آسیاتل

بازدید: 38

مرز روانی دلار و سکه شکست

منبع : فرارو کد خبر: 1441295
اگر یک ماه دیگر روند کم‌نوسان قیمت‌ها ادامه پیدا کند و بازار تا اوایل دی‌ماه تغییرات خاصی را تجربه نکند، ورود ارزهای دپو شده به بازار تسریع خواهد شد. هم‌اکنون برخی از معامله‌گران باور دارند قیمت تحت‌تاثیر تقاضای ژانویه ممکن است روند افزایشی در پیش بگیرد؛ در نتیجه ارز خود را برای فروش در قیمت‌های بالاتر حفظ کرده‌اند.

روز گذشته، سکه و دلار از دو مرز حساس روانی پایین تر رفتند؛ دلار از مرز ۱۳ هزار تومانی عقب نشینی کرد و سکه به زیر ۴ میلیون تومان رفت. به گفته فعالان، عرضه بخشی از سکه های پیش فروش، خروج خریداران بزرگ از بازار و سقوط قیمت دلار مهم ترین عواملی بودند که زمینه ساز نزول سکه به زیر مرز ۴ میلیون شدند.

به گزارش دنیای اقتصاد، از آن سو، در بازار ارز، مهم ترین عامل ریزشی ازسوی فعالان، عرضه بازارساز عنوان شده است. خروج تقاضای احتیاطی افراد عادی از بازار، کمبود ریال معامله گران بزرگ برای خرید دلار و کاهش سطح فعالیت معامله گران آتی که ناشی از برخوردهای امنیتی است، از دیگر عواملی بودند که در ریزش دلار سهم داشتند.

در این شرایط، دو دیدگاه در مورد آینده بازار میان معامله گران شکل گرفته است. برخی معامله گران با اشاره به کاهش قیمت نفت و اثرات تحریم ها که انتظارات معامله گران را تحت تاثیر قرار می دهد، اعتقاد دارند که روند کاهشی فعلی ادامه دار نخواهد بود؛ در مقابل، گروه دیگری از معامله گران عنوان می کنند که اثرات تحریم ها پیش خور شده است و قیمت با توجه به کمبودهای ریالی معامله گران بزرگ ظرفیت رشد بیشتر را ندارد.

کارشناسان نیز فارغ از این دو دیدگاه، باور دارند، بازارساز بیشتر از تاکید بر روند قیمتی باید جریان نوسانات بازار را کاهش دهد؛ امری که در میان مدت موجب خروج عادی سفته بازان از بازار خواهد شد.

شکست مرز روانی دلار و سکه

روز چهارشنبه، سکه پنجمین افت متوالی در هفته جاری را تجربه کرد؛ شدت کاهش به اندازه ای بود که این فلز گرانبها را به زیر مرز روانی ۴ میلیونی هدایت کرد. روز گذشته، سکه ۲۴۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و ساعت ۴ بعدازظهر۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان قیمت خورد.

این کمترین قیمت سکه از ۱۶ مهرماه بود؛ فلز گرانبهای داخلی آخرین بار در روز ۱۵ مهر زیر مرز ۴ میلیونی نوسان کرده بود. به گفته فعالان، روند نزولی سکه از ابتدای هفته خریداران را از بازار خارج کرده است و به جای آن فشار فروش بر معاملات سایه افکنده است. در این میان، کاهش بهای اونس تا مرز هزار و ۲۰۰ دلاری نیز بر انتظارات کاهشی معامله گران افزوده است.

با این حال، بیشتر معامله گران بازار باور دارند میزان عرضه در بازار به شکل هیجانی بالا رفته است و زمانی که شرایط به این گونه است، خریداران سعی می کنند با احتیاط در بازار حضور پیدا کنند.

از نظر معامله گران، برخی افراد عادی سکه های تحویل گرفته خود از طرح پیش فروش را وارد بازار کرده اند و همین موضوع سمت عرضه را تقویت کرده است. در این میان، گروه دیگری بر کاهش قیمت دلار به عنوان متغیر مهمی در موقعیت فروش معامله گران سکه تاکید می کنند.

از نظر آنها، سکه بازان از زمانی که احساس کرده اند، دلار تحت تاثیر عرضه بازارساز راه کاهشی را در پیش گرفته است، فروش های خود را بسیار بالا بردند. در واقع هراس معامله گران سکه از افت بیشتر قیمت دلار، آنها را در موقعیت فروش قرار داد.

روز گذشته افت قیمت دلار نیز ادامه یافت و این ارز حتی در برخی شهرستان ها به زیر مرز روانی ۱۳ هزار تومانی رفت. ساعت ۴ بعدازظهر، دلار در میان معامله گران بازار تهران ۱۲هزار و۹۵۰ تومان معامله می شد که ۵۰۰ تومان کمتر از قیمت روز سه شنبه بود. آنچه مسلم است اگر فشار فروش در بازار ادامه پیدا کند، نزول بیشتر قیمت ها دور از دسترس نخواهد بود، هرچند برخی معامله گران نیز از حمایت سنگین سطح ۱۳ هزار تومانی سخن می گویند.

برخی فعالان بازار عنوان می کنند قیمت دلار در یک ماه اخیر در برابر نزول به زیر سطح ۱۳ هزار تومانی از خود مقاومت نشان داده است؛ از نظر آنها، قیمت در مرز مهمی قرار گرفته است؛ اگر حضور دلار در کانال ۱۲هزار تومانی ادامه پیدا کند، ممکن است میزان فروش ها در بازار افزایش بیشتری پیدا کند.

این در حالی است که عده دیگری باور دارند از روز پنج شنبه میزان خریدها در بازار بالا خواهد رفت و قیمت از کف روز چهارشنبه فاصله خواهد گرفت. به باور آنها، ادامه کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی یکی از عواملی است که می تواند انتظارات معامله گران بازار داخلی را تحت تاثیر قرار دهد. قیمت طلای سیاه از آن جهت برای معامله گران داخلی اهمیت دارد که میزان درآمدهای ارزی دولت را تحت تاثیر قرار می دهد.

در کنار این افزایشی های بازار باور دارند، در شرایط تحریمی، بازارساز توان آن را ندارد که میزان عرضه را در شرایط کنونی نگه دارد و همین موضوع می تواند موجب بازگشت قیمت ها شود. در واقع از نظر آنها، هر زمان میزان عرضه بازارساز کاهش پیدا کند، قیمت ها از سطوح کنونی فاصله خواهند گرفت.

افزایشی ها باور دارند، کاهش قیمت دلار در سطوح فعلی، ممکن است خریداران را از بازار دور کند، ولی افراد عادی تا زمانی که گشایش های سیاسی و بین المللی را احساس نکنند، ارزهای دپوشده خود را روانه بازار نخواهند کرد.

در مقابل افزایشی های بازار، معامله گران کاهشی قرار دارند که بیش از هر موضوعی بر پیش خور شدن اثر تحریم ها تاکید می کنند. به گفته آنها، معامله گران بزرگ ریالی ندارند که با استفاده از آن دلار بیشتری تهیه کنند و پیش از این بیشتر ارزی را که می توانستند تهیه کنند، خریداری کرده اند.

از سوی دیگر، آنها معتقدند اگر یک ماه دیگر روند کم نوسان قیمت ها ادامه پیدا کند و بازار تا اوایل دی ماه تغییرات خاصی را تجربه نکند، ورود ارزهای دپو شده به بازار تسریع خواهد شد. از نظر آنها هم اکنون برخی از معامله گران باور دارند قیمت تحت تاثیر تقاضای ژانویه ممکن است روند افزایشی در پیش بگیرد؛ در نتیجه ارز خود را برای فروش در قیمت های بالاتر حفظ کرده اند.

با این حال، کاهشی ها باور دارند تقاضای سنگین ارزی زوار اربعین نتوانست قیمت دلار را دچار نوسان کند؛ در نتیجه بازارساز قادر است با سختی کمتری تقاضای ژانویه را نیز پاسخ دهد. عده دیگری باور دارند، شرکت های تجاری در همان روزهای نوسانی ارز موردنیاز خود برای تسویه های انتهای سال را تامین کرده اند؛ در نتیجه فشار تقاضای ژانویه کمتر از سال های گذشته خواهد بود.

کارشناسان پیشنهاد می دهند، بازارساز با توجه به توان سمت عرضه باید سطح نوسان را مدیریت کند و سیاست گذار نیز به طراحی ابزارهایی که می تواند سپر بازار در برابر هجوم سفته بازی شود، شتاب دهد؛ چراکه زمان مهم است و ممکن است سفته بازان با یک حمله اثرات کاهش نوسان در یک دامنه زمانی را کمرنگ کنند.


 • مرز روانی دلار و سکه شکست


  اگر یک ماه دیگر روند کم‌نوسان قیمت‌ها ادامه پیدا کند و بازار تا اوایل دی‌ماه تغییرات خاصی را تجربه نکند، ورود ارزهای دپو شده به بازار تسریع خواهد شد. هم‌اکنون برخی از معامله‌گران باور دارند قیمت تحت‌تاثیر تقاضای ژانویه ممکن است روند افزایشی در پیش بگ
 • هدف جنگ روانی دشمن بدبین کردن مردم است /مراحل دلار زدایی از اقتصاد /رای به شکست حصر مالی


  صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۱۶ مهر را از نظر می‌گذرانید.
 • بیش از مسائل خبری یا روانی، یک التهاب درونزا نرخ ارز را بالا می برد؛ مردم نگرانند و می‌خواهند پول خود را به دلار تبدیل کنند / اگر تدبیری اتخاذ شود که خیال مردم راحت شده و به دنبال خرید دلار نروند، نرخ پایین می‌آید / افزایش قیمت دلار در روز گذشته، ربطی به نطق ترامپ نداشت؛ او چیز جدیدی نگفت که نرخ ارز بالا برود


  سید رضی آقامیری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید: افزایش قیمت دلار در روز گذشته ربطی به نطق ترامپ در سازمان ملل نداشت. اصلا او چیز جدیدی نگفت که روی نرخ ارز تاثیری بگذارد. یعنی شاید اگر این حرف ها را هم نمی زد نرخ ارز پایین نمی آمد.
 • شکست سناریوهای عملیات روانی صهیونیست‌ها


  هراس‌افکنی‌های صهیونیست‌ها علیه ایران و حزب الله از بعد از جنگ دوم لبنان نه تنها باعث دور شدن نفوذ ایران و حزب الله در منطقه نشده؛ بلکه این تهدید از منظر صهیونیست‌ها تا مرزهای اراضی اشغالی رسیده است.
 • نزول دلار به زیر مرز روانی


  برخی فعالان، یکی از نشانه‌های مدیریت بازار توسط سیاست‌گذار را به نوع قیمت‌گذاری یکی از صرافی‌های دولتی نسبت می‌دادند. به گفته آنها، این صرافی تا حدود ساعت ۲ بعدازظهر قیمت فروش دلار بر تابلوی خود را در کانال ۱۲ هزار تومان نگه داشته بود و تنها در اواخر
 • جنگ «قیمت» پشت مرز روانی دلار


  روز گذشته، قیمت دلار چهارمین افزایش متوالی را تجربه کرد، ولی برای سومین روز پیاپی نیز نتوانست از دژ قیمتی ۴ هزار و ۴۵۰ تومان عبور کند. روز چهارشنبه، شاخص بازار ارز ۱۴ تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۴ هزار و ۴۴۹ تومان رسید. در این روز میزان تق
 • ساری: شرایط روحی- روانی تیم عامل شکست ما بود


  مائوریسیو ساری سرمربی چلسی بعد از شکست بهت‌آور تیمش مقابل ولوز اعتراف کرد که نتیجه‌ی بازی او را بسیار نگران کرده است.
 • زور آزمایی قیمت دلار در مرز روانی است


  روز گذشته معامله‌گران غیررسمی و بازیگران بازارساز ۳ ساعت در آستانه مرز ۴ هزار و ۷۰۰ زورآزمایی کردند. دیروز گرچه دلار ۵۸ تومان رشد را به ثبت رساند، ولی در نهایت زیر مرز روانی به کار خود پایان داد. با رشد بهای دلار، سکه تمام نیز افزایشی شد و از مرز یک
 • شوهای مفتضح دشمن عملیات روانی از پیش شکست خورده است


  معاون سیاسی سپاه گفت: شوهای مفتضح دیپلماتیک دشمن یک عملیات روانی از پیش لو رفته و از پیش شکست خورده است.
 • قیمت دلار به زیر مرز روانی ۱۰هزار تومان رفت


  دلار در نهایت بعدازظهر دیروز روی قیمت ۹ هزار و ۹۵۰ تومان قرار گرفت. این قیمت ۲۵۰ تومان کمتر از روز شنبه بود و موجب شد این ارز به کمترین قیمتی برسد که از اواسط مرداد ثبت شده بود. به گفته فعالان، کاهش قیمت دلار به مرز پایین‌تر با سیگنال بازارساز صورت گ
 • جو روانی عامل گرانی و ارزانی دلار


  بازار ارز طی هفته گذشته، روند معکوسی را طی کرد و یکباره ضرب افزایشی آن گرفته شد که به گفته رییس اتاق بازرگانی ایران گرانی و ارزانی سریع و شدید ارز در بازار، خارج از منطق اقتصادی بوده و عامل روانی دارد که ثبات و آرامش آن نیازمند بازگشت اعتماد عمومی و
 • جو روانی عامل گرانی و ارزانی دلار


  بازار ارز طی هفته گذشته، روند معکوسی را طی کرد و یکباره ضرب افزایشی آن گرفته شد که به گفته رییس اتاق بازرگانی ایران گرانی و ارزانی سریع و شدید ارز در بازار، خارج از منطق اقتصادی بوده و عامل روانی دارد که ثبات و آرامش آن نیازمند بازگشت اعتماد عمومی و
 • جو روانی عامل گرانی و ارزانی دلار


  بازار ارز طی هفته گذشته، روند معکوسی را طی کرد و یکباره ضرب افزایشی آن گرفته شد که به گفته رییس اتاق بازرگانی ایران گرانی و ارزانی سریع و شدید ارز در بازار، خارج از منطق اقتصادی بوده و عامل روانی دارد که ثبات و آرامش آن نیازمند بازگشت اعتماد عمومی و
 • گرانی دلار دلایل روانی دارد!


  آقای روحانی خبر دارید قیمت دلار ۴۸۰۰ تومان شده؟/ روحانی: اینطور نیست. گرانی ارز دلایل روانی دارد!
 • تقلای دلار برای فرار از مرز روانی


  اولین کاهش دلار پس از ۴ افزایش متوالی رقم خورد. کاهشی که زمینه‌ساز نزول شاخص بازار ارز به زیر مرز روانی شد. روز گذشته، شاخص بازار ارز با ثبت افت ۲۴ تومانی بیشترین کاهش از ۲۲ مهر را تجربه کرد و تا قیمت ۴ هزار و ۹۷ تومان پایین رفت. قدرت‌نمایی بازارساز

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا