بازدید: 48

چگونه پرونده خاشقجی می‌تواند برای همیشه سرنوشت عربستان را تغییر دهد؟

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1426045
سردبیر سابق نشریه دیلی تلگراف در یادداشتی به موضوع مفقود شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی پرداخته و به دولت‌های آمریکا و انگلیس هشدار داده که شاید همچنان به حمایت از محمد بن سلمان ادامه بدهند، اما باید بدانند که رئیس بعدی عربستان نگاه دوستانه‌ای به آنان نخواهد داشت.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، پیتر اوبرن، سردبیر سابق دیلی تلگراف در یادداشتی به موضوع جمال خاشقجی پرداخته و به دولت های آمریکا و انگلیس هشدار داده که شاید همچنان به حمایت از محمد بن سلمان ادامه بدهند، اما باید بدانند که رئیس بعدی کشور عربستان نگاه دوستانه ای به آنان نخواهد داشت.

در این یادداشت آمده است: در حالت عادی، ناپدید شدن یک روزنامه نگار سعودی به هیچ وجه انگیزه یا منافعی برای انگلیس در پی ندارد. اگرچه عربستان سعودی ید طولایی در آدم ربایی و ناپدید کردن منتقدان داخلی خود دارد، باید توجه داشت که انگلیس نیز سابقه مشابهی در از بین بردن افراد در یک چشم برهم زدن دارد.
 
چگونه پرونده خاشقجی می تواند برای همیشه سرنوشت عربستان سعودی را تغییر دهد؟

باید توجه داشت که قتل و مُثله کردن جمال خاشقجی یک جنایت منحصر به فرد وحشتناک است. اما این اقدام عربستان با سایر جنایات غیر اخلاقی و کشتار های بی سابقه ای که با همراهی ائتلاف سعودی در یمن انجام داده است، تفاوت زیادی ندارد؛ جایی که بمب ها کودکان بی گناه را کُشتند و بیمارستان‎ها، بازار ها و مدارس را نابود کردند. هزاران بی گناه توسط ائتلاف تحت فرماندهی عربستان که از سوی انگلیس کمک و پشتیبانی می شود، قتل عام شدند.
 
در این رابطه: پرونده خاشقجی در درون کاخ سلطنتی عربستان چه تاثیری می‎گذارد؛ برکناری بن سلمان یا کودتا؟

جای تعجب نیست که انگلیس نقش محوری در محافظت از محمد بن سلمان از محکومیت های بین المللی ایفا کرده است. پس چرا چشمانش را بر موضوع خاشقجی نبندد؟

دولت انگلیس قطعا دوست دارد همین کار را بکند. اما در این مورد با دو مشکل عمده مواجه است.
 
چگونه پرونده خاشقجی می تواند برای همیشه سرنوشت عربستان سعودی را تغییر دهد؟

اولا، شرایط وقوع مرگ خاشقجی به دلایل مختلف مشابه شرایطی است که در ماه مارس گذشته در موضوع مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه روسیه و دخترش یولیا در سالیسبوری انگلیس رخ داد. در آن جریان مسکو متهم به فرستادن افرادی به انگلیس برای قتل اسکریپال شد درست مانند ریاض که به فرستادن قاتلان به استانبول برای کشتن خاشقجی متهم شده است.

در مورد اسکریپال، موجی به راه افتاد. ترزا می نخست وزیر انگلیس بلافاصله به پلیس دستور داد تحقیقات گسترده برای دستگیری متهمان را آغاز کند و به سرعت ۲۳ تن از دیپلمات های روسیه را از انگلیس اخراج کرد.
 
در این رابطه: تصویر لحظه ورود جمال خاشقجی به کنسولگری عربستان منتشر شد+فیلم

اما آیا این اطمینان وجود دارد که او رفتار مشابهی درباره اقدام عربستان در استانبول ترکیه خواهد داشت؟

ظاهرا نه. نخست وزیر انگلیس که در مورد اسکریپال فریاد سر داده بود در مورد خاشقجی سکوت اختیار کرد.
 
چگونه پرونده خاشقجی می تواند برای همیشه سرنوشت عربستان سعودی را تغییر دهد؟

دوم انگلیس که از تحقیقات مشترک عربستان و ترکیه در این موضوع ابراز خرسندی و از آن استقبال کرده است، پیشنهاد روسیه برای همکاری در پرونده اسکریپال را به تندی رد کرد. می در حالی که به دلیل روند برگزیت بسیار درگیر و پر مشغله بود و می بایست برای نجات موقعیت خود در برابر این بحران می جنگید، ریاکاری ها و شلوغ بازی ها در مورد پرونده اسکریپال را از دست نداد.
 
حقیقت این است که عربستان سعودی می تواند هزاران قتل را در مقابل چشمان بی توجه آمریکا و انگلیس انجام دهد. این اتفاق در درازمدت رخ داده است و دلایل بسیار خوبی هم دارد؛ ده ها هزار فرصت شغلی بسیار مطلوب که به فروش تسلیحات به سعودی ها بستگی دارد. ما نفت عربستان را نیز وارد می کنیم. انگلیس و آمریکا ارزش ویژه ای برای ارتباط با عربستان قائل هستند.

اما پاسخ نمادین این کشور ها چیست؟ این سیاست خارجی واقع گرایانه است؛ یعنی ملت ها بدون توجه به ملاحظات اخلاقی تنها بر اساس منافع خود عمل می کنند. لفاظی را فراموش کنید، این واقع گرایی همیشه سیاست خارجی انگلیس را هدایت کرده و احتمالا خواهد کرد.
 
در این رابطه: امکان ندارد عملیات ترور خاشقجی بدون اطلاع محمد بن سلمان صورت گرفته باشد

به همین دلیل است که من معتقدم واکنش دولت می انگلیس به قتل خاشقجی به جای واقعیت، واکنشی نمادین است. احتمالا یکی دو کنفرانس برگزار می شود. جرمی هانت وزیر خارجه قوی ترین کلمات را برای خطابه برخواهد گزید. اما فروش اسلحه هم ادامه خواهد یافت.
 
 
چگونه پرونده خاشقجی می تواند برای همیشه سرنوشت عربستان را تغییر دهد؟

با این حال، یکی از عناصر بسیار مهم روابط عربستان سعودی، تغییر خواهد کرد؛ انگلیس و دیگر دولت های غربی در طرح های محمد بن سلمان سرمایه گذاری های زیادی کرده‎اند.

در راهرو های وزارت خارجه کشور های غربی امروز همه از خود این سوال را می پرسند که آیا اشتباه وحشتناکی انجام داده‎اند؟ اما "بیخیال". اگر می توانیم بن سلمان را در قدرت نگه داریم می توانیم او را از تخت به زیر بکشیم.

بن سلمان که درباره موضوع خاشقجی نگران شده، اعلام کرده این نه قتل عمد بلکه یک اشتباه بوده است. البته این نخستین اشتباه او نیست. ممکن است آمریکا و انگلیس به زودی به این نتیجه برسند که زیر پای بن سلمان را خالی کنند.

اما این تصمیم نیز به خودی خود خطرناک است. رئیس بعدی عربستان سعودی ممکن است به اندازه بن سلمان دوستانه برخورد نکند. اکنون خطر بزرگتری نه تنها درباره سرنوشت خاشقجی بلکه حتی سرنوشت شاهزاده وجود دارد! احتمالا عربستان به فکر تغییری گسترده و چرخشی بی سابقه برای خروج از کنترل غرب برآید.

انتهای پیام/

چگونه پرونده خاشقجی می‌تواند برای همیشه سرنوشت عربستان را تغییر دهد؟
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران