بازدید: 66

آغوش کشورهای عربی تا کجا به روی نتانیاهو باز خواهد بود؟

پس از سفر نتانیاهو به عمان و قهرمانی تیم جودوی اسرائیل در امارات که تل‌آویو با آنها روابط دیپلماتیک رسمی ندارد اسرائیل از پیشرفت در روابط خوشحال هست.

به گزارش بولتن نیوز، در پی دیدارهای اخیر مقامات اسرائیلی از کشورهای عربی، مجله نیوزویک به بررسی احتمال عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیلی پرداخته که معمولا موضعی علیه آن داشته اند. این مجله در مطلب خود می نویسد: حضور تیم جودوی اسرائیل در ابوظبی که مدت کوتاهی پس از دیدار رو در رو و تاریخی  بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با قابوس بن سعید، سلطان عمان در ماه اکتبر صورت گرفت، از دید بسیاری برای نشان دادن این بود که تنش های دیرینه با بهبود روابط اسرائیل و کشورهار عرب حوزه خلیج قارس کنار گذاشته می شوند.

به گزارش اورشلیم پست، نتانیاهو در دیدار با قهرمانان جودو در قدس گفته است: رازی را به شما می گویم، وقتی شنیدم هاتیکوا (سرود ملی رژیم صهیونیستی) دو بار در ابوظبی پخش شده، در چشمانم اشک جمع شد. آنقدر تکان دهنده بود که فکر نمی کنم هیچ اسرائیلی باشد که این مساله روی او تاثیر نگذاشته باشد. همین روند را حفظ کنید، این اتفاق بزرگی است. ما به این دستاوردها باور داریم.

میری ریگیف، وزیر فرهنگ و ورزش اسرائیل که با تیم جودو به امارات سفر کرده بود نیز شرکت در این رقابت ها را بیش از یک موفقیت ورزشی توصیف کرد. ریگیف نیز گفت: ما برای نخستین بار به کشوری مسلمان سفر کردیم که با آن روابط دیپلماتیک نداشتیم و همچنین در آن هاتیکوا را خواندیم.

این وزیر اسرائیلی پیش از این نیز به دنبال دیدار از مسجد شیخ زاید طی سفر خود به ابوظبی، توجه زیادی را به خود جلب کرد.

سفر به امارات که اندکی پس از دیدار نتانیاهو از عمان صورت گرفت، تازه ترین نشان از تقویت روابط میان اسرائیل و کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس است. یوسف بن علوی بن عبدالله، وزیر امور خارجه عمان در اواخر ماه اکتبر به روشنی گفت: اسرائیل یکی از کشورهای منطقه است، همه ما این را می دانیم. نمی گوییم اکنون راه آسان و پوشیده از گُل است اما اولویت ما پایان دادن به درگیری و ورود به جهانی تازه است.

با توجه به این که کشورها عربی از پیش از تاسیس اسرائیل در سال 1948 موضعی مخالف در قبال اسرائیل داشته و حامی فلسطینیان بوده اند، این بیانیه علنی و دیدارهای صورت گرفته از سوی مقامات اسرائیلی از دید بسیاری نشانه ای روشن از تغییر عواطف کشورهای عربی درباره اسرائیل است. در خاورمیانه و شمال آفریقا تنها کشورهای عربی که با اسرائیل روابط دیپلماتیک کامل دارد، اردن و مصر هستند.

ریچل برندنبرگ، مدیر پروژه امنیت خاورمیانه شورای آتلانتیک به نیوزویک گفت: تحولات اخیر از این جهت قابل توجه هستند که نه تنها نشانه هایی از تمایل عمان و امارات را برای پذیرش جایگاه اسرائیل در منطقه هستند، بلکه بیانگر علاقه آنان به ادامه روابط با اسرائیل هستند که پیش از این علنی نبود.

برندنبرگ خاطرنشان کرد: برای اسرائیل و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس حوزه های محدودی وجود دارد که در آن به همکاری بپردازند اما ایران به عنوان یک تهدید مشترک از دید اسرائیل و برخی اعراب حاشیه خلیج فارس می تواند انگیزه ای برای کشورهای عربی باشد که برای بازدارندگی (در مقابل این تهدید) چنین روابطی را به طور علنی ابراز کنند.

در خاورمیانه عربستان - همچون بسیاری از متحدان عرب سنی آن در منطقه- و اسرائیل علیه نفوذ منطقه ای رو به رشد ایران موضعی به شدت مخالف گرفته اند. عربستان و اسرائیل هر دو علیه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که در سال 2015 و در زمان دولت باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا به دست آمد و به توافق هسته ای ایران معروف است، لابی کردند. دونالد ترامپ، رییس جمهور فعلی آمریکا در ماه مه سال جاری میلادی به طور رسمی از این توافق خارج شد و موجی از تحریم ها را علیه ایران وضع کرد که دور نخست آن در ماه اوت و دور دوم آن هفته گذشته اجرایی شد.

یوسف العتیبه، سفیر امارات در آمریکا اواخر ماه سپتامبر در نشستی با عنوان "اتحاد علیه ایران هسته ای" در نیویورک گفت: کشورهای حوزه خلیج فارس، اسرائیل و کشورهایی که در مجاورت ایران هستند، طرف هایی هستند که در معرض خطر از جانب ایران قرار دارند.

بحرین، متحد نزدیک عربستان و امارات نیز به تازگی با اسرائیل ابراز همبستگی کرده است. شیخ عبدالله بن رشید الخلیفه، سفیر بحرین در آمریکا نیز در همین نشست علیه ایران بر این موضع تاکید کرد و گفت: برخی از شما ممکن است به خاطر داشته باشید که وزیر امور خارجه ما چند ماه پیش توییت کرد و نوشت، همه کشورها حق دارند از خود دفاع کنند، از جمله اسرائیل.

چندین سال است که گزارش هایی درباره همکاری مخفیانه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با شرکت های تکنولوژی و نهادهای اطلاعاتی اسرائیل برای مبارزه با خطر و سرکوب مخالفان منتشر می شود اما به دلیل حمایت متداول از فلسطینیان در کشورهای عربی و موضع بیشتر کشورهای عضو اتحادیه عرب در بایکوت رسمی و دیرینه اسرائیل، علنی کردن چنین روابطی امری پیچیده است و برقراری روابط دیپلماتیک رسمی به نظر ناممکن می آید.

برندنبرگ، مدیر پروژه امنیت خاورمیانه شورای آتلانتیک در این باره می گوید: باور مرسوم تا مدتی این بود که هیچ گونه پیشرفتی نمی تواند در روابط اسرائیل و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس صورت گیرد. با این حال نتانیاهو دارد ثابت می کند که به رغم عدم مشارکت در روند صلح، می تواند با برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس روابطی ایجاد کند.

با این حال به باور این کارشناس، عادی سازی یا حتی علنی کردن روابط با اسرائیل به خاطر "سیاست های داخلی عربستان" برای این کشور "دشوار" خواهد بود.

برندنبرگ می افزاید: ممکن است نتانیاهو امیدوار باشد که با گرایش دیگر کشورهای عربی به اسرائیل و تایید علنی همکاری شان با تل آویو، عربستان نیز از این روند پیروی کند اما من پیش بینی می کنم که بدون بروز پیشرفتی به نفع فلسطینیان، برای میزان پیشروی هر یک از این کشورهای عربی (در روابط با اسرائیل)  حدودی وجود داشته باشد.

فلسطینی ها به دنبال ایجاد کشوری رسمی در کرانه باختری رود اردن و غزه هستند؛ مناطقی که کنترل آن ها هم اکنون در دست اسرائیل است و میزانی از مختاری را به دولت خودگردان فلسطین داده است. با این حال مرزهای این مناطق، آب مورد نیاز و دیگر منابع را دولت اسرائیل کنترل می کند. فعالان حقوق بشر معمولا با لفظ "آپارتاید" به این وضعیت اشاره می کنند و می گویند، حقوق فلسطینیان نایدده گرفته شده است.

دونالد ترامپ، جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد خود را به نظارت بر تحولات و اجرای توافق صلح اسرائیل و فلسطین گماشته است. با این وجود بیشتر تحلیلگران تردید دارند که دولت فعلی آمریکا بتواند به پیشرفتی قابل توجه در این درگیری ده ها ساله دست یابد؛ پیشرفتی که دولت های پیشین آمریکا همواره برای آن تلاش کرده و شکست خورده اند. ترامپ اواخر ماه سپتامبر متعهد شد که طی چهار ماه برنامه صلحی را ارائه دهد.

او در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: من واقعا باور دارم که اتفاقی می افتد. این رویای من است که بتوانم پیش از پایان دوره نخست ریاست جمهوری ام (در سال 2021) این کار را انجام دهم.

با این وجود فلسطینی ها به دلیل به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر در اوایل سال جاری میلادی، معتقدند ترامپ رفتاری جانبدارانه دارد. اسرائیلی ها و فلسطینیان هر دو مدعی مالکیت این شهر به عنوان پایتخت تاریخی خود هستند و حضور فلسطینی ها در بخشی از آن و حکومت اسرائیلی ها بر بخش دیگر، قدس را به دو قسمت تقسیم کرده است.

این تصمیم واشنگتن تظاهرات گسترده ضد آمریکایی را در پی داشت و رهبران فلسطینی به دنبال این اقدام از میز مذاکره کناره گیری کردند. ترامپ مدتی بعد صدها میلیون دلار کمک مالی خود به فلسطینیان و نهادهای سازمان ملل را که برای حمایت از مهاجران فلسطینی فعالیت می کردند، قطع کرد.

با این که بروز پیشرفتی در درگیری های اسرائیل و فلسطین به باور بسیاری از کارشناسان نامحتمل به نظر می رسد، یک توافق صلح موفق می تواند پیامدهای گسترده ای در سراسر منطقه داشته باشد.

برندنبرگ در این باره می گوید: اگر در این اقدامات چیزی وجود داشته باشد که از دید فلسطینیان قابل حمایت بوده یا برای آنان به منزله یک پیروزی باشد، احتمال عادی سازی کامل روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی می تواند افزایش یابد.

 


آغوش کشورهای عربی تا کجا به روی نتانیاهو باز خواهد بود؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش تمرین استقلال/ غیبت یک ستاره

گزارش تمرین استقلال/ غیبت یک ستاره