بازدید: 103

واکنش‌ها به انتقاد آشنا به رحیم‌پور ازغدی درباره روحانیت

منبع : فرارو کد خبر: 1440852
رحیم پور ازغدی در سخنرانی‌های خود از "حوزه انقلابی" و "حوزه سکولار" صحبت می کند. او بارها فقهای سنتگرا را نقد کرده و معتقد است که روحانیت باید انقلابی باشد.
فرارو- باز نشر ویدئویی قدیمی از سخنان حسن رحیم پور ازغدی در فضای مجازی باعث شد حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور به آن واکنش نشان دهد و در توئیتی از سخنان رحیم پور درباره رابطه رفاه و رحانیت انتقاد کند.
مواضع تند رحیم پور ازغدی درباره روحانیت
حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای انقلاب فرهنگی و از منتقدان جدی حسن روحانی است

به گزارش فرارو، حسام الدین آشنا با باز نشر یک ویدئو از سخنان حسن رحیم پور ازغدی به کنایه در توئیتی نوشته است: «فتوای استاد رحیم پور ازغدی را باید خدمت امام صادق علیه السلام عرضه کرد.»
 
رحیم پور ازغدی در این ویدئو از روحیه اشرافی گری در روحانیت انتقاد می کند و می گوید: «از بعد از انقلاب تا حالا اگر روحانیتی که سطح زندگیش، خانه، ماشین، مسافرت هایش، فرزندانش و ... بالاتر از متوسط جامعه باشد، وجودش برای شیعه ضرر دارد؛ ولو اینکه ملا، نویسنده و آدم سالمی باشد. این نحوه زندگی الان خیانت به تشیع است. وقتی ۱۲ تا ۱۵ میلیون فقیر در جامعه وجود دارد، این ها قابل تحمل نیست. البته اغلب طلاب و فضلا زندگی ساده ای دارند. اما روحانیت چوب چند صد یا چند هزار ادم را می خورد. بعضی طلبه ها نه در انقلاب بودند نه در جنگ، ولی الان مسئولیت دارند. این یکی از مصیبت های ماست.»
مواضع تند رحیم پور ازغدی درباره روحانیت
توئیت مشاور رییس جمهور درباره مواضع ازغدی

ظاهرا این سخنان چند ماه پیش و در جریان یک سخنرانی با عنوان «انقلابی گری در حوزه و دانشگاه؛ چرا و چگونه» بیان شده است. سخنرانی که در آن ازغدی تاکید می کند که "حوزه انقلابی توجیه گر و چاپلوس هیچ کس نیست و از همه باید انتقاد کرد."
 
رحیم پور ازغدی در سخنرانی های خود از "حوزه انقلابی" و "حوزه سکولار" صحبت می کند. او بارها فقهای سنتگرا را نقد کرده و  معتقد است که روحانیت باید انقلابی باشد.
 
پس از توئیت آشنا هواداران رحیم پورز ازغدی به اکانت توئیتر او هجوم آورده و به شدت از او انتقاد کردند. بسیاری از کامنت ها در حمایت از رحیم پور ازغدی است. کاربران از آشنا انتقاد کرده اند که چرا سخنان ازغدی را "به خود گرفته" است.

حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور یک روحانی است و تحصیلات حوزوی داشته است.

یکی از کاربران نوشته است: "نگران نباشید شما علی رغم طی کردن دروس حوزوی، آخوند حساب نمیشی. " کاربری دیگر به آشنا گفته است "شما مقلدین منصور و هارون امام صادق شیعیان رو از کجا می شناسید؟ "

ده های کامنت دیگر علیه توئیت آشنا منتشر شده است.

حسن رحیم پور ازغدی از چهره های سرشناس ونظریه پردازان طیفی از جریان سیاسی اصولگرایان به حساب می آید. او همانند حسن عباسی با حضور در مجامع مختلف بدنه اصولگرا برای سخنرانی و ایده پردازی می کند. رحیم پور ازغدی از سال ۸۱ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

او با وجود اینکه از سوی اصولگرایان بسیار مورد توجه است، اما هر گونه گرایش حزبی را که به وی نسبت داده می شود را مردود می داند. برخی رسانه های اصولگرای ایران از او با عنوان «چهره ای جدید در نظریه پردازی انقلاب اسلامی» یاد می کنند. او همچنین عضو هیئت ارزیابی علمی و فرهنگی و مدیر مسئول و سردبیر نشریه کتاب نقد است. ازغدی سال هاست که در صدا و سیمای دارای تریبون است و سخنرانی هایش به صورت مداوم هفتگی از شبکه های مختلف پخش می شود.

او با لحن و ادبیات خاص خود و همچنین سخنان جنجالی اش بار ها مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است. او یکبار از عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی استعفا داد که ظاهرا مورد پذیرش قرار نگرفته است.
مواضع تند رحیم پور ازغدی درباره روحانیت
سخنرانی جنجالی ازغدی در فیضیه قم
 
تقابل با مراجع تقلید
اما اهمیت انتشار توئیت آشنا و بازنشر سخنان رحیم پور ازغدی در باره روحانیت در این است که رحیم پور از غدی چندی پیش به خاطر سخنانش در فیضیه به شدت از سوی مراجع تقلید مورد انتقاد قرار گرفت. توئیت آشنا و باز نشر سخنان چند ماه پیش ازغدی درباره سبک روحانیون ماجرای تقابل اخیر ازغدی با مراجع تقلید را دوباره زنده کرد.
 
بیشتر بخوانید: جنجال یک تجمع؛ تهدید به مرگ و زمینه سازی حذف دولت روحانی؟! 

۲۵ مرداد گذشته، در مدرسه فیضیه قم تجمعی برای اعتراض به "وضعیت اقتصادی" برگزار شد که انتقادات مطرح شده از سوی سخنران اصلی مراسم، حسن رحیم پور ازغدی، و برخی از پلاکارد های موجود در مراسم، به شدت خبرساز شد. در آن مراسم بود که پلاکارد مشهور "استخر فرح" جنجال زیادی برپا کرد.

از جمله مباحث رحیم ازغدی در آن مراسم که اعتراض علما و روحانیت را در پی داشت کنایه هایش به درس های خارج فقه حوزه بود. ازغدی گفت: ««فقه بی ربط با زندگی، زندگی بی ربط با فقه، درس خارج هایی که به جای تئوریزه حکومت و تمدن دینی، عملا فقه سکولار می سازند، فقه فردی، عباد سکولاریسم یعنی همین است. همه می گویند سکولاریسم در دانشگاه است، بگذارید بگویم ریشه سکولاریسم در حوزه است. سکولاریسم یعنی تفکیک دین از حکومت، دولت و تمدن. تفکیک نظری وقتی است که حرفی ندارید. ۵ درس خارج از فقه نه، یک درس خارج فقه در قم، مشهد، نجف و اصفهان دارید که پرسش هایش را از بیرون بگیرد و همین الان در مسائل حکومتی بیاید بر اساس آن ها ادله را پیدا کند و بحث کند. یعنی از ذهن نیاید به عین، از عین بیاید به ذهن. چندتا هستند؟»
 
این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: «هنر نیست هی طهارت، نجاست و طواف بگویند، هزار بار گفته شده و برای هزار و یکم هم می گویند. به قول مطهری می گوید اجتهاد تکرار حرف های مکرر نیست. جواب مسائل حل شده نیست اجتهاد یعنی جواب مسائل حل نشده. مسائل حل نشده را جواب بده، مسائل حل شده را که همه بلدند جواب بدهند.»

او افزود: «شنیدم ۷۰۰-۸۰۰ رساله می خواهند در قم بدهند، ما اصلا ۷۰۰ تا مرجع می خواهیم؟ این جور که کارخانه انبوه تولید مرجع تقلید شروع شده کاری نیست. کسی ۴ شرح و حاشیه بخواند و همان را بگوید مرجع می شود؟ حساسیت سر مسائل جزیی درجه ۶، عدم حساسیت درباره مسائل درجه یک.»

این سخنان با انتقاد تندی از سوی مراجع تقلید روبه رو شد. آیت الله مکارم شیرازی در بیانیه ای تند درباره مراسم مذکور بدون اشاره مستقیم به ازغدی گفت: «گوینده ای را که هیچ اطلاعی از وضع حوزه های علمیۀ شیعه نداشت، دعوت کرده و بدترین اهانت ها را به حوزه علمیه و مراجع شیعه کرد.»

او افزود: «تضعیف حوزه علمیه و مرجعیت و تهدید رئیس جمهور بر اساس چه ضابطه ای بوده؟ آیا همه این ها آب به آسیاب دشمن ریختن نیست؟!» او ادامه داد: «چه کسانی دستور داشتند افتخارات شیعه را به این آسانی زیر سؤال ببرند و دشمن را که گفته تا مرجعیت و عاشورا در میان شیعیان وجود دارد، نفوذ در انقلاب اسلامی ممکن نیست، خوشحال کنند؟»

آیت الله نوری همدانی نیز به سخنان رحیم پور ازغدی واکنش نشان داد. او ضمن اظهار تاسف از بعضی مطالب و شعار های تجمع طلاب در مدرسه فیضیه گفت: «در شرایط فعلی کشور نیاز به تفکر و کمک برای حل مشکلات مردم دارد و این تجمع هم ظاهرا برای همین موضوع بود، اما چطور می شود کسی بیاید سخن بگویید و حوزه علمیه و خدمات علماء و مراجع را زیر سوال ببرد. حوزه علمیه که در طول تاریخ در مقابل ظلم ماند استکبارستیز بود حال این گونه قضاوت بی انصافی است. حوزه هیچ گاه سکولار نبود و نیست و نخواهد بود. چرا باید کسی را به حوزه بیاورند که از حوزه بی اطلاع باشد.»

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، از نهاد های حوزوی مهم کشور نیز در بیانیه ای به امضای آیت الله محمد یزدی، رییس شورای عالی جامعه مدرسین، آن چه در این تجمع رخ داد را "تحرکات ناشایست، ناآگاهانه و بعضا مغرضانه" خواند که "دانسته یا ندانسته، ضربه و خدشه ای بر حوزه و روحانیت وارد ساخت که منجر به واکنش مراجع معظم تقلید و دیگر بزرگان حوزه شده است. "
 
در پاسخ به این انتقادات ازغدی به دفاع از خود برآمد و گفت: «اصلا مخاطب بنده آیات نوری همدانی، مکارم و این ها نبودند، کسان دیگری بودند، ولی یک عده با شیطنت خود و انتقال نادرست مطالب به آقایان طوری رفتار کردند که انگار ما به این ها داریم می گوییم.»

رحیم پور ازغدی تصریح کرد: "من اصلا معتقدم آنچه که گفتم و به آن معتقدم مبنای انقلاب اسلامی بوده و حرف های صریح و تعابیری است که امام (ره) در سخنرانی های مختلف و حتی در وصیت نامه خود گفته و سخنانی که امام در این باره داشته یکی دو تا نیست. "

او در توضیحاتش زیر بار انتقادات مراجع تقلید نرفت و توپ را در زمین جریان های رسانه ای انداخت. او اظهار کرد: «بحث ما این بوده و هست که باید صد تا در خارج فقه داشته باشیم یکی بیاد بحث خارج فقه شهرسازی و معماری بگوید، یکی فضای مجازی را، یکی خانواده را با شرایط جدید. با سوالات جدید به سراغ منابع برویم، نباید طوری از واقعیات اجتماعی غافل شویم که سر ما کلاه بگذارند. جریانات سیاسی و موج های رسانه ای سناریو تعریف کنند و معنای حرف ها را عوض کنند.»

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: «سکولاریسم دانشگاه، سکولاریسم عریان است و ترجمه از منابعی است که می گوید دین از دنیا و تمدن جداست، سکولاریسم در حوزه عریان نیست و پنهان است و از موضع حمله به دین نیست، از موضع دفاع دین است، ولی تعریف سکولاریسمی از دین است.»
بیشتر بخوانید: واکنش رحیم پور ازغدی به بیانیه آیت الله مکارم شیرازی 

این سخنان ازغدی با واکنش دفتر آیت الله مکارم شیرازی روبه رو شد. دفتر این مرجع تقلید به صورت موردی به ادعا های ازغدی در سخنرانی فیضیه پاسخ داد؛ و در پایان تاکید کرد "امیدواریم هنگام قضاوت، خدا را در نظر بگیریم و از روی اطلاع و بدون حب و بغض قضاوت کنیم. "

دفتر آیت الله مکارم ازغدی را متهم کرد که هیچ اطلاعی از وضع حوزه ندارد "کدام مسأله است که در جامعه مطرح شده و جواب آن در دروس مراجع بزرگ و مدرسین سطوح عالی نیامده است. "
 

واکنش‌ها به انتقاد آشنا به رحیم‌پور ازغدی درباره روحانیت
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش