بازدید: 88

واکنش وزارت نفت به انتشار یک فیش نجومی

منبع : فرارو کد خبر: 1429231

وزارت نفت در جوابیه ای به روزنامه کیهان درباره انتشار فیش حقوقی علی کاردر از مدیران ارشد این وزارتخانه توضیح داده است.

در جوابیه وزارت نفت که امروز سه شنبه از سوی کیهان منتشر شده آمده است:

«ظرف چند روز گذشته برخی سایت ها در اقدامی غیر اخلاقی فیش حقوقی مربوط به جناب آقای علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و یکی از مدیران پاک دست و مورد وثوق نظام را که در ماه پایانی حضورشان در صنعت نفت معوقات و سهم پس انداز شده در صندوق های قرض الحسنه ایشان عودت داده شده است را منتشر و مبلغ 37 میلیون تومان را به عنوان حقوق ثابت دریافتی ایشان اعلام کردند. از شبه رسانه های بی نام و نشان البته توقعی نیست اما قطعا این انتظار از روزنامه با سابقه کیهان می رفت که در بازنشر این خبر دقت می نمود و بدون بررسی نسبت به انتشار و تحلیل آن اقدام نمی کرد زیرا تمامی پرداخت های صورت گرفته به مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران حسب ضوابط و آیین نامه های جاری صنعت نفت و دولت انجام شده و ریالی فراتر از حق و حقوق قانونی و شرعی به ایشان پرداخت نشده است.

درخصوص طرح مجدد ادعاهای روزنامه کیهان در مورد پرونده کرسنت با وجود اینکه آگاهی داریم جناب آقای حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان از جزئیات این پرونده و سیر رسیدگی به آن مطلع هستند، ضمن تکذیب موضوع خسارت 14 میلیارد دلاری ایران در این پرونده، به اطلاع خوانندگان محترم می رساند وزارت نفت در طول سال های گذشته به دلیل منع قانونی درخصوص انتشار موارد مربوط به پرونده کرسنت به دلیل در جریان بودن پرونده آن در دیوان داوری بین المللی و احتمال سوءاستفاده طرف دعوی و به خطر افتادن منافع ملی سکوت اختیار کرده است اما امیدواریم به زودی و با تعیین تکلیف و صدور رأی نهایی این پرونده، محدودیت اطلاع رسانی در این خصوص برداشته شود و آنگاه با انتشار حقایق این پرونده، روزنامه کیهان و جناب آقای شریعتمداری باید به دنبال متهمان اصلی این پرونده در اردوگاه فکری نزدیک به خود باشند.»

در پاسخ به این جوابیه روزنامه کیهان نوشت: درباره پاسخ وزارت نفت چند نکته گفتنی است؛


1- آقای کاردر از متهمان اصلی پرونده تخلفات مربوط به قرارداد کرسنت است و در شهریور 1395 اعلام شد برای وی از سوی دیوان عالی کشور، حکم محکومیت و انفصال از خدمت صادر شده است، با این وجود مشخص نیست که او چگونه پس از محکومیت و انفصال از خدمت در شرکت ملی نفت مشغول به فعالیت بوده است! شهریور 1395 با رای دیوان عالی کشور حکم محکومیت و انفصال از خدمات دولتی علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و دیگر اعضای هیئت مدیره این شرکت تایید شد.رسانه ها با انتشار حکم دیوان عالی کشور تصریح کرده بودند: «این حکم که در ارتباط با قرارداد کرسنت صادر شده است قطعی بوده و هیچ مرجعی در سه قوه نمی تواند آنرا نقض کند.»

2- وزارت نفت می گوید مبلغ 37 میلیون تومان حقوق وی نبوده و پرداخت این مبلغ به دلیل معوقات و سهم پس انداز ایشان از صندوق های قرض الحسنه بوده است. اولاً با فردی که پیش از این بازنشسته شده و پاداش یک میلیارد تومانی گرفته، به طور منطقی باید تسویه حساب مالی شده باشد و چنین ادعایی قابل قبول نیست. دوماً اگر به راستی چنین است چرا میزان واقعی حقوق ایشان و سهم سایر پرداخت های جداگانه اعلام نمی شود تا جایی برای شک و شبهه و شایعه باقی نماند؟! راه حل بسیار ساده و منطقی است. وزارت نفت فیش حقوقی شش ماه پایانی حضور ایشان در این وزارتخانه را منتشر و شفاف سازی کند. کاری که باید طبق ماده 29 قانون برنامه ششم از ابتدای سال جاری برای تمام مدیران انجام می شد و متاسفانه دولت به بهانه های مختلف از آن سر باز زده است و هر روز وعده فردا می دهد.

3- و اما درخصوص پرونده کرسنت و خسارت 14 میلیاردی ناشی از آنکه در خبر کیهان ذکر شده بود باید گفت این خبر را مسئولان و حامیان نزدیک به دولت منتشر کرده اند که به دو مورد از آنها اشاره می شود.

علی جنتی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی 19 خرداد 1394 با اشاره به پرونده پرحاشیه کرسنت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفته بود: «این پرونده بسیار حساس است و ایران به میزان 13 میلیارد و 850 میلیون دلار محکوم شده است، بنده هم شخصا اعتقاد دارم که پرونده کرسنت مسائل و مشکلات زیادی را دارد و در آن سوء استفاده های زیاد انجام شده و احیاناً ممکن است رشوه هایی داده شده باشد.»

در جریان مناظره های انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت سال گذشته نیز هاشمی طبا خبر از جریمه 14/5 میلیارد دلاری ایران در این پرونده داده بود، فارغ از اینکه جریمه دقیق ایران در پرونده کرسنت چه بوده است باید از روابط عمومی شرکت ملی نفت پرسید آیا سخنان مسئولان و وابستگان به دولت را نیز تکذیب می کنید؟!


واکنش وزارت نفت به انتشار یک فیش نجومی
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه CFT در مجلس

بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه CFT در مجلس

گزارش تصویری از عزاداری شب سوم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تصویری از عزاداری شب سوم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام