بازدید: 80

مورد نادر آقای تاج

منبع : فرارو کد خبر: 1440655
مقامات فدراسیون تلاش می‌کنند قانون بازنشستگی را صرفا در حوزه نهاد‌های دولتی تعریف کنند و خود را از دولت جدا نمایند، روشی که برخی شهرداران نیز برای ماندگاری سعی کردند از آن استفاده کنند. اما شهرداری‌ها سنبه پرزور نداشتند و در این راه به جایی نرسیدند، اما فدراسیون فوتبال یک اهرم فشار مهم و موثر و آن هم فیفا است. براساس قوانین فیفا دولت حق دخالت در عزل و نصب‌های فدراسیون فوتبال را ندارد.
فرارو- چند روز بیشتر به پایان ضرب الاجل قانونی تغییر مدیران دولتی بازنشسته باقی نمانده است. دستگاه های دولتی درگیر جابه جایی مدیران رده بالا و میانی خود هستند. افرادی که مشمول این قانونند نهایتا تا روز یکشنبه هفته آینده فرصت دارند کرسی مدیریت را تحویل فرد جوانتری دهند. با این حال تعدادی زیادی از مدیران حاضر به کناره گیری نیستند و با امتحان راه های مختلف می خواهند سمت خود را حفظ کنند، یکی از آن ها مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال است، او یک مورد بسیار نادر در این باره است. داستان آقای تاج هم عجیب است و هم تاسف برانگیز.
مورد نادر آقای تاج
رییس فدراسیون فوتبال تا روز یکشنبه برای کناره گیری فرصت دارد
 
به گزارش فرارو، تابستان امسال نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را تصویب کردند. پس از آن شورای نگهبان نیز با طرح مجلس موافقت کرد. به این ترتیب این طرح به قانون تبدیل شد و حدود دو ماه پیش به دستگاه های اجرایی ابلاغ گردید.

در قانون جدید یکی از تبصره های قانون قبلی منع بکارگیری بازنشستگان که در سال ۱۳۹۵ به تصویب رسیده بود، اصلاح شده است. این اصلاحیه استثنا های قانون بازنشستگی را کاهش داده است.

تا پیش از این روسای قوا، معاونین اول رییس جمهور، نواب رییس مجلس و اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان مجلس و معاونان رییس جمهور، استانداران و سفرا و معاونان وزیر از بازنشستگی مستثنا شده بودند.

در اصلاحیه جدید بکارگیری افراد بازنشسته در مواردی نظیر استانداران، سفرا و معاونین وزرا از استثنائات حذف شده اند.

بکارگیری جانبازان بالای ۵۰ درصد، اسرا (با حداقل سه سال اسارت) و فرزندان خانواده هایی که در جنگ ایران و عراق جان خود را از دست داده اند و همچنین کسانی که اجازه خاص از رهبر ایران دارند همچنان مشمول استثنا ها در این اصلاحیه هستند.

پس از ابلاغ این قانون مجلس شورای اسلامی، سازمان بازرسی، دولت و شورای نگهبان تاکید کردند که قانون بدون هیچ چشم پوشی اجرا شود.

سازمان بازرسی اعلام کرد که همه بازرنشستگان باید تا دوماه از سمت خود کناره گیری کنند در غیر اینصورت با آن ها برخورد می شود.

اما از همان ابتدا برخی مدیران و حتی برخی نهاد ها به دنبال این بودند که به نوعی از این قانون عبور کنند. برخی شهرداران تلاش کردند خود را از دایره شمول آن خارج کنند، برخی مدیران سعی کردند خود را به نوعی در دایره استثنا ها قرار دهند.
 
عده ای به دنبال تغییر زمان بازنشستگی خود بودند و شنیده شده است در این راه رشوه ها پرداخت کرده اند و برخی دیگر نیز به دنبال افزایش جانبازی خود بودند، ظاهرا این مورد بسیار شایع بوده است.

یکی از چالش های مهم در بحث بازنشستگان، مدیران فدراسیون ها هستند که بسیاری از آن ها حاضر به تحویل پست خود نیستند عده ای از آن ها با بی میلی این کار را کرده اند و برخی دیگر کار را به دقیقه نود واگذار نمودند که شاید فرجی حاصل شود، اما مشهورترین مورد مهدی تاج رییس فدراسیون و فوتبال است که از هیچ تلاشی برا ماندن در پست خود فروگذار نکرده و نمی کند.

از نکات جالب توجه این است که تلاش های او در خفا نیست و آن را کاملا آشکار کرده است.
مورد نادر آقای تاجتاج می گوید جانبازی اش افزایش یافته است

جانبازی ۱۵ درصدی یا ۵۰ درصدی؟
رییس فدراسیون فوتبال ابتدا مدعی شد میزان جانبازی او در جریان جنگ ایران و عراق، بیش از ۵۰ درصد است و در نتیجه کماکان می تواند به رغم بازنشسته بودن، رییس فدراسیون فوتبال باقی بماند.

او شهریورماه گفت با وجود این که به بنیاد شهید و امور ایثاگران مراجعه نکرده، اما از سوی پزشک معالج خود از افزایش درصد جانبازی اش مطلع شده است.

این ادعا از همان ابتدا با واکنش هایی همراه بود.

دکتر غلامرضا طائبی، مدیر کل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: "آن چه مهدی تاج مدعی شده، نظر متخصصان و پزشکان خارج از کمیسیون است و فعلا قابل اتکا برای کمیسیون پزشکی بنیاد شهید نیست. "

بنیاد شهید و امور ایثارگران وظیفه بررسی، تعیین و تایید میزان جانبازی افراد و همین طور نسبت اشخاص با "خانواده شهدا" را برعهده دارد.

غلامرضا طائبی افزود: "با گذشت زمان، افزایش سن و تعویض مفصل راست و زانو، احتمال افزایش دیگر عوارضی وجود دارد؛ بنابراین برای تصمیمات دقیق و رسمی، پرونده ایشان باید در کمیسیون پزشکی مطرح شود و تغییراتی در درصد جانبازی ایشان به وجود بیاید."

مدیر کل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: "با توجه به اینکه آقای تاج در ۱۰ سال گذشته به کمیسیون پزشکی مراجعه نکرده اند و با توجه عمل جراحی لگن و تعویض مفصل مهدی تاج و افزایش سن، افزایش میزان جانبازی تا بیش از ۵۳ درصد محتمل است. "

درصد های جانبازی مهدی تاج در سال های اخیر بار ها تغییر کرده است. او در دهه ۸۰ مدعی بود میزان جانبازی اش قریب به ۱۵ درصد است، ولی طی سال های بعد این عدد به ۴۵ درصد رسید. میزانی که البته برای ادامه ریاست تاج در فدراسیون فوتبال کفایت نمی کند.

خبر افزایش درصد جانبازی رئیس فدراسیون فوتبال ایران با واکنش هایی هم همراه شد و از جمله شماری از کاربران فضای مجازی به آن انتقاد کردند.

انتقاد منتقدان بیشتر به نحوه استفاده مهدی تاج از جانبازی اش بود. هرچند که رییس فدراسیون فوتبال ایران مدعی شده که "هرگز در همه این سال ها هیچ گاه از بحث جانبازی هیچ گونه استفاده مادی و غیرمالی نبرده ام و نخواهم کرد."
 
حتی غلامعلی جعفر زاده عضو هیات رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس با اشاره به اظهارات اخیر رئیس فدراسیون فوتبال درباره درصد جانبازی اش گفت که در این باره به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت خواهد کرد.
 
برخی نمایندگان نیز به دنبال حذف استثناها از قانون بازنشستگی بودند که البته به جایی نرسید.

حالا ظاهرا با توجه به انتقادات شدید از رویکرد تاج برای ماندن در فدراسیون او این روش ماندن را کنار گذاشته و تقاضایی برای افزایش جانبازی نداشته است. با این حال مدتی است اخبار دقیقی در این رابطه منتشر نشده است.
مورد نادر آقای تاجتاج روابط گرمی با اینفانتینو رییس فیفا دارد

راه دوم تاج
دومین مسیری که مهدی تاج برای ابقا در سمت خود انتخاب کرد از مسیر اول عجیب تر و جالب توجه تر است. رییس فدراسیون فوتبال در دو ماه اخیر تلاش کرده تا با استفاده از اهرم فیفا پست خود را نگهدارد.

ابتدا صفی ا... فغان پور مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال گفت که که فدراسیون یک ان. جی. او محسوب می شود و بنابراین قانون ممنوعیت بکارگیری کارکنان بازنشستگان شامل آن نمی شود.

مقامات فدراسیون تلاش می کنند قانون بازنشستگی را صرفا در حوزه نهاد های دولتی تعریف کنند و خود را از دولت جدا نمایند، روشی که برخی شهرداران نیز برای ماندگاری سعی کردند از آن استفاده کنند. اما شهرداری ها سنبه پرزور نداشتند و در این راه به جایی نرسیدند، اما فدراسیون فوتبال یک اهرم فشار مهم و موثر و آن هم فیفا است. براساس قوانین فیفا دولت حق دخالت در عزل و نصب های فدراسیون فوتبال را ندارد.

در هفته های اخیر زمزمه شکایت مهدی تاج از دولت به فیفا به خاطر فشار برای کناره گیری از پست خود مطرح شده است. در همین راستا ظاهرا او رایزنی هایی با مجلس شورای اسلامی هم داشته است.

مهدی تاج روابط گرمی با اینفانتینو رییس فیفا دارد و ممکن است از این روابط خود در این راستا استفاده کند. اینفانتینو چند روز پیش برای دیدن بازی فینال باشگاه های آسیا میان پرپسولیس و کاشیما به تهران سفر کرد. گفته می شود رییس فیفا در این سفر گفت و گویی اختصاصی با عادل فردوسی پور داشته که در آن تلویحا از تعلیق فوتبال ایران در صورت برکناری تاج سخن گفته است.

البته جزییات این گفتگو منتشر نشده، اما ظاهرا قرار است به زودی عادل فردوسی پور برنامه ای ویژه درباره قانون بازنشستگی ترتیب دهد و در آن برنامه این گفت و گو نیر پخش شود.

لازم به ذکر است که در فدراسیون فوتبال غیر از مهدی تاج، محمدرضا ساکت دبیرکل، علی کفاشیان و حیدربهاروند نواب رییس و محمود اسلامیان و فریدون اصفهانیان نیز از مدیران بازنشسته هستند، به این ترتیب این قانون به نوعی آب در خوابگاه طیفی از مدیران فوتبال ایران ریخته که سالهاست بر مسند مدیریت نشسته اند و از جای خود تکان نمی خورند.
مورد نادر آقای تاجتاج، کفشیان و ساکت سه مدیر بازنشسته فدراسیون فوتبال
با این حال هفته گذشته علی لاریجانی رییس قوه مقننه با رییس و اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال دیدار کرد. در آن دیدار لاریجانی تاکید کرد فدراسیون فوتبال هم شامل قانون جدید می شود و مدیران بازنشسته باید هرچه سریع تر سمت شان را ترک کنند.
 
لاریجانی درباره اینکه گفته می شود فدراسیون فوتبال غیر دولتی است، بیان کرد: «در گذشته هم بار ها عنوان شده که فدراسیون فوتبال نیز مانند سایر فدراسیون های ورزشی به هیچ وجه دولتی نیست و از نظر قوانین نیز وزارت ورزش دخالتی در عزل و نصب های این فدراسیون ورزشی ندارد که در این راستا اگر شبهه ای هم وجود داشته باشد، قابل رفع است.»

او در ادامه گفت: «این موضوع کاملا روشن است که دولت در عزل و نصب فدراسیون ها هیچ نقشی ندارد، اگر نیاز است در این زمینه مجلس می تواند به صورت مکتوب این مسئله را برای فدراسیون روشن کند تا فدراسیون بر این اساس با فیفا مکاتبه داشته باشند تا مسئله برای فیفا هم شفاف شود.»

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: «معاونت قوانین مجلس نیز همزمان با نامه ای که شما از فیفا برای بنده ارسال کردید، درخصوص دولتی یا غیردولتی بودن فدراسیون ها و قانون اخیر مجلس گزارش مبسوطی را ارائه کرده است که درخصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان صراحتاً اعلام شده فدراسیون فوتبال به ۵ دلیل مشمول این قانون خواهد شد.»
 
او درباره اینکه انتخابات فدراسیون فوتبال بر اساس قوانین فیفا نباید تحت تاثیر اشخاص ثالث قرار داشته باشد، تاکید کرد: «با قانون مجلس این انتخابات به هیچ عنوان تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت، در واقع مجلس قانونی برای ورزش کشور وضع نمی کند، بلکه این قانون برای تعیین تکلیف بازنشستگان کشور است.»

با این اوصاف باید دید چه اتفاقی رخ خواهد، مهدی تاج و دیگر مدیران مشمول قانون بازنشستگی مدتی است سکوت کرده اند و در این باره هیچ سخنی نمی گویند. تاج در همه مصاحبه های اخیر خودهر وقت سوالی در این باره پرسیده شده، پاسخ نداده است. سوال جدی، عجیب و تاسف بار این است واقعا تاج و دیگر مدیران ارشد فدراسیون می خواهند از اهرم فیفا برای حفظ مقام خود استفاده کنند؟ آیا آنها فوتبال ایران را قربانی پست و مقام خود می کنند؟ تا یک هفته دیگر پاسخ این سوال روشن می شود و آن زمان تکلیف مدیران فدراسیون فوتبال هم روشن خواهد شد بیش از همه برای افکار عمومی و مردم ایران.

مورد نادر آقای تاج
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی