آسیاتل

بازدید: 36

کره شمالی پایگاه های هسته ای خود را پنهان می کند

بر اساس نتایج مطالعات جدید مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی واشنگتن ، کره شمالی حداقل 13 پایگاه هسته ای اعلام نشده دارد.

به گزارش بولتن نیوز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از نشست خود با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی که 12 ژوئن (22 خرداد) سال جاری در سنگاپور برگزار شد، به عنوان راه حلی برای خلع سلاح هسته ای این کره یاد کرد و تنش های میان دو کشور را که کمتر از یک سال پیش در آستانه کشمکش بودند را کاهش داده است.
به نوشته این خبرگزاری، از زمان نشست سنگاپور، کره شمالی آزمایشات هسته ای و موشکی خود را متوقف ساخته و آزمایشگاه های موشکی خود را برچیده است. کیم وعده داده است در صورت تحقق وعده های آمریکا مبنی بر اعطای امتیازاتی به کره شمالی، تاسیسات اصلی هسته ای این کشور را نیز از بین خواهد برد. اما محققان مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی واشنگتن اعلام کردند که 13 پایگاه عملیاتی موشکی که توسط دولت کره اعلام نشده بود را شناسایی کرده و می گویند ممکن است جمعا 20 آزمایشگاه هسته ای پنهان وجود داشته باشد.
'ویکتور چا' رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی می گوید: اصلا به نظر نمی رسد که این پایگاه ها فعالیت خود را متوقف ساخته باشند. ویکتور پیشتر یافته های خود در این باره را در قالب گزارش و با تیتر 'فریب بزرگ توسط پیونگ یانگ' منتشر کرده بود.
وی در ادامه گفت: کار و تحقیقات در این باره ادامه دارد، اما چیزی که همه را نگران کرده این است که ترامپ این توافق بد را بپذیرد؛ این کار باعث می شود کره شمالی یک سایت آزمایش هسته ای به ما تحویل دهد و چند پایگاه دیگر را از بین ببرد و در عوض یک توافق صلح به دست آورد.
اما دولت کره جنوبی و تحلیلگران، این گزارش را تایید نکرده و می گویند: این تاسیسات سال هاست که شناخته شده هستند و کره شمالی سعی بر مخفی نگه داشتن آنها نکرده است.
بنابر گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی، این پایگاه ها در سراسر کشور کره شمالی در تاسیسات زیر زمینی میان کوه هایی باریک ساخته شده و برای پرتاب موشک های سیار طراحی شده است تا سریعا به سایت های از پیش آماده شده منتقل شوند.
بر اساس گفت و گوهای انجام شده میان رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در نشست ماه ژوئن سنگاپور، همان طور که در سند مشترک آمده است، قرار شده کره شمالی مراکز آزمایش اتمی خود را به طور کامل از بین ببرد. ترامپ در پاسخ به پرسشی در مورد زمان دقیق آغاز نابود کردن این سایت ها گفت: این کار زمان می برد، خیلی زمان می برد، ولی تخریب آن قرار است خیلی زود آغاز شود.


پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند