بازدید: 32

اولین آزمایشات بارداری، جایتان را رزو کنید!

منبع : نی نی بان کد خبر: 1426564
سوال‌‌‌‌‌‌ها و آزمایشاتی که پزشکان مختلف از شما می‌‌‌‌‌‌خواهند در کشورهای مختلف و حتی بین پزشکان با تخصص مشابه، فرق میکند.
با اولین مراجعه خانم باردار به پزشک اولین معاینه شکل می گیرد.

برای نوزاد خود جا رزو کنید: اولین معاینه دوره‌‌‌‌‌‌ای پیش از تولد
بیشتر خانم‌‌‌‌‌‌ها در طول شش تا هشت هفته‌‌‌‌‌‌ی ابتدایی پس از آخرین قاعدگی خود، یعنی چهار تا شش هفتگی پس از بارداری، برای اولین معاینه به پزشک مراجعه می‌‌‌‌‌‌کنند.
سوال‌‌‌‌‌‌ها و آزمایشاتی که پزشکان مختلف از شما می‌‌‌‌‌‌خواهند در کشورهای مختلف و حتی بین پزشکان با تخصص مشابه، فرق میکند. گرچه پزشک باید نکاتی در خصوص رژیم غذایی و انتخاب و رزرو بیمارستانی که می‌‌‌‌‌‌خواهید در آن وضع حمل کنید را به شما بگوید. ممکن است در اولین ملاقات خود با پزشک اولین سونوگرافی را انجام دهید یا تاریخی برای اولین سونوگرافی تعیین شود. 
اگر ممکن است. همسر خود یعنی پدر آینده را نیز در اولین معاینه‌‌‌‌‌‌ی پزشک به همراه ببرید. سوابق پزشکی و ریشه‌‌‌‌‌‌های نژادی و ژنتیکی وی نیز بسیار مهم است. به علاوه برای همسر شما هم باید این موقعیت و امکان فراهم شود که سوالاتی مطرح کند و از نگرانی های خود بگوید و همچنین در جریان مسائلی که قرار است در ماه‌‌‌‌‌‌های آتی اتفاق بیفتد قرار بگیرد.

آگاهی از مطالب جلسه‌‌‌‌‌‌ی مشاوره
در اولین جلسه‌‌‌‌‌‌ی ملاقات با پزشک، در بعضی بیمارستان‌‌‌‌‌‌ها فرمی به شما داده می‌‌‌‌‌‌شودکه باید در ابتدا به سوالات آن پاسخ دهید. این سوالات به شرح زیر است:
تاریخ شروع اولین روز پس از آخرین عادت ماهانه‌‌‌‌‌‌تان و همچنین دوره‌‌‌‌‌‌ی قاعدگی پاسخ به هر دوی این سوالات به تعیین زمان زایمان کمک می‌‌‌‌‌‌کند
اگر نمی‌‌‌‌‌‌دانید که چه زمانی آخرین دوره قاعدگی‌‌‌‌‌‌تان شروع شده است. سعی کنید حداقل زمان دقیق بارداری را به خاطربیاورید. اگر در مورد هر یک از این تاریخ ها مطمئن نیستید باز هم نگران نباشید،چرا که سونوگرافی می‌‌‌‌‌‌تواند به شما زمان دقیق یا نزدیک‌‌‌‌‌‌ترین هفته و زمان تولد نوزاد را بگوید.

جزئیات بارداری‌‌‌‌‌‌های قبلی یا مشکلات زنانگی احتمالی
سوابق پزشکی شما می‌‌‌‌‌‌تواند تعین کند که چقدر خوب می‌‌‌‌‌‌توانید بارداری خود را به ثمربرسانید. برای مثال اگر سابقه‌‌‌‌‌‌ی زایمان زودرس یا دیابت  دارید،به این ترتیب پزشکتان باید آمادگی‌‌‌‌‌‌های لازم  را برای بروز احتمالی و مجدد این مشکلات پیدا کند و اقدامات و پیشگیری‌‌‌‌‌‌های لازم را انجام دهد. 

آیا بعد از درمان‌‌‌‌‌‌های ناباروری باردار شده اید
بیشترین اثر درمان‌‌‌‌‌‌های ناباروری در بارداری این است که احتمال زیادی برای بارداری‌‌‌‌‌‌های دو یا چند قلویی وجود دارد. زوج‌‌‌‌‌‌هایی که از طریق درمان‌‌‌‌‌‌های آزمایشگاهی بچه‌‌‌‌‌‌دار می‌‌‌‌‌‌شوند، نوزادان سالمی مثل بارداری‌‌‌‌‌‌های طبیعی خواهند داشت. 

سابقه‌‌‌‌‌‌ی پزشکی شما
پزشک شما در مورد هر مشکا پزشکی یا عمل جراحی احتمالی سوالاتی خواهد کردفحتی مشکلات و بیماری-های غیرزنانگی. بخی شرایط و مشکلات پزشکی ممکن است روی بارداری تأثیر بگذارد. بنابراین پزشک خود را از همه‌‌‌‌‌‌ی مسئل موجود مطلع سازید و اجازه دهید اگر مسئله‌‌‌‌‌‌ای مهم بود، پزشک آن را تشخیص دهد.
سابقه‌‌‌‌‌‌ی پزشکی خانواده‌‌‌‌‌‌ی شما و همسرتان به دو دلیل در آینده‌‌‌‌‌‌ی نوزاد اهمیت دارد. دلیل اول اینکه پزشک می‌‌‌‌‌‌تواند شرایط یا خصوصیاتی را که ممکن است از نسلی به نسل دیگر منتقل شود شناسایی کند. مثل دو قلویی یا تولد فرزندان درشت. دلیل دیگر این است که اگر بیماری یا مشکل ارثی جدی‌‌‌‌‌‌ای در خانواده‌‌‌‌‌‌تان وجود داشته باشد که بتواند به فرزندان ارث برسد، شناسایی شود. برخی از این بیماری‌‌‌‌‌‌ها مثل فیبروز کیستی را می‌‌‌‌‌‌توان با آزمایش خون تشخیص داد.

آزمایش فیبروز کیستی
فیبروز کیستی (CF) از بیماری‌‌‌‌‌‌های ژنتیکی ارثی شایع در برخی کشورها از جمله انگلیس است که از هر 2000 نفر در این کشور 10 نفر به آن مبتلا می‌‌‌‌‌‌شود و اگر هر دوی والدین ناقل این بیماری باشند احتمال زیادی دارد که به نوزاد منتقل شود. به علاوه بیش از 1000 جهش ژنتیکی مختلف مربوط به این بیماری شناسایی شده است. با انجام آزمایش می‌‌‌‌‌‌توان 25 نوع از جهش و بیماری‌‌‌‌‌‌های مرتبط بافیبروز کیستی و خود بیماری را در بین 57 تا 97 درصد ناقلان شناسایی کرد. اگر کسی در خانواده‌‌‌‌‌‌تان به این بیماری مبتلاست،از پزشک بخواهید برای شما یک آزمایش(CF)بنویسد. 
اگر در خانواده یا فامیل نوعی بیماری ارثی یا شرایط خاصی وجود دارد، حتما آن را قبل از بارداری با پزشک خود مطرح کنید. اگر این کار را انجام نداده‌‌‌‌‌‌اید. بهتر است فورا به محض اطلاع از بارداری این موضوع را با پزشک در میان بگذارید. در اکثر کشورها اگر نوعی بیماری ارثی در خود یا خانواده‌‌‌‌‌‌تان داشته باشید که می-تواند به ارث برسد، معمولا به کلینیک‌‌‌‌‌‌های تخصصی مشاوره‌‌‌‌‌‌ی ژنتیک فرستاده می‌‌‌‌‌‌شوید تا در آنجا با پزشک متخصص و تیم او مشاوره کنید و آزمایشات ژنتیکی مورد نیاز را انجام دهید و متوجه شوید که آیا ممکن است نوزاد هم به این مشکلات ارثی مبتلا شود یا خیر وچگونه می توان پیشگیری های لازم را انجام داد.
فراموش نکنید که حتما به هنگام مراجعه به این مراکز، همسرتان نیز به همراه شما باشد تا اطلاعات هر دو خانواده پدری و مادری نوزاد در صورت نیاز مورد سوال و بررسی قرار گیرد.
پیشینه‌‌‌‌‌‌ی قومی شما(یا پیشینه‌‌‌‌‌‌ی نژادی شما)
حتی اگر در سابقه‌‌‌‌‌‌ی خانوادگی شما و همسرتان، هیچ بیماری و اختلال ژنتیکی وجود نداشته باشد. باز هم اطلاع از سابقه‌‌‌‌‌‌ی ژنتیکی مهم است. چرا که برخی اختلالات ژنتیکی در برخی قوم و نژادها رایج‌‌‌‌‌‌تر از دیگران است. برای مثال در برخی مناطق و قومیت‌‌‌‌‌‌ها بیماری تالاسمی یا بیماری کم‌‌‌‌‌‌خونی سلول داسی شکل بیشتر است. با انجام یک آزمایش خون ساده، می‌‌‌‌‌‌توان مطمئن شد که آیا ناقل یکی از این بیماری‌‌‌‌‌‌های ارثی هستید یا خیر. 
برخی افراد اطلاعات زیادی از پیشینه‌‌‌‌‌‌ی قومی یا سابقه‌‌‌‌‌‌ی پزشکی خاموادگی خود ندارند، شاید به علت ارتباط کم یا دوری از فامیل و اقوامشان باشد. اگر چنین شرایطی دارید، نگران نباشید. احتمال اینکه شما و همسرتان ناقل یک بیماری مشابه خاص باشید،بسیار کم است. مگر اینکه هر دو فامیل یا از یک گروه و نژاد خاص باشید که جزئیات آن در زیر آمده است:
کم‌‌‌‌‌‌خونی سلول داسی شکل. کم‌‌‌‌‌‌خونی داسی شکل نوعی بیماری ارثی است که وقتی هر دو والد ناق این بیماری باشند، نوزاد در معرض خطر بالای ابتلا قرار می‌‌‌‌‌‌گیرد. اگر یک ژن سلول داسی شکل و یک ژن سالم و نرمال داشته باشید،در نتیجه ناقل بیماری هستید. در قسمت هایی از آفریقا ناقلان کم‌‌‌‌‌‌خونی داسی شکل بسیار زیادند. چرا که احتمالا داشتن نشانه های سلول داسی شکل احتمال ابتلا به مالاریا را کاهش می‌‌‌‌‌‌دهد. این بدان معناست که در قدیم ناقلان کم خونی داسی شکل، احتمال زنده ماندن و خلاصی‌‌‌‌‌‌شان از بیماری مالاریا بسیار بیشتر از دیگران بود. اگر ریشه شما به مناطق مدیترانه یا خاورمیانه می‌‌‌‌‌‌رسد یا ساکن این مناطق هستید، احتمال بیشتری دارد که نشانه‌‌‌‌‌‌های کم‌‌‌‌‌‌خونی داسی شکل را داشته یا ناقل آن باشید. شدت و علائم کم خونی داسی شکل بسیار متفاوت است و می‌‌‌‌‌‌تواند بسیار خفیف، شدید یا کشنده باشد. این بیماری موجب کم‌‌‌‌‌‌خونی شده و نوزاد را مستعد و مبتلا به عفونت می‌‌‌‌‌‌کند. 

تالاسمی آلفا و بتا
بیشتر مردم ایتالیا، رم و کشورهای ناحیه مدیترانه به شدت در معرض خطر اختلال خونی تالاسمی بتا هستند که احتمال انتقال بیماری از نسلی به نسلی دیگر و به فرزندان‌‌‌‌‌‌شان را بسیار بالا می‌‌‌‌‌‌برد. اما در آسیا بیشتر تالاسمی آلفا رایج است. هردوی این بیماری‌‌‌‌‌‌ها موجب نابهنجاری در هموگلوبین(پروتئینی در سلول‌‌‌‌‌‌های قرمز که به اکسیژن می‌‌‌‌‌‌چسبد) و در نتیجه بروز درجه‌‌‌‌‌‌های مختلف کم‌‌‌‌‌‌خونی می‌‌‌‌‌‌شود. تالاسمی هم مثل بیماری قلبی از طریق ژن‌‌‌‌‌‌های مغلوب منتقل می‌‌‌‌‌‌شود، یعنی هم پدر و هم مادر باید ژن ناقل این بیماری را داشته باشند تا احتمال انتقال آن به نوزاد به وجود آید. 
بیماری تای- ساکس. نوعی بیماری نادر ارثی است که بدن نمی‌‌‌‌‌‌تواند آنزیم لازم برای سوخت و ساز چربی در سلول‌‌‌‌‌‌های عصبی را تولید کند و بر دستگاه عصبی مرکزی تأثیر می‌‌‌‌‌‌گذارد و در کودکان نوپا کشنده است. این بیماری هم توسط ژن‌‌‌‌‌‌های نهفته یا مغلوب منتقل می‌‌‌‌‌‌شود، یعنی پدر و مادر هر دو باید ناقل این بیماری باشند تا انتقال آن به نوزاد فراهم شود. ناقل این بیماری بودن به این معنا نیست که خودتان مبتلا به این بیماری باشید، بلکه شما ژن  نهفته‌‌‌‌‌‌ی آن  را دارید و ناقل آن هستید. طبق تحقیقات اخیر این بیماری در بین تعداد کمی از مردم و اقوام مختلف رواج دارد.

اولین آزمایشات بارداری، جایتان را رزو کنید!
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

گزارش ها

از شایعه قتل خاوری در کانادا تا گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران + تصاویر

از شایعه قتل خاوری در کانادا تا گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران + تصاویر

گزارشی از جنایات هولناک و خیانت‌های رضاخان

گزارشی از جنایات هولناک و خیانت‌های رضاخان

متن کامل گزارش کمیسیون امنیت‌ ملی مجلس درباره اصرار بر مصوبه

متن کامل گزارش کمیسیون امنیت‌ ملی مجلس درباره اصرار بر مصوبه "CFT"

تأثیر بودجه 98 بر بورس/ گزارش‌های 9ماهه نمک گزارش‌های سالانه را برد

تأثیر بودجه 98 بر بورس/ گزارش‌های 9ماهه نمک گزارش‌های سالانه را برد

گزارش تصویری از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در فاطمیه اول

گزارش تصویری از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در فاطمیه اول

گزارش مرکز بحرینی از بازداشت 5 هزار زندانی آزادی بیان

گزارش مرکز بحرینی از بازداشت 5 هزار زندانی آزادی بیان

گزارش میدانی از بازار مولوی/ کیلو؛ به گرم تبدیل شد!

گزارش میدانی از بازار مولوی/ کیلو؛ به گرم تبدیل شد!

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران