بازدید: 92

مورد عجیب استرالیا

منبع : فرارو کد خبر: 1427529
ریچارد نفیو، کارشناس برجسته تحریم‌ها در تیم مذاکرات آمریکا، هم از تکرار اشتباه ترامپ توسط استرالیا ابراز نگرانی کرد. نفیو گفت: "از دیدن اینکه استرالیا هم همان اشتباه را تکرار کند، متنفرم".
مورد عجیب استرالیا

فرارو- اسکات ماریسون، که به تازگی نخست وزیر استرالیا شده است، درباره برخی مسائل مرتبط با سیاست خارجی اظهارات مناقشه برانگیزی بیان کرده و ظاهرا مواضعی شبیه به مواضع دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اتخاذ می کند.

به گزارش فرارو، نخست وزیر جدید استرالیا گفته است که دولت او ممکن است تغییراتی در سیاست خارجی کشورش ایجاد کند. موریسون اعلام کرده دولتش در حمایت استرالیا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازنگری خواهد کرد تا مشخص کند که آیا این سیاست با اهداف موردنظر کشورش سازگار است یا خیر. این اظهارات موریسون در حالی مطرح می شود که دولت آمریکا در ماه می گذشته به طور یکجانبه از توافق هسته ای خارج شد و تمام تحریم هایش را مجددا علیه ایران برقرار کرد. اما سایر کشورها، بخصوص امضاکنندگان برجام، با این اقدام کاخ سفید به شدت مخالفت کردند.

به گفته موریسون، تصمیم استرالیا درباره برجام، در دسامبر آینده نهایی خواهد شد.

این تصمیم موریسون در کنار اقدام دیگر او - یعنی بررسی امکان انتقال سفارت استرالیا از تل آویو به بیت المقدس- توجه برخی از رسانه ها و ناظران را جلب کرده است. چرا که هر دو اقدام مزبور، که به گفته موریسون یک "پکیج" (بسته) هستند، آشکارا نشان می دهد از او از دیدگاه های واشنگتن و تل آویو تاثیر پذیرفته است. روزنامه اُسترلین، در گزارشی مفصل ضمن انتقاد از مواضع جدید نخست وزیر گفته او به هنگام اعلام تغییرات در سیاست خارجی، واضح بود که تحت تاثیر دیو شارما، سفیر سابق استرالیا در اسرائیل، قرار گرفته است.

مضاف بر این، استرالیا اساسا امضاکننده برجام نیست که بخواهد برای باقی ماندن یا خروج از آن تصمیم گیری کند.

البته این چرخش غیرمعمول موریسون در سیاست خارجی، با انتقادات رسانه های استرالیایی مواجه شده است. اُسترلین موضعگیری جدید موریسون در قبال ایران و اسرائیل را غیرعقلانی توصیف کرد و نوشت حمایت استرالیا از توافق هسته ای همیشه به پایبندی ایران به مفاد این توافق منوط بوده و این پایبندی توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده است.

گفتنی است که موریسون همزمان با اعلام بازبینی موضع کشورش در خصوص برجام، تصریح کرده دولت استرالیا به رسمت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت به آنجا را بررسی خواهد کرد. اگر استرالیا سفارتش را به بیت المقدس منتقل کند، این اقدام یک پیروی آشکار از سیاست های ترامپ خواهد بود. موریسون گفته پس از مشورت با شارما، به فکر انتقال سفارت افتاده است.

وندی شرمن، مذاکره کننده سابق آمریکا در توافق هسته ای، در رابطه با موضع موریسون درباره برجام هشدار داده است. شرمن گفته هر دولت جدیدی حق دارد در سیاست ها بازنگری کند، اما درباره اینکه بتوان به یک توافق بهتر از برجام دست یافت ابراز تردید کرد. بنا به گفته این مذاکره کننده سابق آمریکا، دولت ترامپ بدون داشتن یک برنامه جایگزین بهتر، از توافق هسته ای خارج شد.

به گزارش روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد، ریچارد نفیو، کارشناس برجسته تحریم ها در تیم مذاکرات آمریکا، هم از تکرار اشتباه ترامپ توسط استرالیا ابراز نگرانی کرد. نفیو گفت: "از دیدن اینکه استرالیا هم همان اشتباه را تکرار کند، متنفرم".

نفیو که اکنون در دانشگاه کلمبیا کار می کند، اعلام کرده هرگونه اعمال مجدد تحریم ها توسط استرالیا، تاثیر کمی روی اقتصاد ایران خواهد گذاشت. این مقام سابق، با بیان اینکه عدم حمایت استرالیا از برجام تندرو های ایران را به خروج از توافق هسته ای ترغیب خواهد کرد، گفته سیاست ترامپ، حمایت کردن از مواضع آمریکا را برای سایر کشور ها دشوار کرده است.

شرمن، درباره کارآمدی تحریم ها هم هشدار داده و گفته هیچ نشانه ‎ای وجود ندارد که برقراری دوباره تحریم ها، ایران را به میز مذاکره بازخواهند گرداند.

مورد عجیب استرالیا
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

کار گزارشگر فوتبال، تبلیغ ایدئولوژی است؟

کار گزارشگر فوتبال، تبلیغ ایدئولوژی است؟

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

کاتالوگ تراکتور 2019 روی میز لیکنز (گزارش)

کاتالوگ تراکتور 2019 روی میز لیکنز (گزارش)

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه