بازدید: 50

صالحی امیری: ورزشکاران می توانند سفیران محیط زیست باشند

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1425914
نخستین جشنواره ورزش و محیط زیست کمیته ملی المپیک توسط کمیسیون ورزش و محیط زیست کمیته در محل آکادمی ملی المپیک برگزار شد.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری میزان و به نقل از روابط عمومی کمیته ملی المپیک، مراسم افتتاحیه این جشنواره با حضور صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک، شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک، سعیدی خزانه دار و ذیحساب کمیته، عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی وزارت ورزش و جوانان، کیومرث کلانتری مدیر کل حفاظت محیط زیست تهران، مجید شایسته، قارداشی، اورسجی، باقرزاده، مهرافزا منوچهری، حسین رضا زاده، پاکدامن، میرعابدینی و جمعی از روسای فدراسیون های ورزشی همچون فدراسیون جانبازان و معلولین و فعالان حوزه محیط زیست در آکادمی ملی المپیک برگزار شد.

صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک در ابتدای جشنواره ورزش و محیط زیست گفت:به نوبه خودم از تمامی عزیزان و در راس آن خانم دکتر منوچهری رئیس کمیسیون ورزش و محیط زیست تشکر می کنم و از شما مهمانان عزیز و با فضیلت صمیمانه تقدیر می کنم و اگر چه این مسئله مهم، دیر شروع شد، اما آغاز بسیار خوبی است و امیدوارم تداوم داشته باشد تا همه ما بتوانیم در این حرکت بزرگ، سهمی داشته باشیم.

وی ادامه داد: محیط زیست یک نهاد علمی است و همه باید به آن کمک کنیم تا تبدیل به یک گفتمان شود نکته اول اینست که محیط زیست در ایران که ریشه در تاریخ دارد، به یک جنبش اجتماعی و حرکت فراگیر اجتماعی تبدیل شده است که ما از آن بعنوان یک خیزش اجتماعی نام می بریم، بنابراین قبل از اینکه محیط زیست یک کانون دولتی باشد یک کانون اجتماعی است و به شخصه معتقدم دهه آینده "محیط زیست" جزو ۵ مسئله مهم کشور خواهد شد.


وی گفت: محیط زیست در "توسعه پایدار" نه "ابزار" توسعه که "هدف" توسعه تعریف شده است و در چنین فضایی مانیازمند این هستیم که گفتمان اجتماعی داشته باشیم به نام "گفتمان محیط زیست" و لازمه آن اینست که از مهد کودک، مدرسه و خانواده آغاز کنیم و سپس جامعه و نهاد های دولتی و غیر دولتی که یکی از کانون های اصلی آن که می تواند در جنبش فراگیر سهمی داشته باشد، ورزش است.


رئیس کمیته ملی المپیک خاطر نشان کرد: اساس این کار هم بر اساس منشور المپیک و جزو اهداف اصلی آنست طی سفری که به لوزان سوئیس داشته و گفتگو هایی که با مدیران ارشد کمیته بین المللی داشتم به چند مسئله بسیار تاکید داشتند که یکی همبستگی و دیگری محیط زیست بود که جزو اهداف بنیادی IOC است.


رئیس کمیته ملی المپیک در ادامه ابراز داشت:نکته دوم اگرمحیط زیست را رابطه فرد با طبیعت بدانیم باید قبل از آن، رابطه انسان با انسان را تعریف کنیم تا زمانی که رابطه انسان با انسان باز تعریف نشود رابطه انسان با محیط زیست هم تعریف و اصلاح نخواهد شد. در واقع محیط زیست در ایران توسعه پیدا نخواهد کرد مگر آنکه جامعه به باور قلبی برسد که منافع جمعی مقدم بر منافع فردی است وباید آنرا به یک گفتمان ملی تبدیل کنیم و در این بین آموزش تنها مسیر گفتمان سازی است.


وی گفت: نکته سوم اگر انسان نیاز به امنیت دارد، قبل از آن، این محیط زیست است که نیاز به امنیت دارد، جهان امن جامعه ای است که محیط زیست امنی داشته باشد لذا می بایست محیط زیست را یک امر مقدس دانسته و نسبت به آن وفادار باشیم.


صالحی امیری در خاتمه ابراز داشت: گرو های ورزشی و قهرمانان یا هنرمندان ما گروه های مرجعی هستند که بخشی از جامعه نسبت به آن ها نگاه مثبت دارند و رفتار آن ها را تکرار می کنند. امروز قهرمانان ما صدایشان شنیده می شود و باید این صدا، "پژواک" داشته باشد در حوزه محیط زیست، هر یک از قهرمانان عزیز می توانند خودشان یک سفیر محیط زیست باشند و بخشی از این جنبش را مدیریت کنند و در این رستا کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و جوانان، روسای فدراسیونها، مدیران ورزشی به کمک محیط زیست می آیند.


در ادامه این مراسم کیومرث کلانتری مدیر کل حفاظت محیط زیست تهران به مظلومیت محیط بانان در کشور اشاره کرد و گفت:: تا کنون نام ۱۲۳ شهید محیط بان در کشور ثبت شده است.


وی در ادامه به موضوع آموزش حفاظت از محیط زیست در مدارس اشاره کرد و افزود: کتاب انسان در محیط زیست از مهرماه سال گذشته در نظام آموزشی کشور جای گرفت و در حال تدریس به دانش آموزان است. همچنین واحدی دانشگاهی هم با عنوان شناخت محیط زیست در دانشگاه ها برای آموزش به دانشجویان قرار گرفته است.


کلانتری در پایان گفت: محیط زیست با دستور حفظ نخواهد شد، مقوله محیط زیست مقوله ای تفکری است و باید درک شود. از ورزشکاران تقاضا می کنم به عنوان سفیران محیط زیست به فعالیت بپردازند.
در ادامه این مراسم گزیده فعالیت های کمیسیون ورزش و محیط زیست در غالب کلیپی برای حاضرین در سالن همایش های آکادمی ملی المپیک پخش شد و به اثرات برتر لوح تقدیر اهدا شد.


شایان ذکر است این جشنواره یک روزه از سوی کمیسیون ورزش و محیط زیست کمیته ملی المپیک با هدف ترویج فرهنگ محیط زیست در بین مردم، جامعه فرهیخته ورزش کشور، اساتید، دانشجویان، دانش آموزان، مسئولین و شناسایی الگو های موفق محیط زیست، آموزش روش ها و دستورالعمل های کار گروهی و با برگزاری ۹ کارگاه آموزشی با موضوعات اماکن ورزشی و محیط زیست و ورزشکاران، ترویج فرهنگ محیط زیست بین کودکان و با همکاری فدراسیون های مختلف، دفتر محیط زیست سازمان اداره کل ورزش وجوانان تهران، دفتر محیط زیست شهرداری تهران، معاونت تربیت بدنی وزارت آموزش پرورش، معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان، سازمان محیط زیست تهران برگزار شد.

گفتنی است در این جشنواره چندین غرفه مسئولیت آموزش زیست محیطی به کودکان را بر عهده داشتند که با اسقبال بی نظیری از سوی خانواده ها، علاقه مندان و مردم مواجه شد.

انتهای پیام/

صالحی امیری: ورزشکاران می توانند سفیران محیط زیست باشند
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه CFT در مجلس

بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه CFT در مجلس

گزارش تصویری از عزاداری شب سوم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تصویری از عزاداری شب سوم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام