بازدید: 75

حلقه محاصره محمد بن سلمان تنگ‌تر می‌شود

منبع : فرارو کد خبر: 1426120
محمد بن سلمان، در مدت کوتاه حضورش در قدرت، تلاش‌های بسیار زیادی انجام داد تا از خود تصویر یک اصلاح‌طلب در غرب ایجاد کند. اما ماجرای خاشقجی به یکباره نه تنها آن تصویر را متلاشی کرد بلکه اکنون حتی تخت پادشاهی‌اش را در معرض خطر جدی قرار داده است.
حلقه محاصره محمد بن سلمان تنگ تر می شود

فرارو- پس از انتشار گزارش های غیررسمی مبنی بر آماده شدن عربستان برای پذیرش مسئولیت قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد، و انداختن تقصیر این واقعه به گردن "عناصر خودسر"، رسانه ها بر نقش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در کشته شدن خاشقجی متمرکز شده اند.

به گزارش فرارو، ماجرای ناپدید شدن خاشقجی، که گفته می شود در دوم اکتبر در کنسولگری عربستان در استانبول تکه تکه شد، مانند توپ برفی شده است که هر چه به جلو حرکت می کند حجم آن بزرگ تر و بزرگ تر می شود. 

مقامات ترکیه از همان روز های اول ناپدید شدن خاشقجی، که سعودی ها اصرار می کردند او از کنسولگری بیرون رفته، با اطمینان اعلام کردند که این روزنامه نگار در داخل کنسولگری کشته شده است. در روز های بعدی، افشاگری های مقامات ترکیه ادامه یافت. این مقامات، که بر عدم ذکر نام شان در رسانه ها اصرار می کردند، از طریق رسانه های آمریکایی و اروپایی به تدریج و به صورت مستمر جزئیات تکان دهنده ای درباره لحظات قتل خاشقجی افشا کردند. به نظر می رسد که ترکیه مایل نیست در ماجرای خاشقجی به طور صریح در برابر عربستان بایستد بلکه تلاش می کند از طریق افشای جزئیات قتل خاشقجی در رسانه های آمریکا، هم افکار عمومی جهان را علیه محمد بن سلمان بسیج کند و هم دولت دونالد ترامپ را برای اتخاذ یک موضع سختگیرانه در برابر حاکمان عربستان تحت فشار قرار دهد.

این افشاگری های مدیریت شده، محمد بن سلمان را در چنان موقعیت دشواری قرار داده که حتی برخی محافل سیاسی و رسانه ای غربی هم به طور علنی خواستار کناره گیری او شده اند. وقتی که برخی رسانه ها به نقل منابع ناشناس اعلام کردند عربستان برای پذیرش مسئولیت قتل خاشقجی توسط عناصر خودسر آماده می شود، ترکیه به طور هوشمندانه جزئیاتی افشا کرد که عملا این طرح عربستان را ناکام گذاشت. عربستان مایل بود بگوید که عناصر خودسر بدون اجازه بن سلمان اول می خواستند از خاشقجی بازجویی کند، اما به دلیل بروز اشتباه در بازجویی، خاشقجی به قتل رسید. منابع ناشناس ترکیه ای برای ناکام کردن این طرح، اعلام کردند که در بدو ورود خاشقجی به کنسولگری، او توسط تیم ۱۵ نفره ترور – که یکی از آن ها پزشک متخصص کالبدشکافی است - به قتل رسید.

در اثر افشاگری های ترکیه، این پرسش در رسانه های آمریکا مطرح شده که اگر تیم ۱۵ نفره برای ربودن یا بازجویی از خاشقجی به استانبول رفته بودند، پس چه لزومی دارد که پزشک متخصص کالبدشکافی با خود ببرند؟

مضاف بر این، برخی رسانه ها اعلام کردند که چند تن از اعضای تیم ترور، از نزدیکان بن سلمان هستند. به عنوان نمونه، سه تن از اعضای تیم ترور با نام های محمد سعد الزهرانی، طاهر غالب الحربی و ماهر عبدالعزیز مطرب، چند بار در کنار بن سلمان مشاهده شده اند. جالب آنکه الزهرانی در دیدار اخیر بن سلمان و پومپئو در ریاض هم حضور داشت. مطرب نیز که این روز ها در کانون تحقیقات ترکیه قرار دارد، به عنوان هماهنگ کننده عملیات ترور معرفی شده است. روزنامه نیویورک تایمز طی گزارش مفصلی برخی از اعضای تیم ۱۵ نفره را شناسایی کرده و گفته برخی از آن ها با بن سلمان ارتباط دارند. به گفته این روزنامه، مطرب، در چندین سفر خارجی، بن سلمان را همراهی کرده است. منابع ترکیه ای به شبکه الجزیره هم گفته اند دو هواپیمای خصوصی، که تیم ترور را به ترکیه منتقل کردند، توسط مطرب اجاره گرفته شده اند و این شخص در روز قتل خاشقجی ۱۹ تماس تلفنی گرفته که چهار تماس از آن ها با رئیس دفتر محمد بن سلمان بوده است.

به هر حال افشاگری های ترکیه ظاهرا تاثیرگذار بوده است. روزنامه نیورک تایمز در گزارش دیگری اعلام کرد آژانس های اطلاعاتی آمریکا متقاعد شده اند که بن سلمان در ناپدید شدن خاشقجی دست داشته است. حضور افراد نزدیک به بن سلمان در گروه ترور خاشقجی، به عنوان مدرکی برای مقصر دانستن ولیعهد در ترور روزنامه نگار منتقد تلقی شده است. مقامات اطلاعاتی آمریکایی به این روزنامه گفته اند با توجه به سیطره کامل بن سلمان بر دستگاه های امنیتی، بسیار بعید است که یک عملیات بدون اطلاع او انجام شود.
 
بخوانید: جمال خاشقجی؛ کاهی که کمرِ شتر را شکست!

آژانس های اطلاعاتی آمریکا، در حال آماده کردن ارزیابی شان درباره نقش محمد بن سلمان هستند و این ارزیابی را به دونالد ترامپ خواهند داد. ترامپ پیش از این، وزیر خارجه اش، مایک پومپئو، را به عربستان و ترکیه اعزام کرد تا راه حلی برای بحران خاشقجی پیدا کند. اما ظاهرا پومپئو نتوانسته ریاض را از این مخمصه جهانی خارج کند. یک منبع آگاه از جلسه پومپئو و بن سلمان به نیویورک تامیز گفته پومپئو به طور خصوصی به بن سلمان گفته که حتی اگر او از قتل خاشقجی اطلاعی نداشته است باید مسئولیت این واقعا را به عهده بگیرد تا کشورش را از تبعات واکنش های بین المللی رها کند.

اما پذیرش مسئولیت قتل توسط بن سلمان ممکن است برای او گران تمام شود و حتی این احتمال نیز وجود دارد که جایگاه فعلی اش را هم از دست بدهد. در حقیقت همین الآن هم برخی گزارش ها درباره احتمال کناره گیری بن سلمان از قدرت منتشر شده است. علاوه بر تحلیل هایی که در رسانه های غربی درباره امکان کناره گیری بن سلمان مطرح شده، برخی از مقامات حتی به صورت علنی این امر را بیان کرده اند. سناتور لیندسی گراهام، که قبلا مدافع عربستان بود، صریحا درباره کناره گیری ولیعهد اظهارنظر کرده است. او ضمن مقصر دانستن بن سلمان در قتل خاشقجی، گفته تا وقتی که محمد بن سلمان در قدرت است با عربستان تعامل نخواهد کرد.

پس از ناکام ماندن طرح مقصر دانستن عناصر خودسر در قتل خاشقجی و نیز تمرکز توجه جهانی بر محمد بن سلمان، اکنون برخی گزارش ها درباره زمینه سازی برای خروج بن سلمان از قدرت منتشر شده است. روزنامه لوفیگارو فرانسه به نقل یک منبع دیپلماتیک در پاریس گفته شورای بیعت عربستان، اخیرا برای بررسی امکان انتخاب یک جانشین ولیعهد جلسه برگزار کرده است. شاهزادگان و بزرگان خاندان آل سعود اعضای این شورا هستند و این اعضا هم مسئول انتخاب پادشاه و ولیعهد هستند. بنا به گفته لوفیگارو، خالد بن سلمان، برادر کوچکتر ولیعهد و سفیر عربستان در آمریکا، به عنوان گزینه جانشین ولیعهد مطرح شده است. اگر خالد به این سمت منصوب شود این بدان معناست که محمد از قدرت کناره گیری خواهد کرد، اما این نه به صورت فوری بلکه در میان مدت اتفاق خواهد افتاد.

پس از شعله ور شدن بحران خاشقجی، خالد واشنگتن را ترک کرد و به ریاض بازگشت. مقامات آمریکایی گفته اند که بازگشت خالد به عنوان سفیر به آمریکا بعید است. اگر بحران ادامه پیدا کند، شاید خاندان آل سعود تصمیم بگیرند خالد را به جای محمد سرکار بیاورند تا هم ولیعهد را از گزند پیگرد قضایی حفظ کنند و هم فشار های بین المللی بر کشورشان را کمتر کنند.

محمد بن سلمان، در مدت کوتاه حضورش در قدرت، تلاش های بسیار زیادی انجام داد تا از خود تصویر یک اصلاح طلب در غرب ایجاد کند. اما ماجرای خاشقجی به یکباره نه تنها آن تصویر را متلاشی کرد بلکه اکنون حتی تخت پادشاهی اش را در معرض خطر جدی قرار داده است.
 

حلقه محاصره محمد بن سلمان تنگ‌تر می‌شود
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری از بازی ایران و عمان

گزارش تصویری از بازی ایران و عمان

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸