بازدید: 93

دیدار امیرعبداللهیان با مدیرکل منطقه‌ای کمیته بین المللی صلیب سرخ

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1427530
دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل در امور بین الملل گفت: کمیته بین المللی صلیب سرخ می‌تواند نقش مهمی در کمک به مردم جنگ زده یمن و سوریه داشته باشد و با همکاری و مساعدت وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در کاهش تالمات روحی مردم این کشور‌ها تاثیرگذار باشد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان به نقل از خانه ملت،حسین امیرعبداللهیان عصر امروز شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ در دیدار با فابریزیو کاربنی، مدیرکل جدید منطقه ای کمیته بین المللی صلیب سرخ ضمن تبریک به مناسبت آغاز فعالیت ایشان دراین سمت، اظهار داشت: کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) در مذاکرات آستانه تلاش مثبتی انجام داده است؛ با این وجود کمیته در شرایطی قرار دارد که می تواند اقدامات بزرگی در جهت ایجاد صلح و آرامش و کمک به کاهش آلام انسانی در کشور های درگیر جنگ مانند سوریه و یمن داشته باشد.

وی تصریح کرد: در دیدار های قبلی که با آقای پیتر ماورر رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی (ICRC) داشتم ایشان در آن شرایط سخت، ایده های بسیار خوبی داشتند که زمان اجرای خیلی از این ایده های کارگشا، اکنون در سوریه فرا رسیده است و اکنون شرایط بگونه ای است که این کمک ها می تواند جنبه اساسی تری به خود بگیرد و امیدواریم این امر به زودی تحقق یابد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: مردم یمن هم در شرایط اسفباری بسر می برند و متاسفانه مداخله عربستان سعودی در مسایل این کشور شرایط را به حدی بحرانی کرده است که حتی کمیته بین المللی صلیب سرخ هم از کمک رسانی به مردم یمن بازمانده است.

دستیار ویزه رئیس مجلس درامور بین الملل گفت: هلال احمر جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا هرگونه مساعدت و کمکی را در حوزه درمانی و پزشکی برای کاهش مشکلات مردم مظلوم یمن در اختیارصلیب سرخ قرار دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حمله نظامی عربستان علیه یمن که با حمایت های لجستیک آمریکا تداوم دارد باید متوقف شود و مسئله یمن راه حل نظامی ندارد.

در این دیدار فابریزیو کاربنی مدیرکل جدید منطقه ای کمیته بین المللی صلیب سرخ با اشاره به پرونده مفقودین جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: تلاش های مقامات ایرانی برای پیدا کردن مفقودین و بازگرداندن پیکر های آنان به کشور قابل تقدیر است و یکی از دغدغه های ما در مذاکرات آستانه، همین مسئله مفقودین جنگ است و شما در این مذاکرات بهترین درک را از این مسئله دارید.

وی در ادامه اظهار داشت: ما چالش های بشردوستانه جدید در یمن و سوریه داریم که البته باید اذعان داشت که شرایط کنونی سوریه با چهار ماه پیش قابل مقایسه نمی باشد، اما در ادلب شرایط متزلزل است و هر لحظه ممکن است وضعیت بحرانی در آنجا شکل بگیرد. مردم در خارج از ادلب به آب، غذا و کمک های بشردوستانه نیاز دارند و مسئله آوارگان و بازگشت آنان به خانه هایشان و همچنین بازسازی سوریه از جمله دغدغه های این کمیته است.

مدیرکل جدید منطقه ای کمیته بین المللی صلیب سرخ با اشاره به نقش تاثیرگذار جمهوری اسلامی ایران در منطقه، خاطرنشان کرد: ایران نقش اساسی در برقراری آرامش منطقه دارد و می تواند به این کمیته در جهت رسیدن به اهداف بشردوستانه اش کمک شایان توجهی نماید.

وی در خصوص بحران انسانی موجود در یمن، گفت: این کشور قبل از جنگ نیز با مشکلاتی مانند بیابان زایی و خشکسالی مواجه بود و با شروع جنگ وضعیت این کشور فقیر رو به وخامت گذاشته و در شرایط انسانی خیلی بدی در آنجا وجود دارد.

فابریزیو کاربنی اظهار داشت: حمله به اتوبوس حامل دانش آموزان یمنی بسیار ناراحت کننده بود و ما هم تعدادی از همکارانمان را در آنجا از دست دادیم و چالش امروز ما یافتن فضای مناسب برای افزایش فعالیت های بشردوستانه است و متاسفانه مشکل اصلی این است که فعالیت های بشردوستانه، سیاست زده شده است.

وی در پایان تاکید کرد: برای یمن هیچ راه حل نظامی وجود ندارد و مسئله یمن یک چالش و بحران سیاسی است که برای حل آن باید به دنبال یک راه حل سیاسی بود و از سیاستمداران خواست که به دنبال راهکاری باشند که تمامیت ارضی و حقوق مردم در آن لحاظ شود و کمک ها و فعالیت های بشردوستانه را به اقدامات سیاسی موکول ننمایند.

انتهای پیام/


دیدار امیرعبداللهیان با مدیرکل منطقه‌ای کمیته بین المللی صلیب سرخ
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه