بازدید: 74

با بچه پرخاشگر چه کنیم؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 1440718
من کودکی دارم 6 سالشه تازگیها خیلی پرخاشگر شده وخیلی مارا اذیت میکند.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من کودکی دارم 6سالشه تازگیها خیلی پرخاشگرشده وخیلی مارااذیت میکند خیلی عصبی شده وحرف زشت میزند هرچه باارامش حرف میزنیم پرخاشش ادامه دارمیشه تابجایی میرسیم واقعا ماهم اعصابمان خراب میشه هرچه بخوادباید براش بیاریم یابخریم چطور این رفتارش خوب کنیم
 
 پاسخ دکتر پرویز رزاقی، روانشناس خانواده و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس:
مادر عزیز پرخاشگری به دلایل متعددی بروز می کند:
1. معمولا بچه هایی که در این مرحله پرخاشگری می کنند مادرشان دوران پر تنش و پر اضطرابی را تجربه کرده اند. وقتی در دوران بارداری دچار ناراحتی و نگرانی باشد فرزندش در برخورد با جامعه و اجتماع دچار پرخاشگری و لجبازی یا همان مقاومت منفی می شود.
2.پرخاشگری می تواند خلقی باشد. یعنی پرخاشگری و بداخلاقی جز ویژگی های خلقی آن شخص است که در دوران کودکی به سر می برد. پرخاشگری ژنتیکی و وراثتی هم هست. در این صورت می گوییم بچه این پرخاشگری را به ارث برده است.
3. دلیل دیگر این حالت در کودکان می تواند رفتار تقویت شده باشد. یعنی هرگاه کودک در منزل رفتار پرخاشگری را انجام داده به نتیجه مطلوب رسیده است. او با این رفتار توانسته آنچه را که خواسته به دست آورد و به نوعی با این کار امتیاز گرفته است. بنابراین این روش برایش عادی شده و همه  کارهایش را با تندی و عصبانیت انجام می دهد.
4. مشاهده نیز یکی از دلایل پرخاشگری هست. یعنی کودک در خانواده پرخاشگری را مشاهده کرده است که البته این خانم در سوالشان گفته اند که سعی می کند این مورد را کنترل کنند. ولی ممکن است شما هم آن طور که باید کنترل نکرده باشید. حتی اگر با شخصی خارج از منزل خشونت و پرخاشگری داشته باشید بازهم کودک آن را می آموزد. اگر سیستم مشاهده در مورد کودک شما صدق نکند می بایست دلایل دیگر را بررسی کنید. به هر حال هر کدام از این علت ها سبب پرخاشگری شده باشد می بایست آن را از میان برد. برای مبارزه با پرخاشگری چند راه وجود دارد:
1. موقعیت ها و فضاهایی را که منجر به پرخاشگری می شود شناسایی کنید. مثلا شما متوجه می شوید کودکتان وقتی با بچه های دیگر بازی می کند عمل پرخاشگری را انجام می دهد. پس بر روی این موقعیت ها کنترل و نظارت بیشتری داشته باشید تا آن فضا منجر به خشونت کودک نشود.
2. تلاش کنید خشونت و پرخاشگری تقویت نشود. وقتی بچه با عصبانیت و بداخلاقی چیزی را می خواهد به او ندهید. اجازه ندهید با خشونت از شما یا دیگران امتیاز کسب کند. وقتی بچه کسی را می زند به او توجه نشان ندهید. مثلا نگویید بیا اینجا بشین و چایی بخور. حتی امتیاز های کوچک هم می تواند پرخاشگری را تشدید کند. بعد از خشونت هیچ امتیازی به او ندهید.
3.کودک را بخاطر پرخاشگری و خشونت تنبیه کنید که البته منظور تنبیه رفتاری است. مثلا وقتی کودک در بازی دعوا می کند دیگر اجازه ندهید در بازی شرکت کند. حتی از مربیان مهد بخواهید بعد از پرخاشگری کودکتان را گوشه  کلاس نگه دارند تا احساس تنبیه شدن بکند و حتما به او بگویید دقیقا برای چه رفتاری تنبیه می شود. نگویید چون پسر بدی بودی تنبیه می شوی. شخصیت کودک را زیر سوال نبرید بلکه رفتارش را زیر سوال ببرید. بگویید چون دوستت را کتک زدی تنبیه می شوی. کودک باید دقیقا درک کند برای چه عملی تنبیه می شود.
4. با مدیریت خودتان سعی کنید کودک به سمت ناکامی سوق پیدا نکند. ناکامی خودش یکی از دلایل پرخاشگری است. وقتی می خواهید کاری انجام بدهد کمکش کنید آن کار به درستی انجام می شود. حتی اگر چیدن یک پازل ساده باشد. اجازه ندهید کودک شکست بخورد.
5. تکنیک های برخورد با دیگران را به او آموزش بدهید. به او یاد بدهید چگونه با دیگران بازی کند. چطور اسباب بازی هایش را تقسیم کند. چگونه درخواست گرفتن اسباب بازی دوستش را بکند و... . همه اینها را به کودک آموزش بدهید و حتی درست حرف زدن را به او یاد بدهید. او باید بیاموزد چگونه بدون خشونت حرف بزند و آنچه را که می خواهد به دست بیاورد.
6. به رفتارهای مثبت کودک پاداش بدهید. در مورد پاداش هم مانند تنبیه حتما مشخص کنید به چه کاری پاداش می دهید. مثلا وقتی در مهد یا منزل با کودک دیگری خوب بازی کرد یا خوب حرف زد بگویید: آفرین که با دوستت خوب حرف زدی یا آفرین پسرم که با دوستت خوب بازی کردی. به رفتار پاداش بدهید. بچه ها باید دقیقا بدانند برای چه عملی تنبیه یا تشویق می شوند. در غیر این صورت تنبیه و تشویق بی فایده خواهد بود.
7. باید شخیصت کودک را هم دستکاری بکنید. فضای بهتری را برای کودک فراهم کنید. به او اجازه بدهید راحت حرفش را بزند. روان بچه باید سالم باشد و سالم سازی شخصیت فرزند از طریق ورزش تفریح و بازی صورت می گیرد. به او امکانات بدهید بیشتر ورزش کند. او را بیشتر بیرون ببرید و در موقعیت های خوب قرار بدهید. همه  اینها شخصیت بچه را به سوی آرامش بیشتر و نشاط سوق می دهد.

با بچه پرخاشگر چه کنیم؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15
 • با بچه پرخاشگر چه کنیم؟


  من کودکی دارم 6 سالشه تازگیها خیلی پرخاشگر شده وخیلی مارا اذیت میکند.
 • با فرزند پرخاشگر چه کنیم؟


  من کودک ۱۷ماهه ای دارم که پسر هستن موقعی که با اسباب بازی بازی میکنه بعد مدتی که برخلاف میلش مثلا در چیزی رو میذاره نمیتونه محکم وسیله رو پرتاب میکنه خودشو از سرو صورت کتک میزنه.
 • چگونه فرزند پرخاشگر خود را کنترل کنیم؟


  کارشناس ارشد مشاوره درباره روش‌های کنترل فرزندان پرخاشگر و جلوگیری از بروز این مشکل توضیح داد.
 • با کودکان پرخاشگر چگونه رفتار کنیم؟


  آیا كودك نو پای شما زود از كوره در می‌رود، عصبانی و خشن است. با بزرگسالان جروبحث می‌كند و از انجام دستوراتشان سرباز می‌زند؟
 • با کودکان پرخاشگر چگونه رفتار کنیم؟


 • با کودکان پرخاشگر چگونه رفتار کنیم؟


  سلامت نیوز: یک کارشناس ارشد بهداشت روان با اشاره به نمودهای غیرظاهری پرخاشگری کودکان مانند نقاشی هایشان و بازی هایی که آنها انجام می دهند گفت: زمانی که کودک برای به دست آوردن هدفی شروع به پرخاشگری می کند والدین باید در مقابل او مقاومت به خرج دهند و
 • چگونه با کودکان پرخاشگر رفتار کنیم؟


  کودکان عصبانی اغلب به دلیل تماشای مشاجره والدین دچار اضطراب و پرخاشگری می‌شوند.
 • کودکان پرخاشگر و عصبی، چگونه رفتار کنیم؟


  یک روان‌شناس بالینی گفت: «بهترین نوع واکنش والدین در مقابل پرخاشگری و سایر رفتارهای ناشایست کودکان، بی‌توجهی به آن رفتار نامطلوب است.»
 • با کودک پرخاشگر خود چه کنم؟


  کودک زمانی که نتواند از لحاظ عاطفی تأمین شود و مورد بی توجهی از طرف والدین یا پرستار کودک قرار بگیرد نسبت به محیط اطراف چرخاشگری می کند.
 • چرا بچه ها پرخاشگر می شوند؟


  مشکل من پرخاشگری پسرم است که بعد از تولد دخترم به شدت زیاد شده است.
 • پسرم پرخاشگر است چه کنم؟


  نسل امروزی که اغلب تک فرزند هستند ، دچار این مشکل هستند.
 • چرا کودکم پرخاشگر شده؟


  به نظر می رسد شما آنقدر در خانه غرق در کار ترجمه می شوید که بچه تحت هیچ شرایطی حاضر نیست به خانه بیاید.
 • چرا بچه ها پرخاشگر می شوند؟


  پرخاشگری می‌تواند به علت بسیاری از مشکلات اساسی در کودکان پدیدار شود. پرخاشگری مساله‌ای چند جانبه است که معمولا به واسطه وضعیت درمانی، مشکلات پزشکی و شرایط زندگی رخ می‌‌دهد.
 • آلودگی هوا شما را پرخاشگر می کند


  سلامت نیوز:یک متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد: افزایش غلظت آلاینده های هوا موجب کمبود اکسیژن مورد نیاز مغز و بروز رفتاری های روحی و عصبی می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا،دکتر سعید قزوینیان درباره تاثیر آلودگی هوا روی سیستم عصبی گفت: مغز تنها ا
 • چرا بچه ها پرخاشگر می شوند؟


  سلامت نیوز: پرخاشگری می تواند به علت بسیاری از مشکلات اساسی در کودکان پدیدار شود. پرخاشگری مساله ای چند جانبه است که معمولا به واسطه وضعیت درمانی، مشکلات پزشکی و شرایط زندگی رخ می دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، اولین قدم اساسی بر

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش