکرد ضعیف دولت حسن روحانی نارضایتی عمومی ایجاد شده و عده ای دیگر هم که بیشتر از طیف اصلاح طلبانند این وضعیت را به عملکرد تمام ارکان نظام مرتبط می دانند.

دیدگاه های موشکافانه تری هم وجود دارد.با بررسی بیشتر واکنش ها به این ویدئو به نظر می رسد سه نگاه قابل تامل درباره آن وجود دارد.

اول؛ احمد زید آبادی در تحلیلی در این باره با اشاره به جمله پایانی دهقان طبسی که گفته بود "خودتان می دانید و مملکتتان" آن را "تکان دهنده خوانده" و نوشته است: «او گویی برای خود سهمی از این "مملکت" قائل نیست و آن را متعلق به وزیر و وزراء و حاکمان می داند. این نوع احساس بیگانگی اتباع کشور با مملکت خود که تنها منبع حق و حقوق ما ایرانیان بر روی این کرۀ خاکی است؛ نشانۀ چیست؟»

زیدآبادی افزود: "نشانۀ آنکه سیاستِ حذف و طرد، بسیاری از ایرانیان را از گردونۀ مشارکت واقعی برای تصمیم گیری در بارۀ امور خود و کشورشان خارج کرده است و آنان در وطن خویش احساس بیگانه بودن می کنند!"

این تحلیل نشانه شناسانه کمی فراتر از "نارضایتی" مردم از حاکمان است. زیدآبادی در ادامه نوشته است: «متأسفانه از زمانی که بسیاری از مردم به دلیل هر یک از این تفاوت ها به حاشیه رانده شده و یا از بخشی از حقوق خودمحروم مانده اند؛ تصورشان بر این شده است که خود مالک کشورشان نیستند و مملکت از آنِ صاحبان قدرت است! از همین روست که دهقان محروم طبسی می گوید: خودتان می دانید و مملکت تان!»
سه نگاه تامل برانگیز به گفت وگوی دهقان طبسی با وزیر
روزنامه هفت صبح از رفتار محمود حجتی با کشاورز طبسی تجلیل کرده است
دوم؛ روز سه شنبه روزنامه هفت صبح در صفحه اول خود به این ویدئو و واکنش های تند به آن پرداخت. این روزنامه در گزارش خود تاکید کرد "اگر وزیرجهاد کشاورزی در این موقعیت قرار می گیرد به این دلیل است که بی واسطه و بدون تشریفات رودر روی مردم قرار می گیرد، با آن ها مستقیما گفتگو می کند و طبعا ممکن است چنین برخورد هایی از سوی مردم پیش بیاید."

هفت صبح به اشاره به اتفاق مشابه برای دیگر وزیر کابینه یعنی قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان نوشت: «قاضی زاده هاشمی معمولا در سفرهایش به استان های مختلف بین مردم می رود و گاهی با چنین واکنش هایی مواجه می شود.»

این روزنامه تاکید کرد "این نوع رویکرد مسئولان دقیقا چیزی است که در شرایط ملتهب اقتصادی کشور نیاز داریم."
 
بیشتر بخوانید: ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال 

سوم؛ روزنامه سازندگی این سوال را مطرح کرده که "چرا مسئولان درکی از مفهوم رسانه های جدید و مواجهه با آن ندارند؟"

ارگان حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به ویدئو مشابهی که چندی پیش از تقابل وزیر بهداشت و یک شهروند منتشر شد و آنقدر واکنش در پی داشت که وزیر بهداشت ناچار به عذرخواهی گردید، نوشته است: "واقعیت این است که از یک سو اغلب مدیران کشور با مفهوم رسانه آشنا نیستند و از دیگر سو مردم عصبی از وقایع روز اجتماعی و اقتصادی، با افزودن کامنت هایی بر این فیلم ها از مدیران خود انتقام می گیرند."

این روزنامه افزود: «محمود حجتی و قاضی زاده هاشمی از جمله مدیرانی هستند که بیشترین ارتباط مردمی را دارند، اما همین دو بیشترین حاشیه ها را نیز آفریده اند. این که میان جمع باشیم نه تن ها بد نیست که شاید آرمانی هم باشد. آن هم در عصری که کمتر مسئولی حاضر است از ماشین های گران قیمت خود به بیرون بیاید و دمی با یک مرد روستایی یا شهری چاق سلامتی کند و درد او را بداند. اما بی عملی مدیران ما باعث می شود، مهمترین حسن آن ها به ضد خود تبدیل شود. چه ایراد داشت که حجتی به جای گفتن «خب خب» پیشانی مرد را می بوسید و با او همدلی می کرد؟ چه اشکال دارد که به جای شوخی هایی که قاضی زاده هاشمی می کند، کمی جدی تر پای درددل مردم نشست؟»

سازندگی با اشاره به قدرت شبکه های اجتماعی در موج آفرینی تاکید کرد: «مدیران کشور بیش از هر چیز نیازمند این هستند که رسانه را بشناسند و دیگر این که ابتکار عمل داشته باشند. چه سود که برخی از آن ها میان مردم می روند، اما این رفتار به عکس خودش تبدیل می شود؟ شاید وقت آن رسیده است که وزرا و وکلا و مقامات مشاوران رسانه ای جدی تری برای خود انتخاب کنند.»
 
توضیح ماجرا از زبان دهقان طبسی
روزچهارشنبه پس از واکنش های بازتاب گسترده ویدئو پیرومرد کشاورز و وزیر جهاد کشاورزی، خبرنگاران به سراغ آن پیرمرد رفتند و درباره ماجرا از او پرسیدند.

او خود را میرزاعلی شجاعی متولد ۱۳۱۲ و صاحب ۹ فرزند معرفی کرد و گفت: «من آقای وزیر را نمی شناختم گاهی تصویرش را در تلویزیون نشان می داد، از روی شباهت او را شناختم رفتم خدمت ایشان، سلام کردم که جوابم را دادند و گفتم می خواهم یک کلام با شما صحبت کنم اجازه می دهید یا نه؟ آقای وزیر گفتند هرچه می خواهی بگو.»

او توضیح داد که سخنانش را به وزیر گفته و از آنجا رفته است. "هنوز دور نشده بودم که هدیه ای از سمت وزیر برای من آوردند. " او نمی گوید هدیه چه بوده است.

پیرمرد طبسی معتقد است: «خدا خیرش دهد وزیر آدم خوبی بود، اگر آدم خوبی نمی بود، نمی ایستاد که من صحبت کنم یا صحبتم را تمام کنم یا این که دستم را به شانه اش بزنم.»

میرزاعلی گفت: "دیدم خُلق مردم از گرانی ها تنگ است و وقتی خلق شما تنگ باشد بدانید که خلق دیگران هم تنگ است، مسئولین باید بر خرید و فروش نظارت دقیق کنند و مردم را وانگذارند؛ «ای خدا مگذار کار من به من/ گر گذاری وای بر احوال من.»"

او با بیان اینکه ۲ گاو شیرده دارد و افزود: «این ۲ گاو ۱۵ کیلو شیر می دهند و مردم برای خرید آن صف می کشند برخی می گویند چرا گران نمی کنی وقتی همه جا گران شده و من پاسخ می دهم من برکت آن را از خدا می گیرم.»
 

برداشت‌های متفاوت از مواجهه کشاورز طبسی با وزیر
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»