بازدید: 36

تاثیر مشق نوشتن و حل المسائل ها در یادگیری دانش آموزان

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1428942
سلامت نیوز:ماه مهر تمام شد اما بوی ماه مهر تا پایان سال تحصیلی همراه نظام آموزشی کشور خواهد بود. نظام آموزشی که سال ها روش های مختلفی را برای آموزش و پرورش کودکان 7 ساله تا نوجوانان 18 ساله به کار می برد تا کشور در آینده به سمتی حرکت کند که پیشرفت

سلامت نیوز:ماه مهر تمام شد اما بوی ماه مهر تا پایان سال تحصیلی همراه نظام آموزشی کشور خواهد بود. نظام آموزشی که سال ها روش های مختلفی را برای آموزش و پرورش کودکان 7 ساله تا نوجوانان 18 ساله به کار می برد تا کشور در آینده به سمتی حرکت کند که پیشرفت تنها هدفش باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ابتکار ،در این مسیر بارها نظام آموزشی تغییر کرد و تدابیری اندیشیده شد تا دانش آموزان ضمن علم آموزی، محیطی متفاوت را تجربه کنند. ماجرای حذف مشق شب را حتما شنیده اید. خاطرات بسیاری از مشق شب در ذهن ما وجود دارد. رونویسی هایی که بیشتر جنبه تنبیه داشت و بعضاً انجام آن سخت تر از کندن یک کوه بود! دو دهه اخیر بسیاری از موسسات آموزشی به نشر کتاب های کمک آموزشی دست زدند که گام به گام دانش آموزان را ازمسیر آموزش دور می کرد. در چند سال اخیر اما اتفاقات نویی در زمینه آموزش و پروش کشور رخ داده است. یکی از عجیب ترین آن ها انجام تکالیف دانش آموزان توسط فردی غیر از شخص دانش آموزان است!


کمتر کسی پیدا می شود که از سیستم 12 ساله آموزش و پرورش خارج شود و از عملکرد آن راضی باشد. چیزی که غلط است غلط است دیگر! در چند دهه اخیر اما دولت ها تمام تلاش خود را برای بهبود وضعیت آموزشی و پرورشی کودکان و نوجوانان به کار گرفتند. سیستم های آموزشی پس از انقلاب به 5-3-4 و 5-3-3-1 تغییر کرد و سال ها طول کشید تا مسئولان متوجه شوند این سیستم پاسخگو نیست! از این رو چندین سال به سیستم دیگری روی آوردند. 6 سال ابتدایی، 3 سال راهنمایی و 3 سال دبیرستان. این ماجرا دقیقا مشابه سرمربیان تیم های فوتبالی بود. سیستم ها یکی پس از دیگری امتحان می شد و جواب دلخواه گرفته نمی شد. آنچه پنهان بود این که بازیکنان قربانی این آزمون و خطاها شدند و یکی از اصلی ترین عدم رضایت از نظام آموزشی توسط افرادی که از این سیستم خارج شدند، همین بود.


شاید بهتر است نگاهی جزئی تر به نظام آموزشی کشور داشته باشیم. آنجا که دیگر تنها دولت ها و وزارتخانه آموزش و پرورش مقصر اصلی نیستند ! حال انگشت اتهام به سوی موسسات و انتشارات آموزشی است؛ آن ها که سال ها یار و یاور دانش آموزان بودند. کتاب های کمک آموزشی بی راهه ای بود که به کمک آن می شد تکالیف در خانه را در کمترین زمان ممکن به ثمر برساند. این کتاب ها سال ها راهنمای دانش آموزان برای فرار از انجام تکالیف بود. حال اینکه نظام آموزشی نیز همین را می خواست؛ انجام تکالیف به هر قیمتی که شده!


این فرآیند ادامه دار بود و در دوره های مختلف از جمله ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان به همین شکل وجود داشت. تا آنجا که غولی به نام کنکور خود نمایی می کرد و دیگر کتاب های پرسش و پاسخ و کپی کردن از آن جوابگوی نیازهای دانش آموزان نبود. حال اینکه بسیاری از موسسات آموزشی کنکور نیز در این جولانگاه شیوه های خود را اجرایی کرده و پول خوبی در مدت بیش از دو دهه به جیب زده اند. و این غول بزرگ، یعنی کنکور همچنان در آستانه ورود به 18 سالگی قربانی می گیرد.


بحث اصلی اما بیشتر معطوف به ماجرای مشق شب می شود. پیش از آغاز سال تحصیلی جدید وزارت آموزش و پرورش از حذف «مشق شب» در مقاطع اول تا سوم ابتدایی خبر داد. رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در این باره گفته بود: «پژوهش ها نشان می دهد رونویسی و مشق شب تاثیر زیادی در یادگیری ندارد و برعکس به یک برنامه تنش زا بین بچه ها و والدین تبدیل شده است.» گویا قرار است این فرآیند در سال های آتی به طور گسترده تری ادامه یابد. این اقدام را می توان گامی مناسب در راستای مهارت آموزی دانش آموزان دانست. اقدامی که سال ها نادیده گرفته شده بود و به بخش زیادی از جوانان فعلی کشور در آن سال ها فقط روش های حفظ کردن و رونویسی را آموزش می داد.


از این روز همچنان کتاب های کمک آموزشی در کتاب فروشی ها دیده می شود. والدین نیز که نسبت به گذشته از سطح تحصیلات بالاتری برخوردارند با بی هدف دانستن مشق در مقاطع مختلف رو به این کتاب های آموزشی می آورند تا فرزندشان با تنش های ناشی از انجام تکلیف که بیشتر جنبه حفظ و رونویسی داشت مواجه نشود. با همه این وجود کتاب های کمک آموزشی که وزارت آموزش و پروش بارها با انتشار آن ها مخالفت کرده، روزانه با تیراژ بالایی تولید می شود و والدین نیز که سیستم آموزشی موجود را آنچنان که باید و شاید قبول ندارند، بدشان نمی آید برای آسودگی فرزندشان به این کتب روی آورند. به گفته مسئولان آموزش و پرورش مافیایی در این زمینه فعالیت می کند که مانع از به کرسی نشستن اهداف آموزش و پرورش در زمینه مهارت آموزی به دانش آموزان می شود. در نتیجه دور از انتظار است که با وجود بودن دستورالعمل ها، دو مقوله کنکور و انتشار کتب کمک آموزشی دست از سر دانش آموزان و یا به عبارتی کلی تر آینده ایران بردارند.


در این میان در سال های اخیر دیده شده که مشاغلی کاذب نیز در این ارتباط شکل گرفته است. سال گذشته عکسی در فضای مجازی دست به دست شد که پشت شیشه مغازه ای نصب شده بود و محتوای آن حکایت گر وضعیتی است که نظام آموزشی و مافیای موسسات و انتشارات این نظام به وجود آورده اند؛ «نوشتن مشق های فرزند نازنین تان پذیرفته می شود.» این تنها مغازه ای نیست که رو به این کار آورده بود و گویا در سال جاری نیز مشاغل مشابهی نیز ایجاد شده است!


به راستی چند سال دیگر زمان لازم است تا نظام آموزشی کشور، نه به جایگاه ایده ال بلکه به حدی برسد که بتواند استعداد های مردمانش را کشف کند و آن را به کار گیرد، نه اینکه افرادی به جامعه تحویل دهد که به واسطه فرآیند یادگیری از طریق حفظ کردن، تنها یک تکرار کننده باشند.
رضوان حکیم زاده روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: پژوهش ها نشان می دهد رونویسی و مشق شب تاثیر زیادی در یادگیری ندارد و برعکس به یک برنامه تنش زا بین بچه ها و والدین تبدیل شده است.


تاثیر مشق نوشتن و حل المسائل ها در یادگیری دانش آموزان
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

کار گزارشگر فوتبال، تبلیغ ایدئولوژی است؟

کار گزارشگر فوتبال، تبلیغ ایدئولوژی است؟

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

کاتالوگ تراکتور 2019 روی میز لیکنز (گزارش)

کاتالوگ تراکتور 2019 روی میز لیکنز (گزارش)

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه