بازدید: 85

چرا فردوسی پور مطلوب صدا و سیما نبود؟

منبع : فرارو کد خبر: 1428209
در این سال‌ها، مجری و برنامه ساز بودن در تلویزیون اصولی داشته، برای این که فرصت داشته باشید از این برنامه به آن برنامه بروید، ماه‌ها روی آنتن زنده باشید، لازم نیست سواد، تسلط یا دانش ویژه داشته باشید.
 اگرچه تعطیل شدن برنامه پربیننده و جذاب «نود» اتفاقی ناگوار به ویژه برای فوتبالدوستان محسوب می شود، اما مسیری که تلویزیون در این سال ها پیموده این ماجرا را قابل پیش بینی کرده است.
 
چرا فردوسی پور مطلوب صدا و سیما نبود؟
 
در تمام این سال ها و در مقاطع مختلف بار ها زمزمه تعطیلی برنامه و حذف عادل فردوسی پور به گوش رسیده، اما با حمایت بعضی چهره های بانفوذ سازمان این اتفاق به تاخیر افتاده است، این بار گویا ماجرا جدی تر از قبل است.
 
به گزارش خبر آنلاین، دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد و «نود» به خاطر ویژگی های مجری اش به محاق خواهد رفت. همان طور که فریدون جیرانی از «هفت» کنار گذاشته شد و برنامه اش، همانی شد که صدا و سیما می خواست، تریبون یک نوع نگاه، خنثی و بی هویت. عادل فردوسی پور، فریدون جیرانی، جهانگیر کوثری، منصور ضابطیان و چند نام دیگر، جدا از امتیاز ها و نقاط ضعفشان همانی نیستند که سازمان بزرگ صدا و سیما از یک مجری انتظار دارد.
 
مهران مدیری گزینه بهتری برای صدا و سیماست، هنرمندی که می تواند سخنگوی یک جریان خاص باشد و زیر بار هم نرود که «دورهمی» فرصتی برای تاختن به چه کسانی بوده و بابت این هزینه کردن از محبوبیت و شهرت، چه منافعی نصیبش شده.

در این سال ها، مجری و برنامه ساز بودن در تلویزیون اصولی داشته، برای این که فرصت داشته باشید از این برنامه به آن برنامه بروید، ماه ها روی آنتن زنده باشید، لازم نیست سواد، تسلط یا دانش ویژه داشته باشید.
 
مهم این است الفبای کار در رسانه ملی را بدانید. بر اساس این معیار ها تعداد چهره هایی که طبق مقررات و قواعد صدا و سیما، طراز مجری بودن را به دست می آورند بسیار اندک و محدود هستند.
 
حذف قدیمی تر ها فضای دیده شدن نورسیده ها را باز می کند. تلویزیون در ساختن چهره و ستاره استاد است، هر وقت هم کارش با این چهره ها تمام شد، آن ها را از داشتن یک برنامه تاثیرگذار محروم می کند.

حاصل سیاست گذاری چندین ساله، در کاهش کیفیت برنامه ها و جنس سریال ها و اجرای مجری ها مشهود است. با وجود افزایش تعداد شبکه ها، بسیاری از مخاطبان این رسانه همچنان بهترین ها را در گذشته جستجو می کنند. به همین دلیل شبکه آی فیلم، یکی از پر بیننده ترین شبکه های تلویزیون است.

در تعطیلی برنامه «نود» خیر و برکتی برای تلویزیون و شبکه سه وجود ندارد، حتی با حساب سرانگشتی هم می توان فهمید که بخش قابل توجهی از آگهی ها و پولی که به سازمان سرازیر می شود، قطع خواهد شد. بخش دیگر، بینندگان میلیونی این برنامه هستند که البته برای سازمان اهمیتی ندارند، اما پس از عادل، به تماشای برنامه مجری دیگری نخواهند نشست و جذب شبکه های دیگر تلویزیون نخواهند شد.
 
بسیاری از ایرانیان تنها از تلویزیون، «نود» را می بینند، و پس از فردوسی پور ترجیح خواهند داد همان چند ساعت را پای رسانه های دیگر بگذرانند. بدون این مجری و برنامه ساز، کمبودی در صدا و سیما برای مدیران حس نمی شود.
 
در این سال ها و با وجود انتقاد رسانه های مختلف، حذف انبوهی از برنامه سازان، مجری ها و تهیه کننده ها برای مدیران رادیو و تلویزیون اهمیتی نداشته. آن ها دلخوش به کپی برداری نازل از سریال های ترکیه با مضمون خیانت، قتل و مثلث های عاشقانه هستند.
 
گروهی از برنامه سازان و مدیران منتسب به یک جریان، با بودجه های هنگفت در همه شبکه ها مشغول به کارند، اما رضا عطاران نمی تواند برای تلویزیون سریال بسازد.
 
حاصل این سیاست گذاری چندین ساله، در کاهش کیفیت برنامه ها و جنس سریال ها و اجرای مجری ها مشهود است. با وجود افزایش تعداد شبکه ها، بسیاری از مخاطبان این رسانه همچنان بهترین ها را در گذشته جستجو می کنند. به همین دلیل شبکه آی فیلم، یکی از پر بیننده ترین شبکه های تلویزیون است.

تعطیلی «نود» مانند تعطیلی «هفت» جیرانی نشان دهنده تسلط یک نگاه و تفکر در برنامه سازی تلویزیون است. گویا مجری نباید صاحب سلیقه و هویت باشد، مهم نیست یک برنامه گاف بدهد، بیننده را گمراه کند یا دکانی برای جذب اسپانسر باشد. مهم نیست برای خنداندن مردم به شوخی های سطح پایین و سبک رو بیاورند.
 
مهم نیست که از تریبون تلویزیون برای پروژه های شخصی هزینه و تبلیغ شود. این ها برای مدیران بالادستی در تلویزیون اهمیت ندارد. اما یک مجری نباید صدای مردم سرزمینش باشد.
 
عادل فردوسی پور و برنامه اش ضعف ها و مشکلاتی دارند و داشته اند، اما او معمولا تلاش کرده کنار مردم بایستد، کنار اصول و قانون. در بزنگاه های اجتماعی منفعل و ساکت نبوده و با شادی مردم خندیده و با اندوه آنها، سوگوار شده. تلاش کرده فساد و بی قانونی در فوتبال را نقد کند و از مدیران بانفوذ ورزشی نترسیده.
 
تلویزیون بابت هزینه ای که داده تا عادل، آزمون و خطا و رشد کند، به محبوبیت و شهرت برسد و وزنه ای مقابل رشد فساد و خطا در سیستم فوتبال باشد، دلواپسی ندارد. حتی به دنبال حفظ این سرمایه نیست.

حیات حرفه ای فردوسی پور با حذف «نود» تمام نمی شود. اگرچه او عمرش را پای این برنامه گذاشته، ولی جهان محدود به صدا و سیما نیست و فردوسی پور فضا های دیگری برای ادامه مسیری که با «نود» شروع کرده، دارد.
 
این بار هم شکست خورده بازی، مدیرانی هستند که خودی و ناخودی می کنند و با حذف چهره های موثر، آن ها را به تاریخ و به قلب مردم می سپارند. جایی که قضاوت درباره عملکرد افراد، شامل مصلحت اندیشی و بخشنامه و آیین نامه نیست.

چرا فردوسی پور مطلوب صدا و سیما نبود؟
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

گزارش ها

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

انتشار یک گزارش خبری علیه ترامپ، واکنش او را برانگیخت!

انتشار یک گزارش خبری علیه ترامپ، واکنش او را برانگیخت!

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد