بازدید: 147

سومین افت پیاپی دلار به ثبت رسید

منبع : فرارو کد خبر: 1427537
در اولین روز هفته، دلار و سکه کاهش بیشتری را تجربه کردند و قیمت دینار عراق نیز با افت کانالی مواجه شد. روز شنبه، دلار در ادامه روند کاهشی ۲۵۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفت. این سومین افت پیاپی دلار بود و موجب شد که انتظارات برای کاهش بیشتر این ارز در بازار فعال‌تر شود.

در اولین روز هفته، سومین افت پیاپی دلار به ثبت رسید. روز شنبه دلار با کاهش ۲۵۰ تومانی به مرز ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومانی عقب نشینی کرد.

به گفته فعالان، نبود «ریال» در بازار، مهم ترین عاملی است که زمینه ساز حرکت دلار در مسیر کاهشی شده است. فعالان نبود ریال در بازار و کاهش تقاضا را به عوامل مختلفی نسبت داده اند که می توان آنها را در ۴ دسته «تغییر انتظارات کوتاه مدت»، «کاهش نرخ حواله درهم»، «هراس معامله گران از عرضه ارز در آستانه شروع دور جدید تحریم ها» و «دستگیری دلالان طی هفته های اخیر» قرار داد.

در اولین روز هفته، دلار و سکه کاهش بیشتری را تجربه کردند و قیمت دینار عراق نیز با افت کانالی مواجه شد. روز شنبه، دلار در ادامه روند کاهشی ۲۵۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفت. این سومین افت پیاپی دلار بود و موجب شد که انتظارات برای کاهش بیشتر این ارز در بازار فعال تر شود.

دلار هفته گذشته نیز ۸/ ۳ درصد از ارزش خود را از دست داده بود. اصطلاحی که این روزها در میان معامله گران بازار به وفور شنیده می شود، این است که «ریال» در بازار وجود ندارد. این اصطلاح در میان معامله گران نشان دهنده آن است که تقاضایی برای خرید دلار در بازار وجود ندارد و ریالی وارد بازار نمی شود که با آن اقدام به خرید دلار شود. با این حال، سوال مهم تری که باید از معامله گران ارزی پرسیده شود، این است که چرا تقاضا برای دلار کاهش پیدا کرده است؟

به این پرسش پاسخ های متفاوتی داده شده است؛ ولی عموما بر تغییر کوتاه مدت جهت انتظارات تاکید می شود. اما چرا انتظارات در میان معامله گران تغییر کرده است؟ عده ای باور دارند، موج کاهش قیمت در دومین هفته مهرماه، موجب شده است که افراد عادی از بازار خارج شوند؛ در کنار این، برخی معامله گران باور دارند، در آستانه آغاز دور دوم تحریم های آمریکا، بازارساز با حساسیت بیشتری بر معاملات اشراف دارد و با عرضه ارز در مقابل نوسان گیران ایستادگی خواهد کرد.

دستگیری دلالان و نوسان گیران در یکی، دو هفته گذشته دیگر متغیری است که از نظر برخی معامله گران در تغییر کوتاه مدت جهت انتظارات اثر داشته است؛ هر چند که در میان مدت این عده نبود معامله گران در بازار را عاملی می دانند که به افزایشی شدن قیمت ها کمک خواهد کرد. یکی دیگر از متغیرهای کاهشی روزهای اخیر، افت نرخ حواله درهم بوده است. روز شنبه نرخ حواله درهم در کانال ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی نوسان می کرد.

در روزی که دلار سومین افت متوالی را تجربه کرد، دینار عراق نیز کاهش قیمت را به ثبت رساند. روز شنبه هزار دینار عراق در کف بازار قیمتی در حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان داشت؛ این در حالی بود که پنج شنبه گذشته قیمت دینار عراق در کانال ۱۳ هزار تومانی قرار داشت. به گفته فعالان، تمهیدات بانک مرکزی و عرضه این ارز در برخی صرافی ها عاملی اصلی کاهش قیمت آن بوده است.

همچنین روز گذشته، بانک مرکزی خبر داد، زائران اربعین حسینی می توانند مبلغ ۱۰۰ هزار دینار عراق را از طریق ساز و کار طراحی شده در بانک ملی ایران خریداری و اسکناس دینار را در سه شهر عراق و سه نقطه مرزی (مجموعا ۵۰ نقطه) تحویل بگیرند.هم زمان با افت قیمت دلار و دینار عراق، روز گذشته تقاضای خاصی برای سکه تمام بهار آزادی نیز در بازار آزاد وجود نداشت.

در این روز، سکه تمام بهار آزادی ۹۰ هزار تومان افت قیمت را تجربه کرد و روی مرز ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی ایستاد. به گفته برخی فعالان، پس از ساعت ۴ بعدازظهر قیمت این فلز گرانبها حتی تا محدوده ۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان نیز عقب نشینی کرد. سکه روزهای چهارشنبه و پنج شنبه نیز افت قیمت را تجربه کرده بود.

دلار نیمایی ارزان شد؟

روز گذشته در سامانه نیما، نرخ فروش دلار پتروشیمی ها۷ هزار و ۷۳۸ تومان ثبت شد. این در حالی بود که میانگین ماهانه قیمت این ارز در سامانه نیما ۹ هزار و ۴۹۵ تومان بود. متوسط قیمتی ماهانه دلار در این سامانه نیز ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان درج شده بود. اگر قیمت دلارپتروشیمی ها در حدود ۷ هزار و ۷۰۰ تومان باشد، بالای ۷۰ درصد با بازار آزاد فاصله دارد و می تواند زمینه را برای آربیتراژ ارز از نیما به بازار آزاد فراهم کند.

این در حالی بود که در سامانه نیما، میزان نوسانات یورو کمی کمتر بود. روز گذشته نرخ یورو در سامانه نیما، ۹ هزار و ۵۱۳تومان بود. میانگین قیمت هفتگی نیز در همین کانال ۹ هزار تومانی قرار داشت. متوسط قیمتی ماهانه یورو حدود ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان بود.

به گزارش «ایسنا» همچنین روز گذشته، بانک ها دلار را ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان و یورو را تا ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان از مردم خریداری می کردند.بانک ها فروشنده ارز نیستند و تنها ارز مسافرتی می فروشند. یورو ارزی است که بانک ها برای مسافران ارائه می کنند و معمولا حدود ۲۰۰ تومان بالاتر از نرخی است که یورو را از مشتری می خرند.


سومین افت پیاپی دلار به ثبت رسید
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
 • سومین افت پیاپی دلار به ثبت رسید


  در اولین روز هفته، دلار و سکه کاهش بیشتری را تجربه کردند و قیمت دینار عراق نیز با افت کانالی مواجه شد. روز شنبه، دلار در ادامه روند کاهشی ۲۵۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفت. این سومین افت پیاپی دلار بود و
 • سومین روز پیاپی رشد سهام آسیا


  روز سه‌شنبه، درحالی‌که در معاملات دیشب وال‌استریت امید به اعلام درآمد بالای شرکت‌ها، سهام را تقویت کرد، بازارهای آسیا برای سومین روز متوالی رشد کردند.
 • سومین روز پیاپی رشد سهام آسیا


 • ثبت سومین روز پیاپی سوددهی در وال‌استریت


  با افت نگرانی‌ سرمایه‌گذاران از بالا گرفتن جنگ تجاری بین چین و آمریکا و تمرکز آنها بر فصل اعلام درآمدها، داو و اس‌اندپی۵۰۰ برای سومین روز متوالی به سوددهی رسیدند.
 • «شب‌های جز» برای سومین سال پیاپی برگزار می‌شود


  رویداد موسیقی «شب‌های جز» ۷ و ۸ مرداد در فرهنگسرای نیاوران با اجرای هنرمندانی چون هوشیار خیام، سردار سرمست، حمزه یگانه، ماکان اشگواری، میلاد محمودی برگزار خواهد شد.
 • سومین برد پیاپی بایرن مونیخ در بوندسلیگا


  ابتدا دروازه بایرن مونیخ در این دیدار باز شد ولی بلافاصله تولیسو و آرین روبن گلزنی کردند و در اواخر بازی خامس رودریگس گل سوم را به ثمر رساند.
 • مردم در سومین روز پیاپی صحنه را ترک نکردند


  پس از راهپیمایی روز چهارشنبه در شهرهای کوچک فتنه‌زده و ادامه آن در روز پنج‌شنبه در شهرهای بزرگ اصفهان و مشهد، جمعه نیز صحنه کشور در دست مردم بود...
 • سومین برد پیاپی الهلال در لیگ عربستان+جدول


  رامون دیاز سرمربی الهلال همان طور که در کنفرانس مطبوعاتی قبل از بازی با الاحد در هفته سوم لیگ عربستان اعلام کرده بود در تصمیمی عجیب به تمام ستاره های اصلی خود در بازی شب گذشته برابر الاحد استراحت داد و ترجیح داد با ترکیب بازیکنان ذخیره خود به میدان ب
 • مهران برای سومین روز پیاپی لرزید


  مهران برای سومین روز پیاپی لرزید.
 • مهران برای سومین روز پیاپی لرزید


  مهران برای سومین روز پیاپی لرزید.
 • سومین پیروزی پیاپی صربستان در تهران


  ملی پوشان صربستان در این مسابقه در سه ست متوالی و با امتیازهای 25 بر 22، 25 بر 18 و 25 بر 20 بلژیک را شکست دادند تا در مجموع در دو هفته لیگ جهانی پنج برد و 15 امتیاز کسب کرده باشند.
 • دایی سومین باخت پیاپی را به قطبی تحمیل کرد


  فولادی‌ها دیدارهای سه هفته اخیر خود را شکست پشت سر گذاشته و به ترتیب مغلوب نساجی ، استقلال و سایپا شده‌اند تا قطبی خیلی زود در بحران فرود رود.
 • بسکتبال ایران در آستانه سومین صعود پیاپی


  تیم ملی بسکتبال بعد از حواشی کنار گذاشتن حامد حدادی از فردا کار خود را برای نهایی کردن صعود به جام جهانی شروع می‌کند.
 • شاخص کل بورس برای سومین روز پیاپی، ریزش کرد


  شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه هشتم بهمن ماه ۹۷، در ادامه روند نزولی دو روز گذشته، با کاهش ۹۶۵ واحدی معادل ۰.۶۰ درصد به رقم ۱۵۹ هزار و ۸۳۲ واحد رسید. این در حالیست که در مجموع دو روز گذشته نیز، شاهد ری
 • رم ۳ - تورینو ۲/ گرگ‌ها با سومین برد پیاپی به رتبه چهارم رسیدند


  در نخستین مسابقه از نیم فصل دوم سری آ ایتالیا، تیم رم در ورزشگاه المپیکو میزبان تورینو بود که با نتیجه سه بر دو به پیروزی رسید.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟