بازدید: 87

خوشبختی گم شده در صفر و یک‌های مجازی

این روزها در هر خانواده‌ای بیشتر وقت اعضا با شبکه‌های اجتماعی می‌گذرد. در این گزارش به مرور تحقیقاتی پرداخته‌ایم که تاثیر استفاده زیاد از شبکه‌های..
خوشبختی گم شده در صفر و یک های مجازیبه گزارش بولتن نیوز،فرقی هم ندارد چه سن و سالی دارند؛ پدر، مادر و بچه ها هر کدام مدت زمان طولانی را صرف چرخیدن در این شبکه ها و جواب دادن به پیام های دریافتی می کنند. اما همزمان از کنار هم بودن ها و حرف زدن های اعضای خانواده کم شده و همین باعث شده صمیمیت بین آن ها کمتر شود. استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی بیشترین مشکل را برای رابطه همسران به وجود آورده است. این مشکلات در کشورهای مختلف آنقدر زیاد و پرتعداد شده که نگرانی های جدی در مورد آسیب استفاده از شبکه های اجتماعی به دوام ازدواج بوجود آورده است. چند نفر از اساتید دانشگاه های طراز اول ارتباطات دنیا، یک تحقیق مفصل انجام داده اند تا تاثیر گذران وقت در این شبکه ها بر میزان رضایت زوج ها از زندگی مشترک و همینطور میزان طلاق را بسنجند. نتایج تحقیق درست بودن این نگرانی ها را نشان می دهد.

صفر و یک ها احساس خوشبختی را می بلعند

دکتر جیمز کتز یکی از اساتید برجسته ارتباطات در دنیاست و الان رییس دپارتمان رسانه ای نوظهور در دانشگاه بوستون آمریکا. با همکارانش در یکی از دانشگاه های شیلی در تحقیق شان نرخ طلاق در ایالت های مختلف آمریکا را با میزان استفاده خانواده از فیس بوک مقایسه کرده اند. پروفسور کتز می نویسد: ممکن است تعجب آور باشد که پروفایل فیس بوک بعنوان یکی از فاکتورهایی که نسبت به سایر رفتارهای افراد کم اهمیت بنظر می رسد، می تواند یک ارتباط آماری مهم با نرخ طلاق و نارضایتی از زندگی مشترک داشته باشد.

وی می گوید: این تحقیق نشان داد گذران وقت در شبکه های اجتماعی کیفیت ازدواج و احساس خوشبختی را کاهش می دهد و باعث بروز مشکلات در ارتباط زوج ها و سوق پیدا کردن به سمت طلاق می شود.

در یک پژوهش جداگانه که در در دانشگاه تگزاس بر روی افراد ازدواج کرده صورت گرفت، محققین فهمیدند کسانی که زمان بیشتری را بر روی سایت های شبکه های اجتماعی می گذرنند، میزان خوشبختی کمتری را احساس می کنند. این تحقیق نشان میدهد که افرادی که از شبکه های اجتماعی استفاده نمی کنند، 11 درصد نسبت به کسانی که از به صورت مرتب در شبکه های اجتماعی حضور دارند، احساس خوشبختی کنند.

شبکه های اجتماعی شک را به یقین تبدیل می کند

نه تنها شکل فعالیت هایی که یک نفر در شبکه های اجتماعی دارد بلکه مدت زمان صرف شده می تواند ایجاد مشکل کند. شبکه های اجتماعی این امکان را فراهم می کنند که یک فرد شکاک خیلی راحت بتواند اطلاعاتی در مورد ارتباطات و تعاملات مختلف همسرش به دست بیاورد. چه مساله ای وجود داشته باشد و چه وجود نداشته باشد، این ارتباطات احساس ناخوشایندی برای او بوجود می آورد و همین، منجر به تلاش برای چک کردن بیشتر این ارتباطات، جدل، درگیری و بروز مشکلات جدی می شود.

مشکل دیگر اینکه متاسفانه موارد زیادی وجود دارد که نشان می دهد شک فرد نسبت ارتباطات همسرش در شبکه های اجتماعی به جاست. این شبکه های فضایی را به وجود آورده است که اگر فرد مشکل یا خلأیی در زندگی مشترک خود داشته باشد، به جای تلاش برای حل کردنش به دنبال تسکین آن از طریق ارتباطات مجازی بیفتد. این تحقیقات نشان داده که از هر ده نفر یکی گفته اند پیام های و پست هایشان را از دیگری مخفی می کنند. هشت درصد افراد بزرگسال گفته اند اکانت های مختلفی دارند و از هر سه طلاقی یکی به خاطر این مسائل جرقه خورده است.

ماسک های مجازی دوگانگی می آورد

کارشناسان و متخصصان خانواده و ازدواج در کشور خودمان هم در تحقیقاتشان به نتیجه های مشابهی رسیده اند. آنان معتقدند یکی از اثرات شبکه های اجتماعی این است که به افراد هویت کاذب و غیر واقعی می دهد. کسانی که در ارتباطات و گفتگوهای خود فقط به فضای مجازی اکتفا می کنند کم کم یک هویت کاذب برایشان ایجاد می شود و به سمت توهم پردازی و خیال بافی می روند که این مشکل باعث می شود که بیشتر این افراد نتوانند تصمیم هایی مناسب، به موقع، عینی و واقعی در زندگی خود بگیرند. بررسی ها نشان داده که شخصیتی که فضای مجازی به افراد می دهد تا حد زیادی با شخصیت اصلی او متفاوت است؛ یک کاربر تلاش می کند نداشته های خودش را به صورت مجازی جبران کند و یا اینکه تحت تأثیر مقایسه خود با باقیه کاربرها قرار می گیرد و از شخصیت های کاذب آن ها برای شکل دادن به شخصیت مجازی خودش استفاده کند. تمام این ها فرد را دچار دوگانگی می کند و رابطه های واقعی در خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد.

رابطه های جدید راهی برای فرار از نارضایتی

بخاطر وجود گوشی های هوشمند و اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی، هیچ زمانی تا این اندازه شرایطی فراهم نشده تا فرد ناراضی از زندگی مشترک دنبال رابطه برقرارکردن های جدید، رابطه گرفتن با افرادی که پیش از ازدواج ارتباطی عاطفی با او داشته اند یا به دنبال وقت گذرانی و رابطه موقت باشند.

هر روز در صفحه حوداث برخی روزنامه ها و مجلات خبرهایی می بینیم که زندگی یک زوج تنها به دلیل اینکه زن یا مرد، فرد دیگری را از طریق همین شبکه های اجتماعی وارد زندگی خود کرده، به جدایی کشیده شده است؛ خیلی از اتفاقات خشونت آمیز در این خبرها نیز مربوط به مواردی است که فرد متوجه می شود همسرش با شخص دیگری در فضای مجازی در ارتباط است.

عاطفه ها طلاق می گیرند

کارشناس ها می گویند یکی از مهمترین تاثیراتی که شبکه اجتماعی می تواند در مدت زمانی طولانی ایجاد کند، گرفتن نبوغ و خلاقیت فرد است که باعث ایجاد تنبلی، افسردگی و بوجود آمدن یک سری حالت های روانی غیر عادی می شود. این حالت های روانی باعث رفتارها و ناسازگاری هایی می شود که با ادامه پیدا کردنش و پایین آمدن آستانه تحمل طرف مقابل، زمینه جدایی زوج ها از هم را بوجود می آورند.

تبعات شبکه های اجتماعی بر روی خانواده ها، از طلاق های رسمی هم فراتر است. ممکن است دو نفر به خاطر بروز چنین رفتارهایی بصورت رسمی از هم جدا نشوند اما نوعی از سردی ارتباط یا طلاق عاطفی را به وجود بیاید که اثرات آن از طلاق رسمی بسیار بیشتر است و متأسفانه آمار این نوع طلاق به شدت زیاد شده است.

آسیب ها قابل مدیریت هستند

به واسطه این تحقیقات و نتایجی که در رسانه ها منتشر شده، بسیاری از زوج ها در آمریکا که تلاش کرده اند تاثیراستفاده از شبکه های اجتماعی بر روی روابط شان را درک کنند و تلاش کنند مدت زمانی که در فیس بوک یا دیگر شبکه ها صرف می کنند را محدود کنند. بعضی از زوج ها حتی برای شکل استفاده شان از شبکه اجتماعی قواعدی را تنظیم کرده اند؛ مانند ارتباط نگرفتن با افرادی که پیش از ازدواج با آنان رابطه عاطفی داشته اند و به اشتراک نگذاشتن اطلاعات خصوصی و عکس هایشان بدون کسب اجازه از یکدیگر.

در شرایطی که شبکه های اجتماعی به جزء جدانشدنی زندگی خانواده های امروز تبدیل شده اند، اگر شناخت نسبت به اثرات آن برای زندگی مشترک بیشتر شود، افراد دنبال راه حل می روند و می توانند راه هایی برای کم کردن این آسیب ها بیابند.


خوشبختی گم شده در صفر و یک‌های مجازی
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14
 • خوشبختی گم شده در صفر و یک‌های مجازی


  این روزها در هر خانواده‌ای بیشتر وقت اعضا با شبکه‌های اجتماعی می‌گذرد. در این گزارش به مرور تحقیقاتی پرداخته‌ایم که تاثیر استفاده زیاد از شبکه‌های..
 • رقم خوشبختی مشخص شد!


  دانشمندان معتقدند که جمله معروف پول خوشبختی نمی‌آورد دارای مستندات کافی نیست و طبق آخرین مطالعات انجام شده، کسب مقدار مشخص درآمد سالانه در پیدایش احساس خوشبختی کاملا موثر است.
 • خوشبختی‌های شفر در استقلال


  وینفرد شفر از هفته نهم رسما بعنوان سرمربی روی نیمکت آبی پوشان تهران می‌نشیند و این در حالی است که این تیم تا پایان نیم فصل نخست یک بازی خارج از خانه دارد.
 • خوشبختی‌های شفر در استقلال


  وینفرد شفر از هفته نهم رسما بعنوان سرمربی روی نیمکت آبی پوشان تهران می‌نشیند و این در حالی است که این تیم تا پایان نیم فصل نخست یک بازی خارج از خانه دارد.
 • زندگی به وقت خوشبختی!


  سلامت نیوز-*دکتر مهدی سودآوری د: داشتن احساس خوب در زندگی با وجود همه مشکلات، آنقدرها هم سخت نیست. داشتن زندگی شاد و لذت بردن از زندگی یکی از دیرینه ترین آرزوهای بشر بوده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، در زمانه ما مدل شبه رو
 • قیمت خوشبختی‌ات چقدر است؟


  واقعا این روزها، آدم‌های معمولیِ دور و برمان در کوچه و خیابان، با چه مقدار پول احساس خوشبختی دارند؟ این پول را صرف انجام چه کاری می‌کنند؟ و اصولا ارتباط میزان پول و دارایی با احساس خوشبختی و رضایتمندی چیست؟
 • خوشبختی در مسیر نصف جهان


  آخرین بازی هفته بیست و دوم لیگ برتر یکی از حساس ترین بازی های هفته خواهد بود، جدالی که امتیازات آن در سرنوشت دو تیم تهرانی و اصفهانی در کورس کسب سهمیه آسیا اهمیت زیادی دارد.
 • ناینگولان: خوشبختی یعنی رم


  ستاره خط میانی رم از حضور در این تیم خوشحال است و تاکید کرد که در هیچ حالتی جالوروسی را ترک نخواهد کرد.
 • خوشبختی پرسپولیس با گل آقای گل!


 • خوشبختی استقلالی ها در اهواز


  هواداران تیم فوتبال استقلال تهران برای دیدار با استقلال خوزستان می توانند از 50 درصد ظرفیت ورزشگاه استفاده کنند.
 • استقلال – صنعت نفت؛ پیش به سوی خوشبختی


  فردا در یکی از حساس ترین بازی های هفته نخست دور برگشت لیگ برتر آبی های پایتخت در راند اول مبارزات حساس خود با برزیلی ها، میزبانی خواهند کرد.
 • جام حذفی، جام خوشبختی استقلال و شفر می‌شود؟


  آبی های تهرانی با کسب سه پیروزی دیگر در جام حذفی می توانند فصل سخت خود را به بهترین شکل به پایان برسانند.
 • خوشبختی فرشاد احمدزاده + عکس


 • لیگ یک/ بگوویچ و خوشبختی در دقیقه 95 


  گل گهر سیرجان موفق شد با گل دقیقه 95 در دیدار خارج از خانه خود مقابل فجرسپاسی به برتری دست یابد.
 • استارت شفر با تیم خوشبختی استقلال 


  سرمربی استقلال روز جمعه برابر تیمی کارش را استارت می زند که در دو سال گذشته تیم خوش یمنی برای تیمش بوده است.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند