بازدید: 69

فرانسه محمد بن سلمان را از مخمصه خاشقجی نجات می‌دهد؟

منبع : فرارو کد خبر: 1440684
شاید دلیل اصلی عصبانیت ترکیه همین امر است، چرا که به نظر می‌رسد آن‌ها انتظار داشتند مقامات فرانسه پس از گوش دادن به نوار صوتی حداقل فشار را بر ولیعهد عربستان افزایش دهند، نه اینکه اردوغان را به بازی سیاسی متهم کنند.
فرانسه محمد بن سلمان را مخمصه خاشقجی نجات می دهد؟

فرارو- همزمان با سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، به فرانسه، تنش ها میان پاریس و آنکارا بر سر ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستانی، اوج گرفته است. فرانسه ترکیه را به سوء استفاده سیاسی از این ماجرا متهم کرده است.

به گزارش فرارو، روز دوشنبه ترکیه از اظهارات ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، که اردوغان را به سوء استفاده سیاسی از قتل خاشقجی متهم کرده بود، بشدت انتقاد و آن ها را "غیرقابل قبول" و "گستاخانه" توصیف کرد.

روز شنبه اردوغان گفته بود کشورش نوار های صوتی قتل روزنامه نگار عربستانی را به عربستان، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و کانادا ارائه کرده است. اما روز دوشنبه، لودریان گفته هیچ اطلاعی از این نوار ها ندارد. وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به سوال شبکه دو تلویزیون فرانسه، مبنی بر اینکه آیا اردوغان دروغ گفته است، پاسخ داد"این بدین معناست که او (اردوغان) در این شرایط یک بازی سیاسی دارد".

اظهارات لودریان خشم آنکارا را برانگیخت.

فخرالدین التون، رئیس دفتر اطلاع رسانی کاخ ریاست جمهوری ترکیه، در بیانیه مکتوبی، که برای خبرگزاری فرانسه ارسال کرده، ضمن غیرقابل قبول دانستن اظهارات لودریان، گفت: "بیایید فراموش نکنیم که اگر تلاش های مصمم ترکیه نبود، این پرونده از قبل لاپوشانی می شد".

مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، هم به نوبه خود موضعگیری همتای فرانسوی اش را محکوم و او را به تخطی کردن از اختیاراتش متهم کرد. مولود اتهامات لودریان را "گستاخانه" دانست که در شأن یک وزیر خارجه نیست.

وزارت خارجه فرانسه، در پاسخ به واکنش ترکیه، از "سوء تفاهم" سخن گفت و اعلام کرد اطلاعاتی که ترکیه در اختیار فرانسه قرار داده، "کل حقیقت" را، از جمله اینکه چه کسی مسئول جنایت هست، آشکار نمی کند.

این اظهارات فرانسه در حالی مطرح شد، که برخی ناظران پیش بینی کرده بودند پس از دیدار اردوغان با همتایان آمریکایی و فرانسوی در پاریس، فشار بر عربستان به خاطر قتل خاشقجی وارد مرحله جدیدی شود. چرا که اردوغان با این رهبران درباره جزئیات قتل روزنامه نگار سعودی در کنسولگری کشورش در استانبول، گفتگو کرده است.

ترکیه هم امیدوار بود که سفر اردوغان به پاریس به تشدید فشار ها بر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، که مقامات ترکیه او را تلویحا عامل قتل روزنامه نگار می دانند، منجر شود. اما واکنش فرانسه، نه تنها برخلاف انتظارات ترکیه بود، بلکه حتی مقامات این کشور را خشمگین کرد. به طوری که چاوش اوغلو حتی به طور تلویحی فرانسه را به لاپوشانی کردن پرونده خاشقجی متهم کرد و گفت: "پشت پرده اظهارات وزیر خارجه فرانسه چیست؟ می پرسم آیا آن ها تلاش می کنند قتل را لاپوشانی کنند؟ "

از دیدگاه برخی ناظران، موضع فرانسه درخصوص قتل خاشقجی از همان ابتدا شک برانگیز بوده است. در اواخر اکتبر، هنگامی که آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، به دلیل قتل خاشقجی خواستار توقف فروش سلاح به عربستان شد، ماکرون، در اشاره ای تلویحی، این درخواست را صرفا یک درخواست "عوافریبانه" توصیف کرد. رئیس جمهور فرانسه گفته بود فروش سلاح به ریاض، که پس از هند دومین مشتری بزرگ سلاح از فرانسه است، هیچ ربطی به پرونده خاشقجی ندارد.

در رابطه با اظهارات اخیر پاریس دو سناریو مطرح شده است:

نخست آنکه بین نهاد های اطلاعاتی فرانسه و وزارت خارجه آن، هماهنگی وجود ندارد. ترکیه اصرار می کند که در اواخر اکتبر نوار صوتی را به فرانسه داده است. اوغلو گفته دستگاه اطلاعاتی کشورش در ۲۴ اکتبر اطلاعاتی، از جمله نوار صوتی، را به همتایان فرانسوی داده است. پس از اظهار بی اطلاعاتی لودریان از این اطلاعات، این احتمال مطرح شده است که ممکن است مقامات اطلاعاتی فرانسه درباره نوار صوتی به وزارت خارجه کشورشان گزارشی نداده اند. التون به این سناریو اشاره کرده و گفته اگر بین نهاد های دولت فرانسه مشکل ارتباطی وجود دارد، حل کردن این مشکل برعهده فرانسه است نه ترکیه.

دومین سناریو که آن را می توان از اظهارات چاوش اوغلو استنباط کرد، این است که فرانسه می خواهد بدون به خطر انداختن جایگاه محمد بن سلمان، پرونده خاشقجی را مختومه کند. شاید دلیل اصلی عصبانیت ترکیه همین امر است، چرا که به نظر می رسد آن ها انتظار داشتند مقامات فرانسه پس از گوش دادن به نوار صوتی حداقل فشار را بر ولیعهد عربستان افزایش دهند، نه اینکه اردوغان را به بازی سیاسی متهم کنند.

فرانسه محمد بن سلمان را از مخمصه خاشقجی نجات می‌دهد؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!