بازدید: 56

معاون اول تشریفاتی ؟!

منبع : فرارو کد خبر: 1428948
سال گذشته همزمان با معرفی کابینه توسط رییس جمهور شایعات گسترده‌ای از اختلافات میان روحانی و اسحاق جهانگیری در رسانه‌ها منتشر شد. شواهد نشان می‌دهد روابطه رییس جمهور و معاون اولش سرد شده است. بحث استعفای جهانگیری در همان مطرح بود و پس از آن نیز این مسئله دامنه بیشتری گرفت.
فرارو- یک روز پس از آنکه عباس آخوندی وزیر پیشین مسکن از اختلافات عمیق خود با حسن روحانی، رییس جمهور پرده برداری و استعفای خود را رسانه ای کرد، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و دیگر عضو اصلاح طلب کابینه نیز گلایه های جدی را از وضعیت دولت مطرح کرد. گلایه هایی که باعث شده که حتی عده ای از استعفای قریب الوقوع او سخن بگویند.
معاون اول
جهانگیری در همایش روز ملی صادرات از اختلافش با روحانی رونمایی کرد

به گزارش فرارو، اسحاق جهانگیری روز گذشته در اظهارات جنجالی خود گفت: «برخی فکر می کنند ما خودکار به دست باید به دنبال عزل مدیرانی باشیم که ریسک پذیر نیستند، در حالی که تا این لحظه اجازه برکناری منشی خود را هم پیدا نکردم. مدیری که مسئولیت می پذیرد باید شجاع و ریسک پذیر باشد در غیر اینصورت به مردم ظلم کرده است.»

این سخنان معاون اول رییس جمهور در مراسم روز صادرات مطرح شد. در این مراسم محمد شریعتمداری وزیر پیشین صنعت و معدن و گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت کار و رفاه نیز حضور داشت.

جهانگیری در ابتدای سخنان خود گفت: «نمی خواستم امروز به این مراسم بیایم و تصمیمم برنیامدن بود. با وجود این که دیشب آقای شریعتمداری با من صحبت کرد و از من برای این مراسم مجددا دعوت کرد من به او گفتم شرایطم جوری است که شاید در این مراسم شرکت نکنم، اما وقتی در بخش خبری ساعت هشت صبح اعلام شد جلسه امروز با حضور من برگزار می شود فکر کردم که تعبیر و تفسیر دیگری از نیامدن من بشود، بنابراین آمدم که خدمت صادرکنندگان عرض ادب کنم.»

این سخنان بازتاب گسترده ای در افکار عمومی داشته است. بسیاری از ناظران و فعالان سیاسی و رسانه ای این سخنان جهانگیری را غیرقابل قبول دانسته اند.

غلامحسین کرباسچی هم حزبی جهانگیری و دبیرکل حزب کارگزاران درباره سخنان او گفت: «من صحبت آقای جهانگیری را شنیدم، اما نمی دانم چرا این حرف را زد؟ اگر من به جای او بودم که حتی نمی توانستم منشی خودم را تغییر دهم، یک روز هم در کابینه دولت نمی ماندم.».

اما او در عین حال تاکید کرد که "نوع کنش من و آقای جهانگیری و جایگاه هایی که هر کدام قرار داریم، متفاوت است. "

کرباسچی گفت: «من فکر می کنم آقای جهانگیری این سخنان را در واکنش به مراجعاتی که به ایشان می شود، بیان کرده است. مراجعات به ایشان نسبت به مسائل مختلف زیاد است و آقای جهانگیری خواسته که بگوید با محدودیت های زیادی روبه رو است.»

عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح طلب نیز امروز در یادداشتی جهانگیری را یک معاون اول معمولی دانست.

عبدی در ادامه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ و از خودگذشتگی جهانگیری و ورود به عرصه انتخابات برای حفاظت از روحانی نوشت: «تصور آن بود که گروه اقتصادی دولت در زیرمجموعه معاون اول عمل کند. من نمی دانم که آیا این را با آقای روحانی شرط کردند یا خیر. اگر شرط کردند و معاون اولی را پذیرفتند در این صورت در اولین لحظه ای که خلاف آن را دیدند باید کناره گیری می کردند و اگر شرط نکردند که هیچ ادعایی نمی توانند داشته باشند.»

او درباره استعفای احتمالی جهانگیری تاکید کرد "تنها فرصت را برای کناره گیری از دولت از دست داد و هنگامی که حوادث دی ماه ۱۳۹۶ رخ داد، این فرصت بیشتر از پیش از دست رفت و پس از اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی دیگر نه تن ها نمی تواند چنین کند، بلکه معلوم نیست که نتایج مثبتی از کناره گیری احتمالی اش به دست آورد."
معاون اول بسیاری معتقدند اگر اسحاق جهانگیری در انتخابات 96نامزد نمی شد شکست روحانی قطعی بود

پیشتر نیز اصلاح طلبان دیگری از لزوم کناره گیری جهانگیری از معاونت اولی رییس جمهور سخن گفته بودند.

سال گذشته همزمان با معرفی کابینه توسط رییس جمهور شایعات گسترده ای از اختلافات میان روحانی و اسحاق جهانگیری در رسانه ها منتشر شد. شواهد نشان می دهد روابطه رییس جمهور و معاون اولش سرد شده است. بحث استعفای جهانگیری در همان مطرح بود و پس از آن نیز این مسئله دامنه بیشتری گرفت.
 
در آن زمان گفته می شد که اختیارات روحانی به محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور واگذار شده است.

در جریان حوادث دی ماه و بالا رفتن نرخ ارز نیز اختلافات کاهش نیافت. اما با آغاز سال جدید و تداوم تلاطم ارز ناگهان اسحاق جهانگیری در قامت یک سوپر من ظاهر شد و پس از یک جلسه مهم برای کنترل بازار ارز اعلام کرد که نرخ دلار در ۴۲۰۰ تومان تک رقمی شده و خرید و فروش ارز از این پس قاچاق به حساب می آید.

با وجود تلاش های دولت برای کنترل نرخ ارز قیمت دلار به پرواز خود ادامه داد و تصمیم دولت که توسط جهانگیری اعلام شده بود به سختی شکست خورد. پس از آن نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی به طنز و کنایه به "دلار جهانگیری" مشهور گردید. هیچ وقت مشخص نشد در آن جلسه چه کسانی دلار تک نرخی شدن ارز را پیشنهاد و به آن را رای دادند. پس از آنکه آن سیاست شکست خورد همه مقامات اقتصادی دولت پشت اسحاق جهانگیری پنهان شدند و به نوعی او به سیبل انتقادات بدل گردید.
 
بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که با اتفاق تمام برنامه های اصلاح طلبان برای سرمایه گذاری بر روی جهانگیری برای انتخابات سال ۱۴۰۰ نقش برآب شده است.

به این ترتیب حالا جهانگیری باز هم در دوراهی ماندن و رفتن قرار دارد. دو راهی که بیش از یک سال است با چالش آن دست و پنجه نرم می کند.

نگاه روزنامه ها به سخنان جهانگیری
امروز روزنامه های اصلاح طلب و اصولگرا به صورت گسترده ای سخنان جهانگیری پوشش دادند. آفتاب یزد از حرف های جهانگیری با عنوان "اعترافات تلخ" یاد کرد و روزنامه آرمان تیتر "شکست دیرهنگام سکوت" را برای سخنان جهانگیری برگزید.

روزنامه همشهری انتقادات دیروز جهانگیری از اختیاراتش را در کنار متن انتقادی استعفای آخوندی از وزارت راه و نیز انتقادات شریعتمداری در همایش صادرات قرار داد. این روزنامه نتیجه گرفت که در دولت اختلافات گسترده ای وجود دارد.

روزنامه اعتماد نیز گلایه های جهانگیری را "نابه هنگام" خوانده است.

روزنامه سازندگی وابسته حزب کارگزاران و هم حزبی اسحاق جهانگیری، اما با رویکردی متفاوتی اختلاف جهانگیری با برخی تصمیمات دولتی را برجسته کرده، اما اختلاف او با رییس جمهور و هیات حاکم بر دولت را نادیده گرفته است.

سازندگی تیتر "مخالفت جهانگیری با افزایش قیمت بنزین" را انتخاب کرده و حتی سخنان دبیرکل حزب کارگزاران درباره گلایه جهانگیری را پوشش نداده است. به نوعی این روزنامه سعی کرده فضا را ملتهب نکند.

روزنامه های ایران و اطلاعات که نزدیک به دولت هستند هم سخنان جهانگیری را پوشش نداده اند.

اما روزنامه های اصولگرا بازتاب وسیعی به این اظهارات دادند. کیهان تیتر "آقای جهانگیری! وعده هایی که دادید یادتان هست؟!» را انتخاب کرده و به حضور پوششی او در فرآیند انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است.

کیهان نوشته است که سخنان جهانگیری برای رفع مسئولیت از وضعیت کنونی کشور است. کیهان همچنین با اشاره به تیتر و عکس روزنامه سازندگی پس از اعلام نرخ ۴۲۰۰ برای دلار که جهانگیری را در قامت یک سوپرمن به تصویر کشیده بود، نوشت: «این سوپرمن امروز اظهار عجز و ناتوانی می کند و می گوید چه انتظاری از من دارید، من که نمی توانم حتی منشی خودم را تغییر داده و او را برکنار کنم!»

کیهان همچنین اختلافات در دولت را مربوط به اختلافات دو حزب کارگزاران و اعتدال و توسعه می داند.

موضعی که در دیگر روزنامه اصولگرا یعنی "صبح نو" وابسته به محمد باقر قالیباف هم وجود دارد. این روزنامه اختلافات در دولت و میان دو حزب سیاسی که در دولت نقش دارند را با یک عکس و تیتر به تصویر کشیده است. صبح نو تیتر "بفرماید منزل" را انتخاب کرده ودر روتیتر نوشته است "اختلافات دو حزب اعتدال و توسعه و کارگزاران موجب انتقادات افشاگرایانه جهانگیری از عملکرد دولت شده است". در تصویر انتخاب شده با این تیتر به گونه ای القا شده که محمود واعظی از سران حزب اعتدال توسعه به جهانگیری که از اعضای کارگزاران است می گوید به خانه برود.

معاون اول تیتر و عکس روزنامه صبح نو

دیگر روزنامه های اصولگرا همچون خراسان نیز به اختلافات در دولت اشاره کرده اند. اما روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسدارن از وجود فضای "ابهام" و "کنایه" در دولت سخن گفته است. روزنامه دنیای اقتصاد نیز به "کنایه های پینگ پنگی در جشن صادارات" اشاره کرده است.

واکنش ها در فضای مجازی
در فضای مجازی نیز واکنش های فراوانی به سخنان روحانی صورت گرفت. در این بین فعالان اصلاح طلب از نقش آفرینی افرادی همچون محمود واعظی و نوبخت در دولت انتقاد کردند. آن ها اختلافات را به زمین حزب اعتدال و توسعه انداختند. کاربری به نام شبنم نوشته است: «از وقتی واعظی به عنوان رئیس آقای رئیس جمهور انتخاب شد روحانی منزوی شد و دولت رو به زوال. کاش تا دیرتر نشده روحانی به خودش بیاید.»

یا جواد امام از فعالان سیاسی اصلاح طلب در توئیتی خطاب به روحانی تاکید کرد: «صاحب نظران طرف مشورت شما ظاهرا محدود به اعضای حزب اعتدال و توسعه شده اند؟! عدم مشورت شما با حامیان و مشوقین اصلی آرای ٢٤ میلیونی و صاحب نظران و دلسوزان واقعی درافکار عمومی قابل دفاع نمیباشد؟! تجدید نظر نموده و از این دایره محدود خود را رها کنید.»

کاربری دیگری نیز نوشته است: «در ابتدای دولت دلسوزان به جهانگیری گفتند وقتی اختیاری نداری نمان ایشان در پاسخ گفتند بنده نماینده یک جریان سیاسی هستم نمیتوانم شخصا تصمیم بگیرم نتیجه چنین ماندنی تحقیر ایشان و جریان اصلاح طلبی شد آقای جهانگیری هر چند دیر، اما همین امروز از دولت خارج شود بهتر است.»

در کنار این توئیت ها که حاوی انتقاد دولت و حسن روحانی و در حمایت از جهانگیری است، تعدادی از کاربران نیز معتقدند اظهارات جهانگیری قابل قبول نیست. آن ها سخنان و وعده های جهانگیری در مناظره های انتخاباتی را یادآوری کردند.

کاربران اصولگرا نیز از نقش جهانگیری در وضعیت اقتصادی کنونی کشور سخن گفتند.

مهدی محمدی روزنامه نگار اصولگرا در این باره توئیت کرده است: «اگر جهانگیری منشی اش را هم نمی توانسته عوض کند، پس این همه تصمیم فاجعه بار اقتصادی را چه کسی در دولت گرفته است؟»

با این حال اکثر کاربران سخنان جهانگیری را نشانه ای برای استعفای او تفسیر کرده اند و البته روی خوشی به این استتعفای احتمالی نشان نداده اند.

معاون اول تشریفاتی ؟!
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15
loading...
 • معاون اول "تشریفاتی"؟!


  سال گذشته همزمان با معرفی کابینه توسط رییس جمهور شایعات گسترده‌ای از اختلافات میان روحانی و اسحاق جهانگیری در رسانه‌ها منتشر شد. شواهد نشان می‌دهد روابطه رییس جمهور و معاون اولش سرد شده است. بحث استعفای جهانگیری در همان مطرح بود و پس از آن نیز این مس
 • آیا آزمون استخدامی تشریفاتی است؟/ واکنش معاون روحانی


 • یک دربی تشریفاتی در پیش است؟


 • دلجویی پولادگر از بی باک با یک حکم تشریفاتی


 • روحانی: روز زن تشریفاتی نیست


  رئیس جمهور در جلسه هیات دولت ضمن تبریک ایام میلاد با برکت حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (س) و روز زن و گرامیداشت مقام مادر و میلاد حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی به همه مردم عزتمند ایران، تصریح کرد: فاطمه اطهر (س) الگویی برای زنان جامعه و
 • پایان عصر «مولاوردیسم» در یک «پست تشریفاتی»


  خبر کوچ شهیندخت مولاوردی از معاونت امور زنان ریاست جمهوری به دستیاری ویژه حقوق شهروندی در حالی مطرح شده که این جابجایی به مانند بسیاری از اقدامات او در چهار سال گذشته با حاشیه‌های فراوانی همراه شد.
 • پایان عصر «مولاوردیسم» در یک «پست تشریفاتی»


  خبر کوچ شهیندخت مولاوردی از معاونت امور زنان ریاست جمهوری به دستیاری ویژه حقوق شهروندی در حالی مطرح شده که این جابجایی به مانند بسیاری از اقدامات او در چهار سال گذشه با حاشیه‌های فراوانی همراه شد.
 • اتوبوس تشریفاتی پرسپولیس +عکس


  شاید پرسپولیس اولین تیم ایرانی باشد که از اتوبوس تشریفاتی باشگاهش رونمایی کند.همه تیم های بزرگ اروپایی صاحب اتوبوس‌ تشریفاتی هستند
 • اتوبوس تشریفاتی پرسپولیس +عکس


  شاید پرسپولیس اولین تیم ایرانی باشد که از اتوبوس تشریفاتی باشگاهش رونمایی کند.همه تیم های بزرگ اروپایی صاحب اتوبوس‌ تشریفاتی هستند
 • اتوبوس تشریفاتی پرسپولیس +عکس


  شاید پرسپولیس اولین تیم ایرانی باشد که از اتوبوس تشریفاتی باشگاهش رونمایی کند.همه تیم های بزرگ اروپایی صاحب اتوبوس‌ تشریفاتی هستند
 • اتوبوس تشریفاتی پرسپولیس +عکس


  شاید پرسپولیس اولین تیم ایرانی باشد که از اتوبوس تشریفاتی باشگاهش رونمایی کند.همه تیم های بزرگ اروپایی صاحب اتوبوس‌ تشریفاتی هستند
 • قوانین ساخت و ساز در ایران تشریفاتی‌اند!


  گاهی یک قانون، تا سال‌های سال به خاطر ملاحظات عده‌ای وضع نمی‌شود! یا در بهترین حالت وضع شده و اجرا نمی‌شود...
 • برد خفیف انگلیس در بازی تشریفاتی


  در ادامه رقابت‌های مقدماتی راه‌یابی به جام‌جهانی ۲۰۱۸ در منطقه اروپا، انگلیس و لهستان مقابل حریفان خود پیروز شدند و دانمارک به پلی آف رسید و اسکاتلند حذف شد.
 • خودروی تشریفاتی اردوغان در تهران + عکس


  در حاشیه سفر امروز رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه به ایران
 • آیا کمیسیون تحقیق خبرگان «تشریفاتی» است؟


  عضو کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان گفت: گاهی برخی مسائل بوده که برای ما به عنوان اعضای کمیسیون سوال شده و براساس همین سوال خدمت رهبری رسیدیم و سوال یا شبهه خود را از ایشان پرسیده‌ایم و ایشان نیز استقبال کردند.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند