بازدید: 34

دستور استعفا به شستانشینان

منبع : فرارو کد خبر: 1440956
با آمدن شریعتمداری به وزارت کار، اما او در یکی از اولین اقداماتش دستور داد هرچه زودتر اسامی این مدیران در اختیار مردم قرار بگیرد و حالا نیز به نظر می‌رسد شریعتمداری تصمیم گرفته است با کمک‌گرفتن از رسانه‌ها و افکار عمومی در برابر فشار‌های سیاسی از طرف بلوک‌های مختلف قدرت بایستد؛ تصمیمی که به نظر می‌رسد چندان به مذاق مدیران وزارت کار که منصوب وزرای قبلی هستند، خوش نیامده است.

محمد شریعتمداری، وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روز گذشته دستور داد مدیران دوشغله دو صندوق بازنشستگی شستا و بازنشستگی کشوری در مدت یک هفته استعفا دهند؛ دستوری که دومین اقدام مهم شریعتمداری در راستای شفاف سازی و اصلاحات، پس از انتشار اسامی اعضای هیئت مدیره شرکت های اقتصادی زیرمجموعه وزارت کار تلقی می شود.

به گزارش شرق، پس از انتشار فهرست اعضای هیئت مدیره شرکت های شستا در هفته گذشته، فهرست های مختلفی از سوی رسانه ها از مدیران دوشغله، سه شغله و دارای ژن خوب منتشر شد که نشان می داد مقاومت مدیران این مجموعه ها برای عدم افشای یکپارچه اسامی اعضای هیئت مدیره این شرکت ها بی دلیل نبوده است. انتشار اسامی اعضای هیئت مدیره شرکت های شستا که یکی از مطالبات دیرینه رسانه ها بود، همواره با این استدلال پاسخ داده می شد...

که اسامی این مدیران نزد بورس موجود است و هرکس که مایل است می تواند شخصا نسبت به جمع آوری اطلاعات بیش از هزار عضو هیئت مدیره این شرکت ها اقدام کند. با آمدن شریعتمداری به وزارت کار، اما او در یکی از اولین اقداماتش دستور داد هرچه زودتر اسامی این مدیران در اختیار مردم قرار بگیرد و حالا نیز به نظر می رسد شریعتمداری تصمیم گرفته است با کمک گرفتن از رسانه ها و افکار عمومی در برابر فشار های سیاسی از طرف بلوک های مختلف قدرت بایستد؛ تصمیمی که به نظر می رسد چندان به مذاق مدیران وزارت کار که منصوب وزرای قبلی هستند، خوش نیامده است.

دستور شریعت
محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در بخش نامه ای که روز گذشته خطاب به مدیران دو صندوق تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری صادر کرد، به این دو مدیر زیرمجموعه خود مأموریت داد نسبت به اجرای دستور حذف مدیران چندشغله سازمان های تابعه خود در مدت هفت روز کاری اقدام کنند. در این بخش نامه که خطاب به نوربخش و تقی زاده صادر شده، آمده است: «بی شک یکی از مطالبات جدی مردم، اجرای صحیح، دقیق و بدون تبعیض قوانین است.

بر این اساس ضرورت دارد ماده (۲۴۱) لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت که تأکید می دارد «هیچ فردی نمی تواند اصالتا یا به نمایندگی از شخص حقوقی هم زمان در بیش از یک شرکت که تمام یا بخشی از سرمایه آن متعلق به دولت و نهاد ها یا مؤسسات عمومی غیردولتی است، به سمت مدیرعامل یا عضو هیئت مدیره منصوب گردد» با حساسیت و جدیت اجرائی گردد». موضوع وجود مدیران چندشغله در مجموعه شستا هنگامی افشا شد که با دستور محمد شریعتمداری در همان روز های ابتدایی آغاز به کارش به عنوان وزیر کار، فهرست اسامی مدیران شرکت های زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی را در سایت رسمی وزارتخانه منتشر کرد.

بررسی این فهرست توسط رسانه ها نشان داد که موارد متعددی از تخلف در عضویت هم زمان در دو یا سه شغل متفاوت و همچنین وجود افرادی با نسبت فامیلی با مدیران یا سیاسیون در شرکت های شستا دیده می شود؛ مواردی که اولین بار هم زمان با تمرکز رسانه های مختلف بر شفاف کردن فهرست مدیران این مجموعه عظیم اقتصادی، روز یکشنبه در یکی از برنامه های صداوسیما مورد بررسی قرار گرفت و خبرنگار روزنامه «شرق» در این برنامه با ارائه فهرستی از مدیران دوشغله و سه شغله در فهرست اعلامی وزارت کار به تخلف قانونی مدیران شستا در استفاده از افراد در این سمت ها اشاره کرد. مرتضی لطفی، مدیرعامل شستا نیز که میهمان تلفنی این برنامه بود، اگرچه سعی کرد از عملکرد خود در این مجموعه دفاع کند، اما در نهایت وجود مدیران دوشغله در مجموعه خود را پذیرفت و البته در دفاع از این انتصابات گفت: علت انتصاب مدیران هلدینگ ها در هیئت مدیره شرکت های زیرمجموعه استفاده از ظرفیت ها و توانایی های این افراد است. لطفی در این برنامه فهرست منتشرشده مدیران شستا توسط وزارت کار را حاوی اشکال دانست و مدعی شد که فهرست درست مدیران مجموعه اش را منتشر کرده است. البته او در پاسخ به این سؤال مجری برنامه که این فهرست اصلاحی چه زمانی منتشر شده است، گفت: «فکر می کنم فردا». نکته جالب آنکه با وجود گذشت چند روز از وعده لطفی، تا لحظه تنظیم این گزارش فهرست اصلاحی موردنظر او منتشر نشده است.

ژن های خوب کجا هستند؟
نکته جالب دیگر درباره اظهارات مدیرعامل شستا آنجا بود که او مدعی استعفای مدیران دوشغله این مجموعه شد، اما تأکید کرد این تنها شامل حال افرادی شده که عضو دو هیئت مدیره هستند و مدیران هلدینگ ها که در زیرمجموعه خود سمت مدیریتی دیگری گرفته اند شامل آن نمی شوند.

محمد شریعتمداری، وزیر کار، روز گذشته در دستورش خطاب به مدیران دو صندوق بازنشستگی تأمین اجتماعی و بازنشستگی کشوری تأکید کرد که مدیران مشمول ماده ۲۴۱ قانون تجارت باید هرچه زودتر و در مدت یک هفته استعفا دهند و تصویر استعفایشان هم برای وزارتخانه ارسال شود.

در دستور شریعتمداری در این باره آمده است: «لازم است افرادی که مدیرعامل و یا هیئت مدیره شرکت های تابعه بوده و مشمول قانون فوق الذکر نیز می باشند در راستای اجرای این قانون حداکثر ظرف مدت هفت روز کاری استعفای خود را به صورت مکتوب به مسئول ذی ربط اعلام و تصویر آن را به حوزه وزارتی این وازتخانه و دبیرخانه هیئت امنا ارسال نمایند. مسئولیت حسن اجرای این بخش نامه (دستور) بر عهده بالا ترین مقام مسئول آن سازمان و صندوق می باشد». به این ترتیب شریعتمداری نخستین قدم را برای اصلاح وضعیت مجموعه شستا برداشت، اما با مصاحبه ای که مدیرعامل شستا، هم زمان با دستور شریعتمداری انجام داد، مشخص شد که مقاومت هایی نیز برای اصلاح این مجموعه وجود دارد.

درحالی که رسانه ها فهرستی از مدیران فامیلی شستا که بعضا هیچ تجربه مدیریتی ای در کارنامه خود ندارند، منتشر کرده اند. لطفی روز گذشته و هم زمان با دستور شریعتمداری، در گفتگو با ایلنا، رسانه وابسته به وزارت کار گفت: هیچ ژن خوبی در شرکت های شستا به کار گرفته نشده است و ملاک ما برای جذب مدیران و اعضای هیئت مدیره شرکت های شستا جوان گرایی، تخصص و کارآمدی بوده است و بر همین اساس علی رغم همه فشار های موجود تلاش کردیم ذره ای از معیار ها و ملاک های تعیین شده کوتاه نیاییم.»

این موضع گیری مدیرعامل شستا در شرایطی اتفاق می افتد که تعدادی از افراد حاضر در فهرست منتشر شده ژن های خوب شستا حضور خود در این شرکت ها را تأیید کرده اند. براساس بررسی های صورت گرفته موارد مختلفی از انتصاب افرادی دیده می شود که با سیاسیون دولت فعلی و دولت پیشین نسبت خانوادگی داشته اند و پیش از انتصاب در هیئت مدیره این شرکت ها سوابق مشخصی نداشته اند.

یک مورد هم انتصاب خارج از چارچوب نداشته ایم
در فهرست منتشر شده از سوی وزارت کار می توان ردپای افرادی را در شرکت های شستا دید که قبل از حضور در مجموعه شستا فعالیت های مدیریتی غیرمرتبط داشته اند. مدیرعامل شستا در بخش دیگری از گفت وگوی خود با ایلنا گفت: «از ابتدای دوره حضورم به عنوان مدیرعامل شستا به فعال کردن کمیته انتصابات در این مجموعه اقدام کرده ام» او افزود: «برای جذب مدیران در شرکت های شستا حتما شرایط و تخصص های افراد ذی صلاح در این کمیته مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به دور از توصیه ها و فشار های موجود، در زمینه جذب افراد اظهار نظر می شد. حتی یک مورد هم سراغ نداریم که افراد خارج از چارچوب ها و ضوابط تعیین شده در شستا یا شرکت های آن به کار گمارده شده باشند».

این اظهارنظر مدیرعامل شستا نیز در شرایطی اعلام شده است که طبق بررسی های صورت گرفته، فقط در یک پرونده، نام بیش از ۱۰ مدیر سابق شرکت سایپا که به فاصله کوتاهی از هم به شرکت های پتروشیمی شستا کوچ کرده اند، افشا شده است. همچنین نام ۱۰ نفر از نمایندگان ادوار مجلس که بعضا با سوابق غیرمرتبط در شرکت های ثروتمند پتروشیمی شستا مشغول مدیریت اند، افشا شده است؛ مثال هایی که به خوبی نشان می دهد برخلاف ادعای مدیران شستا، حداقل در مواردی مانند این، فشار های بیرونی منجر به انتخاب مدیران برای شرکت های زیرمجموعه شستا شده است.


دستور استعفا به شستانشینان
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸