بازدید: 37

مرگ به دست خودی ها

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1429792
سلامت نیوز: خشونت در جامعه به مرز بحران رسیده است و قتل مصداق بیرونی این خشونت است. اگر بگوییم هر روزه یقیناً گزاف نگفته ایم، اما تقریبا هفته ای نیست که خبری از قتل و خشونت در رسانه ها منعکس نشود، اما چند وقتی است که در کشور قتل های فجیع تری رخ می

سلامت نیوز: خشونت در جامعه به مرز بحران رسیده است و قتل مصداق بیرونی این خشونت است. اگر بگوییم هر روزه یقیناً گزاف نگفته ایم، اما تقریبا هفته ای نیست که خبری از قتل و خشونت در رسانه ها منعکس نشود، اما چند وقتی است که در کشور قتل های فجیع تری رخ می دهد و جنایت ها رنگ وبوی تلخ تری به خود گرفته اند، قتل هایی که رنگ و بوی خانوادگی دارد و از همسر کشی، فرزند کشی و حتی پدر و مادر کشی حکایت دارد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از همدلی ، آخرین قتلی که از این دست اتفاق افتاد و فضای کشور را تحت تاثیر قرار داد، ۴ قتل فجیع در پایتخت فقط در ۳۰ دقیقه شوم بود. در این حادثه یک زن و مرد سالخورده و دو دختر 17 و 19 ساله در خانه ای واقع در خیابان نبرد جنوبی به قتل رسیدند. با حضور ماموران در محل مشخص شد عامل جنایت پدر 47 ساله خانواده است که به نشانه اعتراض به قهر همسرش ، در یک حرکت جنون آمیز پس از بیهوش کردن پدرزن و مادرزن و دو دخترش، آنها را با چاقو به قتل رسانده است. بسیاری از کارشناسان می گویند قتل های خانوادگی قبلا هم بوده، و حالا به مدد شبکه های اجتماعی و گوشی های هوشمند، فقط اطلاع رسانی آن بیشتر شده است، عده دیگری هم می گویند، جامعه خشن تری داریم و اگر در گذشته قتل ها و خشونت ها شامل اعضای جامعه می شد، حالا به درون خانواده راه پیدا کرده و اعضای خانواده خشم‎ شان را بر سر همدیگرخالی می کنند.


قتل های خانوادگی از جمله آسیب های اجتماعی رو به افزایش در کشور است که مثل خیلی از آسیب های اجتماعی دیگر آمار مشخص و مطمئن از آن ارائه نمی شود، اما اگر خبر های مربوط به حوادث را در کشور دنبال کنیم بدون شک متوجه افزایش آن خواهیم شد. افزایش چشم گیری که حتی صدای دستیار ویژه رئیس جمهور در امور شهروندی را نیز در آورده است.
دیروز «شهیندخت مولاوردی» در واکنش به افزایش قتل های خانوادگی با بیان این که جامعه نباید به نحوی مدیریت شود که روز به روز شاهد افزایش چنین فجایعی باشیم، از مسئولان و متولیان خواست که در این زمینه دست روی دست نگذارند.


وی در واکنش به قتل های خانوادگی اخیر و پدیده همسرکشی و دخترکشی، گفت: اینها را نمی توانیم تعمیم دهیم و بگوییم پدیده است و شایع شده، این مسائل به صورت موردی اتفاق می افتد و حتی ممکن است، برخی مواقع یک زن، شوهرش را بکشد. این مساله حتی یک موردش هم زیاد و دردناک است و برای جامعه ما که داعیه عدالت اجتماعی و حکومت دینی دارد، زیاد است. به نظرم ریشه بیشتر این فجایع در فقر است.
یک جامعه شناس با بیان این که قتل های خانوادگی محدود به یک یا دو علت نیستند، بلکه مجموعه عواملی هستند که به خشونت و قتل منجر می شوند، ریشه قتل های خانوادگی را به خشونت شایع در جامعه گره زد خیلی وقت است که آژیر قرمز خشونت در کشور ما به صدا در آمده است. خشونتی که ریشه در مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دارد.


«امان الله قرایی مقدم» تاثیر مشکلات اقتصادی و فقر را بیشتر از گزینه های دیگر دانست و افزود: وقتی فقر در جامعه حاکم شود به درون خانواده ها نیز سرایت می کند و فضای حاکم بر خانواده را متاثر می کند.
وی با بیان این که اقتصاد زیر بنای یک جامعه سالم است، افزود: اگر اقتصاد فرو بریزد بدون تردید ارکان های دیگر را نیز با خود به پایین می کشد. اعتیاد، طلاق، عدم آموزش، فقدان امنیت شغلی، امنیت روانی و بسیاری از موارد دیگر ریشه در فقر اقتصادی دارند . همه این آسیب ها به طور زنجیره وار به همدیگر وصل هستند و درنهایت می توانند زمینه یک قتل و حتی چند قتل را فراهم کنند.
قرایی مقدم به نبود شادی وافزایش خشونت در کشور اشاره کرد و فقدان شادی را نیز یکی از دلایل افزایش خشونت در سطح جامعه دانست. وی افزود جامعه ما جامعه غم زده ای است که مردمانش خندیدن را فراموش کرده اند. چرا که نه تنها زمینه های شادی و خندیدن در جامعه از بین رفته است، بلکه برای احیای این موضوع هم هیچ اقدامی صورت نمی گیرد. بدون تردید زمانی که شادی در کشور نباشد غم و خشونت جای آن را پر می کند. وی با انتقاد از برنامه های صدا وسیما افزود: اغلب برنامه های رادیو و تلویزیون به جای ترویج شادی و نشاط غم و خشونت را ترویج می کند.


این جامعه شناس به پایین آمدن آستانه تحمل جامعه اشاره کرد و افزود: آستانه تحمل مردم بخاطر شرایط نامطلوب جامعه کم شده است و بسیاری از مردم سر کوچکترین موضوعی زبان به دشنام باز می کنند یا با هم دیگر به زد و خورد و برخوردی فیزیکی می پردازند. شاید باورش دشوار باشد اما به خاطر پارک کردن ماشین تا حال قتل های زیادی اتفاق افتاده است. وقتی موضوع ساده ای مانند جای پارک قتل فجیعی را رقم می زند، نشان از تحمل ناپذیری مردم دارد.
قرایی مقدم با بیان این که عدالت اجتماعی در کشور به محاق رفته است، افزود: شکاف طبقاتی عمیقی در جامعه شکل گرفته است. به نحوی که برخی دغدغه نان شب دارند اما برخی که اغلب از فرزندان مسئولان هستند زندگی های لاکچری خود را در صفحات اجتماعی در معرض دید همگان قرار می دهند. بنابراین این شکاف باعث تعار ض های فراوان در خانواده ها می شود و برخی از خانواده ها با الگو قرار دادن زندگی افراد متمول خواهان برخورداری از آن امکانات هستند و زمانی که پدر خانواده در تامین مایحتاج آن نیازها عاجز است، زمینه خشونت در جامعه افزایش می یابد، خشونتی که حتی می تواند به قتل یکی از افراد خانواده منجر شود. قتلی به این شکل چند وقت پیش در رسانه ها منتشر شد. پدری زمانی که نتوانست خواسته دختر نوجوانش را که خرید یک تبلت بود برآورده کند، با سرزنش و اعتراض دخترش مواجه شد، و او برای فرار از سرزنش دخترش او را به قتل رساند.


وی افزود: واقعیت این است که خشونت هایی در سطح کلان جامعه در حال انجام است، این موضوع تاثیر خودآگاه و ناخودآگاه بر جامعه دارد. وقتی فردی می بیند اختلاس کلان انجام می شود، در صورتی که او حتی از گرفتن وام دو میلیونی ناتوان است، وقتی کسی سلطان سکه می شود، سیستمی که در آن برخی به راحتی میلیون ها تومان بلکه میلیاردها تومان را می دزدد و بدون هیچ مشکلی از کشور می گریزد، چطور به او بگوییم دزدی کوچک نکن؟ چطور به افراد بگوییم قوانین را رعایت کنید وقتی ببینند بالادستی ها قوانین را رعایت نمی کنند، جامعه ای که مورد خشونت باشد، چطور بگوییم خشونت نورز؟
وی با بیان این که افزایش آمار قتل در جامعه کنونی ایران از نظر جامعه شناسی جای تعجب ندارد، تصریح کرد: زمانی که تمام زمینه های وقوع جرم در جامعه مهیا است و وقتی اقدامات موثری انجام نشده که در جهت کاهش عوامل منجر به قتل باشد، چطور باید انتظار داشته باشیم که این جنایت خود به خود از بین برود؟ بدون تردید تا زمانی که مسئولان برای برطرف کردن عوامل منجر به قتل، کاری انجام نداده باشند، ساده اندیشی است که انتظار داشته باشیم اوضاع بهتر شود.
قرایی مقدم با بیان این که جامعه ما ناامید شده است. تاکید کرد: نمی خواهم سیاه نمایی کنم اما باید واقعیت ها را بگویم. وضعیت کنونی جامعه همه را ناامید کرده است و من امید چندان و چشم انداز روشنی را نمی توانم برای این جامعه متصور باشم. مگر این که بر رفع مشکلات مردم تمرکز شود به ویژه رفع مشکلات اقتصادی به عنوان ریشه تمام مشکلات کشور.


مرگ به دست خودی ها
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1
 • جوزانی: کاسه ساز پدر سینمای دفاع مقدس بود/ او اهل خودی و غیر خودی کردن نبود/ الوند: کاسه ساز با حضورش به پست‌های وزارت ارشاد هویت داد


  مسعود جعفر جوزانی در تشییع پیکر حبیب الله کاسه ساز تهیه کننده با سابقه سینما گفت: حبیب پدر سینمای دفاع مقدس بود، او دوستانش را دسته‌بندی و جناح‌بندی نمی‌کرد و برای برداشت دودستگی‌ها در بین سینمایی‌ها تلاش زیادی کرد.
 • مرگ به دست خودی ها


  سلامت نیوز: خشونت در جامعه به مرز بحران رسیده است و قتل مصداق بیرونی این خشونت است. اگر بگوییم هر روزه یقیناً گزاف نگفته ایم، اما تقریبا هفته ای نیست که خبری از قتل و خشونت در رسانه ها منعکس نشود، اما چند وقتی است که در کشور قتل های فجیع تری رخ می
 • گل به خودی ترامپ


  ایالات‌متحده و چین روز جمعه به‌دلیل بحران تعرفه‌ها درگیری لفظی با یکدیگر داشتند و به‌نظر می‌رسد باید منتظر یک جنگ تجاری تمام‌عیار بود. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، ترامپ پیش‌تر گفته بود که پیروزی در جنگ تجاری آسان است اما حالا که متحدان سابق آمریک
 • سقط خود به خودی جنین، علت


  دکتر گفت سقط خود به خودی است و تیتر بتا داد که 12.9 بود. دلیل سقط چیست؟
 • سقط جنین خود به خودی چیست؟


  سقط جنین خود به خودی ، نوعی زایمان است که در ماه های اول بارداری اتفاق می افتد.
 • بی خودی!! بی اساس!! بی پایه!!


  با شروع رسمی تحریم های آمریکا علیه کشور عزیزمان؛ فضای وحدت و همدلی خوبی برای عبور از این مرحله شکل گرفته است. اما در حاشیه این مساله به نظر می رسد...
 • گل به خودی ترامپ در خودروسازی


  برخلاف ادعای دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در رابطه با حمایت از صنعت خودروی این کشور که منجر به اعمال تعرفه‌های ۲۵ درصدی بر خودروهای وارداتی به آمریکا شد، بسیاری از کارشناسان هشدار داده‌اند هزینه‌های این سیاست برای شهروندان و خودروسازان آمریکایی بس
 • گل به خودی این بار از سرپرست استقلال!


  استقلال این روزها در بحران است و کمترین کاری که از مسئولان این تیم برمی‌آید این است که علیه باشگاه خودشان حرف نزنند و اجاره بدهند تا طعم پیروزی مقابل نفت مسجد سلیمان تلخ نشود.
 • انتقاد خودی‌ها از مجلس


  رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس، از تعلل ۳ ماهه کمیسیون برنامه و بودجه در بررسی درخواست تحقیق و تفحص از مجلس انتقاد کرد.
 • انتقاد خودی‌ها از مجلس


  رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس، از تعلل ۳ ماهه کمیسیون برنامه و بودجه در بررسی درخواست تحقیق و تفحص از مجلس انتقاد کرد.
 • انتقاد خودی‌ها از مجلس


  رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس، از تعلل ۳ ماهه کمیسیون برنامه و بودجه در بررسی درخواست تحقیق و تفحص از مجلس انتقاد کرد.
 • چرا خودآزاری؟/ "خودی" که دیده نمی شود


  مفهوم خودآزاری یا دگرآزاری، برای همگان قابل فهم و درک نیست، مگر برای آنان که با یک فرد مبتلا زندگی کرده باشند و به صورت محسوس واکنش‌ها و رفتارهای فرد مبتلا را ببینند و عمیقاً دریابند که آزاررسان به خود یا دیگران، علاوه بر احساس درد و ناراحتی، از این
 • گل به خودی و محیط زیست


  سلامت نیوز-*حسین آخانی: پنجشنبه شب 25خرداد 1397در سن پترزبورگ دنیا شاهد یک صحنه گل به خودی تاریخی بود. تردیدی نیست که گلی که بازیکن مراکشی با سر به دروازه کشورش زد، 80میلیون ایرانی و شاید خیلی بیشتر را غرق در شادی کرد، اما لحظه ای خود را جای او بگذا
 • دو بار سقط خود به خودی داشتم، چیکار کنم؟


  ۲ بار سقط داشتم. بار اول در هفته وخود به خودی و بعدی در سونوگرافی هفته ۶ قلب داشت ولی ۲ هفته بعد سونوگرافی انجام دادم جنین سقط شده بود.
 • گل به خودی حاج بابایی در برنامه نود


  شاید پسندیده این بود که با شهامت می گفتید که من با تمام قدرت پاس را برای مردم همدان آوردم اما عدم نظارت و سوء مدیریت وسیاسی بازیها پاس را نابود کرد!

گزارش ها

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

انتشار یک گزارش خبری علیه ترامپ، واکنش او را برانگیخت!

انتشار یک گزارش خبری علیه ترامپ، واکنش او را برانگیخت!

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد