بازدید: 76

بازار سیاه؛ چرا؟

منبع : فرارو کد خبر: 1430134
عمده حدس‌ها مربوط به نقش‌آفرینی دلال‌ها بود؛ کسانی که قصد خرید بلیت به قیمت معمولی و فروش آن را در بازار سیاه داشتند. این گمانه‌زنی‌ها کمی بعد با شروع فروش بلیت‌ها در اینترنت تایید شد؛ روندی که تا ساعتی قبل از مسابقه هم ادامه داشت و جماعت دلال بلیت‌ها را بین ۱۰۰ هزار تا بیش از یک میلیون تومان به فروش می‌رساندند.

بازار سیاه؛ چرا؟

بازی دیشب پرسپولیس و السد قطر در مرحله برگشت نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا درحالی در ورزشگاه آزادی برگزار شد که حواشی این مسابقه به طور کامل تحت تاثیر پیش فروش عجیب بلیت های ورزشگاه آزادی قرار گرفته بود. چنان که حتما می دانید بلافاصله بعد از باز شدن سایت فروش اینترنتی بلیت، تقریبا تمام بلیت‎های طبقه پایین به فروش رسید و پس از آن سامانه موردنظر از دسترس خارج شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، پس از چند ساعت اختلال، سایت برگشت و البته ظرف فقط چند دقیقه بلیت های طبقه بالا هم به اتمام رسید تا فقط ۹ هزار قطعه بلیت برای عرضه در محل استادیوم باقی بماند. این اتفاق آنقدر عجیب بود که موجی از شگفتی و البته گمانه زنی را به دنبال آورد. عمده حدس ها مربوط به نقش آفرینی دلال ها بود؛ کسانی که قصد خرید بلیت به قیمت معمولی و فروش آن را در بازار سیاه داشتند. این گمانه زنی ها کمی بعد با شروع فروش بلیت ها در اینترنت تایید شد؛ روندی که تا ساعتی قبل از مسابقه هم ادامه داشت و جماعت دلال بلیت ها را بین ۱۰۰ هزار تا بیش از یک میلیون تومان به فروش می رساندند.

این مساله، باب یک بحث جدید را در حوزه اقتصاد ورزش باز کرد. قبلا که بلیت فروشی به صورت دستی انجام می شد، دلال ها در کنار گیت های بلیت فروشی تجمع می کردند و کاملا قابل رویت بودند، اما رواج بلیت فروشی الکترونیکی آنها را پشت مانیتورهای کامپیوتر کشاند. بنابراین این بار پلیس فتا وارد کار شد و خبرهایی هم در مورد برخورد این نیرو با متخلفان به انتشار رسید. با این همه همچنان این ابهام مطرح است که چرا چنین اتفاقی رخ داد و برای جلوگیری از تکرار آن چه می شود کرد؟ آیا این پدیده فقط منحصر به ایران است؟

نه، این طور نیست. حتی در مورد بزرگ ترین مسابقات و معتبرترین استادیوم های دنیا هم همیشه بحث بازار سیاه وجود داشته است. مثلا نبرد سنتی بارسلونا و رئال مادرید موسوم به ال کلاسیکو، همواره یک فرصت فوق العاده برای طمع کاران به شمار می آید. آنها همیشه بلیت های ال کلاسیکو را به چند برابر قیمت در بازار سیاه به فروش می رسانند و تنها یک جست وجوی ساده اینترنتی کافی است تا پی به ابعاد ماجرا ببرید. حتی در همین جام جهانی اخیر هم عرضه بلیت در بازارهای غیررسمی رواج داشت؛ به طوری که قیمت باکس ویژه استادیوم میزبان فینال جام جهانی بین فرانسه و کرواسی به ۸۷ هزار پوند رسید که ۱۱ برابر بیشتر از نرخ مصوب فیفا بود!

فدراسیون جهانی فوتبال در آن زمان مدام به هواداران هشدار می داد که در صورت خرید بلیت از سایت های متفرقه ممکن است در ورود به ورزشگاه دچار مشکل شوند. بنابراین می بینیم که این مشکل تقریبا همه جای دنیا وجود دارد، اما به دلایلی این مشکل در فوتبال ایران پیچیده تر است.

عادت زشت سودجویی

یکی از کاتالیزورها و شتاب دهنده های تشکیل بازار سیاه در فوتبال ایران، پیروی آن از سایر شئون اجتماعی است. مشکلات اقتصادی اخیر به وضوح نشان داد که متاسفانه سودجویی و اتکا به درآمدهای ناگهانی و بادآورده به یک آفت تبدیل شده است. همه دیدیم که چه بر سر کالاهای اساسی آمد و حتی شایعه کمیاب شدن محصولاتی مثل رب و دستمال کاغذی، چطور عده ای را به صرافت خرید بیش از حد، انبار کردن این محصولات و البته فروش شان به چند برابر قیمت انداخت.

اوج این داستان در ماجرای ارز دیده شد و حالا به نظر می رسد منتفع شدن کاذب و نامشروع عده ای در این داستان ها، به یک الگو برای برخی دیگر از شهروندان تبدیل شده است. وقتی آن هجوم وحشتناک به سایت فروش بلیت بازی پرسپولیس و السد اتفاق می افتد، واضح است که عده ای از قبل برای این کار نقشه داشتند و بعد از گشایش سایت، فرصت را از دست نداده اند. به این ترتیب فوتبال هم تابعی از سایر شرایط و شئون اجتماعی است که در این مورد نیاز به فرهنگ سازی اساسی داریم.

کارت هواداری، تقویت نرم افزاری

جدا از مساله فقر فرهنگی اما، حفره های دیگری هم وجود دارد که با درایت می توان دست کم بخشی از آنها را پر کرد. به طور مشخص لازم است که سایت ارائه دهنده بلیت مسابقات، ظرفیت بالا و نفوذپذیری پایینی داشته باشد و محدودیت های حقیقی برای خرید بیش از یک بلیت برای هر نفر ایجاد کند.

در کنار این، بحث همیشگی شناسنامه دار کردن هواداران و صدور کارت هواداری واقعی و کارآمد را برای آنها داریم؛ کارت هایی که در چنین مواقعی بتواند به هوادار شناخته شده تسهیلات ارائه بدهد و او را از دور خرید و فروش بلیت در بازار غیررسمی خارج کنند. وقتی هواداران یک باشگاه تبدیل به یک شبکه منسجم می شوند، طبعا ارائه خدمات به آنها هم راحت تر خواهد شد. دیگر نیازی به تکرار نیست که اولین ابزار رسیدن به آن نقطه هم ثبات مدیریت است؛ چیزی که در فوتبال ایران به «افسانه» می ماند!


بازار سیاه؛ چرا؟
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11
 • داغ فینال بر دل کشتی/ آزادی ترسناک‌ترین ورزشگاه آسیا/ ۸ وزن بدون طلا و نقره/ بازار سیاه بلیت سیاه‌تر شد!


  داغ فینال بر دل ایران ماند، ورود سوت و کور، ماهینی امروز زیر تیغ جراحی می‌رود، بازی رفت و برگشت نام علیشاه در ترکیب پرسپولیس!، برنامه ریزی السد برای ایزوله کردن پرسپولیس، هواداران پرسپولیس دل چرکین از بلیت فروشی اینترنتی، اقتدار و آرامش استقلال مایه
 • جمعه سیاه یا بازار سیاه؟!


  البته بلک فرایدی در این کشور‌ها تخفیف‌های واقعی را ارایه می‌دهد؛ نه همچون ایران که ‌سال گذشته سروصدا به پا کرد. به‌ طوری که خریداران نخستین منتقدان بودند؛ چرا که‌ سال گذشته فروشگاه‌های اینترنتی یکی دو روز مانده به جمعه سیاه قیمت‌های خود را افزایش داد
 • علت گرانی پیاز بازار سیاه و کاهش تولید است/واسطه‌ها بازار را در دست گرفته‌اند


  افزایش نجومی پیاز طی ماه‌های اخیر چندان جای تعجب نیست، چراکه همه ساله عواملی نظیر نبودِ الگوی کشت مناسب و وجود واسطه‌ها در بازار چنین مشکلاتی را در بردارد.
 • بازار سیاه؛ چرا؟


  عمده حدس‌ها مربوط به نقش‌آفرینی دلال‌ها بود؛ کسانی که قصد خرید بلیت به قیمت معمولی و فروش آن را در بازار سیاه داشتند. این گمانه‌زنی‌ها کمی بعد با شروع فروش بلیت‌ها در اینترنت تایید شد؛ روندی که تا ساعتی قبل از مسابقه هم ادامه داشت و جماعت دلال بلیت‌ه
 • نرخ فروش ورق سیاه در بازار


  هر کیلو ورق سیاه 15، در بازار با قیمت 2 هزار و 445 تومان بفروش می رسد.
 • بازار سیاه رحم اجاره ای


  سلامت نیوز:شاید وقتی که لوئيس براون، نخستین کودک به دنیا آمده از طریق روش آزمایشگاهی (I.V.F) ، به دنیا می‎‏آمد کسی فکرش را هم نمی‎کرد که زمانی علم پزشکی آن قدر درباره مسائل ناباروری پیشرفت کند که به جز تولید نطفه جنین در محیط آزمایشگاه،
 • روی خوش بازار به طلای سیاه


  با همگام سازی کاهش ذخیره نفت کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی و همچنین تمدید کاهش عرضه نفت از سوی سبد اوپک و غیر اوپکی ها می توان به رشد مجدد قیمت امیدوار بود.
 • افت قیمت ورق سیاه در بازار آهن


  هر کیلو ورق سیاه 20، در بازار با قیمت 2 هزار و 390 تومان به فروش می رسد.
 • نرخ فروش ورق سیاه در بازار آهن


  هر کیلو ورق سیاه 6، در بازار به قیمت 2 هزار و 480 تومان به فروش می رسد.
 • نرخ فروش ورق سیاه در بازار آهن


  هر کیلو ورق سیاه 15، در بازار به قیمت 2 هزار و 600 تومان به فروش می رسد.
 • نرخ فروش ورق سیاه در بازار


  هر کیلو ورق سیاه 2، در بازار به قیمت یک میلیون و 290 هزار تومان به فروش می رسد.
 • افت قیمت ورق سیاه در بازار آهن


  هر کیلو ورق سیاه 5 ،در بازار به قیمت 2 هزار و 320 تومان به فروش می رسد.
 • قیمت ورق سیاه در بازار


  هر کیلو ورق سیاه 12 در بازار با قیمت 2 هزار و 300 تومان بفروش می رسد.
 • قیمت ورق سیاه در بازار


  هر کیلو ورق سیاه 2 در بازار به قیمت 2 هزار و 280 تومان معامله می شود.
 • بازار سیاه بلیت‌های جشنواره فجر داغ شد


  تنها بعد از چند ساعت از آغاز پیش‌فروش بلیت‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، بازار سیاه خرید و فروش داغ شد و برخی، بلیت‌های خریداری شده‌شان را با مبالغی چند برابر برای فروش عرضه کردند.

گزارش ها

گزارشی از جنایات هولناک و خیانت‌های رضاخان

گزارشی از جنایات هولناک و خیانت‌های رضاخان

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش میدانی از بازار مولوی/ کیلو؛ به گرم تبدیل شد!

گزارش میدانی از بازار مولوی/ کیلو؛ به گرم تبدیل شد!

گزارش تصویری از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در فاطمیه اول

گزارش تصویری از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در فاطمیه اول

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

تأثیر بودجه 98 بر بورس/ گزارش‌های 9ماهه نمک گزارش‌های سالانه را برد

تأثیر بودجه 98 بر بورس/ گزارش‌های 9ماهه نمک گزارش‌های سالانه را برد

گزارش مرکز بحرینی از بازداشت 5 هزار زندانی آزادی بیان

گزارش مرکز بحرینی از بازداشت 5 هزار زندانی آزادی بیان