آسیاتل

بازدید: 46

عمل اسلیو معده، هزینه و مراقبت بعد از عمل+ ویدیو

منبع : برترین ها کد خبر: 1440419
قیمت عمل اسلیو معده ۲۰ الی ۲۶ میلیون تومان می‌باشد. بعد از عمل اسلیو معده تا دو هفته فقط از مایعات صاف شده با حجم کم استفاده می‌شود. در عمل اسلیو معده ۷۵ تا ۸۰ درصد معده برداشته و احتمال سرطان معده نیز ۷۵ تا ۸۰ درصد کم می‌شود.

برترین ها: جراحی اسلیو معده به یک روش درمانی محبوب در میان بیماران مبتلا به چاقی مرضی که به دنبال کاهش وزن هستند، تبدیل شده است. در این روش با کمک یک جراحی ساده به شرایط ایده آل برای کاهش وزن فرد دست می یابند که البته دارای کمترین میزان عارضه ی بلندمدت احتمالی است. اسلیو معده یک روش جراحی است که با محدود کردن مصرف مواد غذایی منجر به کاهش وزن فرد می شود.

در این روش که معمولاً با لاپاروسکوپی انجام می شود، جراح حدود 75 درصد از معده را بر می دارد. در نهایت یک معده لوله ای شکل و شبیه آستین که می تواند مواد غذایی بسیار کمتری را درون خود جای دهد، باقی می ماند. این روش بیشتر در افراد دارای شاخص توده بدنی بالاتر از 40 و مبتلا به چاقی گلابی شکل پیشنهاد می شود.

افراد فوق العاده چاق (افرادی که شاخص توده بدن بیشتر از 45 دارند) باید در طول هر عمل جراحی تحت تأثیر خطرات احتمالی ناشی از بی هوشی طولانی مدت مانند جراحی بای پس معده که می تواند بیش از 2 ساعت به طول انجامد و همچنین جراحی اثنی عشر که اغلب بیشتر از 4 ساعت طول می کشد، قرار گیرند. بنابراین جراحان روش دیگری را پیش گرفتند تا با کمک آن این جراحی ها را به دو مرحله تقسیم کنند.

عمل اسلیو معده، هزینه و مراقبت بعد از عمل

در مرحله اول حجم معده را کاهش می دهند و در مرحله دوم که پس از یک سال انجام خواهد شد با توجه به میزان کاهش وزن فرد تصمیم به دور زدن بخشی از روده بگیرند. در مواردی که بیمار پس از یک سال میزان کافی وزن کم کرده باشد دیگر نیاز به جراحی دوم نخواهد بود.

مطالعات نشان داده که تولید هورمون گرلین که در ایجاد احساس گرسنگی مؤثر است، به طور قابل توجهی در بیماران اسلیو معده کاهش می یابد. اعتقاد بر این است که منطقه ای از معده که در حین عمل جراحی اسلیو معده برداشته می شود، بخش اعظمی از هورمون گرلین را تولید می کند. با وجود این که بیماران بای پس معده نیز گرسنگی کمتری را تجربه می کنند، اما به نظر می رسد که این موضوع در بیماران اسلیو معده برجسته تر است.

قیمت عمل اسلیو معده 20 الی 26 میلیون تومان می باشد. 

مزایای جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده دارای مزایای است از جمله:

 • کاهش احساس گرسنگی و ایجاد بی اشتهایی در بسیاری از بیماران
 • جراحی کوتاه مدت تر نسبت به بای پس معده
 • حفظ روده در مسیر گوارشی
 • عدم بروز مشکلات گوارشی ناشی از نبود قسمتی از روده
 • حفظ پیلور معده
 • عدم نیاز به تنظیمات خاص
 • عدم نیاز به جاگذاری جسم خارجی در بدن
 • کاهش وزن طی بیشتر از 18 ماه پس از جراحی

شکست در از دست دادن وزن با جراحی بای پس معده و یا عمل اسلیو معده به طور قابل توجهی کمتر از سایر روش هاست. با این حال این روش نیز همانند بسیاری از روش های جراحی بزرگ معده غیر قابل برگشت است و بیماران را در معرض خطر کمبود طولانی مدت مواد مغذی قرار می دهد.

جراحی چاقی اسلیو به درد چه کسانی می خورد؟

انتخاب تکنیک عمل جراحی توسط تیم پزشکی و بر اساس مشاوره های قبل از عمل، معاینه ها و بررسی سبک زندگی شما پیش از عمل انتخاب می شود اما به طور کلی در افرادی که ریزه خواری شدید و اجتناب ناپذیر، وزن های بسیار بالا (بالای 150 تا 160 کیلو) و بیماری های متابولیک خاص و طولانی مثل دیابت دارند، اسلیو گزینه اول جراحی نیست.

با جراحی چاقی اسلیو چقدر وزن کم می کنیم؟

انتظار این است که با انجام عمل جراحی اسلیو که فرد بین 70 تا 90 درصد اضافه وزن خود را طی 18 ماه یا به طور متوسط حداکثر 45 کیلوگرم را طی مدت 18 ماه از دست بدهد.

عوارض

بعضی از عوارض عمل جراحی اسلیو مانند بسیاری از عمل های جراحی دیگر است مانند عفونت محل زخم، حساسیت به نخ بخیه و ... که این عوارض ممکن است در هر عمل دیگری هم که لزوما ربطی به دستگاه گوارش یا چاقی ندارد، اتفاق بیفتد. البته این موارد با توجه به شیوه لاپاراسکوپیک و کوچک بودن محل برش ها احتمال بروز کمتری دارند و در صورت بروز نیز شدت عارضه خفیف تر خواهد بود.

عوارض دیگر مانند آمبولی، خونریزی و لیک یا نشت از محل جراحی تا حدودی قابل پیشگیری بوده و مختص اسلیو نیست و تا حدود زیادی هم به انجام مشاوره های قبل از عمل و وضعیت و میزان تحرک خود بیمار بستگی دارد.

اسلیو باعث افزایش احتمال سرطان معده می شود؟

خیر، جراحی اسلیو به خودی خود باعث ایجاد یا پیشرفت سرطان معده نمی شود مگر اینکه فرد پیش از جراحی اسلیو، ضایعه سرطانی در معده یا عامل مستعد کننده دیگری داشته که پس از عمل نیز تشخیص داده نشده باقی بماند و به پیشرفت خود ادامه دهد. علاوه بر این، اسلیو به دلیل کاهش قابل توجه وزن باعث پیشگیری از بروز خیلی از سرطان ها از جمله سرطان تخمدان نیز می شود.

اگر عمل اسلیو را انجام دهیم، در صورت لزوم دیگر امکان آندوسکوپی از معده را نخواهیم داشت؟

خیر، بعد از عمل اسلیو با توجه به عدم تغییر جدی در مسیر گوارشی و صرفا کوچک شدن قابل توجه معده، آندوسکوپی مانند حالت عادی امکانپذیر خواهد بود و هیچ نگرانی خاصی در این زمینه وجود ندارد.

عمل اسلیو معده، هزینه و مراقبت بعد از عمل

بعد از اسلیو معده دوباره گشاد می شود؟

بعد از جراحی اسلیو به مرور زمان در صورت عدم رعایت نکات تغذیه ای، امکان 10 تا 15 درصد افزایش حجم معده وجود دارد که با توجه به کاهش 80 درصدی حجم حین عمل، این تغییر بسیار ناچیز است.

ممکن است با عمل اسلیو هم وزن کم نکنم؟

در هر صورت پس از جراحی اسلیو مقدار قابل توجهی کاهش وزن خواهید داشت ولی اینکه کاهش وزن به مقدار دلخواه باشد یا نه بستگی به همکاری شما با پزشک خود طی پیگیری های پس از جراحی دارد.

بعد از اسلیو باز هم باید رژیم بگیرم؟

خیر، بعد از انجام عمل جراحی اسلیو، بدن شما به صورت خودکار میل بیش از اندازه نسبت به خوردن خوراکی های مختلف نخواهد داشت و فقط کافی است این رژیم غذایی خود را تا سال های پس از عمل حفظ کنید. اگرچه بعد از جراحی اسلیو، کیفیت و نوع غذاهای مصرفی شما باید توسط تیم پزشکی با توجه به توانایی محدودتان در مصرف خوراکی ها به دقت تنظیم شود و در صورتی که این تناسب و تنوع توصیه شده رعایت نشود و فرد شروع به مصرف غذاهای قندی کندی ا رو به ریزه خواری بیاورد، احتمال کاهش وزن با سرعت کم یا افزایش تدریجی وزن و ایجاد ضعف در بلندمدت بالا می رود.

آیا بعد از جراحی اسلیو تا پایان عمر موقع غذا خوردن تهوع دارم؟

- علائمی مانند تهوع، سوزش معده، استفراغ و درد در ناحیه معده در دوره ای کوتاه (یک تا سه ماه) پس از عمل در افراد مختلف به میزان مختلف قابل مشاهده است. همانطور که گفته شد این علامت ها در یک دوره کوتاه پس از عمل وجود داشته و پس از مدتی رفع می شوند. پس از انجام عمل جراحی باید رژیم های غذایی خاصی از حیث نوع و کیفیت غذاها در هر هفته پس از عمل توسط تیم پیگیری پس از جراحی برای شما تجویز شود.

در صورت اجرای درست این برنامه غذایی، عوارض گوارشی پس از عمل در حداقل مقدار خواهد بود. مثلا در دو هفته اول پس از جراحی به دلیل التهاب موضع عمل و سازگار نشدن دستگاه گوارش با جراحی، مصرف مایعات صاف شده و به مرور پس از آن مصرف غذاهای نرم شده و پوره ها، بهترین برنامه غذایی پس از عمل است. سپس تیم پیگیری پس از بررسی و معاینه شما، رژیم غذاهای جامد را به برنامه غذایی تان اضافه می کند.

نکات مهم قبل و بعد از عمل جراحی اسلیو معده

بعد از اسلیو می توانم باردار شوم؟

- بله، پس از کاهش وزن دلخواه و مناسب پس از عمل جراحی، امکان بارداری وجود دارد و این هدف طی یک سال و نیم پس از عمل محقق می شود؛ بنابراین به افرادی که قصد بارداری دارند توصیه می شود تا 18 ماه پس از جراحی اسلیو اقدام به بارداری نکنند. اگر هم باردار شده اند بهتر است یک سال و نیم پس از زایمان صبر کرده و سپس اقدام به جراحی کنند.

اسلیو روی عملکرد جنسی اثر می گذارد؟

- معمولا به دلیل کاهش وزن قابل توجه پس از جراحی اسلیو، به مرور عملکرد جنسی فرد بهبود پیدا می کند و توان و میل جنسی نیز بالاتر می رود. در افراد چاق سلول های چربی مقدار زیادی هورمون لپتین (LEPTIN) تشرح می کنند که در مقادیر زیاد باعث کاهش میل و توانایی جنسی می شود؛ بنابراین با کاهش بافت چربی و کاهش هورمون لپتین و افزایش بافت عضلانی و توانایی فیزیکی بدن، توانایی جنسی نیز افزایش می یابد مگر اینکه کاهش وزن پس از جراحی غیر استاندارد و بی کیفیت باشد، طوری که باعث ضعف عمومی بدن شود. در این حالت طبیعی است که میل و توان جنسی فرد کاهش پیدا می کند.

آیا بعد از جراحی اسلیو باید جراحی پلاستیک هم انجام شود؟

- به دلیل کاهش وزن قابل توجه در مدت کوتاهی پس از جراحی، بافت پوست فرصت تطابق کامل با چربی های زیرین را نخواهد داشت. البته در صورت انجام ورزش های خاص که باید توسط تیم پیگیری به شما توصیه شود، قدرت تطابق بالا رفته و افتادگی های پوستی در نتیجه عدم تطابق به حداقل می رسد؛ بنابراین در صورتی که افتادگی های پوستی بیش از حد باشد، جراحی پلاستیک برای اصلاح آنها ضروری خواهد بود. همچنین در صورت مصرف نکردن به اندازه و کافی مایعات، افتادگی های پوستی پس از جراحی هم بیشتر می شود. البته بخشی از افتادگی ها در صورت نیاز با استفاده از تکنیک آر.اف به خوبی درمان می شود.

بعد از عمل باید مولتی ویتامین بخورم؟ اینطوری اشتهایم زیاد نمی شود؟

- در بسیاری از افراد پس از جراحی اسلیو به خصوص در شش ماه اول بعد از عمل، به دلیل کاهش وزن قابل توجه نیاز به مصرف برخی مکمل ها و ویتامین ها وجود دارد و این اجتناب ناپذیر است.
مصرف داروهای مولتی ویتامین در افراد عادی می تواند افزایش مختصر اشتها را به دنبال داشته باشد ولی این افزایش میل در افرادی که تحت جراحی چاقی قرار گرفته اند، بسیار نامحسوس است، زیرا در این افراد کاهش ظرفیت و میل به غذا خوردن به قدری است که اثر مولتی ویتامین به چشم نمی آید.

ممکن است جراحی اسلیو بکنم و بمیرم؟!

 • احتمال مرگ و میر ناشی از این عمل بسیار کم بوده و کمتر از نیم درصد است و از این نظر تفاوتی میان اسلیو با سایر عمل ها وجود ندارد و در واقع این عدد، ریسک طبیعی جراحی ها است.

عمل اسلیو معده، هزینه و مراقبت بعد از عمل

اقدامات و مراقبت های لازم پس از جراحی اسلیو معده

به طور معمول، در 5 ساعت اول بعد از عمل جراحی اسلیو معده از فرد خواسته می شود تا برای کمک به کاهش خطر لخته شدن خون در پاها چند قدمی کنار تخت خود قدم بزند. درد ناشی از عمل اسلیو معده می تواند برای برخی بسیار دردناک است و برای برخی دیگر قابل تحمل تر باشد. هر فردی میزان شدت درد متفاوتی را تجربه می کند و ضد درد های مختلفی برای افراد به کار گرفته می شود.

برخی از روش های اسلیو معده سرپایی (شما می توانید در همان روز ترخیض شوید) و بسیاری از آن ها به بستری 1 یا 2 روز در بیمارستان به منظور کسب بهبودی نیاز دارد. برخی از جراحان ترجیح می دهند بیمار 3 روز را در بیمارستان سپری کند، در حالی که برخی دیگر به راحتی اجازه ترخیص خواهند داد. مهم پیروی از نظر جراح است. در نهایت بیمار با یک دفترچه دستورالعمل پس از عمل اسلیو معده و نسخه دارویی از بیمارستان مرخص می شود. نکات موجود در دفترچه شامل:

 • مصرف جرعه ای مایعات به طور مداوم در طول روز برای جلوگیری از ابتلا به کم آبی بدن فراموش نشود.
 • حرکات روده ای مشکل یا دردناک و ابتلا به یبوست در هفته اول بعد از عمل طبیعی است که با مصرف داروی ضد درد تشدید می شود. ولی با این حال از کمک گرفتن از جراح خود برای حل این مشکل دریغ نشود.
 • داروی ضد درد فقط در مواقع لزوم مصرف شود.
 • داروهای تجویز شده به منظور کاهش اسیدیته معده برای رفع سوزش سر دل به طور منظم مصرف شود.
 • پیاده روی و ورزش روزانه به روند درمان و بهبودی کمک می کند.
 • از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز شود، زیرا می تواند به بخیه های ناحیه جراحی فشار آورد و منجر به درد شدید گردد.
 • احساس خستگی مفرط به دلیل کاهش کالری مصرفی تا یک ماه بعد از عمل جراحی طبیعی است.
 • استحمام و یا نشستن در وان آب داغ تا 3 هفته اول بعد از عمل به تأخیر افتد.
 • بازگشت به محل کار بسته به نوع شغل فرد طی 2 الی 4 هفته پس از عمل امکان پذیر است. بیشتر افراد بعد از 4 الی 6 هفته قدرت و توانایی کامل خود را به دست می آورند.

در صورت مشاهده این علایم حتماً به پزشک خود مراجعه شود. علایم هشدار پس از عمل اسلیو معده شامل:

 • تب و لرز شدید
 • درد در حال افزایش
 • قرمزی، گرمی یا تخلیه چرک از محل بخیه ها
 • تهوع مداوم
 • ناتوانی در بلع مایعات

رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده

با کوچک و باریک شدن معده بسیار مهم است که رژیم غذایی حاوی مواد مغذی را پیش بگیرید. به عبارتی سبزیجات، منابع حاوی پروتئین بدون چربی و غلات سبوس دار باید در رژیم غذایی روزانه فرد قرار گیرد. بیشتر پزشکان توصیه می کنند تا این افراد بخش زیادی از کالری مورد نیاز بدن خود را از گوشت بدون چربی به دست آورند. با این حال، باید توجه داشت که برخی از گیاه خواران نیز عمل جراحی اسلیو معده مؤفق داشته اند. رژیم غذایی پیشنهادی پس از عمل اسلیو معده عبارت است از:

مصرف مایعات صاف شده در هفته اول بعد از عمل جراحی که شامل آب، آبگوشت فاقد چربی و … است.

رژیم غذایی مایع کامل و دارای پروتئین از هفته دوم بعد از عمل شروع می شود.

غذاهای نرم و به شکل پوره از هفته سوم که شامل سوپ، تخم مرغ نیمرو و پنیر است.

غذاهای نرم از هفته چهارم با مصرف مرغ آب پز، ماهی، غلات و پوره سیب زمینی توصیه می شود.

مرحله پنجم: زمان شروع معرفی غذاهای واقعی ولی در حجم و مقادیر کم و با فاصله یک روزه است.

سایر نکات مهم درباره خوردن و آشامیدن پس از جراحی شامل:

 • خوب جویدن و غذا خوردن به آرامی لازم است.
 • خوردن 3 وعده غذایی کوچک در روز الزامی است.
 • در صورت نیاز خوردن مواد غذایی متراکم و حاوی مواد مغذی کوچک به عنوان یک میان وعده توصیه می شود.
 • مصرف پروتئین کافی به همراه سبزیجات و میوه جات نباید فراموش شود.

ویتامین ها و مکمل های روزانه پس از عمل جراحی اسلیو معده

از آن جایی که احتمال ابتلا به کمبود ویتامین و مواد معدنی پس از جراحی اسلیو معده وجود دارد باید با مصرف مکمل ها و ویتامین های تجویزی از ابتلا به این کمبود تغذیه ای جلوگیری نمود. گاهی نیاز به مصرف دو بار در روز این مکمل ها وجود دارد. لیستی از این ویتامین ها و مواد معدنی شامل:

 • آهن که زمان شروع آن را پزشک مشخص می کند.
 • سیترات کلسیم 3 بار در روز و شروع مصرف آن 1 ماه بعد از عمل جراحی است که باید به صورت جویدنی یا مایع با فاصله دو ساعتی از مکمل آهن مصرف شود.
 • ویتامین B12 که با نظز پزشک به صورت زیر زبانی روزانه یا تزریقی هفتگی تجویز می شود.
 • مکمل های پروتئین ای به منظور تأمین حداقل 60 گرم پروتئین روزانه گاهی با نظر پزشک تجویز می شود.

در این ویدئو فیلم واقعی عمل اسلیو معده توسط دکتر مجتبی هاشم زاده فوق تخصص جراحی را مشاهده می کنید.

در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید
عمل اسلیو معده، هزینه و مراقبت بعد از عمل
منابع: نمناک،اندام کلینیک
منبع ویدیو: http://nofat.ir

 • عمل اسلیو معده، هزینه و مراقبت بعد از عمل+ ویدیو


  قیمت عمل اسلیو معده ۲۰ الی ۲۶ میلیون تومان می‌باشد. بعد از عمل اسلیو معده تا دو هفته فقط از مایعات صاف شده با حجم کم استفاده می‌شود. در عمل اسلیو معده ۷۵ تا ۸۰ درصد معده برداشته و احتمال سرطان معده نیز ۷۵ تا ۸۰ درصد کم می‌شود.
 • "اسلیو معده" برای کدام دسته از بیماران چاق مفید است؟


  یک فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: اسلیو (جراحی چاقی) به دلیل کاهش قابل توجه وزن باعث پیشگیری از بروز خیلی از سرطان‌ها از جمله سرطان تخمدان می‌شود.
 • "اسلیو معده" برای کدام دسته از بیماران چاق مفید است؟


  یک فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: اسلیو (جراحی چاقی) به دلیل کاهش قابل توجه وزن باعث پیشگیری از بروز خیلی از سرطان‌ها از جمله سرطان تخمدان می‌شود.
 • راههای مراقبت از معده، پیشنهاد به خانم‌ها


  افرادی که معده‌ای حساس دارند از خوردن زیاد چای اجتناب کنند چون ترشح اسید معده را تحریک می‌کند و همچنین به دلیل ماهیت اسیدی خود، در بروز زخم معده مؤثر است.
 • درمان ریفلاکس معده نوزاد، مراقبت موثر مادر!


  گفتند ریفلاکس داره. درسته؟
 • عمل لابیاپلاستی با لیزر؛ مراقبت‌ها و هزینه آن


  لابیاپلاستی از جمله جراحی‌های زیبایی واژن به شمار می‌رود. این نوع از جراحی زیبایی واژن با روش‌های متعددی انجام می‌شود که در این مقاله به توضیح لابیاپلاستی با لیزر می‌پردازیم. هزینه تقریبی عمل زیبایی واژن عموما بین یک میلیون و هشتصد هزار تومان تا دو و
 • چالش هزینه در مراقبت های سلامتی


  سلامت نیوز: میزان درک جوامع نسبت به مراقبت های سلامت تعیین کننده رقم هزینه هاست و به بیانی دیگر این دو به موازات یکدیگر در حرکت هستند از این رو به هر اندازه حساسیت نسبت به سلامت بیشتر باشد هزینه ها هم رو به افزایش خواهد بود. به گزارش سلامت نیوز
 • معضل هزینه ها در مراقبت های سلامت


  سلامت نیوز:دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس به بررسی معضل هزینه ها در مراقبت های سلامت پرداخت. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی مطالعه ای با عنوان معضل هزینه ها در مراقبت های سلامت
 • معضل هزینه‌ها در مراقبت‌های سلامت


  دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس به بررسی معضل هزینه ها در مراقبت های سلامت پرداخت.
 • کاهش ۵۰ درصدی هزینه های بیمار با مراقبت در منزل


  سلامت نیوز: دبیر علمی کنفرانس مراقبت در منزل بیماری های مزمن و توانبخشی ، از تدوین راهکارهای اجرایی طرح مراقبت در منزل برای مخاطبان حوزه توانبخشی خبر داد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، نرگس ارسلانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توان
 • مراقبت های پرستاری در منزل می تواند 85 درصد از هزینه های بیماران را کاهش دهد


  سلامت نیوز:معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: مراقبت های پرستاری در منزل می تواند 85 درصد از هزینه های بیماران را کاهش دهد. به گزارش سبلامت نیوز به نقل از وبدا، دکتر مریم حضرتی در نشست سراسری شوراهای هماهنگی پرستاری کشور با بیان اینکه در شرایط کنونی ک
 • هزینه میلیونی برای مراقبت ماهانه از بیمار سکته مغزی


  گویی قرار نیست که کابوس بیماری لحظه ای انسان را رها کند؛ فارغ از سرطان که سن و سال نمی شناسد باید در یک مقطع زمانی نگران ابتلا به ام اس باشید و وقتی که سن تان از 40 سال گذر کرد؛ با یک حساب سرانگشتی لازم است تا متوجه شوید که چقدر دیگر فرصت دارید تا در
 • بهبود بهره‌وری مراقبت از بیمار و کاهش هزینه‌ها با اجرای سیستم«فرمولاری»


  مدیر داروخانه‌های بیمارستانی سازمان غذا و دارو به تشریح منافع استفاده از سیستم «فرمولاری» پرداخت.
 • فقیر شدن سالانه 100 میلیون انسان به دلیل عدم توانایی در پرداخت هزینه های مراقبت و سلامت


  سلامت نیوز:دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت نخستین گرامی داشت روز جهانی پوشش سلامت، 12 دسامبر 2018 برابر با 21 آذر ماه جاری گفت هر سال، 100 میلیون انسان فقیر می شوند چرا که هزینه های مراقبت و سلامت بیشتر از آن چیزی است که توان پرداخت آن را
 • بهبود بهره وری مراقبت از بیمار و کاهش هزینه ها با اجرای سیستم«فرمولاری»


  سلامت نیوز:مدیر داروخانه های بیمارستانی سازمان غذا و دارو به تشریح منافع استفاده از سیستم فرمولاری پرداخت. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،مدیر داروخانه های بیمارستانی سازمان غذا و دارو با تأکید بر نقش فرمول تری و دارو نامه بیمارستان به عنوان

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

گزارشی از

گزارشی از "یک مهمانیِ باشکوه"