بازدید: 41

استفاده از تجربه اصول حفاظت و استحکام‌بخشی سازه‌های تاریخی در معماری‌های نوین

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1427146
نخستین کارگاه آموزشی بین المللی مرمت و استحکام بخشی بنا‌های تاریخی، امروز شنبه با حضور گرون آرون رئیس کمیته بین المللی ایسکارسا، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور و جمعی از استادان، معماران و فعالان حوزه مرمت از داخل و خارج کشور آغاز شد.

استفاده از تجربه اصول حفاظت و استحکام بخشی سازه های تاریخی در معماری های نوین

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، در این کارگاه آموزشی بین المللی که به مدت سه روز در تهران ادامه خواهد داشت، جدیدترین اصول حفاظت و استحکام بخشی بنا های تاریخی مورد بررسی قرار می گیرد و با حضور استادانی از داخل و خارج کشور، کارگاه های آموزشی برگزار خواهد شد.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در افتتاحیه این کارگاه بین المللی گفت: یکی از مهم ترین موضوعات در این کارگاه گفتگو هایی است که بین استادان و علاقه مندان به حوزه حفاظت و مرمت بنا های تاریخی اتفاق می افتد.

وی گفت: موضوع مهم و با اهمیت میراث فرهنگی، "حفاظت" است، حفاظت از تاریخ و حفاظت از مواریث فرهنگی، بنابر این همه باید در این موضوع مشارکت داشته باشند و خوشبختانه برای برگزاری این کارگاه مهم بین المللی شاهد حمایت و همکاری بخش های مختلف سازمان میراث فرهنگی بوده ایم.

طالبیان در ادامه با اشاره به خصوصیات معماری ایران گفت: انواع مختلف معماری را در ایران شاهدیم و شاهکار هایی را در این خصوص از ایرانی ها سراغ داریم و در طول تاریخ شاهد خلق معماری های شگفت انگیز از سوی ایرانیان هستیم که به عنوان مثال می توان به خلق گنبد اشاره کرد و بعد از آن نیز شاهد خلق انواع سازه های معماری از سوی ایران بودیم و بدون ایران نمی توان این موضوع را در دنیا پیگیری و جستجو کرد.

طالبیان بیان داشت: در کنار انواع سازه ها شاهد بافت ها و بنا های تاریخی بی شماری در ایران هستیم که همه این ها شاهکار هستند، در ایران هزاران تجربه نهفته است، معماران و مهندسان جدید به این موضوع کمتر توجه کرده اند در حالی که این موضوع و شاهکار های ایرانی رمزگشایی شود.

معاون فرهنگی سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: باید بدانیم که فرایندی که در گذشته انجام شده و معماری هایی که در گذشته صورت گرفته به چه صورت بوده و باید این ها را رمز گشایی کرد، چراکه در کنار نعمت های خدادادی و ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد، تهدیداتی مانند سیل و زلزله نیز وجود دارد که بافت های تاریخی ما را تهدید می کند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر یک نهضتی آغاز شده است تا حفاظت به شکل بهتری ایجاد شود، خوشبختانه نسبت به دهه های گذشته موضوع حفاظت به شکل بهتری دنبال می شود، اما نسبت به تعداد بافت ها و بنا های تاریخی و آثار فرهنگی تاریخی که در کشور وجود دارد، موضوع حفاظت از آثار تاریخی باید با قوت و جدیت بیشتری دنبال شود.

طالبیان در ادامه به مختصات سازه های تاریخی اشاره کرد و گفت: در سازه های تاریخی و معماری بنا های فرهنگی تاریخی شاهد این هستیم که موضوعات ایمنی و حفاظت به خوبی رعایت شده است، به عنوان مثال در تخت جمشید سازه ها به گونه ای احداث شده که در مقابل زمین لرزه مقاوم است، ما باید از این نوع معماری درس بگیریم و تجربه های جدید کسب کنیم.

طالبیان گفت: در کارگاه هایی که در دهه های گذشته برگزار کریم با استفاده از نظرات و تجربیات استادان با تجربه به این نتیجه رسیدیم که بهترین روش برای حفاظت و نگهداری از آثار فرهنگی تاریخی استفاده از مصالح بومی است، مصالحی که در دسترس افراد باشد و بتوانند به راحتی آن را تهیه کنند.

وی افزود: خوشبختانه در حوزه مقاوم سازی، نمونه های خوبی را در ایران داریم که رمز گشایی آن ها و استفاده از تجربه قدیمی ها می تواند به حفاظت هرچه بهتر از آثار فرهنگی تاریخی کمک کند.

طالبیان ادامه داد: حفاظت یک امر مقدس است، چون حفاظت از فرهنگ است، حفاظت از تاریخی و تمدن است و حفاظت از میراث فرهنگی است.

گرون آرون رئیس ایسکارسا نیز در این مراسم گفت: ایسکارسا یک نهاد زیر نظر ایکوموس است که فعالیت خود را از سال ۱۹۹۶ شروع کرده است و در این نهاد مهندسان و معماران از کشور های مختلف حضور دارند که به موضوع حفاظت از ابنیه تاریخی و سازه های تاریخی می پردازند. این کمیته در هر سال دوبار تشکیل جلسه می دهد.

طالبیان گفت: کمک به دانش حفظ میراث فرهنگی، ارائه توصیه ها به اهداف این موضوع، ترویج دانش مرتبط با اصول حفاظت، مشارکت در سازمان دهی برنامه های آموزشی و نیز گسترش همکاری ها با سایر کمیته های ایکوموس از مهمترین اهداف ایسکارسا است.

در این کارگاه که در روز های شنبه، یکشنبه و دو شنبه هفته جاری در تهران ادامه خواهد داشت، ۱۰ نشست تخصصی با حضور استادان بین المللی برگزار می شود و در پایان روز سوم، شرکت کنندگان با مرمت نمونه هایی از جمله مدرسه سپهسالار، مسجد ده نو در میبد و منار بسطام آشنا خواهند شد.

انتهای پیام/


استفاده از تجربه اصول حفاظت و استحکام‌بخشی سازه‌های تاریخی در معماری‌های نوین
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران