بازدید: 55

چرخش نفتی عربستان

منبع : فرارو کد خبر: 1440386
مهدی عسلی گفت: «عربستان بزرگترین تولید‌کننده و صادر‌کننده نفت خام عضو اوپک است. این کشور با صادراتی فراتر از 7 میلیون بشکه در روز با کاهش قیمت نفت خام قطعاً از کشورهای دیگر نظیر ایران بیشتر متضرر خواهد شد.»

قیمت نفت خام بعد از یازدهمین نشست کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیر اوپک روندی صعودی در پیش گرفت و با یک درصد افزایش به 71 دلار و 18 سنت در زمان تنظیم این گزارش رسید. این اتفاق در نتیجه اظهارات وزیران انرژی کشورهایی نظیر عربستان درباره کاهش تولید نفت خام رخ داد.

به گزارش ایران، ظاهراً سعودی ها در حال گفت وگو و پیشنهاد کاهش روزانه یک میلیون بشکه ای نفت خام توسط تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک هستند. حتی در حاشیه این نشست وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که کشورش قصد دارد در ماه دسامبر عرضه نفت به بازارهای جهانی را نیم میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

البته خالد الفالح وزیر انرژی عربستان می گوید: «کشورش در ماه نوامبر ۱۱ میلیون بشکه نفت تولید می کند که نسبت به تولید روزانه ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه ای ماه اکتبر روزانه ۳۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد داشت.» اما چرا عربستان که درماه های اخیر مصر به افزایش تولید بود، مدام از ظرفیت مازاد تولیدش صحبت می کرد و حتی این ماه می خواهد روزانه 11 میلیون بشکه نفت تولید کند، حالا به فکر کاهش صادرات و در عمل تولید افتاده است؟

ضرر عربستان بیش از تمام اعضای اوپک
یازدهمین نشست کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک در ابوظبی که عمده تمرکزش بر بررسی چشم انداز عرضه و تقاضا در سال ۲۰۱۹ بود، پایبندی تولیدکنندگان حاضر در توافقنامه کاهش عرضه نفت را ۱۰۴ درصد اعلام کرد. توافقی برای کاهش عرضه روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه ای اوپک و غیر اوپک که مصوبه اجلاس ۱۷۱ اوپک و نخستین نشست مشترک اوپک و غیراوپک در وین بود و تا پایان سال 2018 نیز اعتبار دارد.

با وجود آنکه بر اساس گزارش این کمیته هنوز پایبندی اعضا به 100 درصد نرسیده اما با افزایش تولید کشورهای شرکت کننده در این توافق نظیر عربستان، روسیه و عراق و امارات قیمت نفت در ماه های اخیر حدود 15 دلار کاهش یافته است و همین موضوع موجب شده که برنامه های ریاض برای تولید تغییر و دیگر کشورها را هم به این موضوع دعوت کند.

در این باره مهدی عسلی کارشناس ارشد انرژی و نماینده سابق ایران در مجامع بین المللی انرژی و اوپک به «ایران» گفت: «عربستان بزرگترین تولید کننده و صادر کننده نفت خام عضو اوپک است. این کشور با صادراتی فراتر از 7 میلیون بشکه در روز با کاهش قیمت نفت خام قطعاً از کشورهای دیگر نظیر ایران بیشتر متضرر خواهد شد.» در حال حاضر صادرات نفت خام ایران کمتر از 2 میلیون بشکه در روز است و منابع ثانویه حجم صادرات را رقمی در حدود 1.6 تا 1.9 میلیون بشکه در روز گزارش می کنند. بر این اساس هر یک دلار کاهش قیمت نفت خام کمتر از 2 میلیون دلار از درآمدهای نقتی ایران کم خواهد کرد اما این یک دلار کاهش بیش از 7 میلیون دلار از درآمدهای ارزی روزانه سعودی ها می کاهد.

روسیه نیز که حدود 11.54 میلیون بشکه در روز نفت خام تولید می کند، کم و بیش به اندازه عربستان از کاهش قیمت ها ضرر خواهد کرد. بر اساس آمار آژانس بین المللی انرژی ۵.۶ میلیون بشکه از نفت خام تولیدی روسیه به پالایشگاه های این کشور تحویل و بقیه صادر می شود. البته ظرفیت پالایشی روسیه ۲۰۰ هزار بشکه بیشتر از این مقدار است. با این حال این کشور یازدهمین نشست کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک صحبت واضح و شفافی در مورد کاهش تولید نفت خام خود نکرد.

به اعتقاد عسلی رفتار اوپک هیچ وقت منوط به رفتار غیر اوپک نبوده و اوپک طبق اساسنامه مسئول است که بازار را از کاهش قیمت ها مصون نگه دارد و با ثبات کند، تا در بلند مدت منافع کشورهای عضو حداکثر شود.

صادرات عربستان از ذخایر بود
نظریه دیگری نیز در مورد تصمیم عربستان برای کاهش تولید وجود دارد. اینکه 11 میلیون بشکه تولید نفت خام ریاض تنها یک ادعا و بلوف است و ریاض بخشی از افزایش صادراتش را در ماه های اخیر از محل ذخایر استراتژیک انجام داده است و حالا می خواهد این روند را متوقف کند.

سید محمد علی خطیبی، کارشناس ارشد انرژی و نماینده اسبق ایران در اوپک در این خصوص به «ایران» گفت: «عربستان برای نشان دادن چراغ سبز به امریکا مدتی صادرات نفت خام خود را بالا برد. حال با تولید غیر صیانتی از چاه های موجود در این کشور یا با تکیه بر ذخایرش. اما اکنون با عبور از انتخابات ماه نوامبر امریکا، اعطای معافیت های کوتاه مدت به خریداران نفت خام ایران و متضرر شدن ریاض از کاهش قیمت ها، این کشور به دنبال افزایش نسبی قیمت نفت افتاده که این موضوع به نفع ایران نیز هست.» در همین حال مرتضی بهروزی فر عضو هیأت علمی مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی در گفت و گو با «ایران» اظهار کرد: «عربستان و متحدانش همسو با سیاست های ضد ایرانی امریکا بارها اعلام کردند که در صورت نیاز، امکان عرضه بیشتر نفت خام را دارند تا ثبات بازار حفظ شود. حتی وقتی صادرات ایران کاهش چندانی نیافت هم اقدام به افزایش تولید کردند تا کم کردن قیمت ها به روند انتخابات امریکا مطابق میل ترامپ کمک کنند. اما الان می خواهند نشان دهند که اوپک سازمانی مستقل است و برای حفظ قیمت ها به نفع اعضا کار می کنند. این برای ایران نیز خوب است.»

مازاد عرضه سال 2019
نکته ای که در یازدهمین بیانیه همکاری کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک آمده، این است که در سال ۲۰۱۹ رشد عرضه بیش از تقاضای جهانی سبب ایجاد تردیدهایی در بازار می شود و به همین خاطر از کشورهای شرکت کننده در توافق خواسته شده که به منظور ایجاد بازار نفت متوازن و پایدار به نفع هر دو قشر تولیدکننده و مصرف کننده، صنایع و اقتصاد جهان باید همکاری ها ادامه داشته باشد.

این کمیته تأکید کرد که تعدیل چشم انداز رشد اقتصادی جهان در کنار این تردیدها، می تواند سبب کاهش تقاضا برای نفت خام در سال ۲۰۱۹ میلادی شود و سرانجام به افزایش شکاف بین عرضه و تقاضا بینجامد.

محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان در این خصوص از حمایت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از کاهش عرضه نفت در بازارهای جهانی خبر داده است. وزیر انرژی عربستان نیز اعلام کرده که کشورش در تدارک انحلال اوپک نیست و بر این باور است که این گروه برای مدت طولانی همچنان بانک مرکزی جهانی برای نفت خواهد ماند.


چرخش نفتی عربستان
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!