بازدید: 27

۲۰ میلیارد دلار خانگی با اقتصاد ایران چه می‌کند؟

منبع : فرارو کد خبر: 1427853
میزان سرمایه جذب‌شده بعد از برجام بین ۷ تا ۸ میلیارد دلار بوده است. این مبلغ بسیار کمتر از آنچه برای آن برنامه‌ریزی می‌شد، بوده است. بسیاری از فعالان اقتصادی ازمناسب نبودن شرایط و فضا برای ورود سرمایه‌های خارجی به کشور، گله‌مند بوده‌اند.
محسن جلال پور از اعضای اتاق بازرگانی معتقد است که حداقل ۲۰ میلیارد دلار خانگی، به معنی وجود حجم وسیعی از پول های بلوکه شده ای است که می تواند آینده کشور را تغییر دهد. برای درک بهتر این رقم کافی است هر دلار را به نرخ بازار آزاد (و نه نرخ رسمی یا بازار ثانویه) در عدد فوق ضرب کرد که رقمی در حدود ۶-۲۵ هزار میلیارد تومان می شود.
 
۲۰ میلیارد دلار خانگی با اقتصاد ایران چه می کند؟

به گزارش اعتماد، همین مبلغ برای اصلاح زیرساخت های کشور و ایجاد محرک برای بخش تولید، کافی است. در واقع دلار های خانگی (اگر به چرخه اقتصادی وارد شوند) می تواند بخش بزرگی از اقتصاد کشور را به حرکت درآورند.

میزان سرمایه جذب شده بعد از برجام بین ۷ تا ۸ میلیارد دلار بوده است. این مبلغ بسیار کمتر از آنچه برای آن برنامه ریزی می شد، بوده است. بسیاری از فعالان اقتصادی ازمناسب نبودن شرایط و فضا برای ورود سرمایه های خارجی به کشور، گله مند بوده اند.
 
در حالی که اگر شرایط به گونه ای پیش می رفت که مردم به سیستم بانکی اعتماد می کردند، تحقق و جذب سرمایه داخلی برای بخش های مختلف اقتصادی دور از ذهن نبوده است. به جای آنکه در گاو صندوق ها نگهداری شود وارد جریان تولید، خلق ثروت و اشتغال می شوند.

دلیل عمده پس انداز پول های دلاری در گاوصندوق های خانگی، نبود اعتماد بین مردم، سیاستگذاران و مسوولان است. از یک طرف بی اعتمادی مردم به جریان های اقتصادی در طی ماه های اخیر بیشتر شده است و ارزش پول در دسترس مردم نیز به مرور کمتر می شود.
 
در این شرایط، افراد گمان می کنند بهترین کار برای حفظ قدرت خرید، تبدیل ریال به ارز و نگهداری در خانه ها است. طرف دیگر بی اعتمادی، بی ثباتی برخی بخش های اقتصادی به خصوص نظام بانکی است.
 
در جریان ورشکستگی موسسات مالی اعتباری غیرمجاز، نگرانی مردم پیرامون از دست رفتن اصل سپرده ها، بیشتر شده است به همین دلیل ترجیح می دهند به جای پس انداز در بانک ها پول ها را در خانه های شان نگهداری کنند.

دو دلیل فوق، از پر رنگ ترین دلایل بی اعتمادی به نظام بانکی و سیاستگذاری های اقتصادی و در نهایت افزایش نگهداری دلار های خانگی است که مشکلات اقتصادی زیادی را در آینده برای کشور ایجاد می کند.

راه چاره ورود ارز های خانگی به بخش های مختلف اقتصادی، ایجاد ثبات، اطمینان و امنیت در کشور است تا از این طریق فضا جهت ورود سرمایه (چه داخلی و چه خارجی) به بازار های مالی کشور فراهم شود. هر چه سرمایه بیشتری به بازار های مالی وارد شود، تولید و مجاری خلق ثروت نیز بیشتر می شود.
 
یکی از اقداماتی که می توانستیم انجام دهیم، استفاده از دوران پسا برجام بود. در این دوران فرصت و روزنه های اقتصادی خوبی برای کشور به وجود آمد که استفاده ای از آن ها برده نشد.
 
می توانستیم اقتصاد کشور را با اقتصاد جهانی گره بزنیم، اما نه تن ها از فرصت استفاده نکردیم بلکه فرصت سوزی کردیم. در زمان پسابرجام باید از طریق دیپلماسی بین المللی، روابط خود با سایر کشور ها را بهبود می بخشیدیم.

در شرایط فعلی باید تمام تلاش ها در جهت کاهش تنش های اقتصادی و سیاسی در داخل و خارج باشد و این مهم با تلاش بسیار زیاد دولت و درایت سیاستگذاران حاصل می شود.

۲۰ میلیارد دلار خانگی با اقتصاد ایران چه می‌کند؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

کار گزارشگر فوتبال، تبلیغ ایدئولوژی است؟

کار گزارشگر فوتبال، تبلیغ ایدئولوژی است؟

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

کاتالوگ تراکتور 2019 روی میز لیکنز (گزارش)

کاتالوگ تراکتور 2019 روی میز لیکنز (گزارش)

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه