بازدید: 57

دمنوش های آرامبخش در بارداری، انواع آن را بشناسید

منبع : نی نی بان کد خبر: 1440800
در سال های اخیر استفاده از انواع دمنوش ها برای درمان و یا کاهش عوارض برخی بیماری ها و یا شرایط ویژه همچون بارداری رواج بسیاری پیدا کرده است.
در سال های اخیر استفاده از انواع دمنوش ها برای درمان و یا کاهش عوارض برخی بیماری ها و یا شرایط ویژه همچون بارداری رواج بسیاری پیدا کرده است.
از عوارض طولانی مدت بارداری که می تواند در تمامی نه ماه به علل و طرق گوناگونی مادران در حال انتظار را آزار دهد، استرس و بی خوابی است. با توجه به این که در خطر قرار گرفتن سلامت جنین به مادر اجازه نمی دهد که در این دوران از آرامبخش ها و خواب آورها استفاده کند، شاید یکی از راهکارهای قابل اجرا، مصرف میزان متعادلی از دمنوش های آرام بخش و خواب آور باشد. از آنجا که یکی از الزامات داشتن خواب خوب در تمامی دوران ها داشتن آرامش است، شاید با افزایش آرامش خود بتوانید کیفیت و کمیت خوابتان را نیز بهبود بخشید.

آیا استفاده از خواب آورهای گیاهی در بارداری بی خطر است؟
بی خوابی یکی از مشکلاتی است که برای همگان می تواند بسیار آزار دهنده باشد، برای درمان و یا تخفیف این عارضه دمنوش های گیاهی فراوانی وجود دارد که در زیر به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم. البته با توجه به این که مطالعات انجام شده در مورد بی ضرر بودن و یا نبودن آنها در دوران بارداری کامل نیست، پزشکان مصرف آنها را برای مادران باردار به هیچ وجه مناسب نمی دانند. با تمام این ها اگر به مصرف یکی از این دمنوش ها در دوران بارداری اصرار دارید، توصیه می شود حتما پیش از آن با پزشک خود مشورت کنید.

دمنوش های آرام بخش و خواب آور در بارداری
در ادامه به برخی از دمنوش های آرام بخش و خواب آور در دوران بارداری اشاره می کنیم.
1- دمنوش سنبل الطیب
دمنوش سنبل الطیب از ریشه گیاه سنبل الطیب درست می شود و آرام بخشی نسبتاً قوی است. از این گیاه برای درمان مشکلات مختلفی همچون اختلالات خواب و اضطراب استفاده می شود. دمنوش سنبل الطیب عطر و طعم نسبتاً تندی دارد که خواص کلی این نوشیدنی ناشی از آن هاست. اگر شب ها نمی توانید بخوابید، دمنوش سنبل الطیب می تواند راه حل مشکل شما باشد. اگر شب ها نمی توانید بخوابید، دمنوش سنبل الطیب برای بی خوابی مفید است. 
2- دمنوش اسطوخودوس
اسطوخودوس درمانی سنتی برای رفع بی خوابی است و از روغن آن در حمام و رایحه درمانی استفاده می شود اما دمنوش آن هم مؤثر است. از لحاظ پزشکی ثابت شده است که تنها استشمام عطر اسطوخودوس قبل از خواب، میزان خواب عمیق (موج آرام) را افزایش می دهد. عطر آرام بخش اسطوخودوس همراه با خواص گوارشی این گیاه باعث شده که دمنوش اسطوخودوس انتخاب مناسبی برای قبل از خواب باشد. استشمام عطر اسطوخودوس قبل از خواب، میزان خواب عمیق را افزایش می دهد.
3- دمنوش به لیمو
دمنوش به لیمو به کاهش فشار عصبی، استرس و اضطراب کمک می کند و این بدین معناست که نوشیدن یک فنجان از دمنوش لیمو قبل خواب، می تواند راه خوبی برای سد کردن افکار مزاحم باشد.
همان طور که از اسمش پیداست، این دمنوش عطر و طعم مرکباتی دارد. این دمنوش اغلب با ترکیب نعناع تهیه می شود که آن را به یک نوشیدنی نشاط آور تبدیل می کند که مجاری تنفسی را پاکسازی می کند و در نتیجه به خواب بهتر کمک می کند. نوشیدن یک فنجان دمنوش لیمو قبل خواب، می تواند به بهتر خوابیدن شما کمک کند.
به یاد داشته باشید که این دمنوش ها برای شرایط غیر بارداری توصیه شده است. با توجه به این که مطالعات انجام شده در مورد بی ضرر بودن و یا نبودن آنها در دوران بارداری کامل نیست، پزشکان مصرف آنها را برای مادران باردار به هیچ وجه مناسب نمی دانند. با تمام این ها اگر به مصرف یکی از این دمنوش ها در دوران بارداری اصرار دارید، توصیه می شود حتما پیش از آن با پزشک خود مشورت کنید.
4- دمنوش نعناع
 از نعناع تازه یا خشک شده به عنوان دمنوش می توانید استفاده کنید. همانند دم کردن چایی، دمنوش نعناع را آماده کنید. بعد از جوش آمدن آب، 5 دقیقه فرصت دهید تا دمنوش نعناع شما دم بکشد. نعناع تهوع صبحگاهی و سوزش سردل را برطرف می کند و به گوارش کمک می کند و در بهبود تهوع بارداری موثر است. درصورت داشتن مشکلات گوارشی، پس از هر وعده غذایی دم کرده نعنا بنوشید. در ماه های اولیه بارداری بیشتر پزشکان مصرف این دمنوش را برای مقابله با حالت تهوع بارداری توصیه می کنند. خوردن این دمنوش پیش از خواب شبانه خصوصا به جای چای های کافئین دار می تواند تاسیر بسزایی در برطرف کردن مشکلات گوارشی آزاردهنده در هنگام خواب و بهبود کیفیت خواب شما شود.
5- دمنوش بابونه
دمنوش بابونه یکی از قدیمی ترین نوشیدنی های شبانه است که قرن ها از آن به عنوان یک نوشیدنی خواب آور و آرام بخش استفاده می شود. دمنوش بابونه یکی از محبوب ترین دمنوش ها در سراسر جهان است و برای رفع استرس بسیار مفید است. بابونه علاوه بر آرام بخش بودن، تقویت کننده دستگاه ایمنی هم است و انتخاب بسیار خوبی برای دمنوش قبل از خواب است. دمنوش بابونه برای رفع استرس بسیار مفید است.
بهترین دمنوش برای این دوران برای مادرانی که احساس اضطراب و استرس بیشتری داشته و نیاز به آرامش دارند، دمنوش بابونه و بهارنارنج است. بابونه و بهار نارنج را مخلوط کنید و مثل چایی دم کرده و میل نمایید. این دمنوش، ضد استرس و آرامبخش می باشد. همچنین بابونه با بی خوابی مقابله می کند. مصرف آن قبل از خواب علاوه بر ایجاد خواب، باعث آرامش هم می شود. توجه داشته باشید اگر سابقه سقط جنین یا لک بینی در چهار ماه اول بارداری دارید، روزانه بیش از یک فنجان بابونه مصرف نکنید چون این گیاه به بروز قاعدگی کمک می کند.
با توجه به این که مطالعات انجام شده بر روی تاثیر دمنوش ها بر سلامتی مادر و جنین در دوران بارداری کامل نیست، توصیه می شود پیش از مصرف هریک از آنها حتما با پزشک خود مشورت کنید.

دمنوش های آرامبخش در بارداری، انواع آن را بشناسید
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10
 • دمنوش های آرامبخش در بارداری، انواع آن را بشناسید


  در سال های اخیر استفاده از انواع دمنوش ها برای درمان و یا کاهش عوارض برخی بیماری ها و یا شرایط ویژه همچون بارداری رواج بسیاری پیدا کرده است.
 • این دمنوش یک آرامبخش قوی است


  برای تهیه دمنوش آرام‌بخش سنبل الطیب، ریشه خشک شده سنبل الطیب را بشویید و مقداری معین آب جوش به آن اضافه کنید سپس بگذارید این محلول به مدت 15 الی 20 دقیقه دم بکشد تا ترکیبات شیمیایی آرام‌بخش این گیاه آزاد شود.
 • انواع دل درد در بارداری، بشناسید


  عوامل متعددی در طول بارداری می تواند منجر به درد شکم شود چرا که اندام های شما در این دوران دائم درحال تغییراست.
 • قرص آرامبخش در بارداری، مضر است؟ / صدای دکتر


  مصرف قرص‌های آرام‌بخش در دوران بارداری مجاز است؟
 • خوردن آرامبخش در بارداری، خطرناکه؟


  من ۶ ماهه باردارم و چندین بار الپرازولام مصرف کردم. آیا مشکلی به وجود خواهد آمد؟
 • دمنوش های زنانه را بیشتر بشناسید


  سلامت نیوز: برای کاهش درد در زمان پریود شدن می توانید از قرص های ضد بارداری، مسکن و ضد افسردگی استفاده کنید، ولی بهتر است که گاهی به جای مصرف این داروهای شیمیایی برای کاهش درد دوره قاعدگی، از داروهای گیاهی نیز استفاده کنید. توصیه اول: برای کاهش درد
 • مصرف آرامبخش در دوران بارداری، عواقب بعد آن


  مصرف داروهای آرم بخش توسط مادران سبب تولد کودکان نارس می شود.
 • قرص آرامبخش در بارداری، تاثیر منفی دارد؟


  اگر قصد بارداری دارید حتما پزشک اعصاب شما باید به تدریج این دارو را برای شما کم بکند به طوری که وقتی باردار شدید دارو را کاملا قطع کرده باشید.
 • قیمت انواع دمنوش + جدول


  دمنوش گیاهی نعنا ۲۰ عددی گلستان به قیمت ۷ هزار و ۲۲۵ تومان به فروش می‌رسد.
 • انواع دمنوش ترکیبی، باب میل خانم‌ها


  چای دارای مقادیر کمی سدیم و مقدار زیادی پتاسیم است و از آنجا که بیماران مبتلا به عارضه کلیوی بایستی از مصرف محدود پتاسیم برخوردار باشند، باید به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته باشند، همچنین ممکن است انواع چای باعث تحریک بروز آسم در افراد حساس شود.
 • خواص انواع دمنوش های گیاهی برای سلامتی


  دمنوش های گیاهی قرن‌ها قدمت دارند. دمنوش های گیاهی «چای واقعی» نیستند. چای‌های واقعی به سه دسته‌ی چای سیاه، چای سبز و چای اولانگ تقسیم می‌شوند و از برگ گیاه کاملیا سیننسیس (Camellia sinensis) به‌دست می‌آیند. اما دمنوش های گیاهی از میوه‌های خشک‌شده، گ
 • خواص انواع دمنوش های گیاهی برای سلامتی


  خواص انواع دمنوش های گیاهی برای سلامتی
 • تست هوش نوزاد، انواع آن را بشناسید


  اگر نمره خام یک کودک خاص در آزمون IQ برابر با نمره خام متوسط کودک۱۲ ساله باشد، کودک دارای سن ذهنی ۱۲ ساله است.
 • انواع کسر خدمت‌ها را بشناسید


  رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح انواع کسر خدمت‌ها را که ممکن است به دریافت کارت معافیت یا کارت پایان خدمت در مدت زمان کوتاهی بشود، تشریح کرد.
 • انواع سوءهاضمه را بشناسید


  فوق تخصص گوارش و کبد بالغین گفت: سوء هاضمه به دو دسته از نوع اختلال حرکتی دستگاه گوارش و اختلال زخم دستگاه گوارش(علائم شبیه به زخم) تقسیم‌بندی می‌شود.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»